Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alina, multumesc. Din.pacate am incercat toate de mai sus, fara reusita. La foehn mai reactioneaza, dar cand l-am oprit reincepe, masina functiona bine, acuma nu prea, jumatate de drum plange. White noise, muzica niciodata n-au avut efect. Pusul oe burtica se lasa cu si mai mare taraboi. Iar cand e in crizele astea absolut nimic nu mai functioneaza, nici macar ot scurt timp. Doar pus la san. Dar apoi supra-alimentare,,reflux puternic, vomitat. Si uite asa, cercul vicios.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of Andreea, nu stiu ce sfat sa iti dau! Incearca sa ii faci o baita, sa stai in pat  cu el sub paturica, el doar in scutecel, ca sa ii oferi contact piele pe piele. Cu suzeta intr-adevar initial o sa o refuze, poti sa incerci sa insisti, desi el are deja 2 luni, daca nu a primit pana acum suzeta e posibil sa o refuze. Mai incearca sa ii dai degetul tau mic sa il suga (unii bebelusi accepta asta mai degraba decat suzeta si e posibil sa adoarma asa). Succes mamica draga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmenuta, aseara i-am facut baita, i-am dat sa pape, ne-am iubit si dupa ce a adormit la san am vrut sa il pun la nani in patut. Si atunci a inceput showul. Am incercat si culcat pe o parte, mufat la tzi tzi, de care a tras cu atatia nervi ca nu mai pot de dureri. Intr-un final a adormit asa. Am stat nemiscata 1.5h, iar apoi m-am intors ca nu-mi mai simteam bratul. A inceput instantaneu sa urle desi nu mai era cu sanul in gurita. Apoi alte cateva ore de chin pana s-a oprit din urlat si a adormit. Si tot asa mi-a trecut noaptea.

Acum dimineata cand s-a trezit, fiindca n-am ajuns imediat la el cand a inceput sa planga, l-am gasit zgariat pe fata in ultimul hal. Nu stiu cum a reusit ca unghiile le are taiate.

Acum mananca. Nu iti poti imagina cat de nervos trage de san.

Dupa-amiaza mergem la ORL. Sper sa nu il apuce si pe acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga de tine, Andreea. Incearca varianta cu degetul mic. La ale mele functioneaza la amandoua. Cand termina de mancat si inca vrea sa suga (si m-ar trage pe mine de mameloane), ii dau degetul mic (se pare ca structura e asemenatoare cu a sanului) si trage de el acolo (e mai putin dureros). La noi functioneaza asta si pentru adormit (in special cand o adoarme tati) si a functionat si la Emma. 

 

Succes la dr si sper sa gasiti raspunsurile pe care le cautati si sa se termine perioada asta grea si pentru voi.

 

Adwyna draga te tine, sa traiasca baiatul si sa va bucurati de el! Ingrozitoare povestile tale din spital, bine ca ai ajuns acasa si ca va adaptati! Prin ce ai trecut si tu toata sarcina asta saraca de tine!

 

Noi azi bine, a dormit iar bubulica pana la 6.15, asa ca sunt odihnita. Acum ma chinui sa iau proba de urina, la 10 avem programarea saptamanala la dr pentru Emma, si sper sa am si urina pana atunci, altfel iar o sa am show toata ziua cu colectare, dus la laborator, etc.

 

Verei iar ii curg ochii, dar parca altfel acum, sper ca nu a facut iar conjunctivita.

 

Restul fetelor ce e asa de liniste? Hai dati un semn mic!

 

Lory - tot cu serviciul? Ce fac minunile voastre? Cum va mai uimeste marmotica?

 

Iuli, ce fac flacaii? A venit patutul? Doarme Efremior in patut?

 

Soparlici ce face bebe Alex? Tot asa cumintel?

 

Alinutz, cand ne-o mai arati si tu pe Celine? Voi cum mai sunteti?

 

Deni la voi cum mai e? 

 

Anuta, la voi? Si-a mai revenit Irene?

