Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sot plecat de acasa in timpul sarcinii


Recommended Posts

Eu am urat-o pe-o ruda de-a mea cand a facut tot posibilul sa-l desparta pe fiu-so de o studenta la Psihologie, cu 2 ani mai mare, pe motiv ca "asta stie cum sa-l manipuleze, ca asta invata acolo, tehnici de manipulare, poate-i tranteste si-un plod, sa-l lege de ea". Am urat-o pentru ca am considerat ca ea e cea manipulatoare, care vrea sa-i controleze viata fiului, care era bine trecut de 18 ani.

 

Dar... citind ce scrie pearl... ma gandesc ca pana la urma, femeia o fi actionat corect.

 

Mai bine va vedeti fiecare de drum, eu m-as simti inselata pana la Dumnezeu sa aflu ca omul de langa mine a urmarit sa ma manipuleze, adica a avut o tactica, un plan bine pus la punct. Creepy, intr-adevar. Cred ca n-as face criza de nervi pentru culcatul cu alta cat as face pentru asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pearl nu se poate detasa de limbajul ei profesional ,ca si modul in care se autoanalizeaza si prezinta .Fiecare pasiune "adevarata" ,depinde din ce perspectiva privesti ,poate avea ceva sociopat in ea.

  Desi inveti tehnici ,uneori sint  greu de aplicat..... Multe din noi stim ,ca ar fi momentul sa nu mai vorbim ,uneori cu multi decibeli ,dar parca nu te lasa inima sa nu spui in clipa aia tot ce simti si ceva suplimentar ,in conditiile in care ai destula experienta de viata si putintica educatie si bunul simt iti dicteaza sa iei o pauza,dar nu poti. [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu de unde stii ca el a fost de acord sa faca un copil acum?

 

Intreb si eu...ca esti asa sigura ca el a vrut!!!!!!

 

E usor de criticat d epe margine...doar ei stiu ce a fost intre ei,cum s-a desfasurat totul.Oricum am observat tendinta asta de a arunca cu noroi ...indiferent in ce parte,fara a sti adevarul ,dincolo de rinduri.

Pai scuza-ma ca intreb, la conceperea unui copil nu participa 2 oameni, un barbat si o femeie? 

 

Daca nu a vrut copilul, de ce nu a refuzat?! Pur si simplu: taica eu nu vreau copil acum si gata! Ce ar fi putut ea sa-l faca, cum sa-l oblige?

Mi-e foarte greu sa cred ca ar fi putut cumva sa-l forteze...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e foarte greu sa cred ca ar fi putut cumva sa-l forteze...

Monica...da-mi voie sa rid!!!! [:-)))] [:-)))]

 

E ceva ce tu nu vrei sau pur si simplu-datorita unor factori,nu poti sa pricepi.

 

Faptul ca un act sexual se concretizeaza (uneori)cu un copil...nu inseamna ca ambii parteneri au vrut asta.Iar in cazul unor persoane casatorite...unii considera ca e normal ca celalat sa ACCEPTE dorinta partenerului.

 

Deci nimeni nu stie,in afara celor doi,daca si acest copil nu a fost tot o manipulare...

 

Pearl...nu trebuie s ate superi,chiar te rog s anu te superi,e asa o concluzie(subiectiva desigur)ca urmare a posturilor tale d epina aucm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ pearl123

 

Inceteaza sa tratezi viata ta si pe (inca) sotul tau ca pe un caz!!!

Un terapeut poate trata un pacient numai in masura in care pacientul se vrea tratat! Pana una alta, sotul tau pare a nu avea nevoie de terapie!

