Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 4


Recommended Posts

Neata mamici!

Ma bucur ca au mai scris si fetele care n-au mai intrat de mult. [flo2]

Multa sanatate Baam!

Eu sunt foarte suparata. Fata cea mare a facut varicela [smulgpar], iar eu n-am avut in copilarie. Sunt ca un leu in cusca, imi vine sa urlu de suparare. ea mititica e bine deocamdata, dar sa vedem evolutia. Mie groaza ca imi va da si mie, iar eu ii voi da si piticei. Din ce m-am documentat bebelusii fac forme destul de usoare. Acum ii multumesc lui Dumnezeu ca am reusit sa o alaptez exclusiv pana acum si sper sa fi facut si ea anticorpi. Oricum stiam ca daca cumva fac varicela, alaptatul este in continuare permis.

Acum mi-e mila si de cea mare, ca am izolat-o. Cu toate astea eu intru la ea cu un halat pe mine. deja ii e dor de sora-sa. Nu cred ca vom scapa pentru ca perioada de maxima contagiozitate este cu 1-2 zile pana la aparitia bubelor si pana la iesirea lor totala.

Si noi cu 1-2 zile inainte ne-am pupat si nea-m iubit la greu.

Scuze, daca sunt haotica in exprimare, dar sunt epuizata pshihic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 617
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata si de la noi. Am recuperat si eu de citit....

noi am avut cateva zile mai agitate...am avut rosu in gat (din fericire doar atat, fara febra sau alte complicatii..), insa bebe al meu a fost foarte agitat..probabil s-a suprapus si cu puseul de 3 luni cred eu...

Fly, e trist ce ai povestit cu cartoful dar m-ai facut sa rad :)

Geuta, imi pare rau ca treci prin stresul acesta..poate totusi nu o sa faci si tu varicela..stiu pe cineva a carui sot a facut varicela (bebe avea 6 saptamani..a venit la botez cu o masca pe fata :).....)si cu toate acestea nu a facut nici copilul si nici mama...poate aveti noroc si voi!!

La multi ani sarbatoritilor de astazi si a celor a caror zile au fost si le-am "pierdut" :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geuta multa sanatate fetitei, sper sa nu faca cea mica sau macar sa faca o forma usoara.

Fly si al meu ma musca atunci cand e nervos, mi-e groaza cand o avea dintisori.

Urat cu mamica ce a dat mancare de cartofi copilului dar tot asa cunosc si eu pe cineva. Eu eram si sunt in continuare extrem de mofturoasa la mancare si in copilarie aveam o cunostinta care manca mult in comparatie cu mine, toti din jur spuneau ca X este un copil sanatos pe cand eu ... o schiloada. Cand eram la masa ea isi termina farfuria ei si de cele mai multe ori o termina si pe a mea. Rezultatul? Astazi este obeza si se chinuie saraca sa slabeasca pe cand eu sunt relativ ok. Nu manechin dar nici exagerata.

M-am laudat deja pe grup dar o fac si aici. Puiul meu a dormit azi-noapte de la 23:00 pana 7:30 fara intrerupere. De pe la 5 azi-dimineata ma tot invarteam pe langa patut ca nu mai aveam rabdare sa se trezeasca. Nu va spun panica atunci cand m-am trezit si am vazut cat e ceasul sa nu fi patit copilul ceva. Se pare ca el recupera somnul de ieri care a lipsit aproape cu desavarsire, maxim 2 ore toata ziua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici,pe noi ne-a chemat la vaccin maine.Am emotii mari de pe acum.Bine ar fi sa nu faca galagie prea mare cum nu a facut nici la cel de 2 luni desi ma indoiesc.

Ralbog,imi pare rau pt fata ta.Doamne ajuta sa nu fi luat nici tu,nici cea mica.Asteptam vesti bune.

Eu nu stiu ce sa zic cu menstruatia.Trebuia sa-mi vina ieri si am avut dureri de burta si ieri si alaltaieri dar si o scurgere maronie si azi nu mai am nimic.S-or fi razgandit musafirii astia ai mei?

Simona,te felicit,poate e inceputul unor nopti odihnitoare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor de gandurile bune. [flo2]

Pana acum i-au mai iesit cateva bubite. Starea ei generala e foarte buna: n-a facut febra deloc, se joaca. Sper sa faca o forma usoara. Deja e a2a zi. Acum ma rog sa nu fac eu.

De ieri ma mananca pielea incontinuu, dar asta e de la cap [batcap] deocamdata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geuta, nu-i grav daca faceti toti odata. Pana la urma trevuiesc facute si bolile astea. Cunosc pe cineva care a luat varicela de Craciun mama. Au urmat fetita de 1an si 8 luni si bebele de 5 luni ( la interval de o saptamana-doua), s-au chinuit ei 2 saptamani, dar au scapat si acum sunt bine cu totii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geuta sper sa scapati cu bine din treaba asta. Eu stiu ca bebelusii pana in 6 luni alaptati nu fac bolile copilariei. Dar poti vb cu un pediatru sa te sfatuiasca.

Hai sa- ti povestesc cum a fost la noi. Fata mea a facut varsat de vant in iunie cand avea 2 ani . A luatde la cresa. Apoi a facut si baiatul. Apoi si eu. Apoi si sotul meu :)

Am stat izolati o luna. Ne faceau cumparaturi vecinii si ne lasau sacosele la poarta fiindca aveau si ei copil mic si nu vroiau sa se imbolnaveasca :) Acum rad cand ii amintesc. Atunci nu radeam. Ce senzatie aiurea de mancatime am avut!

 

 

Am citit de bebele de 2 luni care papa mancare de cartofi si m-am intristat ca in zilele astea cand exista acces la atata informatie unii refuza sa se informeze!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...