Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna si de la noi fetelor

 

Ce de vesti bune citesc :), imi place.

 

Iuli sa va traiasca micul crestin! Ma bucur ca Luca a inceput sa se schimbe si sa isi schimbe atitudinea fata de voi si bebe! Uite vezi, probabil asa a fost la el perioada de adaptare!

 

Andreea, spor la pregatirile de botez si nunta! Mai e putin nu? Sunt convinsa ca o sa fie frumos.

 

Alinutza nu stiu ce sa zic cu regula 1.5 h sau 3 h. Nici eu nu ii dau Verei program, ii dau la cerere, si cere si la 5h (sau la 8-9 seara) dar si la 1 h (acum in puseu a stat mai mult atarnata de san, mai manca, se mai culca, mai manca, tot asa). Felicitari pentru Celine, a crescut bine!

 

Miha, ma bucur ca l-ai convins pe sotul tau sa mergi la dr saptamana viitoare si ma bucur ca incepi sa te simti mai bine. O sa treaca si raceala asta, fir-ar ea sa fie de raceala! Si o sa poti sa te intorci ca mamica full time la bebe Ioan cel curajos :). De asemenea zic si eu ca fetele celelalte, nu mai compara bebeii si greutatile, ca fiecare bebe are ritmul propriu de crestere, daca sunt sanatosi, asta e important! 

 

Alina si noi suntem cam ca voi, cu zile bune, in care doarme si e linistita, si cu zile in care chiraie aparent fara motiv. La noi functioneaza iesitul afara, si daca apuca sa adoarma afara, apoi doarme dusa o gramada de timp.

 

Soparlici iar imi faci pofta de supa....

 

Lory pe unde esti, tot in puseu?  

 

Fetele am vazut poze, ce frumoase sunt!

 

Andreea, e tare frumos Stefan, un adevarat Fat Frumos, nu doar ca a a crescut ca Fat Frumos ;). 

 

Lory de frumosi sunteti :). Iar pozele cu Leya in care sta in fundulet si in picioare m-au amuzat teribil! De asemenea si pozele cu marmotel. Iar tu esti luminoasa si frumoasa, radiezi draga mea! Tine-o tot asa.

 

Eu fetelor suntem bine, am avut si noi o noapte acum doua nopti de plansete, cu sculat la 1 noaptea, supt pana la 3, apoi sculat iar la 3.45 si apoi treaza restul noptii.... Un deliciu. Cred ca am fost in puseu dar pare sa se fi terminat, sper eu de fapt. Vera e bine, inca tuseste un pic si inca are muci multi, azi ii fac niste aerosoli cu ser fiziologic. Eu o am in vizita pe sora-mea (d'aia am fost mai putin "vocala" zilele astea) si m-a ajutat mult. Azi noapte am avut si eu prima noapte de somn toata noaptea (ca m-am muls si i-am dat sora-mii laptic si a avut ea grija de Vera, si eu am dormit....) ce sublim e sa dormi. 

 

Revin cu mai multe povesti de maine incolo, va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, furam la vaccin, dar ne-am intors fara. Se pare ca e o criza a vaccinurilor, nu sunt disponibile. Am trambalat copilul degeaba. Neah, nu mai comentez.

 

Miha, te rog nu mai compara. Nu exista termen de comparatie. Te rog, altfel innebunesti.

 

Deni, imi pare rau de chinurile tale. Tre sa fie tare greu. Hai ca o sa treaca, nu te descuraja.

 

Alinutza, eu doar la cerere si exclusiv de la san.

 

Iuli, felicitari baiatului tau CEL MARE. Uite ca incet, incet se aseaja lucrurile. Sper ca a fost frumos la botez. Succes dlui Pinguin.

 

Soparlici, da, e frumoasa organizarea, dar cam dificila cu bebe dupa noi. Din fericire, pana acim ni s-au aranjat frumos toate. Si nu o sa avem timp de asteptaaaaare lunga, caci de ieri in 4 luni e nunta si timpul zboara, zboara :)

 

Alina, ce bine ca "supararea n-a tinut decat o zi :)

 

Noi pt iritatie nu dam cu nimic in afara de ser din cand in cand. In unele zile e mai pronuntata, in altele nu se vede deloc. Cojitele de pe scalp au cazut singure, iar de ls sprancene vor cadea la un moment dat. Nu ma stresez, toate sunt normale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata gajici,

 

De la mine, morcovi cu unt de arahide (fara zahar sau ulei de palmier) si un ceai de tei. Se primeste?

