Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (853)


Recommended Posts

Auto-masajul te poate ajuta in mentinerea sanatatii si  in tratarea sau ameliorarea anumitor probleme in zona abdominala si pelviana. Dar acest masaj poate fi facut chiar si atunci cand te simti nelinistita, ingrijorata, simti ca toate aceste sentimente s-au „strans” in pantecul tau. Totodata, masajul poate fi facut ca preludiu de tine sau de partener (il poti face si partenerului).

La inceput ti se va parea cam complicat, dar cu cat te vei obisnui cu miscarile (si cu faptul ca iti atingi pantecul) va fi facut aproape in mod instinctiv. Iti voi oferi, in continuare, doar cateva miscari/tehnici dar dupa ce te vei obisnui esti libera sa adaugi propriile miscari instinctive.

Poti sa faci masajul la orice ora din zi, preferabil inainte de masa sau la o ora dupa masa. Masajul poate dura de la 2 minute pana la 15 minute, in functie de timpul pe care il ai la dispozitie. Daca abdomenul tau este foarte tensionat (si dureros) poti sa faci masajul dupa ce ti-ai facut o baie relaxanta sau ti-ai pus o compresa calda cu ulei de ricin. La inceput, masajul trebuie sa fie mai bland (poate chiar ca o mangaiere) si cu cat te obisnuiesti, poate fi din ce in ce mai adanc. Este normal sa simti o anumita durere, doar ai grija sa nu fie prea puternica.

Pentru o atmosfera placuta si relaxanta iti poti aprinde cateva lumanari, sa arzi in camera (inainte de ati face masajul) un betisor parfumant si sa pui o muzica placuta.

  • Stai intinsa cu o perna sub genunchi.  Pune palmele pe burta ca si cum ai tine un  bebelus  brate. Masajul se face cu dragoste, rabdare si respect pentru pantecul tau, pentru tine. Inchide ochii si respira adanc si incet, relaxand rand pe rand fiecare bucatica a corpului tau. Incepe cu scalpul, fruntea, obrajii, ochii, maxilarul si buzele si continua astfel pana la degetele picioarelor.
  • Toarna putin ulei (de masline, de canepa, de migdale dulci etc) sau tinctura (in functie de ceea ce ai nevoie) pe pantec. Cu amandoua palmele incepe sa masezi in cercuri in sensul acelor de ceas. Incepe cu cercuri mari in jurul buricului si incetul cu incetul incepe sa le inchizi pana la  cercuri mici in jurul buricului pe care le  faci cu ajutorul pernutelor de la degete. Pe urma mareste incetul cu incetul cercurile pana ce ajungi in zona intima si sub sani. Incetul cu incetul poti sa maresti presiunea masajului. Continua asa pana cand simti ca te-ai obisnuit cu atingerea si pantecul incepe sa se relaxeze.
  • Cu pernutele degetelor apasa pentru cateva secunde pe plexul solar (punctul de sub sani in forma de V unde se impreuneaza coastele). Pe urma, cu miscare lenta, in timp ce apesi, coboara spre buric. Repeta de trei ori. Intoarce-te cu mainile sub coaste la cativa centimetri de plex in partea dreapta. Apasa si coboara pana la buric. Repeta de trei ori. Intoarce-te la inca cativa centimetri departare apasa si coboara pana la buric. Repeta de trei ori.  Du-te in partea stanga si maseaza ca in partea stanga, repeta fiecare coborare  tot de trei ori. Revino la mijloc, apasa pe plexul solar si coboara spre buric. Repeta de trei ori
  • Impreuneaza mainile ca in fotografia de mai jos. Cauta osul pubic (in zona intima, sub par). Apasa cu degetele in partea de sus de langa os si “trage” cu mainile muschiul pana ajungi la buric. Repeta de trei ori. Du-te in partea dreapta. Apasa cu degetele langa osul soldului si incheietura piciorului, trage muschiul in diagonala spre buric. Repeta de trei ori. La fel se procedeaza si in partea stanga. Se repeta intreaga secventa de minimum trei ori. Se termina pe mijloc – masaj de la pubis la buric, repetat de trei ori.
    Cand folosesti aceasta tehnica, incearca sa iti inchipui cum iti asezi (tragi) uterul la locul lui – in centru pelvisului.
  • Cu ambele palme, repeta miscarea in cercuri, in directia acelor ceasornice.
  • Cand ai terminat, pune-ti palmele pe pantec si ramai asa pentru ceva timp. Continua sa respiri incet si adanc.