 

Pup restul fetelor, ma imbrac si cobor cu Emma sa ii dau si sa manance, poate face si pipi. A baut o gramada dimineata asta dar inca nici urma de pipi

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Neatza

 

Andreea, așa este, funcționează și la noi degetul mic pe post de tzi tzi. avem și noi episoade din astea seara când numai tzi tzi o liniștește sau nici măcar. Aseară au fost niște prieteni cu 2baieteti hiperactivi la noi și după 3ore de super gălăgie m -am chinuit de la 9 la 12 Sa o adorm. Pana la urma am dormit cu ea în brațe pana la 4 .Eu nu o mai pun în pătuț noaptea ca mai mult timp pierd sa o adorm. Așa în brațe sau lângă mine doarme câte 4,5 ore. poți încerca să -l pui la capul vostru când adoarme, perpendicular cu voi dacă ți -e frica ca te pui pe el .Succes! :*

 

Carmencita, azi poate pun poze. :* ce bine ca ai reușit sa dormi! Mereu mă gândesc la tine când doarme Celine noaptea mai bine. nush dc fac asocierea asta :)))

 

Adwina, ești mămică eroina prin câte ai trecut! Felicitări pt bebe mic și scump! Sa va bucurați de acum ,gata ai scapat! :*

 

Noi am dormit binișor, doar ca ne -am culcat târziu ca micuța mea era tare agitata. Acum am adormit -o și minune, doarme singura în pat. Am pus 2perne în jurul ei sa creadă ca sunt eu acolo :) .am observat ca se sperie când da cu mânuțele în somn și se trezește așa ca le -am pus pe lângă ea ușor sub perne dar sa vdm cât tine minunea asta cu dirijoarea mea. De înfășat mânuțele nu reușesc pt ca se agita rău și vrea mereu mânuțele aproape de gurita sau fata. Ei, până învăț eu sa o cunosc creste mare. :))

 

Întrebare : pot pune laptele la congelator în punguțe alimentare? ??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete,

 

Again, scrisesem si de pe tel dar nu eram logata, desigur...

 

Andreea sunete de foen sunt si pe youtube, poate merge asa. Tu wrap ai? Desigur ca nu trebuie sa mergi cu el la wc dar sa-l porti cat mai mult, majoritatea se calmeaza foarte foarte bine asa. Are dreptate Carmen, degetul mic poate sa ajute, nu stiu daca suzeta o mai ia la 2 luni! Si, iar stiu ca nu esti de acord, incearca sa dormi cu el in pat cateva seri, nu se va intampla nimic aiurea...s-ar putea sa ai surpriza ca se calmeaza f bine asa, cu nasul in tine, sa miroasa a mami, a laptic! Mai e varianta cu suit in masina si plimbat la greu, cu muzica destul de auzibila (adica nu in surdina).

Parerea mea e ca ar fi foarte indicat sa-l vada un medic, fix cand face criza de care povestesti...ochiul format poate detecta posibile probleme. Eu cred ca e doar o etapa dar eu nu sunt medic! Va tin pumnii si ma rog sa va fie bine! [flo2]

 

Adwyna felicitari pentru Tiberiu, sa fie sanatos si sa va bucurati unii de altii o viata! E bine ca apelezi la consultant in alaptare, e cel mai in masura sa te ajute! Va tinem pumnii si te asteptam cu povesti si poze!

 

Carmenus esti totala cu visele tale [:-)))]  Ce frumos creste Vera, doarme bine, mananca bine, bravo ei, copil destept!! [il]  Bafta cu recoltatul de pipi, sa stea mica artista Emma cumintica! Cand citesc despre ea, imi aduc aminte de marmotel..chiar si in concedii, la fel cum zici tu, si ea mare amatoare de somn, asa ca mereu luam beach/water bungalow si dimineata deschid usile, sa faca regina aerosoli in pat  [:-)))]

Iti place cum ti-a iesit parul sau il lasi pe iubi baby sitter?

 

Deni bravo pt masuratori, felicitari amandurora, faceti echipa buna! Sanatate multa!

 

Alinutz felicitari Celinutei pt prima lunita, sa fie sanatoasa! Nu-ti face griji, nu pateste nimic daca doarme asa, au un instinct de supravietuire incredibil! Asa doarme si piticot a mea, de i se face perisorul fleasca...na, acum e momentul lor sa stea lipite, mai apoi vor creste si...Ai reusit sa te ridici ieri sau ai fost saltea dormeo? [:)]

L.E. : da iubita, eu cred ca il poti stoca asa numai ca la dezghetat trebuie sa ai mai multa grija. si mai e si ideea ca plasticul din pungile alimentare poate sa nu fie de f buna calitate! deci de putut se poate dar cel mai bine cumperi pungute/recipiente speciale. nu sunt f scumpe si esti mai safe asa!

