Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

A, daaaaa. Santajul asta sentimental il recunosc. Si stiu ca se spune ca nu exista si sunt doar nevoi ale bebelusilor, dar si eu cred ca e un pic de santaj sentimental la mijloc. 

 

Eu am pus-o in cosulet acum, s-a foit ce s-a foit dar acum nu o mai aud, deci pesemne ca doarme. Sper si eu, ca azi a dormit putin si cu cat doarme mai putin cu atat e mai agitata si mai suparata.

 

Il las pe iubi cu ea (ca lucreaza de acasa) si o sa merg la cumparaturi cu masina si apoi sa o iau pe Emma de la cresa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pupam fetele,

 

Ade bun revenit! Ce frumos cresteti si voi si ce implicat e domnul Theo in treburile mamicii  [:-)))] . Mai este mortal cum sta ca bossul in galetusa si cu castile pe urechi, el infasat fiind [:-)))] ...it-ist din scutece, cum s-ar zice!  Este fooarte dulce! Ade, aveti vreo problemuta sau doar ti-e teama tie de frig, de poarta caciulita si la baita? Intreb asta pt ca pe aici prin vest au un discurs intreg apropos de reglarea temperaturii prin extremitati, adica si prin cap. Eu asta cu reglarea ma rog, o iau ca atare dar sa ai grija cu caciulita permanenta in casa, il sensibilizezi si puteti sa trageti apoi cu racelile! Scuza baba ca-si dadu cu parerea, daca te deranjeaza, ignora-ma..cu sonor [:-)))]  Te pup si sa vii mai des, auzi tu? Ca ai un calm asa aparte...specific superbei zone din care provii! [pup]

 

Gabitule tu esti o eroina mai, cum adica sa te depresezi? [pup]  Pai eu doar imi imaginez cat iti e de greu cu 3 asa mici! Situatiile sunt diferite, eu a trebuit sa ma bazez intotdeauna pe mine si pe iubi, nu avem pe nimeni sa ne ajute. Avantajul nostru e ca marmotel e mare, intelegatoare, ne ajuta; dezavantajul, ca sa zic asa, e ca ea trebuie dusa/adusa la scoala, la extra activitati...si toate astea cu pitica dupa mine, pe care o bag in grupuri de copii, in mijloace de transport, supermarketuri and so on.

La marmotel, cand era ea mica si buboasa [:D] , a mers bineeee lipikar-ul de la la roche posay. 

Cadou da, o sa luam. Prima data le-am luat de la Praga un candelabru incredibil, pt ca-si remodelau  livingul si nasa suspina dupa asa ceva dar nu gasisera cand au fost ei. Au cazut pe spate iar eu sunt fericita cand il vad in casa lor. Plus "maruntisuri" asa, o sticla de vin din anul ala, cu o eticheta personalizata (si nasul a zis ca o deschide cand face ea 18 ani) si un buchet cu 101 trandafiri pt nasa.

Acum stiu sigur ca nasul va primi o sticla de cognac veche de 50 de ani, nasa flori dar ei impreuna inca nu stiu, tot ma gandesc, e greu cu oamenii care au de toate, trebe mers la feeling.

 

Alinutz sigur e puseu dupa ce povestesti. Incearca faza cu tricoul tau si incearca sa o adormi si in alta parte decat bratele tale, ziua. zic eu moralista, ca si a mea e la fel, prefera sa simta carne sub ea [:D] .Noaptea mea a fost f buna, comparand-o cu cea trecuta, cand a supt din ora in ora; asta noapte a mancat la 9 si s-a trezit la 3.30, mancat la orizontala si trezit la 6.20

Eu astept pozele, sa stii! [pup]

 

Carmenus si zi asa, suferi [:D]  Vera cred ca e si ea "atinsa" de puseul de 8 saptamani...bine, pana la 12 sapt tot au zile si zile, apoi situatia se regleaza si spre 4 luni, majoritatea au un program predictibil, Stii tu. Eu iti tin pumnii sa-ti poti face cumparaturile si sa doarma scumpa mica! Cum mai sunteti cu biberonul, s-a mai acomodat?

 

Mai dar Iuli pe unde o fi...ea era sufletul aici si acum abia ne mai lasa cate un mesaj...

 

Fetelor, haideti cu un semn mic; sunt convinsa ca 5 min pe sapt va puteti rupe, asa mai stim si noi de bulgarasi!

