Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sotie..sau menajera?


Recommended Posts

Sesizez ca hosewife-le au ajuns, din consideratie si mila, sa le ajute pe cele care au o profesie ...pentru ele, saracele, ca se sacrifica atata desi nu e justificat ...

 

Michellino, cand termini cu profesoarele, eu zic sa te duci si pe la doctori sa-i ajuti, si pe ca contabili, poate prin cercetare  ... Sunt multe femei in nevoi pe lumea asta ...

 

ignorind sarcasmul tau, da...e vorba de spiritul comunitatii, de a ne ajuta intre noi.

 

sa stii ca foarte mult mi-as dori sa voluntariez in spital...dar din anumite motive nu pot...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai, aici eu nu vad ca e vorba nici de cariera/impliniri profesionale, nici de beneficiile statului acasa, nici de nimic, doar ca femeia asta tre' sa munceasca undeva, ORIUNDE.

 

Nu pt ca neaparat ii place sau nu, ci pt ca la cum se vede de la mine, s-ar putea vreodata, ipotetic vorbind, sa fie nevoita sa traiasca din banii pe care ii castiga.

 

Restul, cu trezit dimineata cu raza soarelui pe ochi si manutzele copilasului pe fata si mancat impreuna si mers la plimbare etc. este ceva extrem de frumos, dar chiar utopic pentru majoritatea dintre noi...si asta nu din cauza ca stem carieriste (eu una nu sunt) ci pt ca nu ne permitem situatia "la o adica"...ce vreau sa spun de fapt e ca in Romania nu poti sa stai la bunavointa sotului niciodata, oricat de buna e relatia, pt ca n-ai nicio acoperire legala daca se intampla acel " la o adica" .

 

deci munceste toata viata din greu, ca nu are incredere in partener si se asteapta ca intr-o buna zi sa se desparta.

parca e ca in legenda aia cu sabia lui Damocles...

 

ce viata e asta traita in frica si-n neincredere?

 

nu zic ca nu se poate intimpla...sutn motive si motive....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma astept pe undeva sa fie o exagerare, venea la 10 acasa si facea 2 feluri de mancare, la ora aia inaintata, cine mai manca atat?? si daca era sa faca 2 feluri, chiar nu ramanea nimic pt a doua zi? si calcat zilnic? sau spalat rufe.... zilnic?? cum se strang atatea haine zilnic, chiar si cu un copil de 3 ani?

eu nu prea inteleg, dar cred ca autoarea exagereaza voit sa ne faca sa intelegem ca e nemultumita de situatie si la capatul rabdarii. asta inteleg perfect.

 

o mai buna organizare ar fi necesara. adica nu gatit zilnic, faci mai mult sa-ti ajunga pe mai multe zile. sau improvizezi, vii seara, faci un sandwich si asta e mancarea.

nicidecum spalat/calcat zilnic.  cand se poate, daca se poate. daca nu....maine e o alta zi.

mi-a placut lista lui michelle, cine pleaca la cumparaturi, cine sta cu copilul...etc. etc

si apoi un barbat nu trebuie lasat sa iti ghiceasca gandurile, nici lasat sa isi aleaga ce vrea sa faca (normal ca alege televizorul).....spune concret, scoate gunoiul te rog...ca eu bag rufele la masina de spalat...etc etc. poate problema nu e ca sotul nu face nimic, ci mai adanca. trebuie sa umbli la cauze si sa incerci sa te relaxezi si sa vezi ca anii astia nu se mai intorc, si copilul creste...si te vei uita in urma si iti vei aminti cu drag de anii astia cand il aveai asa mic langa tine. si dintr-o data vei vedea altfel situatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hi..hi...de cate ori n-am spalat cate 10 zile,,pana era muntele de rufe in baie cat usa..(noroc ca avem destule haine).....ca de cateva luni ii gatesc doar copilului....musiu mananca ce-si gateste......eu ma ocup de copil.....dupa ce ma intorc..dus la activitati...de patru ori pe saptamana ajung la 8 seara acasa....el daca sta acasa si nu face nimic..asta e.....am avut si eu niste meciuri dar acum nu mai sunt probleme....nu face?nu fac nici eu.face?perfect fac si eu......ce atata gadileala la barbatii astia.......mai putin alintati.....pai daca pica muntele de farurii pe el.....le spala ca nu are de ales....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

al meu cand gateste, spala si vasele...desi avem masina de spalat vase...i-am spus ca le poate pune in masina, dar a zis ca nu e mare lucru sa le spele  [:)]

nu stie sa calce, dar a zis ca poate invata daca voi avea nevoie de ajutor...

