Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Neata girls.

 

Andreea eu cred ca Stefi nu are nimic. Pur si simplu mai sunt si copii carebplang mai mult (si mai tare) si poate e doar un episod trecator. Va fi bine ai sa vezi.

 

Al meu s.a trezit fornait are un nas infundat....se aude ca are muci si in gat. Si maine cica mergem da vaccin. Mda!

 

Ma duc sa fac cafea. Vreti si voi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata !

Sanatate piticilor, ati si racit ? :( si pe mine ma incearca, stranut de ieri si imi curge si nasul putin, bonus (cred) conjunctivita de la cea mare.

Am fost cu bebe la controlul de o luna, a crescut 6 cm in lungime si a luat 1 kg in greutate, 4550 grame. Si asta de la sanul meu, hranit de mine, parca nu-mi vine sa cred ❤️

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza și de la noi!

 

Denil, ce bine crește puiul tău! Azi facem și noi o luna. Celine a crescut doar 3cm și a luat vreo 800 gr cred. Abia vineri o cântăresc.

 

Andreea, nici eu nu cred sa aibă ceva Stef dar e foarte bine sa faci analizele pt liniștea ta. Ce bine ca s-am mai liniștit! Oricum de acum eu cred ca se așează treburile și o sa fie altceva.

 

Alina, multe mai faci tu fata draga! Tot zic ca o sa mă mulg sa -i dea tati seara din biberon sa am și eu puțin timp dar cu ea toată ziua pe mine nu prea am când. Tu îi pui ser în năsuc sau Cum îl eliberezi de mucisori? Eu îi pun câte o picătură,doua în nara apoi șterg ușor cu un tifon cu ser pe el. Îmi e frica sa îi torn pe o nara sa iasă pe celealalta.

 

Carmen mama dar ce le pui în lăptic fetelor, somnifere? Da-ne și noua reteta Succesului ca Celine nu doarme decât pe mine sau la mine în brațe ziua și noaptea tot lângă mine în pat ca mi -e și frica sa nu pățească ceva ca se baga cu năsucul în mine ceva de speriat. În cărucior doarme și ea afară dar după ce am plimbat -o bine și a adormit profund. În rest zici ca o înțeapă ceva când o pun jos.

 

Am avut o noapte liniștita noi, a dormit după o repriza de plâns de la 9jumătate pana la 1;40, am înfășat -o și cred ca deja aia. Apoi iar somn pana la 4 jum când am ridicat -o că îi venea sa vomite ,și s -a trezit, a păpat, s-a agitat, pana la urma a si vomitat, într -un final am adormit -o iar pe la 6 fără ceva. Acum doarme pe mine, se mai trezește sa caute tzitzi, suge 10min, iar somn. Macar sa mamance și sa doarmă așa liniștită nici nu mă clintesc, pana diseară cred ca intepenesc. :))

Ah, ieri am avut primul vaccin, a fost cumințica. Nu a făcut febra, mi -era frica. Am întrebat -o de 10 ori pe dr-ita dacă e sigura ca nu face febra. :)

sper sa reușesc sa intru pe laptop sa pun niște poze pe drive ca de pe telefon nu reușesc sa intru. Tehnologia asta! Am descărcat aplicația dar tot nu reușesc.

Azi fac la prânz niște pulpe de pui la cuptor cu legume înăbușite. Asta dacă reușesc .:)

 

Pup fetele! O zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele :)

 

Deni bravo! Astea sunt bucuriile noastre de mamici in perioada asta, daca bebe creste bine de la san, pleznim de mandrie, cel putin eu (desi a mea a luat doar vreo 600 gr in prima luna).

 

Andreea ma bucur ca a fost o noapte mai buna, tot asa sa o tina bebe Stef.

 

Alinutz puiule, La multi ani, la multe luni frumoase si fericite pentru Celinuta! Sa creasca mare si frumoasa, sa fie sanatoasa si sa fie fericita! Si voi mami si tati sa va bucurati cat puteti de mult de ea! Eu sper sa nu stea Celine toata ziua pe tine azi, ca imi inchipui ca intepenesti nu alta! Sau poate vrea ea asta ca si cadou de ziua ei! Sa se iubeasca toata ziua cu mami ei.