 

Noi ok, afara e un vaaant de te darama, imi smulgea carutu din maini. In fine, am recuperat marmotica si de-acum programul uzual de joaca si citit si de gatit iubi, ca cica vrea sa faca peste dupa o reteta de la un indian de-al lui. Eu am facut un cremsnit si abia astept sa-l gust...ca doar na, sa nu cumva sa slabesc, draga de mine. [:D]  [}:)] Ccred ca mi s-a urcat la cap ca tot primesc complimente.

 

Ah, am ochii rooosiiiiii si-mi lacrimeaza, probabil de la vant. Nici nu stiu ce sa le fac, picaturi probabil.

 

Cam asta. Mai vin eu. Pupici la mamici si bebici! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim de aprecieri fetele! va pupacim :)

Lory, referitor la caciula, nu faceam baie ci doar spalam funduletul dupa un caca exploziv. Si cum lui Theo ii place apa tare mult, l-am dezbracat de tot, doar caciulita ramasese. In rest mai stam si la cracii goi sa ne calim ca daca ar fi sa ascultam de bunici, muream cu totii de 25 gr C. hehe

Alinush, eu mananc de toate si nu am avut problemute pana acum.Ma feresc de picant dar in rest, trai si viata :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mamici dragi,

 

Noi suntem mai tacuti zilele astea. Alergam in fiecare zi la clinica pentru investigatii. Il scanam pe bebe din cap pana in picioare, ca trebuie sa aflam daca e vreo problema sau sunt doar colicii sau pur si simplu e doar foarte plangacios.

Ieri i-au recoltat sange din brat ca erau multe analize de facut. Am avut emotii, dar a devurs foarte bine recoltarea. Asistenta a zis ca are vene foarte bune pentru varsta lui.

Aseara a fost iara circ. Ma simt total depasita si neputincioasa. Nimic nu functioneaza. Trei ore a urlat di n-am reusit sa-l linistim. A adormit intr-un final dupa o baita varianta scurta, fara masaj si alea, alea.

Acum iar plange.

Am fugit.

Mai vin cand mai pot.

Va pup. Numai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi fete dragi

 

Andreea, macar o sa stiti sigur daca sunt ceva probleme (alergie spre exemplu) sau pur si simplu sunt colici. Sper oricum sa va reveniti. Te cred ca te simti neputiincioasa, dar tu esti cea mai importanta persoana pentru el acum, deci trebuie sa fi puternica si calma. 

 

Alinutz nici eu cu mancarea nu pot sa iti dau sfaturi, ca mananc orice. Ieri lasagna cu salata si niste budinca de vanilie la desert. Acum dimineata am mancat niste cereale, la pranz mananc de obicei un sandwich, sau o salata si diseara am pizza in program. 

 

Noi iar program de noapte, a mea s-a sculat la 3.30 si a tinut-o intr-un cantec pana pe la 5-5.30. Dar am dormit apoi pana la 8.30 asa ca nu am a ma plange. Azi e vreme frumoasa si am in plan sa mergem la plimbare, scurt ca am ambele fete, dar aici aproape la leagane o sa mergem. Am un morman de rufe de calcalt, dar poate in timpul somnului de pranz al domnisoarelor. In rest incerc sa gesesc o locatie pentru botez, la Gaiunusa de munte e cam scump, fiindca nu inchiriaza pentru o noapte dar pentru 2 nopti minim... O sa mai caut, daca aveti ceva sugestii (suntem un grup mic, 13 adulti, 4 copii (2 de 2 ani, unul de 7 si unul de 6 ani si doua bebeluse, una de 6 luni alta de 3 luni).

 

Va pup fetele, mai vin.

 

PS i-am dat un mesaj ieri pe viber lui Iuli dar inca nu mi-a raspuns. Sper ca e totul bine cu ei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Adwina, povestea nasterii voastre e tulburatoare, tare incercata ai fost, esti un om special, cu multa vointa si foarte dedicata, felicitari pentru bebe Tiberiu si sanatate multa! Pentru ajutor in alaptare cred ca poti apela cu incredere la LLL https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Bucuresti/135642319832410?sk=info&tab=page_info

, e important sa fie cineva fizic langa tine ca sa corecteze erorile, iar pentru tine, sa vezi alte mame alaptand. Sigur vei reusi, tu esti o luptatoare! [pup]

 

Ade, bebe Theo e o dulceata! [il]

 

La fel si Miky Tzonca razaciosul! [il]

 

Alinutza, sper ca sunteti linistite azi! Asteptam poze cu Celine!

