Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata mamici dragi,

 

Cam liniste dinspre noi. Zile agitate si aglomerate. Iara am restante la citit din urma, sper sa recuperez. Pana una alta, raspund la ce vad pe pagina curenta.

 

Alinutza eu sunt pro-vaccinuri, asa ca le voi face pe toate. Bravo pt Celinuta cea cumintica.

 

Carmen, Stef mananca tot ce prinde, nu refuza niciodata nimic. Mmm, ieri a fost ziua poftei de cartofi prajiti. Am avut si eu un moment de baloshala :). Dar cum n-a avut cine face...asta a fost, am rabdat.

Mmm, fursecuri, cafelutza.....mmmm ce vremuri. Nici nu mai stiu ce gust are cafeaua. Cand o sa revin la birou, primul lucru pe care o sa il fac va fi sa beau o cafeluta buna.

 

Multumesc, fetelor, pt urari. Sa dea Dumnezeu sa fie bine.

Ieri am fost sa fac analize pt dosarul de cununie.

 

Pe domnul bebelontz, il tin afara toata ziua. Intra doar pt mese. Seara mai face taraboi, dar speram sa treaca perioada asta cat mai repede. Noaptea doarme destul de bine. Slava Domnului, n-am mai avut nopti albe.

In rest, uitat mult pe pereti si gangurit la greu. Rade cu pofta de imi vine sa-l pap.

Am luat si noi baby swimmer si e tare dragut cum da din picioruse. Cu mainile nu stie ce sa faca, asa ca le tine lopetzele pe langa corp.

 

Fetelor, voi cum faceti fata treburilor casnice. Eu ma simt permanent in carusel. Masina de spalat merge de 2 ori pe zi in fiecare zi, mai putin vineri si duminica. De calcat cu gramada. Curatenia ma termina. Mancare, mai putin, ne aduce soacra. Eu nu mai fac fata. Ma simt ca o menajera. Toata ziua numai treaba. Abia mai fac fata. Cat e bebe afara, eu doar asta fac. Deulte ori nici nu mananc de disperare sa termin ce am de facut pana vine bebe la masa. Voi cum va descurcati?

 

De Iuli a noastra stiti ceva? I-am dat un mesaj, dar niciun raspuns.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andréeà,eu abia am apucat sa aspir ieri cât era treaza și se uita la carusel și mi se pare o realizare .în rest, mai pregătesc ceva pentru seara dar foarte rapid gen peste la cuptor cu couscous ca nu am timp dé nimic, când doarme e în brațe și când nu doarme vrea sa o plimb prin casa .

e bine ca poți sa -l ți afară,la noi a bătut un vânt dé te lua pe sus și azi tot cam așa văd .

Mulțumesc pentru păreri, cred ca i-l fac și eu pana la urma .

Da, cam liniște pe aici. i -am lăsat și eu mes lui iuli pe Facebook dar nu mi -a răspuns .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

Eu mare puturoasa ieri la capitolul scris-citit, dar am bagat tare la bibilit bucataria. Asta ca tot zicea Andreea ca e menajera casei. Eu plusez si zic ca-s si dadaca. Pentru 2.

 

Fuseram luni la Dr. A luat 500 g in 2 saptamani si a crescut 2 cm.

Buricul il impingem cu destu' inapoi si il prindem cu leucoplast.

 

Vaccinuri si noi facem tot pe cele din schema. Momentan pe cel de la 2 luni nu il au asa ca sunam inainte sa mergem.

 

In rest ce am invatat: galagie de la 8 la 11 noaptea, dormit reprize mici ziua, dormit bustean afara (necazul e ca nu putem sta afara toata ziua).

 

Fug sa intind niste rufe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

Miha petele cred ca sunt de la lapte, daca a baut lp, mai ales. Cum mai esti cu lapticul? Sper ca tot asa bine! E un scump unicul! [:)] [il]

Carmenus sa-ti fie de bine masa romaneasca. Stiu ca nu e bine dar si eu am mancat si nu o data ci cred ca saptamanal [:)] Apropos de mancat, in zile fara puseu, mananca un san, pauza 10-20 min si apoi si pe al doilea; noaptea doar unul. Da, timpul a scazut si la ea dar oricum e genul care atarna la tzatza si pt orice gaz, indispozitie, oboseala, ea e remediul...Ce mai fac fetele?