 

Azi noapte Vera a avut iar o noapte ok, sper ca se regleaza. Culcat in jur de 7-7.30 (ca dormise toata ziua si la 6 am sculat-o si am lasat-o un pic). Eu m-am trezit o data la 2.30 ca tusea, si m-am dus sa o verific, dar ea dormea bustean, si apoi ea s-a trezit la 6 singurica! Bine, eu m-am mai trezit si la 3.30 (ca am visat ca intrasera hoti in casa, dar era un vis din ala real real de nu imi reveneam), si inca o data la 4.30 ca am visat ca iesisem cu ambele fete afara si o pierdusem pe Emma (lac de sudoare m-am trezit). Fetele nu le pun nimic in lapte, zau, dar asa amatoare de somn au fost amandoua, desi noi niciunul nu dormim asa de mult! Stiu ca in concediu cu Emma stam intr-una dupa ea cu somnicul.

 

Va pup ca imi vine o prietena in vizita acum. Revin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici ca nu prea mai suntem burtici :)

 

Am revenit si eu sa va scriu 2 randuri dupa o lunga pauza si o perioada foarte grea petrecuta exclusiv in spital (din 18 dec pana 16 martie , exceptie facand cateva zile libere in saptamana 37 cand am stat acasa )

 

Am nascut in sfarsit:) . Am adus pe lume un ingeras frumos si delicat, pe data de 5 martie ora 16 45.Numele lui este Tiberiu Mihai , asa cum spunea si Andreea ,Vlad este numele de familie. Pe talonasul lui au scris doar numele de familie nu si prenumele lui.

 

O sa incerc sa va spun pe scurt deoarece povestea e lunga si nu prea placuta.

M-am internat din nou cu o saptamana inainte de a naste deoarece bb coborase f jos si aveam colul sters insa nu era deschis complet   am mai dus-o asa o sapt, initial dr vroia sa imi induca nasterea dar nu am fost de accord , dnp –ul meu era intre 2si 5 martie, dansa fiind de garda pe 6 am zis ca daca nu se intampla pana at vedem ce facem. Insa pe 5 dim cand mi-a facut un control de rutina mi-a zis ca am dilatatie 3, asta fiind la ora 11.00, Nasterea nu pot sa zic ca a fost foarte grea , am fost dusa in sala unde pana la 15:00 am stat pe tel cu sotul, deci pot spune ca travaliul adevarat a fost intre 15-00 si 16,45 ..mi-au facut si epidurala si imediat la 10 -15 min am nascut..despre dr nu prea mai vreau sa vb pt ca am o parere f proasta… tot timpul nasterii a vb despre nu stiu ce operatie pe care o avusese inainte si  au fost ceva complicatii…cu mine nu a vb deloc doar si-a facut treaba mecanic,,in fine m-a executat repede si a plecat..Bb a luat nota 8 fiindca nu a respirat imediat insa in cateva min a fost ok.

Problema a aparut insa la vreo 20 min de la operatie cand dupa frisoanele aferente a inceput sa imi fie f cald si rau, nu mai aveam aer si simteam ca lesin..a venit o asistenta m-a verificat jos a zis ca sunt ok mi-a pus gheata si a plecat , eu eram din ce in ce mai rau. Noroc cu o dna dr de garda ( unul dintre dr buni in acel spital) care a intrat si a spus ca nu arat bine m-a verificat apoi a chemat alt dr si amandoi au decis sa o cheme pe dr mea si sa ma urce de urgent din nou pe masa. Din cate am inteles am facut un hematom care prin presiune a rupt ligamente pe acolo a desfacut cusaturi etc… asadar am fost descusuta , chiuretata , curatata si cusuta la loc, am inceput fara anestezie se presupunea ca mai am epidurala de la nastere , insa nu aveam nimic amortit si am simtit tot.Au fost niste dureri ingrozitoare nici nu pot sa va povestesci intr-un final dr a spus ca nu m a mai atinge pana nu vine anestezistul;mi s-a facut anestezie dar tot asa nu s-a asteptat pana sa se instaleze fiindca dadeam in hemoragie..se plimbau disperati pe langa mine cu oxygen si tot felul de aparate nu stiu exact ce s-a intamplat fiindca urlam de durere , Singura alinare era ca ma uitam la bb care era langa mine pe o masuta. Nu mi-a fost pus la piept si nici nu l-am putut atinge, dupa a doua interventie mi l-au luat . Tind sa cred ca a fost vina dr fiindca a spus la un mom dat ca a observat ea ceva cand m-a cusut prima data , dar se pare ca m-a lasat asa...tot incerca sa dea vinape mine ca asa se intampla cand sttai 3 luni in spital , pielea nu mai are tonus si etc..de parca eu am stat din placere in spital..plus ca am tot insistat sa fac cezariana..daca stia ca am stat atat in spital si ca exista posibilitatea sa am complicatii de ce nu mi-a facut cezariana?.in fine nu mai comentez.Am ramas in sala de nasteri pana a doua zi spre seara cand am fost dusa I salon, cu perfuzii etc nu ma puteam tine pe pic nu imi puteam, controla vezica si mi se punea sonda( nu mai pov ca nu a mai venit nimeni la mine toata noaptea desi am strigat intr-una si vedeam asist care statea la calc si nu se misca sa vina la mine)…in fine ar fi multe de pov aici..