 

Carmen, sper ca esti odihnita :))) Noi da, doar cu wrapul, Grasa baga somn nonstop in el, pt mine e mai dificil, mai ales cand vreau sa ma rasfat la o cafea sau o masa in oras, ca nu pot baga bine in gura de ghemotoc. As rezolva asta cu slingul, sa stea grasana mai pe-o parte, dar nu mai pusca buzunarul gecii atunci! M-am enervat rau cu caruciorul la Luca, nu I-a placut deloc sa stea in el si ajungeam sa duc in brate si copil, sa imping si carut (care nu era vreo bunaciune, dupa posibilitati), si daca mai aveam si cainele, aia eram! Ce am "vizionat" pe aici mi se pare prea mare, greoi, abia ar intra in lift, nu mi-a picat bine nimic (ei, alea care mi-ar pica bine la mana, mi-ar pica rau la buzunar, si dupa experienta, nu imi vine sa investesc prea mult), imi propusesem sa investesc in SSC-uri, dar parca tot eu sa car kilele grasei, cand mai am si scolioza...eh, dileme! :))))) Vedem noi.

N-am gasit pe-aici "prin targ" carusel asa frumi ca al vostru, mai caut!

 

Daca aveti careva recomandari de carucioare faine si necostisitoare, shoot!

 

Miha, voi cum mai sunteti?

 

Iuli?

 

Gabitz, bine ca ai mai trecut pe la noi! [pup]

 

Grasana, de 3 zile, este foarte fussy, Stef style - mi-a facut tzatzele praf, mai are si frenul ala nenorocit! Iar bubele s-au extins si pe brate, e plina, desi am renuntat si la lactate, si la cafea (la cafea am revenit, daca n-a aparut nicio imbunatatire :P), aseara am decis sa renunt si la ceapa verde :) (practic, Irene, si in burta, cu ceapa a crescut :)))))))))). Cu mucii parca e ceva mai bine, ma distrez maxim cand, dupa ce tuseste, isi drege glasul si apoi scuipa flegmele! Tare bine sunt echipati astia micii cu mecanisme si reflexe, nu sunt deloc asa neajutorati!

 

Luca incepe sa isi dea arama pe fatza (cum spuneam, lui ii ia o luna sa isi dea seama ce-I cu el :))))) si o tot apasa, ciupeste, inghesuie, trezeste pe soru-sa, se bate si musca la grainita [poc]  , greu!

 

Nu mai tin minte ce mai vroiam sa scriu!

 

Fetele care aveti adresa sau id de fB pe Drive, o sa va cer prietenia!

 

Va pupacim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Puteam sa jur ca v-am scris ieri. Eh, inseamna ca neuronul meu se topi ieri de la caldura.

 

Gabita eu vreau sa le cumpar o cuvertura ca tot zicea nasa ca ii place a mea si ar vrea si ea. Si cum spera si ei ca in vara asta sa isi ridice 4 pereti sa nu mai stea la gramada...

Sigur mai adaug si altceva, dar nu am idei acum.

 

Adelina ar fi fost frumos sa fim mai aproape una de alta poate asa piticii nostri s-ar fi jucat impreuna.

 

Alinutza la noi nu functioneaza niciodata aceeasi metoda de doua ori asa ca inventam mereu altele. Problema apare cand inghite aer, altfel mananca exemplar. Ziua tot asa des, iar cand zic ca doarme dus si vreau sa il mut in patut se trezeste.

Si da, parturile sunt bune, bune.

 

Mananc tot ce poftesc. Ieri am facut mazare si ciorbita de legume cu ceva carnita. Si fidea cu lapte ca poftesc la dulciuri ca neam prost.

 

Carmen sa te odihnesti tu si pentru noi si promit sa shopping-esc eu pentru tine!

 

Lory da' si mititica ta doarme bine. Desi in comparatie cu alti bebelusi si Puturosul meu doarme bine noaptea.

 

Noi bine. Botanisti ca e urat afara. Ieri am stat cam 3 ore afara si a dormit tun.

 

La voi piticii sug la ambii sani la o masa? Ca al meu doar din unul si adoarme.

 

Ma duc sa termin curatenia! Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...