Andreut bravo, sa fie intr-un ceas bun si analizele si tot. Ma bucur pt linistirea Stefului, o sa fie din ce in ce mai bine, vei vedea. Despre curatenie, eh, prima data aveam timp mai mult si copil mai "self-linistibil"...acum baletez printre treburi si 2 copii. De gatit, gatim care cum apuca, as spune ca iubi mai mult; baile le spal de 2ori/sapt (wc-ul il sterge fiecare oricum zilnic, cu servetele umede speciale pt asta); bucataria o data/sapt; aspirat o zi da, una nu (avem pisica si e mai bine asa); spalat pe jos de 2ori/sapt; rufe 1 masina la 2 zile; masina de vase merge zilnic dar aia e treaba exclusiv a iubi-ului; de calcat nu calcam. Le facem pe toate doar noi 2, ca nu avem alt ajutor si refuzam sa devenim sclavii robotelii continue. Adica mai trebuie timp si pt noi, dincolo de curat/mancare/2 copii cu nevoi multe si f diferite...poa sa ninga, poa sa tune, noi serile ne uitam la filme impreuna, mancam prajituri(dada, seara, stiu...), stam imbratisati...ala bala.

Alinutz eu ii voi face schema "obligatorie". Da, nu-mi place sa le stiu intepate; da, mi-e frica de reactii urate dar mi-e f frica de bolile in sine si nu-mi pot asuma asa ceva. E o intreaga tevatura si da, cu toata frica uriasa de posibile efecte secundare, sunt constienta ca omenirea nu era unde e, fara vaccinuri!
Ahh, cumintica Celinuta, o pupam, sa-si pastreze obiceiul!

Noi bine, in plin puseu de 8 sapt pt ca e sora cu sora'sa si nu putea sa-l rateze. [soricel] Fix ca marmotel face...ea care dormea snur noptile, doar cu mancat in somn la orizontala acum maraie si agita piciorusele, mananca din ora in ora, plange in somn, din astea. Se vad deja motric efectele puseului, se intoarce de pe spate pe burta, chiar si noaptea, ceea ce ma sperie...chiar daca doarme cu mine; daca o las pe mijlocul patului in 20 de min sigur ar fi jos, se taraie ca o rama atletica [:-)))] .
Ieri i-am luat salteluta de activitati si e ca un tunel asa, am zis ca na, daca se suceste, sa nu pice din pat, cat fac si eu un ou fiert....ashh, ti-ai gasit, se scurge din tub si tot iese....si pe burta nu stie sa miste mainile cum trebuie, asa ca se impinge in frunte si varfurile picioarelor si asa inainteaza. O s-o filmez.

Ieri am avut aproape uragan dar a trebuit sa iesim, ca deh, cum spuneam, suntem singuri. La o rafala de 80km/h mi-a intors carutu invers frate, sa-mi rup incheietura mainii si nu alta.

No, cam asta. Sper sa fie putin mai independenta pe masura ce creste, pt ca acum e ca timbrul. Si ce-i place sa doarma in sling, cand eu dau cu aspiratorul....noroc ca e vertical, ce sa mai zic. [soricel]

Maine am sesiune de inrosit oua cu marmotel; sambata vor cozonaci, asa ca vom face; marmotel vrea sa ne faca si cupcakes, le face integral ea, eu doar o asist si o trag in poze [pk]

Nici eu nu stiu ce e cu Iuli, nu raspunde nicaieri! Cred ca imi iau inima in dinti si o sun, ca prea lipseste!

Cam asta. Merg sa termin de mutat mobila, ca da, mi s-a pus pata si iubi nu ma lasa, ca cica sa nu-mi rup spatele dar profit ca-i la job. Si marmotul la camp iar piticot doarme la geam, ca planta.

Pup.Mai vin

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorycic, uf, ce de activitati si la voi. Dar ce bine ca nu uitati sa petreceti quality time impreuna. Of, aici noi avem de lucru. Primul copil, absorbiti de tot ce inseamna bebe si seara prea obositi, cadem lati. Mda, trebuie sa ne revenim. Si noi tot singurei le facem pe toate. Doar socrul meu ce mai vine si il scoate pe bebelin la plimbare. Atat. Dar mai bine asa. Unde-s oameni multi sunt si pareri multe care uneori se cam ciocnesc.

 

Fetele, pe mine ma ingrijoreaza absenta lui Iuli. Nu-i sta in fire absenta asta. Ma rog sa nu fie 'butoiul'...

 

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce dé treburi faceți voi fetelor !!!!

eu nu pot sa fac mai nimic. azi e agitata, vrea la sân, se agită apoi ,refuza suzi, doarme puțin și agitat, plânge și scâncese în somn.

acum a adormit la mine în brațe sa vedem pentru cât timp .

 

Lory și aici bate tavântul la fel Cum zici tu .

 

Ah, am luat și eu wrap dar nu prea mă descurc cu el, e foarte lung, 5M și mi se pare ca o chinui pana o bag acolo . Dacă nu reușesc sa mă obișnuiesc o duc înapoi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna sa va fie inima dragutele mele mamicute!