 

Alynutz, nush ce sa zic de landou, nici nu stiam ca se poate monta sau ca ai voie cu el in masina; legal stiu doar de scoica. Cu mancarea... recomand: supa crema de legume, tocanita de ciuperci, ciorbita/mancare de cartofi, supa crema ceapa, sanvisuri cu un piiic de unt si ceva carnita, banane cu unt de arahide, mere coapte cu merisor sau stafide, paine cu miere, cereale cu lapte de migdale/orez/ovaz, ovaz cu lapte vegetal si miere (facut ca orezul cu lapte) smoothie de fructe.. cartofi copti, cartof dulce copt sau la abur, oua fierte sau omleta sau ou ochi in apa clocotita; gata ca nu mai stiu nici eu.

 

Carmen, cum v-a fost noaptea?

 

Andreiuta, bafta cu pregatirile! 

 

Tre sa intru sa vad si eu poze si sa va pun poze. Eu nu am nicio poza cu mine si bb, doar vreo 2 de la botez, cand le-oi primi - le-a facut un amic.

 

Fug la nebunaticii mei [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza dragelor

 

Noi am dormit cu bb în pat. Dé fapt mai mult în brațe la mine. E foarte cuminte lângă mine. Eram prea obosita sa tot încerc sa o adorm în pătuț. Acum a mâncat, iar agitația cu sânul de la sfârșit, am încercat să îi mai dau cu biberonul sa văd dacă mai vrea și refuza. Deci e sătulă. Încerc sa o adorm acum.

 

Întrebare :bebeii voștri tușesc după ce mănâncă? Celine tușește când o pun jos chiar dacă am ținut-o la verticala .o fi refluxul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli, mulțumesc pt idei. Fierul îi da dureri? ?? Lactate nici eu nu mai pap și e mai bine.

 

Carmen, visez la o noapte dormit complet dar nu cred ca as reuși,tot m -as duce sa văd ce face :) ca nah, disper mă cheamă!

 

Lory, ce mai zici draga mea? :*

 

Andreea, ce frumos la voi cu organizarea nuntii. Îmi amintesc ce perioada frumoasa dar și stresanta sa fie totul perfect. Îți recomand ca în ziua nuntii sa nu te intereseze nimic, sa te bucuri MAXIM ca e ziua ta. Eu abia pe la amiaza la poze m -am relaxat ca eram stresata sa fie toată lumea mulțumită (oricum nu poți sa -i mulțumești pe toți ).Am fluturi în stomac când mă gândesc la nunti. Sunt o romantica incurabila !:)

Off, a adormit princesse în sfârșit! Sunt lesinata după ea! ♡♡♡

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Iuli multumim, suntem bine. Duminica vor veni bunicii in vizita (socreii), dar au zis ca nu vor sta mult asa ca ne rezervam dupa-amiaza pentru o plimbare in parc. Au zis sa nu ne deranjam cu nimic, dar maine pe seara vreau sa fac o placinta cu mere (norocul meu ca am mere rase in congelator).

 

Miha Ioan este un bebe deosebit si incercat, dar care se vede ca recupereaza bine. Cum ziceam, acus te auzim ca ne intreci. Mai ai putina rabdare, desi te cred ca nu mai ai de unde. Ma bucur ca incepi sa te intremezi si poti petrece timpul cu mogaldeata.

Nici la noi nu e vreun semn ca ar aparea ceva urma de vaccin (l-am studiat aseara bine), dar pe 30 mergem sa il cantareasca si o sa intreb doctora.

 

Alinutza daca landoul este dotat cu sistem de prindere in masina si cu centuri de prindere bebe atunci e ok.

Eu scoica o iau sus (imi este mai usor de carat asa bebele), iar carutul il tin in portbagaj (nu am rampa si imi este imposibil sa ma cotopenesc cu el la intrarea in bloc).

De mancat mananc normal (ca si in timpul sarcinii). Adica manacrica gatita de mine. Aseara am facut mamaliguta cu branza si ficatei la care nu m-am putut abtine si am asociat un catelus de usturoi (o fi fost bine, n-o fi fost, urmeaza sa vedem).

Azi am pana de idei (mai am cativa mucenici sa ii fierb ca desert), poate o fasolica verde cu carnita (asta cica nu e interzisa) sau ceva carne la cuptor cu orez fiert si ceva salata???

