Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (853)


Recommended Posts

Hope daca ai test pozitiv in z6 ovulatie se va produce in z7 sau 8. Cel mai bine e sa mai faci niste teste de ovulatie si in urmatoarele 2 zile. Daca cel de maine este negativ atunci ovulezi in z7. Daca si cel de maine este pozitiv atunci z8 e norocoasa. Bafta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună fetelor, 
 
As vrea sa spun ca ma bucur sa citesc bune familiare aici, dar nu ma bucur. Speram sa va găsesc pe toate mămici :( va trimit o îmbrățișare și mie berze! 
 
Ma realatur și eu în încercarea pt bb, de data asta bb2. V are 13 luni.
Faza e ca alaptez și deși ciclul mi-a revenit când bb avea 10 luni, deci acum 3 luni, încă nu sunt fertila, primul ciclu a fost anovulatoriu, următorul a fost cu ovulație târzie și faza luteala f scurta, de 6 zile, iar cel de acum tot ovulație târzie și faza luteala de 8 zile. În atare condiții, chiar dacă rămân, nu pot duce sarcina. Poate încet își revine, eu și înainte aveam faze luteale scurte de 10 zile, dar am luat vitex și le marisem la 12. Nu știu însă ce efect are vitex asupra alăptării,  nu am curaj sa iau.  
 
Aici e graficul meu
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineața fetelor . soțul si a refăcut sprrmograma si nici gând nu aveam ca nu ieșit bine doar acu 2 ani era perfectă .acum a ieșit ca are ușoară teratozoospermie .....chestia nasoala e ca spermatozoizii de tip  A sint zero % ,restul de 72 % sunt de tip  B lent progresivi ....si concentrația a scazut de la 64mil / mil la 46 mil !! 

Am auzit ca profertil e bun ptr imbunatatire. Stau si ma gandesc daca din cauza asta n am mai rwmas insarcinata desi ovulam ? Orivum hsg tot il fac sa exclud si la.mjne te probleme..

Sintem dezamagiti ,mai ales el ... Crrd ca ne asteapta inseminare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arrya bine ai revenit la aspirante! 

Nici noi nu ne bucuram ca suntem tot aici.Dumnezeu stie  mai bine de ce ne incearca atat. Stiu ca tu esti cu temperaturile , cu monitorizarea lor, dar eu am o cunostiinta care are 2 frati gemeni mai mici cu 10 luni jumate ca ea. Asa ca nu e o regula.Daca ar fi s-ar rezolva mult mai simplu problemele de fertilitate. Indiferent cate calcule facem noi si cat ne informam, viata tot Dumnezeu o da, restul e coincidenta.Eu una la concluzia asta am ajuns,pentru ca sunt atatea fete care  sunt fertile, isi iau temperatura ,sotul e ok cu spermograma, bebelesc atunci cand trebuie si totusi nu raman.Probabil avem senzatia ca asa controlam noi procesul in sine, dar eu una nu mai cred asta. Intr-adevar trebuie sa ne asiguram ca suntem sanatoase pentru a putea duce sarcina si a avea un bebe sanatos, cred ca asta tine de noi.Sarcina si copilul tin de Dumnezeu .Cand El vrea pot sa zica 10 medici ca nu se poate si se poate, cand nu, iti pot spune o gramada de medici ca esti bine si tot degeaba.Cunosc pe cineva care incearca de 9 ani, dupa ce a avut un avort la cerere inainte de acesti 9 ani , si-a facut tot ce se poate ,sotul are spermograma de donator,ea are analizele in regula si totusi bebe nu vine.

In concluzie, mergem la medic, dar cu nadejdea la Dumnezeu ca ii lumineaza  mintea si ca noua ne asculta rugaciunile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Cori, refac testul si astazi si maine..stau si ma gandesc ca de asta gaseam in z8-9 ovulatia pe final...Oricum e clar ca nu asta e motivul pt care nu am ramas, pt ca nu a fost intotdeauna asa devreme..dar ma leg si eu de orice speranta.  [pk]

Arrya, sedere scurta..esti foarte curajoasa!  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maryella, eu sunt de părere ca nu exista infertilitate primara, ci doar nediagnosticata. Altfel nu îmi explic de ce Dumnezeu da copii unor femei care ii ucid cu avort și nu da unor femei cu suflet bun. 

Eu cred ca sunt cauze fizice nedescoperite, sunt mie laboratoare proaste, multi medici nepregătiți și procesul concepției e mai complex decât știm noi. Nu neg implicarea divina, dar nu e numai asta. 

 

Legat de bebelușii gemeni, evident ca se poate, sunt mămici cărora le-a venit ciclul din luna a doua, deși au alaptat exclusiv. 

 

În rest, voi cum sunteți? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena la 46mil/ml plus mobilitate 72%nu cred ca e cazul de inseminare. Poti incerca spermotrend pentru sot. Sincer profertilul mi s-a parut nefolositor. 

Arrya bine ai revenit printre noi. Sper sa nu stai prea mult pe aici. 

Maryella  [flo2] + o imbratisare mare pt tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arrya dar de ce spui ca daca ramai nu poti duce sarcina? Mai sunt cazuri cand faza luteala a fost mai scurta dar totusi  sarcina a mers fara probleme. Din cate vad eu pe graficul tau nici nu ai bebelit foarte intens plus ca nu sunt sigura ca in aprilie ai ovulat atunci cand ai trasat tu. Eu cred ca a fost cu 2 zile inainte cand ai avut scaderea aia mare de temperatura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...