Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ARGESENCE ,VOI UNDE SUNTETI?( 2)


Recommended Posts

Of, ca ma mai descarcai un pic!!!! Deci , eu intotdeauna (de cand eram copil, adica) am facut bradul de Sf Nicolae si l-am strans de Sf Ion. Insa ma indoiesc ca voi putea face la fel si anul asta, din cauza piticilor care-ar atenta, bine-ntele, la siguranta si podoabele pomului[:D]. carmen imi pare rau, nu cunosc nimic..... poate stie altcineva.... gratiela ce face Stefu? Cum a fost ? Gata, ati scapat, nu?[pup] Emilia buna idee mi-ai dat cu Biblia pentru copii. O sa i-o cumpar si eu lui Andrei de Sf Nicolae. Si asa, el stie sa citeasca si ii va prinde bine spiritul vorbind. Lavinia [url="http://picasaweb.google.com/lavigemeni/August"]pozele mele[/url] Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95471"]franturi din viata[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor,eu am slabit 12 kg de cand am nascut,am ajuns sub greutatea pe care o aveam inainte de a ramane insarcinata..am incercat dupa ce am nascut cu sport,mi-a luat mama :) chiar si o centura de slabit cu pulsatii..Vreau sa va spun ca nu m-au ajutat la nimic..cantarul ramanea nemiscat..pina m-am vazut in oglinda si..m-am speriat..asa ca m-am ambitionat si am trecut la o asa zisa infometare..de la ceaiuri,batoane de slabit,fara paine,cartofi prajiti,prajeli in general..asa cum ziceai Filo, mancare sanatoasa si cu putine calorii..offf si am scapat..a stationat cantarul vreo 2 luni,daca nu mai bine,apoi a inceput sa scada..de am ajuns sa intru acum in panica..de la 62 am ajuns la 49..de acum imi propun sa mananc ceva mai mult..Ei, dar tot acest proces de slabire, din momentul in care m-am pus cu adevarat pe treaba pina am ajuns la acest rezultat, a tinut cam 1 an si juma'..asa ca , perseverati si rabdare cat cuprinde,caci rezultatele se vad.. Gabriela si Denisa (01.06.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavinia bravo ca nu te-ai lasat! Gabriela, felicitari ca ai putut sa slabesti![cool] La mine insa problema este nasoala de tot. Este genetica clar. Mai rau este ca acum doi ani am facut sala vreo 6 luni si aratam bine. Cand am intrerupt insa ca n-am mai avut timp m-am ingrasat brusc (in doua luni) 10 kg. Asta se intampla de Craciunul trecut. De atunci nu am mai reusit sa ma mobilizez. Eu oricum nu mananc patiserii, covrigi, prostii de astea, dar mai scap la cicolata. Sper insa sa reusesc acum pana de Craciun. Voi mai vedea. Cert este ca m-am cam saturat de tinut regim... iar la mine ar trebui unul permanent... si ti se cam ia, va spun din experienta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mathilda am incercat boabele de orez (maaare tampenie!, da' eram mai mica[:D]), ciorba de varza, infometarea, cura cu carne doar, ceaiul verde si.... sa ma mai gandesc ca-ti mai scriu...Cand eram in liceu eram plinuta, aveam vreo 7-8-9 kg in plus fata de normal[^]. In clasa a XI-a m-am hotarat sa scap de ele si am facut-o ...mergand pe jos de la Gropeni(e un sat pe soseaua spre Mioveni-acolo ma lasa trenul cand veneam de la liceu, de la Campulung) paaaana sus, in Trivale. E ceva drum. Asta o faceam in fiecare vineri. Iar zilnic faceam exercitii cel putin o jumatate de ora. Aveam o colega de camera(eu am stat la internat in timpul liceului) si faceam amandoua, e altceva cand mai esti cu cineva.... Ajunsesem la 52 kg. Asta inseamna ca eram trasa ca prin inel[8D]. Apoi....dupa ce m-am casatorit au inceput iar sa se puna kg....Dupa ce am nascut si am incheiat alaptatul, am slabit 12kg in o luna jumate-doua luni, mancand ciorba de varza si salata verde! Doar atat! Da eram anemiata mama-mama! Cum intorceam capul, ameteam! Apoi iar am pus kg....Am mancat si numai carne . Vreo 2 sapt. Si am slabit 5kg. Insa iti dai seama cum era colonul meu! Apoi am facut cura de slabire de la Herbalife. Am slabit intr-o luna jumate 6 kg, iar in urmatoarea luna si jumatate inca 2kg(in perioada de mentinere. Eram[cool]. Vreo 8 luni am stat asa super, apoi am ramas gravida cu bebeii si am luat pe sarcina 30kg din care , dupa nascut si dupa alaptat, mai ramasesem cu surplus de vreo 15-17 kg. Am inceput iar cura de la Herbalife, am scapat de vreo 12kg. As mai vrea sa dau jos inca vreo 3-4kg, chiar 5[^]. Ideile mele sunt astea(dupa atata amar de experienta) : 1. ca sa slabesti trebuie sa consumi calorii pe zi cu 25% mai putin decat necesarul tau zilnic de mentinere! Asta inseamna la mine, de ex., daca pe a ma mentine am nevoie de 1600calorii, sa slabesc trebuie sa consum vreo 1100-1 200calorii. Se zice ca organismul, nedandui toate caloriile, incepe si iti consuma din stratul adipos. 