[flo2] la tine nu se pune ca e alta natie, la noi deh... ca e epidemie [:)] , de la a se face ca nu pricepe, ai pune copilul in brate si a lasa munte de vase ..rufe murdare......deci se incapatineaza sa nu participa ca deh asa a fost educat femeia le face, eu de la discutii, liste si vezi ca gunoiul acolo ramane da peafara am dus multa munca de lamurire, desi inainte de casatorie cand discutam despre menaj totul parea frumos adica ca se implica [alcool]

eu am ajuns la concluzia ca mai bine se face un contract si se negociaza si se semneaza de comun deacord alta solutie nu stiu.....a... ba da menajera, bucatar, bona etc angajat [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si al meu gateste, ma ajuta la curatene, face prin curte, numai el spala aragazul ca eu urasc asta,  si numai eu calc- ce el a zis ca cedeaza nervos numai cind se gindeste ca ar trebui sa calce.

A incercat sa ma convinga sa ducem la 'calcatorie' dar nu vreau eu.

Am mult de calcat ca amindoi purtam camasi si le schimbam zilnic.

Cumparaturile de mincare le facem simbata, daca uitam sa cumparam ceva unul dintre noi intra si cumpara - de obicei el, ca poate sa iasa de la munca.

Si amindoi ne iubim munca.

 

Mie mi se pare crunt ce a zis Michelle ca sotul ei uraste serviciul.

De ce nu incearca sa faca ceva in sensul asta? Mie mi se pare calvar sa te duci zilnic undeva unde nu iti place.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"La o adica" poate fi un divort, dar poate fi si o boala, un deces, sau pur si simplu pierderea slujbei, cu posibilitatea sa dureze mult timp pana la gasirea unei slujbe noi. Ideal in familiile in care lucreaza doar unul dintre parteneri exista asigurari, economii si in general un plan alternativ care sa acopere toate aceste eventualitati, dar in realitate in foarte multe familii nu exista, sau nu suficient, si cu atat mai putin in Romania.

 

Oricum, autoarea subiectului a spus clar ca ea vrea sa lucreze cu norma intreaga, ca asta o implineste, si nu se intelege ca ar avea o situatie speciala in familie care sa faca absolut necesar ca ea sa stea acasa; sunt alte femei care nu vor, nu din asta deriva satisfactie, nu au nevoie, au alte motive intemeiate - cred ca sunt anumite situatii in viata care ne-ar putea determina pe cele mai multe dintre noi sa renuntam la servici - dar discutia asta eu o vad ca fiind in afara subiectului de fata.

 

Asadar, autoarea subiectului eu inteleg ca se intreaba si cum sa il determine pe sotul ei sa contribuie la treburile casei, si sa aprecieze mai mult eforturile ei, si sa fie de acord ca ea sa reia un servici cu norma intreaga.

 

Eu cred ca mi-as indrepta eforturile spre a cauta o slujba cu norma intreaga, mai bine platita si cu un orar mai rezonabil decat cea la care ai renuntat, chiar daca sotul nu te sustine in aceasta cautare.

 

In acelasi timp as continua sa caut cai de comunicare cu el, nu stiu cum incep/se desfasoara discutiile voastre, dar m-as stradui sa nu incep eu pe ton de repros, ci calma, trista si dragastoasa sa ii spun ca am o problema si nu stiu cum sa o rezolv, si doar el ma poate ajuta, am nevoie de ajutorul si intelegerea lui, etc. etc. Si ca inteleg ca el munceste mult si e obosit, si apreciez tot ce face pentru familie, dar hai sa ne gandim impreuna cum sa facem ca sa ne fie bine, sa ii fie bine familiei noastre. Ca eu vad ca una dintre consecintele acestei situatii problematice e ca noi nu mai petrecem asa de mult timp impreuna, si nu ne mai dragalim, si eu mi-as dori foarte mult asta, ca il iubesc si relatia noastra e cel mai important lucru pentru mine, si in situatia de fata relatia noastra e in pericol sa se deterioreze si asta ma ingrijoreaza si ma indurereaza.

 

Si in acelasi timp rezonez f mult cu sfaturile care s-au dat de a re-organiza si re-prioritiza si tu, timpul petrecut cu copilul (si cu sotul) pe primul loc, iar treburile casei mai usurel, spalat o data-de doua ori pe saptamana, gatit de doua-trei ori pe saptamana, calcat mai putin spre deloc, si daca se poate, mai ales daca reusesti si tu sa iti gasesti o slujba cu norma intreaga (sau daca sotul castiga suficient, asa cum inteleg ca sustine), cineva din afara, platit, pentru curatenia mai grea, chiar si cateva ore o data la doua-trei saptamani si tot ar fi, zic eu, de mare ajutor. Si toate astea nu ca o pedeapsa pentru sot, ci pur si simplu, ca o solutie pentru functionarea familiei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...