acest masaj minunat nu este indicat in timpul menstruatiei, dupa ovulatie daca incerci sa ramai insarcinata, in sarcina, in primele 6 saptamani de la o nastere vaginala si 3 luni de la cezariana sau oricare alta operatie in aceasta zona, daca folosesti sterilet, suferi de cancer in zona abdomenului/pelvisului.

 

http://www.feminitate.org/wp-content/uploads/2009/11/MasajAbdominal.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am fost trimisa de dr.Moldovan   si mi-a facut dr, Dudau parca , dar nu mai tin minte suta la suta daca el era , am fost prea stresata si ametita atunci  [:)]

Arianna tu stai relativ aproape de sora mea, ea locuieste in Waldkraiburg  [:)]

 

Fetelor  hope si elenna ,nu stiu constitutia voastra corporala , dar indraznesc sa intreb , daca cumva sunteti mai grasute , repet nu stiu cum sunteti si doamne fereste nu vreau sa jignesc , eu sunt extrasupraponderala , metformin ati incercat? Mai ales tu Hope zic ,pentru ca am o prietena ,fosta aspiranta careia i s-a decis soarta identic , fiv ,fiv si fiv, stiu ca nu a renuntat la metformin si culmea ,cand se pregatea de un nou fiv , ea are trompe filiforme , a venit minunea ,a ramas insarcinata natural si acum are o comoara de fetita care in curand implineste un anisor.

Eu cred ca incerc din nou si metformin, dar totusi vreau sa vorbesc cu medicul din nou , luna asta dupa ce-mi vin rusii merg la monitorizare sa vad cum stau fara ajutor si apoi vad ce fac in continuare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anidaz, eu nu am suportat Metforminul si este si toxic pentru ficat daca nu suferi de diabet. Eu am indicele HOMA (rezistenta la insulina) 2,7, limita superioara fiind la 2,5. Nu am ovare polichistice, doar aceasta rezistenta la insulina. Cum ziceam, nu am suportat Metforminul si medicul meu m-a trecut pe myo-inositol, in Romania se gaseste ca myo-sun. Eventual intreaba-ti medicul de acest myo-inositol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ,stiu de myo-inositol si chiar vreau sa vorbesc cu dr. despre el, doar ca ce stiu sigur este ca nu voi lua myo-sun fiind sintetic , merg pe inositol de la jarrow ,este extras din tarate de orez , prefer sursele naturale, sau cel de la secom parca myo-inositol este extras din porumb .

Sora mea , cea mica , nu cea din Germania ,a inceput de luna trecuta sa ia myo-sun si asa am aflat de el , ea are SOPC diagnosticat , eu nu am decat aspectul fizic specific SOPC-ului si am reactionat bine la metformin, dar bine zici , maio bine iau inositol ,care " lucreaza" si pe la rezistenta la insulina .

Ar trebui ,de fapt este necesar sa fac si eu indicele HOMA .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat cateva luni de zile Clavella, e tot myo-inositol natural doar ca se numeste altfel :)))))))))))))

Aspectul corporal de SOPC il am si eu, adica colacelul la burtica, zona abdominala. Acum sunt impreuna cu sotul meu pe un regim de alimentatie dat de o nutritionista, deja am dat 3kg jos in 3 saptamani. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa imi fac asa cand mergem in Timisoara:

 

- vitamina D

- AMH

- anticorpi antispermatici din sange

- indice Homa - repetare

 

si poate si

 

- Imunofenotipare limfocitara-profil de baza (asta este pentru a vedea nivelul celulelor NK sau ceva de genul)

 

Plus HSG.

Dar pana atunci mai am o Luna de pauzaaaaaaaaaaaaaaaaa! Yuuhuu!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...