Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (853)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Corina, nu am trasat eu, ci FF. A trasat acolo ca nu a fost crestere de temp destul de mare si in plus, s-a luat si dupa OPK. Nu prea am bebelit, ca nu l-am mai prins pe sot, cel mic a fost cu maraieli si cu treziri intense.

 

Se poate sustine sarcina cu faza luteala asa scurta, de 6-8 zile? nu e deficit mare de progesterone?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inestigatiile de fertilitate au rostul lor pana la un punct.Ca nici asa sa traiesti de la o investigatie la alta , sa schimbi mereu doctorii , aia nu e viata.Repari pe o parte si strici pe doua. Eu una nu vreau copil cu orice pret ca poate nu sunt capabila sa il platesc.Vreau copii sanatosi, dar vreau sa fiu si eu sanatoasa sa ii pot creste. De foarte multe ori  problema e echilibrul sufletesc, care are o influenta covarsitoare asupra sanatatii fizice. Tocmai de asta femeile care nu isi pun prea multe intrebari si nu isi bat capul prea mult nu prea au probleme de fertilitate.Iar Dumnezeu da sansa la mantuire fiecarei persoane care se naste, depinde de persoana ce alege din optiunile care ii apar in cale. Unele aleg sa avorteze desi au conditii materiale f bune,dar nu vor mai mult de un copil, iar altele ii fac pe toti .Liberul arbitru apartine fiecaruia si fiecare va raspunde la un moment dat de ce face.Daca as sta sa ma gandesc cate femei care aparent nu ii merita au copii, as lua-o razna.Pana la urma fiecare mama are propriul ei copil nu pe al alteia, asa ca nu e concurs.Pana nu treci printr-o gramada de investigatii, pana nu incerci o gramada de lucruri, e foarte greu de inteles ce poti simti,E f greu de inteles ca lucrurile nu stau chiar asa, pe ideea " eu daca eram in locul lui X ma dadeam peste cap, cheltuiam toti banii, faceam aia si aia si tot aveam copil".Nu toti medicii sunt incompetenti si nepregatiti si totusi niciunul nu a gasit formula minune ca sa ajute orice femeie sa ramana insarcinata.Si nici nu o va gasi vreodata, pt ca viata e un miracol de la Dumnezeu.Si sincera sa fiu eu una ma bucur ca este asa, pentru ca , daca nu as mai avea credinta nu as mai avea nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa urez sarcina usoara in continuare gravidutelor, linii paralele pe test aspirantelor si toate cele bune! Eu o sa va mai urmaresc din umbra cand si cand si cand o sa am o veste buna o sa intru sa impartasesc bucuria cu voi.Sanatate si Doamne ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marryela ai mare dreptate. doar Dzeu ne poate ajuta cu adevarat si trebuie sa credem!

Corina , sper din suflet sa ne ajute profertil. am citit si alte prospecte ale suplimentelor ptr barbati si contin cam aceleasi vitamine si minerale. Asta ni la dat medicul, am vazut si citit pareri pe unii ii ajuta f mult . sper sa fie cu noroc. daca nu   , schimbam. Lui pe spermograma ii scrie usoara teratozoospermie.acuma trebuie vazut ce s a intamplat de ce a scazut asa fiindca acu 2 ani era perfect normala undeva la 64 mil / ml

Am mai pove despre un mic nodul aparut pe testicol , a fost la 3 urologi si niicunu   nu a pus problema unui hidrocel sau altele.. ecografic  este perfect normal. Ceva tot e din moment ce modifica spermograma ,. Nici nu stiu incotro so apucam :( 

Marti fac hsg si cer si parerea medicului meu. Luni merge din nou la urolog.

 weekend frumos fetelor 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello..ce de dezbateri pe aici  [:)] . Parerea mea este ca intra-adevar nu exista infertilitate din cauze necunoscute..sau poate necunoscute pana in momentul in care s-a dat acest diagnostic. Eu nici nu aveam toate investigatiile facute (pt trompe si rezerva ovariana) si eram incadrata la "infertilitate din cauze necunoscute". Dupa aceste investigatii nu au mai fost asa "necunoscute" ...Eu cred ca problemutele marunte de la sot cu altele marunte de la sotie formeaza un dop pe undeva :(

Corina, voi ati aflat cauza inferitilitatii din cei 3 ani. Ceea ce nu ati aflat este cauza spermogramei proaste a sotului, iar asta este altceva...Si eu am aflat cauza inferitilitatii mele (probabil una dintre) si anume trompa infundata..dar intr-adevar nu am aflat cauza infundarii ei...

Una peste alta sa vina berzeleeee  [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Hope noi am aflat cauza infertilitatii. Postul meu de mai sus era pt Elena care se intreba de ce s-a inrautatit spermograma sotului. 

Arrya imediat dupa fecundare corpul galben ramas pe ovar incepe producerea unei cantitati mai mari de progesteron asa ca sarcina poate fi sustinuta din "rezerve" proprii cel putin pana dupa testul pozitiv. Daca intr-adevar exista un deficit de progesteron asa de mare corpul nu va putea asigura tot necesarul pt sarcina si vor aparea probleme cel mai probabil sub forma acelor sangerari maronii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am.vrea.si.noi.sa facem.spermocultura dar aici la centrul.de fertilitate au.zis ca nu se face la ei decât spermograma ..

Sotul.a luat si mult.antibiotic in ultima.perioada .ma gandesc poate si asta sa fie o cauza..nici nu mai.stim

Corina ,tu ai.ramas natural insarcinata desi spermograma sotului nu era foarte buna?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...