2. trebuie sa consumi apa! este esentiala apa! 2-2,5l apa pe zi! 3. trebuie sa mananci 3 mese pe zi! Adica: se zice asa, ca, daca nu-i dai organismului sa manance la o masa, atunci el , la masa urmatoare, isi va face depozite, stiindu-se privat de hrana! sunt persoane care zic: nu am mancat nimic azi, doar o cana de apa am baut-o si pe aia am pus-o pe mine! Tocmai de aceea. 3 mese! calorii putine, insa ceva-ceva tot trebuie sa mananci la fiecare masa!!!! 4. cat mai putine dulciuri, prajeli, grasimi. Daca se poate, deloc. Zahar brun, nu rafinat. Sau mai bine miere. Stiai ca un singur pai de cartof prajit are 10 calorii????? 5 . atentie la fainoase! cu cat sunt mai rafinate, cu atat sunt mai sarace in vitamine si mai bune de ingrasat: paine cu secara in loc de alba, orez brun, paste brune....etc 6. atentie la combinatii: nu asociezi niciodata proteina cu amidonul(carne cu cartofi, cartofi cu branza etc), intotdeauna asociezi proteina cu legume care contin fibre(carne cu mazare, fasole teci, amestec mexican etc) 7. categoric interzise sucurile, mai ales cele acidulate (gen Pepsi, Coca-cola, fanta) 8. fructele nu se consuma niciodata dupa masa, pt ca fermenteaza si-ti produc probleme gastrice(gen gastrite), te baloneaza... 9. pe cat posibil consuma zilnic si o proteina si o leguma si un fruct. 10. cel putin cu 2 ore inainte de culcare nu mai consumi nimic (de aceea se zice ca trebuie sa mananci pana in ora 7-8 seara) 11. miscarea! cat de putin! de faci abdomene 10 minute, cand te uiti la televizor si e ok. Cam atat. Astea sunt concluziile mele in urma experientei personale[^]. Astea 11 reguli. Daca imi mai amintesc ceva, va mai scriu. Va pup! Lavinia [url="http://picasaweb.google.com/lavigemeni/August"]pozele mele[/url] Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95471"]franturi din viata[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt scumpe, de aceea nici nu mai iau. Si nu se vand decat prin distribuitori! Partea buna din asta e ca vin ei saptamanal si te masoara si te cantaresc. Adica te monitorizeaza. Macar stii ca pt banii astia fac ceva. Insa, ti-am spus, sunt destul de scumpe. Lavinia [url="http://picasaweb.google.com/lavigemeni/August"]pozele mele[/url] Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95471"]franturi din viata[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ainia m-ai luminat si pe mine Apropos de curierat am primit ieri un bilet afara la interfon cum ca am un pic la Cargus la firma sa ma duc sa-l ridic, agentul resp venise odata nu fusese acasa si-mi lasase biletul lui cu nr de telefon. S-a dus sotul si la luat dar abia dupa ce te-am citit ma gandesc de ce nu o fi sunat inainte ca altadata asa faceau?!?[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

filofteia, mihagab, ainia va multumesc mult de sfaturi. filofteia m-ai dat gata cu" eu la teorie sunt tare dar practica ma omoara. "am ras cu lacrimi. eu am slabit f mult dupa nastere, dar apoi am lenevit si le-am pus la loc. si aici nu prea fac miscare.of.si nu va spun cate kile am, dar cand voi slabi va spun cate kile am avut. va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

voi faceti cure de slabire,vedeti rezultatele si apoi sa-mi spuneti si mie care este cea mai buna ca si eu vreau sa slabesc vreo5...6...7 (8)kg si nu reusesc .oricum am ajuns si eu in sfarsit la concluzia ca ciocolata ...nu slabeste oricata ai manca!!! si nu stiu de ce stiam eu ca daca mananci ciocolata slabesti si am mancat in ultimul timp....muuuulta! dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...