Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Din DM le iau. Incearca si nu ai sa le regreti. Mie Pampers mi se par scumpe si proaste. Plus ca cele eco BabyLove au bumbac netratat cu clor.

 

PS: azi am un marait ceva de speriat. Nu vrea si pace nimic. In brate in brate si leganat. Mor ca trebuie sa predau prpiectul azi si asta mic e teroare. La ce weekend frumos am avut.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor!

Multumesc pentru aprecieri. Am zis de multisor (eco 28 s) ca e frumos ca tati si gras ca mami. Sau cum mai zice mama mea: al lui mami e sigur, al lui tati...nu se stie.

Si puiutii vostri sunt deliciosi (am zis, mai zic: i-as lua acasa pe toti).

 

Oana tinem pumnii stransi! Si sanatate multa, multa va doresc.

 

Alinitza toate pozitiile posibile si imposibile. Tot ce iti trece prin cap sa incerci (bine nu o legi de glezne si o atarni de tavan). La noi ieri si azi a functionat excelent pusul pe burtica in pat si mangaiat pe spate. S-a agitat si a plans o vreme, dar apoi s-a linistit, a scos aerul de parca bause un butoi cu bere nu o gura de lapte.

 

Kytana asta e. O zi mai rea, una mai buna. Sa fiti sanatosi si iesiti voi la liman.

 

Miha ce frumos! Cat mai multe zile la plimbareala va doresc!

 

Noi am fost la nasici sambata seara. Initial am iesit la plimbare si am ajuns la ei. Ieri am fost in parc si ne-am tot plimbat. E de coma pruncul meu. Daca nu e in miscare incepe sa miorlaie chiar si in somn. Asa ca fie carutul, fie masina trebuie sa fie musai in miscare.

Dupa plimbarea din parc am mers la nasici si am facut un gratar. Pentru ca ne-am intins destul de mult in parc a papat 90 ml lapte praf (pregatisem 120 de acasa sa fie, sa nu trebuiasca).

Sambata vrem sa plecam in prima excursie mai lunga (asa la vreo 170 km de casa). Speram insa sa fie vremea buna ca altfel nu o luam din loc.

 

Migrez si eu sa calc niste rufe cat mai e liniste!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor

 

Andreea, ma bucur ca noptile sunt ceva mai bune :). La multi ani pentru Stef, si la multe multe luni frumoase :). Succes la vizita de la dr. Eu de pampers sleep and play (aici se numesc pampers simply dry) stiu, dar nu le folosesc intotdeauna, desi nu am avut accidente cu ele. Mi se par cam subtirele pentru noaptea dar daca la voi functioneaza bine atunci e perfect! Eu deocamdata folosesc new baby la Vera si la Emma baby dry (astea tin tare bine noaptea, nu am avut niciodata niciun accident chiar cu peste 12h de somn). Referitor la conservarea laptelui, eu am folosit la Emma recipientele de la Avent pentru stocare lapte, sunt bune ca apoi le poti folosi si pentru mancarica (eu inca folosesc la Emma. Vezi ca sunt de 240 ml si de 180 ml. Eu le-am luat pe cele de 240 ml pentru ca sunt ok si pentru mancarica in viitor (Emma nu mananca niciodata mai mult de un borcanel din ala).

 

Alina, cred ca nu e devreme sa ai menstruatie, mai ales daca nu mai alaptezi. 

 

Soparlici ce frumos cu plimbarile si gratarele. Vreau si eu vreme de gratar! Ca aici e oarecum soare dar frigut bine.

 

Lory draga mea, multumesc de complimente. Intr-adevar tati e topit (deocamdata, ca sa vezi peste vreo 10-12 ani cand o sa fie amandoua la pubertate, cred ca o sa se ofere voluntar la toate business tripurile si auditurile posibile, cu trei femei in casa si o pisica). 

 

Noi am dormit iar pana la 5.30, asa ca ma declar super odihnita. Ii dau un biberon la 10 noaptea dar ia cam max 80 cc din el, dar apoi doarme (bine si biberonul il consuma cam in somn asa, nu deschide ochii).

