Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ajutor! Cum dezvat pisica sa faca pipi prin casa? :((


Recommended Posts

caress, sincer, nu stiu daca il voi castra vreodata. Am avut un motan pe care l-am tinut in apartament, l-am castrat cand avea vreo 4 ani si a murit chinuindu-se 3 ani mai tarziu din cauza de pietre la vezica ce a dus la blocaj renal. Am fost cu el la veterinar de mai multe ori in ultimul an, i-am schimbat dieta, am avut grija de el, dar ultimele saptamani au fost urate [:(] . Sotul meu a suferit cel mai mult atunci, era motanul lui si el a fost ultima data cu el la veterinar. Mi-a spus de atunci ca nu mai vrea motani niciodata (faptul ca a crezut ca asta mica e pisica a usurat decizia de a o pastra), iar acum mi-a zis ca el nu e de acord sa il sterilizam.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aici se recomanda sterilizarea la 6 luni; noi asa am facut...vecinii nostri au si ei pisici si la fel le-au castrat..nu a avut nici o problema, in curand face 3 ani...

 

Laura, el a stat in casa pana l-am castrat...adica si dupa castrare a stat vreo luna in casa...si nu facea pipi decat la toaleta  lui....cand a avut accidentul, iar a stat in casa o luna...si face mereu la toaleta lui ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e Laura? Motanul nostru, pe care nu am vrut sa-l castram, disparea cu zilele pe la nuntile din cartier...pana a venit rupt de sale, se tara cu picioarele din spate, coada era rupta. L-a operat si totodata castrat, dar niciodata nu si-a revenit total. A trait inca cativa ani pe langa casa, nu mai pleca, statea in curte, in casa...

Cel putin aici la noi, un motan liber dispare dupa 3-4 ani. Asta-i media de varsta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, asa e cum spune Rufus.Sa stii ca nu exista absolut nicio legatura intre castrare-la varsta adulta si urolitiaza, pentru asta este de vina predispozitia genetica si alimentatia.Castrarea timpurie, inainte de completa dezvoltare a aparatului genital creste riscul de blocaje complicate-ramane cu uretra infantila, dar nu pe cel de calculi...aia daca e sa i faca, ii face si castrat si necastrat.Stand la curte eu te sfatuiesc calduros sa il castrezi daca vrei sa il aveti multi ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

din ce cauza , in tarile vestice se recomanda si practica castrarea la 6 luni ? la femele intre 3 si 6 luni , chiar ......

toti oamenii cu care am discutat ( uk , olanda ) erau uimiti de aceasta teorie de la noi , si nu auzisera de asa ceva.

de asemenea , un veterinar de aici  mi-a zis ca s-au facut noi studii si se pare ca nu afecteaza cu nimic castrarea timpurie . nu mi-a dat sursa acestor studii , material scris , sa citesc eu personal , doar mi-a zis.

ce este adevarat si ce nu ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In tarile vestice este extrem de important controlul inmultirii animalelor, este ceea ce conteaza cel mai mult.Fie ca medicii care o recomanda  o recunosc sau nu, sterilizarea timpurie, atat la femele cat si la masculi-la femele mai ales la catele, mai putin la pisici, are tot felul de efecte nedorite, riscuri si  complicatii.5-6 luni la pisicute, femele, e ok, 10-12 luni pentru masculi-exceptie fac motaneii care sunt f bine dezvoltati si extrem de precoce ca manifestari sexuale, care pot fi castrati si mai devreme-daca au deja 3-3.5 kg.

 

La catele sterilizarea precoce poate conduce la incontinenta urinara pentru toata viata...si nu e chiar rara, mai ales la femelele de rasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

peste tot , pe unde am citit , se recomanda castrarea inainte de primu ciclu de calduri , cu putin inainte de maturizarea sexuala , deci 5-6 luni , la femele . pisicile ajung sa intre in calduri si la 4 luni , mai ales cele tinute in apartament . ptr motani , se recomanda si folclorul urban intretine aceasta recomandare - 10 luni - 1 an. care este explicatia medicala , ptr care apare incontinenta urinara la catele , in urma castrarii precoce ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, tare frumoasa e pisica pardon motanul tau.

 

De cand am pisicuta am discutat, am citit, am invatat,  ca la noi in Romania sunt 2 curente in legatura cu castrarea: unii dupa 6 luni, altii pana in 3 luni. 

Pisicuta mea a fost sterilizata cu 1 saptamana inainte de implini 3 luni. 

 

PS nu stiu ce sfat sa-ti dau cu pipiul prin casa in afara de bagat cu botul in el si dus la litiera.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De cand am pisicuta am discutat, am citit, am invatat,  ca la noi in Romania sunt 2 curente in legatura cu castrarea: unii dupa 6 luni, altii pana in 3 luni. 

 

...si altii dupa primul ciclu (din comoditate, sa fie mai vizibile ovarele, din ceea ce stiam eu). m-as bucura sa stiu ca acest curent a disparut intre timp.

 

sfaturi la subiect din pacate n-am - si al meu motan mai face pocinogul din cand in cand, desi e castrat de la 10 luni, si pisica am sterilizat-o la aproape 6 luni, adica inainte de a intra in calduri. uneori asociez aceste manifestari cu nervii lui [:)]  la inceput se intampla cand plecam des in delegatii, in timp ce eram plecata sau imediat ce ma intorceam acasa; intre timp cred c-o mai face si de lene. din fericire nr 1 il face doar intr-un singur loc - pe canapeaua din bucatarie, care dupa prima intamplare a fost acoperita cu pampers si folii de plastic, si o husa deasupra, care se spala/schimba usor - si sa nu-l deochi, a trecut ceva vreme de cand n-a mai facut. nr 2 insa il mai tranteste si in alte locuri, desi au la dispozitie 3 litiere. am incercat si cu solutii, si cu otet, si cu miros de citrice - nu tine figura, daca i se pune pata tot face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...