Mie mi se pare ca tu incerci sa-i alimentezi cumva nevoie de tine, daca de tine "femeia" nu pare sa mai aiba nevoie, macar de tine "prietena" sa aiba, nu? Pai asta este un exemplu de relatie bolnava (spun asta din lipsa unui termen mai bun). Doi parteneri nu trebuie sa-si bazeze relatia pe nevoie, asta aduce imediat pe unul din ei in postura de superior (obiectul nevoii) si pe celalalt in postura de inferior (cel care are nevoie de celalalt). Doi parteneri trebuie sa plece intr-o relatie pe picior de egalitate. Poate el tocmai asta cauta intr-o alta relatie.

Arata-i ca-i respecti deciziile, renunta sa te insinuezi in viata lui. Asta ar fi o dovada reala de iubire si respect. Daca te mai vrea, te va putea avea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai scuza-ma ca intreb, la conceperea unui copil nu participa 2 oameni, un barbat si o femeie? 

 

Daca nu a vrut copilul, de ce nu a refuzat?! Pur si simplu: taica eu nu vreau copil acum si gata! Ce ar fi putut ea sa-l faca, cum sa-l oblige?

Mi-e foarte greu sa cred ca ar fi putut cumva sa-l forteze...

Pearl spune in primul mesaj ca amandoi au dorit copilul. Sau cel putin asa am inteles eu...

Este foarte posibil, cum la fel de posibil e ca el sa nu fi fost sincer si doar sa fi acceptat dorinta ei si sa se fi lasat dus de val, cum pare a fi fost toata atitudinea lui in relatie, cat timp au fost impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma asteptam sa vad astfel de concluzii, cum ca mi-as fi manipulat sotul sa am un copil cu el sau mai stiu eu. In orice relatie exista influenta sau lobby sau manipulare, cum vrei sa ii spui, insa sa nu exageram. Sotul meu m-a rugat de cand ne-am casatorit sa avem un copil, asa cum am mentionat mai devreme. M-a rugat frecvent, insa eu am amanat din motive obiective precum cariera.

Va inteleg ca nu rezonati cu ideea de prietenie, insa eu niciodata nu am putut suporta femeile despartite de sot care nu intretin o relatie amicala cu el. Mi s-au parut egoiste. De aceea chiar daca nu se mai ajunge la nimic mai mult, vreau sa pastrez relatia amicala, deoarece sunt un om rezonabil, colaborativ, nu vreo maniaca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca e de bun simt o relatie amicala intre doi oameni care au impartit candva  o paine. Sigur ca e de dorit o relatie amicala intre parintii unui copil. Pe de alta parte, o relatie de prietenie trebuie sa fie liber consimtita de ambii parteneri. (la fel ca si o casnicie). Pana acum el pare a nu prea avea un cuvant de spus in deciziile pe care le iei tu pentru amandoi. Uneori cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci pentru cineva la care tii este sa-i oferi putin spatiu. Asigura-l ca esti acolo in caz ca are nevoie de tine, si lasa-l sa-si hotarasca singur soarta. Chiar daca vrei sa ramaneti prieteni, poate ca el nu poate avea o astfel de relatie cu tine, unora li se pare foarte dificil asa ceva.

Pe urma gandeste-te la copil, o relatie foarte foarte apropiata intre parintii lui despartiti ii pot alimenta niste sperante desarte, si ii pot provoca o gramada de dezamagiri. 

Nu te agata de clisee, femeile despartite de sot care nu intretin o relatie amicala cu el pot fi abuzate, ignorate, umilite, inselate. Ce vreau sa spun e ca fiecare relatie isi are dinamica ei, si nu poti judeca tu, din afara, cat de egoist sau de altruist e un anumit gest. Uneori cele mai frumoase lucruri sunt nascute din cele mai meschine dorinte, si cele mai urate rezultate pot pleca de la cele mai bune intentii. 

Respect mult la tine faptul ca pari capabila de iertare intr-una din cele mai grele situatii in care poate fi pusa o femeie. Nu multa lume ar putea face asta. Lasa-l, totusi, pe el sa decida daca te mai vrea in viata lui. Oricat de mult ti-ai dori, nu-ti poti impune dorinta. Nu de data asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...