 

Azi vreau sa fac un pic de curatenie (nimic deosebit, doar un aspirator, un praf, un dat cu mopul) si apoi sa imi iau pitica la Ikea. Vreau sa ii cumpar Emmei acuarele, pensule si un sortulet din ala, ca mai nou ai treaba n-ai treaba picteaza. Si alea pe care le am nu prea imi plac.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No, acu ma uitai si eu la puii vostri. Deci: adorabili! i-as lua acasa la mine, sincer fetelor.

Si ramasei datoare, asa ca va las cu un Miky Tzonca rupt de oboseala (si alte stari si nebunii d-ale lui, inclusiv cu iubita lui Suzi Tzonca, de care nu se desparte nici in somn - daca o iau, tipa ca nebunul)) si cu o pizza de post (facuta azi pe la 8).

 

Acum doarme, sa vedem pana cand. Va pup si ma bag sa termin ce mai pot pana la trezire.

 

post-131178-0-85566400-1427102596_thumb.jpg

post-131178-0-96895500-1427102634_thumb.jpg

post-131178-0-75167300-1427102833_thumb.jpg

post-131178-0-71052500-1427102909_thumb.jpg

post-131178-0-79424000-1427103205_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina l-ai tinut tu ascuns pe Mihai pana acum, dar si cand il arati :). Bravo mami, sa va traiasca minunea asta mica. E frumusel foc, ce falcute dragalase are, numai bune de rontait. 

 

Fata draga tu esti nu printesa dar regina bucatariei, cate mai faci, de fiecare data mi se face pofta si imi planific sa gatesc una alta! Si tot nu reusesc.

 

Gata, ma duc la aspirat, promit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Ah, ce dulce e Miky! Si Soparlicul, si Marmotelele pletoase :) - ce seamana cu Iubiii! - si bombonicile olandeze - ce freza are Vera :))) si ce zambareata e - si Super-Stef, care e leit mami, ce mai, numai frumuseti!

 

Lory, multumim de complimente! Sa va fie de bine ziua minunata!

 

Alina, poate sa fie ciclul, sigur ca da, poate veni din prima luna! Alaptarea inhiba ovulatia doar daca e mentinut constant un anumit nivel de prolactina, lucru care se intampla in cazul alaptarii la interval de cel mult 3,5 -4 ore. Daca bebe doarme noaptea mai mult fara sa suga, puteti alapta pana la batranete, adio anticonceptie, sa nu va culcati pe urechea asta (Andreea, sa tii cont).

 

Noi nu stiu ce tot avem de tot vomitacim si apoi sa te tii, supt si iar supt, dar deocamdata nimic ingriorator. Azi ne-am plimbat vreo 3 ore de dimi si deja ma bate gandul sa iau si un carut :) :P

 

Pupam!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, ce frumusete de baiat ai! Sa fie sanatos si creasca mare mare. Falcutele alea cred ca-s delicioase :)

 

Ana, noi tinem cont, mai ales ca trebuie sa asteptam 2 ani.pana sa il concepem pe bebe 2.

Of, treaba cu vomitatul e urata tare. De o saptamana si bebe Stef vomita. Si plange saracul ca nu-i place gustul din gurita. Miroase a voma. :(

 

Am fost la doctor. E bine, ia in greutate, s-a lungit. Doar ca pt agitatie si plans tare si continuu n am primit raspuns. Facem analize sa nu fie ceva ascuns. Maine pisu-caca, miercuri ORL. Doamne ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fete dragi, multumesc pentru Mihai.

 

Carmen, ai terminat curatenia?

 

Ana, asa ma gandeam si eu, ca altceva nu ar avea ce sa fie. Ideea de carut nu e rea, eu sunt pro!

 

Andreea tu trebuie sa stai 2 ani pana la urmatorul bebe, la mine nu va mai exista din pacate! Sau daca va fi, va fi cu cantec! Iar daca bebe ia in greutate, nu te ingrijora. Orice copil vomita, acum depinde de cantitatea de voma! Eu zic sa te linistesti!