 

Iertati disparitia, nu s-a intamplat nimic grav doar ... lipsa de timp. E. desi este extrem de cumintel, doarme doar afara, in scoica. Am incercat in landou si nu-i place. Iar cum de vreo saptamana tot ploua si bate o aralie de te ia pe sus, unde sa mai ies cu el? Asa ca m-am tot chinuit sa il culc pe bietul copilas. In patut, nicio sansa. A motait de vreo 2-3 ori dar a avut grija L. sa il trezeasca cu vocea lui. Cantaret cred ca il fac! si cand rade se aude de la parter (asa pereti subtiri si voce puternica are el).

 

Pe dl. Pinguin il vad doar 5 minute dimineata si asta e tot, mai avem fix o saptamana si apoi asteptam cuminti rezultatele. Lui L. ii e dor de el, E. cand il vede se uita crucis ca nu il recunoaste. Am reusit sa mergem la consulat sa ii scoatem certificat + pasaport temporar; 

 

E. sufera de niste secretii noaptea (doar noaptea) care il tot trezesc din somn pt ca se ineaca. Pediatra a zis ca sunt normale, mai ales ca nu are niciun semn de raceala, nasucul e desfundat, ochii si urechile sunt fara infectii. Asadar, ai vostri respira bine noaptea? Desi am inclinat patul in care dorm cu E. nu are efect, doar atunci cand il culc pe bratul meu dar nu cred ca e f okay pt coloana lui ... Oh well...

 

Acum am reusit sa il adorm pe E. doar stand langa el in pat, fara tzitzi. A mai adormit singurel cand il masam pe burtica pe masa de infasat de vreo cateva ori deci ar avea abilitatea de a adormi singur, insa nu si nu.

 

Va mai intreb inca o data: cum ii adormiti pe bulgarasii vostri scumpi? Carmen, stiu ca tu o culcai pe Vera singurica in patut, ai vreun sfat? reteta magica?

 

Mi-e dor de voi si nu am reusit sa citesc din urma. Dimineata sunt intre micul dejun al lui Luca, sa mananc si eu si cu E. la un san, apoi fugit afara, cumparaturi, mancare, pranz, iar iesit afr, baite si nani (eu adorm cu E.). 

 

Sper sa reusesc sa va urmaresc mai mult de pe tel desi timp nici de citit nu mi-a ramas. 

 

Va pup, va multumesc pentru ca v-ati gandit la noi si sper sa reusesc sa mai intru. Offff ce dor imi este de voi!!! *sniff sniff*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli, ma bucur ca sunteți bine ! Céline doarme in pat lângă mine în săculețul ei dé dormit . si ea are secreția dé care zici ,balonase dé saliva și uneori am impresia ca se îneacă. și la noi pediatrul a zis ca sunt normale. ziua doarme doar în brațe, foarte rar adoarme singura în leagăn , pătuț, perna.

 

Fetelor, Celine a vomitat azi de 2 ori, dimineața și seara în jet, pe gura. destul dé mult. credeți ca e cazul sa îmi fac griji ? Voi Cum procedați când vomita ?sa o las sa doarmă sau sa o trezesc la 3 ore dé la masa sa mănânce ?am citit ca trebuie sa îi dau nu știu ce soluție salina sa nu se deshidrateze. voi le dați ????

 

dé obicei varsă când mănâncă dé la sânul stâng unde curge laptele foarte repede și ea Cum e fomista trage și cu putere.

Mulțumesc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli, ma bucur ca nu s-a intamplat nimic grav. Doamne ajuta! Stef in 99% din cazuri adoarme la san, apoi il mut in patutul lui. Asta doar seara si noaptea, pentru ca ziua nu doarme deloc in casa. Doarme doar afara la plimbare. Daca e vreme ursta si nu-l pot scoate, in ziua aia nu doarme deloc. Foarte rar ni s-a intamplat sa adoarma singur; doar dupa reprize de ore in sir de urlat, cand cade lat.

Cu respiratia nu avem probleme atata vreme cat ii curat mucisorii. Mai ales pe cei de la lapte.

 

Alinutza, Stef vomita si el de multa vreme. In jet piternic si cu miros tare de voma. Se intampla doar pentru ca este haplea si uneori mananca si des. I-am facut analize si nu are nimic. E doar functional. De deshidratare nu se pune problema; nu varsa tot ce mananca. Si oricum, atunci cand vomita isi cere masa urmatoare mai repede. Insa am grija sa las macar 1.5h intre mese.

 

Dl bebelin a depasit pragul de 6 kg :) Si-a dublat greutatea de la nastere mai devreme cu 3 saptamani decat zice la carte. Ce-i mai place lapticu' :) :) :)

Nasica incepe sa se sperie. Va trebui sa-l tina in brate la biserica, iar ea este asa de slabuta..

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...