Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aspirante optimiste (853)


Recommended Posts

Buna seara, fete dragi!

Nu am mai intrat de mult pe aici pentru ca nu am avut vesti in legatura cu barza - pe noi pare decisa sa ne ocoleasca. Nu am apucat sa citesc din urma si nu stiu ce s-a mai intamplat intre timp, cate dintre voi sunt in prezent fericite purtatoare de bebelusi in burtica, sper ca multe. Doar despre marja am aflat si tin sa o felicit din tot sufletul!

Acum avem si noi o noutate care ne face tare fericiti. Eu si sotul meu ne-am decis sa nu mai asteptam la mila berzei si am ales o cale mai sigura spre copilasul nostru. In urma cu doua luni am depus cererea si dosarul de adoptie, am parcurs o mare parte din etapele procedurii de acreditare ca parinti adoptivi, iar din mai, cand vom primi acreditarea, va incepe cea mai grea perioada - asteptarea pana la intalnirea cu micutul nostru. Asistenta sociala ne-a incurajat si ne-a asigurat ca vom deveni foarte curand parinti deoarece criteriile noastre de selectie nu sunt rigide - ne dorim un copil sanatos, 0-4 ani, indiferent de sex, etnie si religie.

Ieri am primit vizita la domiciliu, in cadrul anchetei sociale, si de ieri am simtit amandoi ca visul nostru incepe sa capete contur. Suntem tare fericiti si asteptam cu nerabdare clipa marii intalniri.

Din pacate exista si unele piedici, pentru ca legislatia noastra se pricepe foarte bine la asa ceva. Sotul meu, fiind navigator, nu are dreptul sa adopte copii, dar poate adopta copilul sotiei, adica al meu. Cu alte cuvinte, eu sunt cea care va adopta copilul, urmand ca ulterior sa il adopte si sotul meu. Eu o aberatie mai mare n-am pomenit, dar cu cine sa te certi? Asta e, ne scarpinam invers si megem mai departe.

Va imbratisez inca o data cu mare drag pe toate, mamici, purtatoare de bebici si aspirante la titlul de mamica, si promit sa revin cu noutati.

E foarte ciudat, dar de cand am facut pasul acesta parca ma simt si eu putin insarcinata.

Noapte buna, tuturor!

floren, ma bucur foarte tare ca ai intrat sa ne impartasesti bucuria ta. deabia atept sa va impliniti visul si sa ne pui poze cu minunea voastra. sper sa va potriveasca repede cu un copilas, si sa nu asteptati foarte mult. sunteti tare curajosi sa faceti acest pas. si da, perioada asta de asteptare poate fi pentru tine o perioada de "graviditate", esti mai fericita ca stii ca te vei intalni cu puiul tau, si faci pregatirile pentru marea intalnire...asadar, pupici si te asteptam cu vesti bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

salutare tuturor!

 

si la mine ploua dar mie imi place aceasta perioada. sunt ingrozita ca vine vara cu soare si caldura sufocanta.

joi se deschide H&M la mine in oras si sunt tare happy. 

m-am vopsit roscat si maine ma tund mai scurt.

deseara ma duc cu C la dentist, nici un dinte nu vrea sa pice singur si ies ceilalti dedesubt, asa ca trebuie scosi la dentist.

cam astea sunt toate "noutatile" de la mine [:)]

 

pupici tuturor!

 

hope, bun venit si mult succes cu tratametul, sa vii repede cu vestea buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult fetelor pentru incurajari.

Elena imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva :(..sper sa reusesti din nou cat de curand. Faptul ca ai reusit o data este incurajator..tu ai certitudinea ca se poate intampla.

Corina, tu la cat timp dupa tratamentul cu Letrozole ai ramas?

Problema mea ca s-ar putea sa am trompa dreapta impermeabila [batcap] . Spun "s-ar putea" pentru ca la histeroscopie mi s-a spus ca este permeabila, iar dupa cateva luni la HSG mi s-a spus ca este impermeabila [zid] ...iar doctorul la care ma duc acum (nu am facut cu el cele doua investigatii) a spus ca sunt sanse ff mari sa fie permeabila...inca nu mi-a sugerat sa fac o laparoscopie..mi-a dat tratamentul acesta. Rezerva ovariana este 0,8...Alte probleme nu au fost descoperite nici la mine nici la sot...sper sa reusim curand [:)]

 

Va pup! Si sper sa fie un an productiv pentru toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor va urmaresc zi de zi cum vin de la serviciu intru imediat aici sa avd ce mai ziceti sau dimineata cand imi beau cafeaua citesc ce ati mai scris eu acum dupa calculul calculatorului de ovulatie as fi in perioada fertila dar sincer nu imi mai fac sperante am fost dezamagita de atatea ori incat acum nu mai ma gandesc cand o vrea dd sa ne dea un bb o sa fie bine venit.Va doresc o seara buna dragele mele prietene :-) :-) :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, eu am 32 de ani. Doctorul a spus ca din ce a vazut el ecografic nu stau foarte prost ..nu am o rezerva suuper, cu care sa ma laud, dar pt varsta mea este ok..acum nu stiu ce sa mai cred...Eu sincer imi doresc din tot sufletul sa nu ajung la FIV...dar daca nu se va intampla nimic pana in toamna incep totusi procedurile :(

Sper intr-o minune..intr-o minune pentru noi :)

 

Va pup si va imbratisez cu drag!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...