Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sotie..sau menajera?


Recommended Posts

eu cred ca situatia se rezolva mai bine prin comunicare , pus pe hirtie si impartit treburile in mod efficient...si bineinteles gestionat bani.

 

gaseste o zi in care aveti putin timp liber si dispozitie sa statti la o cafea si sa va limpeziti problemele.

tu vino cu o lista (gata facuta) cu treburile casei.din politete intreaba-l daca are ceva de adaugat la lista [:)]

impreuna decideti ccine/ce/cand prefera sa faca, ori daca considera ca nu e neccesar sa fie taiate de pe lista.

e bine sa fie postata lista unddeva pe frigider pt a nu uita fiecare ce are de facut si ccand

 

de ex;

gatit: in cursul saptaminii tu, in weekend el.

spalat rufe, el sa stringa hainele sa le dduca la masina, tu le sortezi etc...

tu stergi praful, el da cu aspiratorul

cumparaturi, unul merge, altul sta cu copilul.

 

...sfatul meu e sa nu te grabesti sa te duci la servici 8-9 ore pe zi. mai bine bucura-te de timpul cu copilul tau, bucura-te de aceasta virsta.

incearca sa te organizezi , sa faci ce poti,sa iti cunosti limitele mai e si mine zi...nu-i convine...asta e.

 

dar  nu te mai gindi ca daca stai acasa nu esti o femeie normala, esti doar o menajera . esti sotie si mama, faci pt familia ta.

 

daca el nu vrea sa te ajute, sa participle, sa lase pretentiile, sau  atunci sa angajeze pe cineva sa o faca in locul lui, ori daca e sa faci tu si iti va occupa tot timpul ...timpul liber in loc sa il petreceti impreuna...va fi sacrificat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Michelle, ea chiar de lipsa lui de implicare se plange .. din ce inteleg epuizarea de la munca de unde aduce banii pentru casa il aduce la un asemenea nivel de implicare in casa ... incat nu vede decat televizorul si calculatorul. Ca sa faca liste, sa imparta atributii ... ar trebui sa fie implicare si vointa din partea amandorura, si din ce am citit eu ... numai ea trage la partea asta de jug.

Iar bucuratul de copil e frumos, conceptul in sine e minunat, dar se pare ca la Mihaela vine la pachet cu foarte multe alte responsabilitati la care se adauga lipsa lui totala de implicare in familie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In familia lui cine facea toate treburile: spalat/calcat/gatit/curatenie? Mama?? Adica tu asa l-ai luat? Sau problemele s-au acutizat cu venirea copilului?

 

Trebuie sa te uiti la el in familie: daca mama l-a cocolosit, se presupune ca tu trebuie sa urmezi tiparul... Daca, totusi, a fost invatat cu munca si a devenit brusc lenes  , pardon obosit, doar cu venirea copilului, inseamna ca intelege el greeeu care-i rolul parintilor intr-o familie. Amandoi trag la jug, cot la cot. Si la munca impreuna, dar si la distractie.

 

Eu ti-as spune sa mergi totusi la munca, gradinita sa fie de program prelungit pana in ora 17-18 (exista si asa ceva) fara a mai fi nevoita sa apelezi la bone. Implica bunicii daca exista. Curatenia mare intr-o zi cand sunteti toti 3 acasa, mancare la 2-3 zile cate-un fel mai consistent, mentinerea ordinii zilnic pe cat se poate de catre amandoi adultii. 

 

Eu cred ca suferi incet de o depresie cauzata de devalorizarea ta ca persoana (la care, din pacate, contribuie si sotul tau pe deplin). De asta spun ca trebuie sa iesi, inclusiv la munca, sa mai vezi ca exista si altceva dincolo de vase/rufe/curatenie, iar banii castigati sunt buni in casa, iti permiti si tu o oarecare independenta finaciara.

 

Cu revolutia nu vei avea mereu succes! Ci mai degraba cu multa diplomatie/rabdare/miere in limba!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucram cate 13-14 ore pe zi, veneam la 10 seara acasa, spalam, faceam doua feluri de mancare, spalam copilul, calcam pentru a doua zi, salariul, mic, il dadeam aproape pe tot bonei, pentru ca  parintii nu ma ajuta cu nimic, doar reprosuri.

Doamne feri, cum mey, tu veneai la 10 seara acasa si te apucai de 2 feluri de mincare si calcat?!!! Nu poti calca o data pe saptamina, in week-end de exemplu? Si cu mincarea la fel - daca tot sinteti plecati toata ziua la serviciu ce atita bucatareala?! Ai incercat sa gatesti mai mult, tot in WE, si sa congelezi, pe portii? Si copilul sta nemincat si nespalat pina la 10 seara pt ca taica-su nu se ocupa de el? Sau era bona in casa si tatal la calculator?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, stiu ca tu stai acasa, insa este cumplit, absolut cumplit pentru o femeie sa roboteasca precum o servitoare si sa vada ca sotul ei prefera sa stea la calculator sau la televizor, in timp ce ea de-abia mai sta in picioare de atata treaba. 

 

In ziua de astazi, o droaie de femei au responsabilitati mult mai numeroase. Si nu intotdeauna se intelege ca nu ai timpul si energia necesare pentru a si contribui la venitul familiei, si pentru a si face "treburi femeiesti". Ori o sacrifici pe una, ori pe cealalta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul are 3, 6 ani, poate merge la gradinita, nu-i nevoie ca mama sa stea acasa tot timpul (pt ca timpul ala l-ar petrece facand curat, mancare etc).

Parerea mea ca dependenta financiara totala de un astfel de barbat ar fi total neindicata. Adica cu serviciu si tot are pretentia sa faca totul singura, dar daca ar sta acasa, cerintele ar fimaimari, ceea ce ar aduce-o exact la ce respinge:statutul de menajera, fara alte implicatii sociale. Un job cat ar fi el de marunt,aduce pe langa partea financiara ,consistenta sau nu) niste relatii, satisfactie etc. Mai bine da banii pe o femeie care face curat, calca si are si ea o iesire in lume, altfel de discutii, persepctive, relatii (care sunt f importante, nu neaparat referindu-ma la "pile"). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai daca va iubiti cum zici, ceva se intampla de-ti intoarce spatele asa indarjit...

Mi-e teama ca ceva e mai mult decat lenea, dar poate mi se pare...si mie mi-e lene de ma doare si daca se poate sa faca nevasta totul e ok [:D] dar daca nu poate, asta e...ma sacrific si pun si eu mana pe una, alta. Asta e...daca o vreau zambitoare, multumita, sa iasa cu mine undeva, sa fie dragastoasa...

Eu, in locul tau, nu i-as calca nici camasile. Mai bine vine acasa cu bani mai putini, iar cu restul si le duce la Nufarul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...