Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 4


Recommended Posts

  • Răspunsuri 617
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multe luni sanatoase inainte vev!

 

Fly, si noi avem probleme cu pielea uscata, crapata si bubite pe fata. Pediatra ne-a dat ieri o crema cu care sa ii dam inainte sa iesim afara cu ea si la baita. Exomega de la A-Derma.

La prima vedere e ok, f grasa, hidrateaza bine pielea, dar astept sa vad si efectele dupa o aplicare mai indelungata...

Sunt curioasa ce va spune doctorul, sa ne tii la curent :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici,

Elena bine ai venit.

Activitatea in dormitor am inceput-o si eu desi libidoul meu e aproape de zero de cele mai multe ori, folosim prezervativ si lubrifiant si e ok. Nu ma astept la mari inbunatatiri pana nu imi vine menstra.

Eu mai folosesc lanolina sa dau puiul pe fara inainte sa ies daca e vant sau frig fara sa aiba ceva pe fata, doar pt protectie. Tot lanolina recomand si pt eritem, hidrateaza puternic pielea.

Vev la multa luni Evei, sa fie sanatoasa .

Noi afara nu am iesit :( Am incercat sa il pun in wrap si nu s-a linistit deloc asa ca am renuntat, nici vremea nu e grozava asa ca ramane pe alta zi.

Pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multe lunisoare Vev!!

Da Fly, bebe a meu a fost un grasun si lngan la nastere, iar la 8 saptamani avea 6 kg si 72 de cm...

Noi am reluat activitatea in dormitor si as putea spune ca este la fel de bine ca si inainte..poate chiar mai bine :)...eu am nascut prin cezariana (am incercat natural dar nu am putut pt ca era bebe mare si nu cobora in canalul de nastere)..insa m-am refacut foarte bine si repede dupa cezariana..

Fly, sa ne ti la curent cu ce spune dr despre pielea bebelusului; asa cum am spus intr-un msg mai devreme, al meu bebe are dermatita atopica; nu este ceva grav dar daca si dr tau iti pune acest diagnostic poate mai schimbam pareri ... desi sper sa fie ca si la Kudjia si sa scapati cu o crema mai grasa pt fata :)

Camicos, am mai facut si eu de curiozitate proba suptului si mananca odata 140, alta data 160..180..cum are chef ( eu alaptez exclusiv) ..nici eu nu stiu daca este mult sau putin dar atata timp cat ia in greutate nu imi fac probleme...daca ii este foame stie el sa ceara :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici,noi tocmai ne-am intors de la doctor.Se pare ca mi-am facut griji degeaba.Bb e in parametri normali,avea 6400 g cand l-a cantarit.A zis ca atata timp cat creste nu trebuie sa ma ingrijorez ca vomita.Media pt 3 luni ar fi de 5500 g si el o depaseste.Ca sfat a zis sa-i dau portii mai dese si mai mici de lapte sau sa-i schimb cu ub lapte praf antiregurgitare.Exact sfatul lui Aristica!Nu e cazul de pastile,cu timpul o sa-si regleze el refluxul.

Cu fontanela e totul in regula,in consecinta trebuje doar rabdare cu el.O sa se faca el mare!

Elena,bine ai venit!

Vev,la cat mai multe lunite printesei!

Cu somnul mai avem de furca ziua.Nu are deloc un program,tre sa mai insist,tare mult mi-as dori sa adoarma si el singurel.Azi am avut doua tentative esuate. :(

La noi ploua marunt.Nici vorba de plimbare.

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragi mamici si pitici!

 

Bun venit Camicos si Elena! :)

Vev, la multemulte lunite frumoasei tale Eva! ( nu stiu daca am mai zis-o dar inainte de a afla ce sex are copilul am zis ca daca e fetita se va numi Eva, daca e baiat Matei.E minunat numele ei si ea o frumoasa cu falcute :)

 

Am lipsit un pic de pe forum pentru ca Matei a avut 2 zile un pic mai agitate ziua. In continuare prefera sa stam de vorba si sa ne jucam decat sa faca nani. Normal, nu?

In schimb, a dormit aseara de la 23 la 6. Nu ne venea sa credem :) Apoi a mancat si a mai tras un pui de somn pana la 9:30. Este bine, nu am ce spune :)

 

Maine mergem la vaccin, sper sa fie totul in regula. Cu ocazia asta aflam si cat a luat in lungime pentru ca hainutele de 62 de cm ii sunt fixe sau i-au ramas mici.

 

Noi am facut de cateva ori dragoste, e poate un pic mai bine ca inainte (sau am uitat eu cum e dupa atata pauza). :)) Dat fiind ca mi-a venit menstruatia, sunt ok si hormonal iar libidoul este prezent.

 

Erika, intrebai de unghiute..eu le tai de 2 ori pe saptamana..ii cresc ceva de speriat...

In nas il curat 1 data pe zi, seara dupa baita, cu ser fiziologic.

 

Matei are pe fata cateva cosulete...ii dau cu alcool alb pe ele si ii trec in 1-2 zile, dar ii apar neincetat...ai vostri bebei au astfel de cosulete?

Camicos, legat de eritem...eu am folosit Zoralan Spray. Are oxid de zinc si ma bucura ca il pot pulveriza pentru ca Matei nu a avut niciodata rabdare la schimbarea scutecului, asa ca asta ma ajuta tare mult si pielea lui este alba si frumoasa in zona aceea.

 

Simonika, ma bucur ca Darius este bine! Va dormi el si ziua la un moment dat :)

 

Va pup, dragelor! Imi astept sotul si plec la cumparaturi ca bate vantul la noi in frigider!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici.

Vev la multe luni inainte, sa creasca mare scumpetea.

Camicos si Elena bine ati venit.

Noi folosim pentru bebe gama Bioderma si nu am avut nici o problema pana acum, e foarte ok.

Erika noi taiem unghiutele o data pe saptamana. De fapt tati le taie .

Activitatea din dormitor noi am reluat-o dupa fix 6 saptamani, la inceput mai greu dar perseveram si incepe sa fie ok. Am nascut prin cezariana.

Astazi am iesit afara cu bebe chiar daca picura si se pare ca i-a priit, de dimineata pana la ora 15:00 a dormit fix 40 min. Dupa ce am iesit a adormit instant . Am fost si la eco abdominala aveam programare, totul e ok din fericire. Piciul meu s-a trezit cand i-a facut ecografia si cand am intrat in masina iar somn, asta face si acum. El recupereaza iar eu deja ma ingrijorez ca voi face noapte alba :)).

Abia astept sa ne facem si noi un program atat noaptea cat si ziua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...