Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sotie..sau menajera?


Recommended Posts

eu nu inteleg pt ce se ducea la munca, atita chin si stress daca tot nu ramanea cu nimic?

 

Nu cred ca ai cum sa intelegi, Michelle. Poate ca Mihaela are un job interesant pentru care a studiat ani si nu e deloc momentul sa abandoneze lucrurile.

 

 

De la mine de departe se vede cam asa : sotul a descoperit cit e de comod sa nu faca nimic si nu vrea nici in ruptul capului sa mai faca ceva prin casa. Ce e de facut :

1. facut minimul : de mincare simplu si fara deserturi

2. spalat rufe si strinse necalcate

3. curat mai rarut

 

In nici un caz nu abandonezi jobul sa te intorci acasa sa te joci de-a gospodina perfecta, mai ales ca situatia par complicata intre tine si sot si risti sa ai nevoie de indepenta financiara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Niciun job cu un venit sub 1.500 de lei nu-I va aduce unei femei independenta financiara. Minimum 1.500 de lei pentru provincie, pentru Bucuresti, este complet insuficient. Doar daca are unde sa se mute fara sa plateasca chirie ii ajung mai putini, dar chiar si asa, e greu de vorbit de o calitate a vietii.

 

michelle, tu esti o draguta, dar ceea ce tie iti place si ceea ce voua va convine - adica puteti duce in spate, financiar vorbind - adica statul tau acasa, tu multumindu-te cu postura asta - poate fi extrem de frustrant pentru altii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi ne-am impartit treburile casnice : al meu da cu aspiratorul, ce e de reparat e jobul lui, eu spal (nu e mare lucru sa bagi rufele in masina si apoi la uscator), calc (o data la 3 saptamani insa....el are pt job haine care nu trebuie calcate, asa ca m-am scos [:)] ) si spal in bai, la cumparaturi mergem pe rand sau impreuna, eu gatesc zilnic, dar el vine acasa la pranz si ii face de mancare copilei...aici toate materialele se recicleaza (hartie, carton, sticla, metal etc etc)- asta e tot jobul lui...cum muncim amandoi 100%, ar fi culmea sa fac eu totul....el lucreaza insa si pana la 9 seara de 2 ori pe saptamana, dar nu s-a plans vreodata ca nu ma ajuta [:)]

mama lui a stat acasa mereu, deci ea facea tot...dar el la 16 ani s-a mutat in alt oras (ca sa invete o meserie)...asa ca a fost nevoit sa isi calce, sa isi spele, sa isi faca de mancare...lucrul asta i-a prins ft bine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu aici inclin sa cred , ca Rufus , ca e ceva mai mult decit lenea ori e prea imatur...

 

mik , ea nu a spus ca ar avea o cariera deosebita. a spus ca ddupa 14 ore de munca zilnic , tot cce cistiga dadea la bona...deci ce cariera sa fie asta???

 

independdenta financiara se realizeaza f greu , mai ales cu un copil  mic si fara nici un ajutor.

 

da, eu stau accasa si  sotul meu munceste 10 ore la servici si vreo 2 acasa.

el face ce e reparat in casa, gradinarit munca grea in ccurte, aspirat in casa mare, gateste in weekend, gunoiul e iar responsabilitatea lui, cumparaturile le facem cu rindul, participa la ccuratenia generala....plus cca in casa el e ordonat si nu-mi da bataie de cap sa adun dupa el.

 

idea e ca daca stau acasa, nu ma face sa nu ma simt o femeie normala...asa cum spune autoarea. iar faptul ca muncesc pt familia mea, nu ma transsforma in menajera....

 

eu cred ca ar treb sa-I accorrde o sansa sotului sa vada cum se descurca din banii lui daca ea sta accasa...

copilul e mic, e bine sa stea cu el, sa se bucure de el...ca de muncit, o sa aiba o vviata sa se intoarca la munca, sa-si continue cariera (daca are vreuna)...si independenta financciara mult visata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, aici pe forum era o reclama acum citeva zile, cu un mos care zicea "Sint Mihai, am 80 ani, cu ce va pot ajuta". Bine, era reclama la pensia privata, dar ideea e ca poti ajunge la 80 ani si sa fii nevoit sa-ti incepi atunci "cariera". In Romania, si probabil nici in alte tari, nu e usor sa-ti gasesti un loc de munca odata ce-ai dat cu piciorul a ceea ce aveai déjà, doar ca sa faci experimente. Depinde, desigur, in ce domeniu iti desfasori activitatea. Plus ca, in afara de munca proriu-zisa, poti sa fii intr-un colectiv agreabil, cu care te-ai obisnuit si n-ai chef sa-l schimbi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu aici inclin sa cred , ca Rufus , ca e ceva mai mult decit lenea ori e prea imatur...

 

mik , ea nu a spus ca ar avea o cariera deosebita. a spus ca ddupa 14 ore de munca zilnic , tot cce cistiga dadea la bona...deci ce cariera sa fie asta???

 

independdenta financiara se realizeaza f greu , mai ales cu un copil  mic si fara nici un ajutor.

 

 

1. eu vorbeam de un job interesant pentru care s-a pregatit (poate) ani de zile. Si nu de "cariera" cum persiflezi. [:)]

Nu stiu daca ai idee cit cistiga un profesor de liceu stagiar in Romania sau un medic intern in Franta. 

Insa inceputul asta poate ca ii permite sa evolueze si sa cistige mai bine. Si sunt meserii, ca cea de medic, in care trebuie sa lucrezi cu un anume statut pe un salariu care se duce pe bona, la o adica. Si toate se fac la timpul lor.

Si nu toate femeile viseaza cu ochii deschisi ca stea acasa pe cuptor.

 

2. Independenta financiara nu inseamna ca ar putea iesi la restaurant in fiecare seara,  inseamna insa ca se poate intretine pe ea insasi cu tot ceea ce implica.

 

Ca sa-i mai scriu lui Selene : mama si multe din prietenele ei au pensii mai mici decit 15 milioane si toate traiesc decent in apartamente mari la care reusesc sa plateasca toate angarale. Si mai pleaca, dom'le si in concediu (e drept nu foarte departe si nu foarte scump).

Daca tu ai noroc si poti stai degeaba caci salariile de 15 milioane (vechi) ti se par mici, poate ca nu e cazul la toata lumea si in toata Romania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, sfatul tau cu ramas acasa nu e cel mai bun.

Eu vorbesc din experienta mea care seamana cu ce scrie autoarea subiectului. Sa fi ramas acasa, atunci, ar fi fost o sinucidere pentru mine si o condamnare, as fi fost complet dependenta financiar de sot si captiva in acea casnicie. Era ceva de genul ever after dar deloc romantica povestea.

NU am sfaturi.

Fiecare isi cunoaste limitele si posibilitatile.

Poate sotul autoarei isi revine si isi va lua in serios postura de sot si tata. Au mai fost cazuri [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a nu se compara mama pensionara cu pensie 15 mil cu o mama tanara cu pensie de 15 mil. am si eu asa o mama :) si e foarte foarte fericita, dar

 

are casa ei, gata platita, nu mai are rate/ chirie

nu are costurile legate de copii

nu are costurile incrementale legate de o familie cu mai multi oameni: mai multa mancare, mai mult transport, mai multa electricitate

 

 

... si as putea continua.

 

asta nu insemna ca incurajez pe cineva sa stea acasa, oho, dimpotriva. dupa valorile mele e un pic iresponsabil, dar valorile mele nu includ increderea absoluta in a higher power.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...