Cu pernele da, e bine. Eu i-am pus si un maieu de-al meu langa nas si mirosindu-i a lapte, a dormit dusa! o sa va arat poza.

 

Alinush, sa nu-l mai tii ascuns pe Miky, este delicios si molipsitor cu rasul lui! [il]  Tu esti incredibila, eu ametesc numai citind cate faci, bravo tie! Bafta astazi la vaccin!

 

Fetele tacute? Helen faceti botezul duminica, pana la urma? Miha ati ajuns la Bucuresti? Oricum ar fi, va asteptam acasa victoriosi! Diella ce mai fac primele noastre bulgarase? Duminica fac 3 luni, incredibil ce trece timpul! Toate fetele, un cuvant acolo..pls, e pacat sa nu impartasim momentele astea..sunt unice!

 

Noi ok, am fost ieri la spital sa-i verifice icterul. Pediatrul un tip tanar si cool, parca venit din club dar ff bine pregatit! A controlat-o neurologic f bine, pe mine ma luase ameteala de cum o arunca si balanganea, ea radea de numai. A zis ca e impresionat de cat de mobila si alerta e, facea abdomene si cand s-a prins de halatul lui, hopa sus...acu inteleg de ce mi-a rupt coastele, la forta cu care impinge in piciorusele alea mici. Deci cu icterul totul ok, la fel si cu soldul, in opinia lui dar pt ca are scrisoare de la gp, e obligat sa-i faca eco...asadar de sf gheorghe ne scanam.  [:)]

 

Cam asta. Iar eu da, am o situatie limita la job si nu pot sta deoparte, asa ca ma impart intre pampersi si salvat lumea! [:)]

 

Acum imi termin cafeaua, impachetez piticotul si plecam in mall...tot e sarbatoare! Marmotel a trecut la un alt nr la incaltaminte, de pe ieri pe azi, asa ca trebuie sa-i reinnoiesc stocul de pantofi de scoala.

 

Va pup. Mai vin! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Nu ma intrebati pe ce mi-am omorat timpul ieri. In mare stiu: facut curat si iesit afara vreo 2.5 ore. Dar in afara de asta? Habar n-am!

 

Noi am inceput seara cu nelipsita repriza de plans. Il aud cand trage aerul, apoi cum ii bolboroseste in burtica si instant il apuca crizele de plans. Si ia-l la puricat in fel si chip sa-l scoata si sa manance apoi linistit. In fine, a dormit de pe la 8.30 pana pe la 11 si ceva. Apoi de la 12 la 3 si de la 5 (ca 2 ore iar au fost cu cantec) la 7.15 (dupa ce se scoala tac-su' din pat e imposibil sa mai doarma).

Apoi a dormit de la 8.30 la 9.30 (ma lasa sa mananc si sa fac dus!). Acum doarme de vreo 40 min şi sunt curioasa cat il tine.

 

In timpul episodului de aseara a avut si primul vomitat in jet. Mancase de rupsese, iar cand sa il ridic m-a umplut de lapte. Sper sa fi fost un caz izolat si sa nu avem alte probleme.

 

La mine nu tine nimic loc de san asa ca zi-noapte il smotoceste bine dupa ce mananca, pana se plictiseste si il arunca (ba mai si mimeaza asa o scarba de el de te apuca rasul).

 

Eu stau un pic pe ghimpi pana luni cand merg sa il vada iar dr ca am impresia ca i-a iesit buricelul si nu stiu daca sa astept pana atunci sau sa dau fuga acum.

 

V-am pupat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfat pentru sfarcuri rănite: după ce ați aplicat crema, puneți o bucata de folie alimentara, dar nu foarte lipita de sfarc,lăsati -o mai umflata și lipiți -o apoi de sân. Mi -a zis o moașă în spital și a funcționat f b pt ca tine sânul moale și nu se mai ia crema pe haine.

 

Loricico ieri am fost saltea dormeo pana la 14 apoi i -am dat -o fratelui meu încă vreo 3 ore. A fosrăsfățată princesse așa ca de ziua ei (și în general )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...