Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tur cu masina prin Ro


Recommended Posts

Daca vreti la mare, mai bine la Gura Portitei...intre mare si Delta...masina se lasa in parcare pazita, apoi se merge cu vaporul sau barca rapida...noi am luat barca...e lume putina, conditiile de cazare sunt ok...se fac si excursii in Delta...noi ne-am saturat de peste atunci...si mai faceau si un mujdei de il mancai pe paine (al meu nu manca usturoi, dar acolo asa l-a mancat :-) )...

 

Mai e o manastire langa Sighisoara, Biertam...ft faina...

 

Manastirile din Bucovina sunt faine, cel mai mult mi-a placut Moldovita (mai mult decat Voronet)...am stat in Voronet, la o pensiune in spatele manastirii (Perla Bucovinei o cheama...o recomand...conditii ft bune...au si restaurant propriu (noi de unde ziceam ca vom manca o data pe zi, am ajuns la 2 ori...asta pt ca mancarea era ft buna)...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mersi Ella! Iau in considerare Gura Portiței. Pare interesant si am auzit si din alta parte. Desi sincer, as vrea sa revăd stațiunile de pe Litoral, e singurul loc unde vrem cu toții sa "revedem" ;).

 

La Sovata si Lacul Ursu am fost acum multi ani, le pun pe lista, ca eventual.

 

Mersi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela, pentru statiunile de pe Litoral, pe turist.info este deja afisata oferta pentru 2015. Pentru Eforie Nord, daca vrei, iti pot da o referinta foarte buna. Nu are masa inclusa, insa, daca vrei sa prepari tu ceva, terasa dispune de toate cele pentru gatit, doar de "materia prima" ai nevoie, este piata in apropiere. Si berea rece costa 3 lei halba, halbele sunt tinute in lada frigorifica, mi-a placut mult asta. Pentru anul trecut, noi parca in aprilie sau mai am rezervat pentru iulie-august. Cred ca poti rezerva si acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult!

 

Am pus pe lista Dunărea la cazane, mi-a mai fost recomandat, lacul Bucura. La restul ori fost ori nu ajungem. Vrem Transfagarasan, as lasa Transalpina anul asta, de o parte.

 

Nu stiu daca punem vreo Salina pe lista. Dar Turda mi-e la suflet, e orașul unde m-am născut si am crescut primul an, la bunici, apoi mergeam in vacante la ei, pana la 7 ani. As vrea sa revăd ștrandul cu apa Sărata, stie cineva daca mai exista? Bănuiesc ca pe acolo e si Salina.

Pune Transalpina in loc de Transfagarasan ....  [:)]  Sau cand pleci mergi pe una si te intorci pe cealalta ca sa impusti doi iepuri. Dar Transalpina .... e hmmm fata de Transgarasan cu 2 stele mai sus dupa mine. Merita sa si stati o zi macar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun subiect! Neaparat Valea Cernei, Cazanele Dunarii si Herculane. Daca ramaneti o noapte in Herculane ati putea urca pana la grota cu aburi, e o priveliste absolut fantastica de acolo, de sus! De aici puteti ajunge si in Cheile Nerei, nu e departe, depinde cum va faceti traseul. V-ati putea caza o noapte in Poiana Marului langa Otelul Rosu si va pot recomanda chiar si cazare si insotitor in zona, daca aveti timp si interes pt. o plimbare in munti.

Daca ajungeti la Buzau si urcati apoi spre Moldova va puteti abate si prin Vrancea, la Lepsa, sa vedeti Cheile Tisitei.

Statiunea Slanic Moldova in jud. Bacau e de notat, de asemenea, in ultima vreme renaste - puteti vizita inclusiv Salina Ocna in zona. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...frumos subiect. O sa stau cu ochii pe el.

Miha_s, daca tot va apropiati de Hunedoara, poate si de Transalpina, nu evitati Gorjul:

Pestera Polovragi, Pestera Muierilor, Zona Tismana (manastire, pestera), Lainici...chiar si operele lui Brancusi de la Tg. Jiu sunt de bifat.

Defileul Jiului este deosebit de strabatut, insa stiu ca sunt ceva lucrari si circulatia e oprita intre niste ore...poate in we, ca e mai liber.

In functie de perioada in care veniti, pe la obiectivele astea sunt si sarbatori (hramuri): de sf. Ilie la Polovragi (14-20 iulie), 6august Schimbarea la fatza la Lainici, 15 august Sf.Maria Mare- Tismana, asta daca ti-e dor sau copiii vor sa vada un balci autentic [:)]  dar sunt si festivaluri anuale ale mesterilor populari, ale cantecului, jocului si porturilor...

Daca urcati si spre Parang...intrati in criza de timp

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...