Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aspirante optimiste (853)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Din pacate toti medicii mi-au recomandat din prima FIV...chiar si atunci cand toate analizele erau ok ma incadrau la "infertilitate din cauze necunoscute" si fara sa incerce vreo stimulare sau ceva, imi sugerau FIV (nu au fost multi medici..doar doi..dar poate i-am nimerit eu pe aia doi care vor sa se perfectioneze musai pe FIV si atunci cauta paciente). Singurul medic care mi-a spus ca mai avem multe de incercat pana sa ajung la FIV este doctorul la care ma duc acum, insa am inteles si de la el ca in cazul in care trompele nu sunt ok, inseminarea nu ajuta....decat FIV-ul.

Desi cand ma uit in buletin disper pentru ca timpul trece...si trece in defavoarea mea, tot nu consider ca am facut tot posibilul pentru a evita FIV-ul...de aceea prefer totusi sa mai astept..poate poate minunea se intampla :)

 

Va pup si va imbratisez cu drag!

 

Hope dar de ce va ganditi asa repede la FIV? Mai ales ca stai bine cu analizele si sotul la fel. De ce nu faceti inseminare? E mult mai usoara procedura si categoric mai ieftina. Plus ca tratamentul este mult mai tare pentru fertilizare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hope ,ți-ai verificat trompele ? Eu inca nu. Mi s a spus de către N medici ca după chiuretaj nu se înfunda. Insa,medicul de la centrul de fertilizare mi a zis ca primul lucru trebuia sa vad de trompe fiindcă sunt șanse sa se nfunde după chiuretaj. Mici, dar sunt.

Repetam analizele si doamne ajuta. Fac tot ce trebuie fiindcă e crunt sa te bucuri de o sarcina mult asteptat după care sa pierzi.....dorință e mult mai mare acum.

Fetelor ,cum e procedura de inseminare ? Ati făcut careva ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de orice metoda de reproducere asistata se recomanda verificarea permeabilitatii trompelor uterine. Eu pentru asta am facut histerosonografie dar sunt si alte metode.

Elena eu am facut inseminare de 2 ori si, cu toate ca nu aveam sanse aproape deloc, am ramas de ambele dati. Procedura in sine consta in injectarea spermei prelucrate direct in uter. Dureaza 5 minute maxim dar te mai tine pe masa cu picioarele ridicate intre 20-40min. Cum sunteti obisnuite cu stimularea nu ar trebui sa va sperie. Nu se face cu anestezie pentru ca nu e cazul.prima data nici nu am simtit. A doua oara m-a durut putin ( asa ca la menstra) pt ca aveam vezica golita. Cel mai bine e sa bei un pahar cu apa inainte. Pleci de la clinica pe picioarele tale si trebuie sa te feresti de efort in ziua respectiva. Asta e tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Bucuresti si am facut histerosalpingografie la Giulesti in octombrie 2014. Teoretic urmatorul pas ar fi laparoscopie pentru a avea un rezultat si mai clar asupra permeabilitatii si functionalitatii trompelor. Doctorul la care ma duc acum a spus ca a avut nenumarate cazuri de "trompe infundate" in urma HSG iar la laparoscopie erau cat se poate de permeabile...de aceea mi-a indicat ca 4 luni sa iau Letrozole, Utrogestan si niste vitamine si daca nu se intampla nimic trecem la urmatoarea etapa....

 

Va pup si va imbratisez cu drag!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hope mie.mi-a dat de fiecare data injecția pregnyl de declanșare a ovulației. Poate tu ovulezi singură dar e preferabil sa faci injecția când faci stimulare ptr a fi sigura ca ai ovulație si a preveni un chist .....

Corina ,eu de ce știam ca la inseminare se face un fel de anestezie??îmi pare așa complicat procesul .pana la urma cred ca e floare la ureche. Nu ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hope daca nu-ti face injectie ar trebui macar sa mergi la o ecografie la cateva zile dupa ovulatie sa fi sigura ca s-au spart foliculii. Daca nu cel mai probabil se vor transforma in chisturi si e tare periculos cand incepi stimularea luna urmatoare pentru ca se pot sparge.

Elena nu se face niciun fel de anestezie. Decat ti se deschide colul ca la examenul papanicolau si iti e introdusa sperma ( spalata si amestecata cu o subs de contrast) cu ajutorul unui cateter foarte subtire. Ti se face o eco abdominala sa vada daca e situata unde trebuie in uter si gata. Procedura e foarte simpla fizic. Cu psihicul e mai rau in urmatoarele 14 zile pana la testul de sange.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...