 

No, eu sunt chiauna de cap: bebe azi cand marait cand vesel. Numai el stie ce a vrut azi! Terminat proiect, terminat papa bun, terminata de tot! Astept sa vina sotul acasa sa predau tzoncanelul si ma duc sa mangai perna.

 

Restul fetelor, ce mai ziceti? Inca o data m-am uitat la bebeii vostri, mai sunt efectiv adorabili. Nu ma mai satur de ei!

 

Va las cu ceva frumos asa, ca sa aveti o seara faina! (rade Miky cu atata zgomot, parca e adult! )

post-131178-0-61239800-1427136462_thumb.jpg

post-131178-0-90920400-1427136478_thumb.jpg

post-131178-0-90139600-1427136517_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna de la noi

 

Andreuto, bine ca Stef creste! Asta e cel mai important si cel mai adesea un semn ca bebe e sanatos. Sper sa iasa bine analizele si sa te linistesti, eu cred ca doar trece el printr-o perioada mai dificila (puseu de crestere peste puseu de crestere, adaptarea la mediu, cine stie). Mai cred ca dupa 12 saptamani o sa se linisteasca bebe Stef complet, dar e bine ca tu sa fi complet linistita si impacata ca nu e nimic grav cu bebe. Andreea si de ce 2 ani pana sa il concepi? Eu stiam ca trebuie sa fie 2 ani intre cele 2 nasteri daca nasti cu cezariana.

 

Anuta, tu o plimbi pe Ileana Cosanzeana asa in wrap?  E bine sa ai un carucior, macar doarme mai bine si mai poti combina si tu cu o cumparatura cu ceva. Eu personal fac cumparaturi doar cu caruciorul acum, si chestii mai mari (sucuri, sticle, etc) iau online.

 

Noi azi am avut o zi de somn. Asa ca tot sunt pusa pe poreclit, o sa ii spun fiica-mi "Frumoasa din padurea adormita". Ca a fost treaza vreo ora! In rest a dormit, dimineata in tarc (ea niciodata nu doarme in tarc) si dupa amiaza in carucior. Am sculat-o de fiecare data ca sa o hranesc, si in rest adormea instantaneu. Radeam ca seara am sculat-o ca sa o culc la loc  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Am reusit sa fac curat jos aici in living, si sa imi pun ordine in hartii si administratie. Iubi a venit mai devreme azi (adica la timp, era acasa la 17.30) asa ca am mancat impreuna toti trei (am facut paste cu sos de rosii si chiftelute, ca in "doamna si vagabondul", asa ca Emma a fost incantata). 

 

Acum ma bag la un episod din House of cards, muls si somnic evident.

 

Pup fetele frumoase si bebeii si mai frumosi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, draga mea, ce minune de baietel ai tu acolo! Se vede ca se simte bine :) Analize lui Stef nu ii fac pentru ca vomita, ci pentru ca plange tot timpul pe volum maxim si e mereu agitat.

 

Carmen si eu cred ca avem noi norocul de un episod foarte urat de colici. Stiu ca orice problema de sanatate se asociaza in primul rand cu faptul ca nu ia in greutate. Iar Stef ia foarte bine in greutate. S-a si lungit, circumferinta capsorului e de fiecare data mai mare, asa ca n-ar trebui sa fie vreo problema. Dar pediatra a zis sa ii facem totusi niste analize ca sa fim siguri.

Asa stiam si eu. Ca in caz de cezariana trebuie sa treaca 2 ani intre nasteri. Dar cand am fost la controlul de 6 saptamani doctora a zis ca 2 ani pana sa concepem, ca la uterul cu cicatrice exista risc de rupere in sarcina.

Acuma stii cum e, sunt si eu ca tiganu' din vorba aia Da-mi Doamne si mie numa' unu. Si dupa ce i-a dat, il vrea si pe al doilea :)) Acuma vreau si eu sa imi fortez norocul, ca daca prima data mi-a reusit cu chiu cu vai.

In noaptea asta bebelin a dormit foarte bine. Peste cateva ore mergem sa recoltam pisu. Am zis ca nu ma bag la schema cu punguta. Sper sa faca si caca pana atunci, ca avem de recoltat in 3 borcanase.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...