Colac peste pupaza nu se stie de unde bb a facut infectie cu ecoli la buricutz…cik de la mine in conditiile in care eu mi-am facut analizele in mod constant fiind in spital si le-am refacut cum am aflat de infectie dar nimic..probabil ca i-au manevrat buricutul fara manusi  si in conditii nu tocmai igienice.. Infectia la buric fiind f periculoasa, asadar am mai ramas o saptamana in spital bb facand tratament cu penicilina si antibiotic. Deci am nascut pe 5 si am fost externata pe 16, timp in care m-am simtit ca la puscarie nu am dormit aproape deloc eram  zombie..si din 3 in 3 ore incepand cu 5 dim si terminand la 23 30 ma duceam la muls..( nu Mai pov despre dr si asistente sic ate am patimit din cauza lorL..)am facut febra laptelui deoarece bb a ajuns tarziu la mine si a fost hranit cu seringa..eu fiind pe perfuzii si simtindu ma rau nu am putut alapta…avem probl asta si acum fiindca nu am sfarcuri si bb nu poate trage am canalele infundate . ,mi-am cump niste mameloane false si asa mai molfaim sanul insa tot nu sugem cum trebuie..baza e biberonul.Vreau sa apelez la un consilier in alaptare pana nu e prea tarziu si imi pierd laptele…

Asta e pov pe scurt ar fi multe de spus fiindca ajunsesem la limita..eram terminata fizic si psihic…dar important este ca s-a terminat si suntem acasa. Maine mergem la control sa vdm daca e totul ok cu buricutul si apoi nu vreau sa mai aud de spitalul “groazei cum ii spunem noi fetele care am stat acolo aproape 3 luni..

 

Cam asta ar fi pov nasterii pe scurt , va multumesc ca sunteti aici si imi pot spune povestea si offul stiind ca cineva ma asculta si intelege..Sper ca si voi sunteti bine si bb la fel...Andreea, Miha sper ca ai vesti bune si rezultatul e ok, Gabriela sper ca te descurci cu cei 3 prihindei, Iuli sper ca Luca a devenit mai intelegator si restul fetelor sper ca sunteti ok, cand am putin timp o sa recuperez ultima casuta sa vad ce ati mai facut..

 

Deocamdata suntem stresati din cauza lapticului si pt ca refuzam sanul..voi ati intampinat astfel de probleme la inceput? cum i-ati obisnuit la san?

 

Va multumesc,

Pupici, Seara buna!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adwina imi pare nespus de rau prin ce ai trecut. Cuvintele sunt de prisos acum. Si spun asta pentru ca in asemenea situatii simti ca innnebuneesti. Oricum, ce e important acum e bebele tau. Sa fie el sanatos si tu sa ai rabdare si forta necesara sa poti rezista. Apeleaza cu incredere la un consultant in alaptare te va ajuta foarte mult. Felicitari mamico pentru tot si pentru baiatul tau.

Carmencita ce dorm fetele tale si ce vise ai si tu! Eu seara dorm dusa si daca visez ceva, visez numai de firma.

 

La noi seara s.a lasat cu distractie. Mihai a inotat pt prima data in cada. A fost asa de linistit incat daca l.as fi lasat acolo ar fi dormit. I.am luat baby swim si chiar a fost foarte cuminte. Sambata mai exersam.

 

Fetelor pe unde mai sunteti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,

 

Sunt foarte speriata. Stef urla de parca e in chinurile cele mai groaznice. Zici ca il taie cineva pe viu. Urla pana nu mai are aer si se inroseste in ultimul hal. Asta de ieri dupa amiaza. Nu pot sa-mi dau seama ce se intampla, sunt ingrozita. Nu reusim sa-l linistim decat daca il pun la san. Dar deja sanii nu mai rezista. Am incercat si suzeta, o arunca cat colo. Nici nu vrea sa doarma, doar ce mai atipeste la san.

Mi-e tare frica; urletele astea nu pot fi normale. Imi vine sa urlu si eu ca ma simt neputincioasa; nu stiu cum sa il ajut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...