Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 47


Recommended Posts

Multumim pentru urari!!!

La multi ani Filip!!!

La multi ani Iusty!!!

 

Noi am avut duminica petrecerea. A fost fooooarte bine. Eliza a fost super prietenoasa si zambareata ...nu a plans deloc.

 

Nu am gatit nimic...totul a fost comandat.

 

Azi dupa ce ajung acasa vreau sa fac ceva muffins...sa pape si Eliza.

 

...Apropo...anu trecut pe vremea asta am nascut-o pe Eliza  ora 17.12.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Gina, ai insiropat blatul pt tort?

Am notat reteta si imi lipsea acest amanunt :)

Da, am uitat sa precizez [batcap]

Cam 200-250 ml pentru fiecare foaie.

 

La multi ani Eliza, Iustin si Filip! Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi!

 

 

Gina, cand nu mi s-a ars pe margini blatul, s-a lasat in jos dupa ce l-am scos din cuptor. S-a pleostit. Si arata super bine.

Faina prea putina. E o problema cu faina la blaturile de tort si la pandispan in general. In afara de faptul ca umiditatea ei poate varia, e greu de nimerit cantitatea exacta, pentru ca, de regula, se pune o lingura de faina la fiecare ou, dar lingura poate fi mai rasa ori cu varf. De exemplu, eu am folosit oua mari, de la pasari de tara, si am pus o lingura cam cu varf la fiecare ou.

Bine, cand capeti putina experienta, stii cum trebuie sa arate aluatul, ce consistenta trebuie sa aiba si mai adaugi, daca e nevoie (dar nici sa iasa prea tare).

 

Il motam duminica. Mergem la nasi. Este si ziua fetei lor si serbam 2 in 1. Azi taiem un tortulet doar asa ca sa suflam on lumanare. Si este de la cofetarie. Cred ca sunt cea mai lenesa de p aici. Oricum nu cred ca mi-ar iesi ceva prea aspectuos. Bun la gust da, imi iese frecvent. Dar la impresie artistica las de dorit. Asa ca las pe altii sa faca

Daca e bun la gust........ aspectul nici nu mai conteaza, ca doar nu-l tii in vitrina 5 ani :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa va pove cum a fost ieri.

Dupa ce au inceput contractiile dureroase ma jucam cu ele, durerea era fix ca cea simtita la ciclu in adolescenta, parca ma intalneam cu un prieten vechi. Si respiram eu, si ma ladam in voia contractiei, chestii de astea frumoase cam 30 de minute. Dilatarea era la 4. Apoi brusc m-am trezit ca-s in 4 labe pe podea, ca-l faceam tampit pe sotul meu si ca ceream urgent epidurala. M-a pus dr pe masa: dilatare 9. De acolo a mers rapid dar foarte intens. Ma concentram pe figura doctorului (era multa lume), el calm si zambitor si incurajator. Am vorbit o gramada de prostii, incantam doomnule doctor, repetam ce auzeam, ceream explicatii (ce faceti acum, pentru ce e asta, ce se vede). Si frisoane rau (eu sunt cu baiuri de-astea) clantaneau dintii, mi-au pus patura pe piept. Si-am racnit pe impins, de-am ragusit bine. Dr ma tot lauda, zicea ca imping bine, ca ma descurc bine. M-a taiat, m-a apasat moasa pe burta, si mie nu mi-a pasat deloc, orice sa iasa, orice sa treaca. Si a iesit puiucul, mi l-au pus pe obraz, am inceput sa vorbesc cu el de acolo, nu-mi pasa de 20 de oameni in jurul meu, eu ziceam eu sunt mamica ta, si o sa am grija de tine, plange puiule...

Placenta a mers repede, cusutul putin mai incet, si gata am fost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani frumosi si sanatosi puilor vostri!

Acum au trecut la stadiul de copii mici , nu mai sunt bebelusi. Se vede pe expresia lor ca s-au marit, ca inteleg multe din jurul lor. Nu imi vine sa cred ca a trecut un an de cand ma bucur alaturi de voi pentru fiecare evolutie a lor si ma intristez de cate ori e vreunul bolnavior.

Sa va bucure viata in continuare si sa avwti parte de xat mai multe momente fericite!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...