 

Oare urzici putem sa papam ca e piata plina si parca as manca. Of, poftele astea fie ma vor face sa o iau razna mai mult decat am luat-o deja, fie ma vor ingrasa!

 

Carmen ca niciodata au iesit si galustile mele comestibile si nu bolovani. S-a racit, dar te poftesc la o portie, dar grabeste-te ca s-ar putea sa nu mai apuci.

 

Eu melancolica azi (in ton cu vremea de afara). Dimineata am vazut un documentar despre o familie si la un moment dat au aratat cateva imagini cu fetita lor nou-nascuta. Ma uitam la ea, ma uitam la Puturos si parca nu mai imi aminteam cand a fost si el asa mic-mic. Oare a fost? Acum s-a rotunjit la fata, s-a albit, a facut pernute la manute si cute la bulanase. Cand sta pe burta mea ca broscuta ma intreb unde a avut el loc acolo (cu toate ca avea mai putin cu 1 kg si cativa cm). Of, cam maine se va impletici la bucatarie incercand sa se tina dupa fusta mea.

 

In rest...aseara plansul de rigoare de la 8 la 11. A papat tot-tot, am vorbit cu el, l-am tinut pe burta, i-am dat suzeta, i-am facut baie si l-am masat. In cele din urma l-am pus pe sot sa faca un biberon de lapte si l-a lins instantaneu, dar a mai plans o vreme pana sa se linisteasca. L-am pus in patut ca adormise si am fugit la dus. Cand m-a intors avea ochii cat cepele. Am stins veioza, am inchis tv-ul si am zis ca ori adoarme, ori incepe iar sa planga. Spre surprinderea mea a adormit si s-a trezit la 3.25.

 

Vin sa va intreb doua lucruri stupide:

La voi sanii sunt vineti ca la mine de aseara parca i-am vopsit cu albastru de Voronet.

Voi aveti voie sa va epilati inghinal ca mie medicul mi-a interzis cel putin 8 saptamani de la nastere si cum mai am 3.5 pana atunci imi vine sa ma urc de pe acum pe pereti. Probabil atunci o sa dau intai cu coasa si apoi sa ma epilez ca omul.

 

Incerc sa ajung si eu la laptop poate apuc sa mai pun o poza-doua inainte sa se trezeasca. Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu nu am facut comparatia in sens negativ. Oricum desi are 2 luni il consider de o luna. Daca e sa ma gandesc ca l-am nascut la fix 36s, ca inca avea tensiune pulmonara la nastere... ca a suferit 2 operatii, ca a stat o luna in spital si cate altele... eu zic ca e bine. Am lasat sa se inteleaga gresit. Ma bucuram ca pentru varsta pe care i-o atribui, e in grafic! Oricum mereu ma gandesc ca daca ar fi fost sanatos, mai mult ca sigur ar mai fi stat in burtica, iar cele 600g ale tumorei ar fi fost ale lui la nastere! <3

 

Ma bucur ca sunteti mai pozitive si aveti si vesti bune. Cat priveste noptile nedormite si supararile micutilor...nu mai am nimic de comentat. Al meu azi a fost asa fericit ca s-a intors mami ca a stat la papat pana s-au golit si reumplut sanii de 2 ori! :))) Partea buna a fost ca era linistit si nu m-a transpirat chiar foarte tare ca sa ma deranjeze.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fu moasa pe la noi si va impartasesc din intelepciunea ei: pe la 6-8 saptamani e okay sa incercam sa ii punem in patut sa adoarma singur, pana atunci e mai greu pentru ca ei sunt obisnuiti inca cu miscarile de cand erau la noi in burtica. Si daca incercam cu patutul sa ii punem ceva langa ei - un tricou, bluza, ceva de al nostru. 

 

E. e in a 5 a saptamana si se vede, e mai agitat. A trecut pragul de 4kg, cu 80g mai exact. 

 

Soparlici, spor la placintit si la vizite. Eu zic ca e okay cu urzicile. Sanii... multe vene albastrii am, altfel nu prea i-am studiat. Nu mi-a zis dr nimic de epilat, cu Luca m-am epilat la 2s dupa si nu am patit nimic [:D]

 

Alynutz, tu cum o adormi pe printesin? Eu asa am observat, poate e doar o coincidenta cu fierul.

 

Intrebare si de la mine: ai vostri tin suzeta? Dl E. nu ar tine-o nici data cu miere (glumesc, stiu ca e interzisa sub un an, era doa o analogie)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...