Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intrebari despre sarcina si ginecologie cu Dr. Marius Calomfiresc


Recommended Posts

   Buna ziua,am 37ani si sunt in pregatire pt un fiv in Cehia.Momentan iau AC dar as vrea sa-mi programez o histeroscopie cat mai curand ca sa nu plec cu surprize ce ar putea afecta implantarea.Intrebarea este urmatoarea:cand o pot face(fara AC o faceam pana in ziua 10 ca sa nu deranjam ovulatia),dar acum se pastreaza aceeasi regula sau nu?Doctorul meu din tara e in concediu si mai dureaza pana primesc un raspuns,asta imi sta pe suflet acum.Va multumesc anticipat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

   Buna ziua,am 37ani si sunt in pregatire pt un fiv in Cehia.Momentan iau AC dar as vrea sa-mi programez o histeroscopie cat mai curand ca sa nu plec cu surprize ce ar putea afecta implantarea.Intrebarea este urmatoarea:cand o pot face(fara AC o faceam pana in ziua 10 ca sa nu deranjam ovulatia),dar acum se pastreaza aceeasi regula sau nu?Doctorul meu din tara e in concediu si mai dureaza pana primesc un raspuns,asta imi sta pe suflet acum.Va multumesc anticipat

buna ziua
sub AC poate fi facuta histeroscopia oricand deoarece nu exista riscul afectarii ovulatiei sau unei eventuale sarcini
trebuie avut grija cu alegerea momentului pentru a nu incurca procedurile care urmeaza a fi efectuate in cehia (sa fie pe ciclul anterior)
succes si va asteptam cu sarcina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Tocmai am aflat ca sunt insarcinata in urma cu 2 saptamani. Am 5 sapt de la conceptie si am depistat ca am grupa 0(I)RH negativ si sotul are 0(I) RH pozitiv. Mentionez ca am 28 ani si am avut o intrerupere de sarcina in urma cu 8 ani (acelasi partener) in urma careia nu mi s-a facut vaccinul desi dr. respectiva a stiut ca am RH negativ, a profitat de naivitatea si lipsa mea de informatie. As dori sa stiu cand trebuie sa merg sa fac analiza pentru a depista daca produc anticorpi anti-RH?! Ne ajuta faptul ca avem aceeasi grupa de sange, sau nu imbunatateste cu nimic situatia? Daca nu mi se regasesc anticorpi in organism, pot face vaccinul acum, va avea vreun efect? Va rog frumos sa ma lamuriti, o sa-mi intreb si medicul, insa nu mai am rabdare pana la data cand sunt programata pt control.

Va multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Tocmai am aflat ca sunt insarcinata in urma cu 2 saptamani. Am 5 sapt de la conceptie si am depistat ca am grupa 0(I)RH negativ si sotul are 0(I) RH pozitiv. Mentionez ca am 28 ani si am avut o intrerupere de sarcina in urma cu 8 ani (acelasi partener) in urma careia nu mi s-a facut vaccinul desi dr. respectiva a stiut ca am RH negativ, a profitat de naivitatea si lipsa mea de informatie. As dori sa stiu cand trebuie sa merg sa fac analiza pentru a depista daca produc anticorpi anti-RH?! Ne ajuta faptul ca avem aceeasi grupa de sange, sau nu imbunatateste cu nimic situatia? Daca nu mi se regasesc anticorpi in organism, pot face vaccinul acum, va avea vreun efect? Va rog frumos sa ma lamuriti, o sa-mi intreb si medicul, insa nu mai am rabdare pana la data cand sunt programata pt control.

Va multumesc!

Buna ziua

puteti merge oricand sa va testati daca aveti anticorpi anti Rh in organism (daca sunteti imunizata)

 

etalonul este reprezentat de institutul de hematologie de pe strada dr.felix

 

nu este o urgenta deoarece chiar daca sunteti imunizata nu poate fi afectat copilul pana in 15-16 saptamani

 

in cazul in care nu sunteti imunizata (anticorpi negativi / absenti) protocoalele de profilaxie prevad in general administrarea unei doze in jur de 28 saptamani (in unele tari) sau in caz de manevre invazive, nastere, avort  de trimestrul 2 sau 3, hemoragie feto-materna samd

 

referitor la intreruperea la cerere din istoric nu m-as grabi sa acuz pentru ca nu intra in protocoalele intreruperii la cerere ca obligatoriu sau rutina (fiind considerat ca un element care ar putea interfera nejustificat in decizia intreruperii)

 

in speranta ca am reusit sa va lamuresc din incertitudini si temeri va urez multa sanatate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...