Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Buna dragelor!

Stiu ca cin' se scuza se acuza, dar...am lipsit motivat.

Vineri am smotruit doua dormitaoare asa cu dat mobila la o parte, splat geamuri, calorifere...stiti voi.

Sambata am facut baia si apoi la plimbare si cumparaturi.

Ieri plimbare si clasica vizita la nasici.

Azi am inceput sa fac livingul ca atat a mai ramas, dar nu prea am spor ca ma intrerupe Puturosul.

 

Miha si la noi e mucus cand si cand si chiar vroiam sa intreb daca e normal.

 

Alina e superb micutul tau. Al meu nu scoate inca picioarele printre gratii, dar da la greu cu capul asa ca i-am pus un scutec pentru protectie.

 

Iuli mult succes sotului tau maine! Te asteptam numai cu vesti bune.

 

Alinutza si la noi mai nou tot asa cu suptul. Faza e ca reușește sa goleasca sanul asa repede. Ziua doarme putin, dar noaptea e fara probleme. Nu ii place daca e plin si nici cand vrea sa soriceasca si vine laptic (ia suzeta atunci de nervi).

 

Lory, Carmen asa m-as teleporta la voi...

 

DeniL nasol ca nu mai e laptic. Eu nu mai bag in seama ranile, ma bucur de privirea lui, trag un oftat cu jumătate de gura si un zâmbet cu cealalta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna si de la noi fetelor,

 

Miha multumesc pentru urari dar sa stii ca noi Pastele tot saptamana viitoare il sarbatorim. Ca na, suntem amandoi ortodocsi. Dar am facut saptamanatrecuta cozonac, doar sa il incerc pentru ca nu mai facusem reteta aia, si in fine, de pofta, si oua am vopsit cateva asa de fun pentru Emma mai mult, ca tot vedea oua la tv, si a venit de la cresa cu un cosulet de carton facut de ea, in fine, colorat de ea, si imi tot spunea ca trebuie sa puna oua acolo. Dar de sarbatorit sarbatorim duminica. Vin vecinii nostri romani la noi, atunci o sa fac si o pascuta, miel, inrosesc iar oute, etc. Dar avem weekend prelungit, ca azi e liber. asa ca suntem in formatie completa.

 

Alina ce frumos e Miki. Dar am mai spus asta. Si ce tare ca deja se intoarce si incearca sa se ridice. Super precoce bebele tau. 

 

Iuli voi ce mai faceti? Reusiti sa va relaxati un pic?

 

soparlici, harnicuto! Ma bucur ca noptile sunt bune si la voi! Ce bucataresti pentru Paste?

 

Alinutz, ma bucur ca ati avut o zi faina ieri. Banui ca si azi sunteti in formatie completa :). Si Vera suge tot repede, de vreo 2-3 saptamani asa, dar de golit goleste sanul, ca si la voi, masinaria merge (pipi si kk suficient) asa ca maa gandesc ca primeste suficient. Nu plange, doarme de dormit asa ca o iau doar ca pe un semn ca a invatat sa suga bine si repede.

 

Deni imi pare rau ca s-a terminat lapticul, pe de alta parte nici sa suferi atat nu e normal. Iar daca lui bebe ii e bine, si tu esti fara dureri, asta e cel mai important! 

 

Lory voi cum ati petrecut weekendul asta prelungit?

 

Noi ieri am avut o zi tare dragalasa, am fost mult afara, am reusit sa si plantam in gradina niste floricele, am mancat papa bun, ne-am jucat, de toate. Vera creste tare, se uita foarte atent la noi dar e fascinata de Emma, daca Emma vorbeste o urmareste cu privirea, mi se pare asa de dulce. Noi nu avem intentii de intors sau alte alea, dar asa precoce nu e fata mea, nici Emma nu a fost, stiu ca Emma de intors s-a intors pe la vreo 3 luni, in fundulet a stat pe la 6.5 (atunci a inceput sa se poata sidica singurica in fundulet, ca inainte, de pe la 5 luni o puteam pune in fundulet si statea, dar daca cadea nu se mai putea ridica), apoi de mers asa de-a lungul canapelei a inceput ea sa mearga pe la 10 luni, dar de riticat in picioare si de mers abia la 15 luni. In schimb s-a deplasat pe peste tot in genunchi (da da, nu in patru labe ci mergea pur si simplu pe genunchi) de pe la 9 luni, de a distrus o gramada de pantaloni la genunchi.

 

acum fetele dorm, eu mi-am facut unghiile si o sa citesc un pic, honey citeste, e o atmosfera tare relaxata :).

 

maine ma duc pe la servic, o prezint s pe Vera si trebuie sa discut de intoarcerea mea la job, ca oficial pe 27 aprilie se termina concediul de maternitate, mai imi iau o saptamana de concediu de odihna si apoi gata. Ce repede trece timpul....

 

Pup fetele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eyna imi pare rau sa aud ca sunteti raciti. Eu cand am fost racita am aluat paracetamol si m-a ajutat si vicks, balsam din ala mentolat. Ma ungeam pe piept seara inainte de a ma baga in pat si chiar m-a ajutat.

 

fetele pentru nasuc infundat incercati si ridicat patul la min 30 grade, ceapa taiata in camera unde doarme bebe, uns cu balsam mentolat paturica, sau marginea patului. Nu undeva unde sa poata ajunge bebe cu gurita. Si la noi au functionat aerosoli cu ser fiziologic, apoi scos secretiie cu aspiratorul ala special. Succes mult!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, cum se fac aerosolii cu ser fiziologic? Aici este si astazi inchis, am cautat in disperare o farmacie deschisa sa luam si ser fiziologic. Nu doarme in patut, am incercat, iar cu trezitul din 30 in 30 minute nu cred ca am vreo sansa sa inaugurez prea curand patutul.

 

Dl Pinguin s-a dus si astazi la biroi sa mai faca una-doua probleme. Maine e acasa si mergem si la spital cu E. sa ne asiguram ca e bine. Eu snt acasa cu Lucica Bobarnica, mai nou nici nasul nu vrea sa si-l mai sufre si isi linge nascu cu limba :| A intrat in perioada cu "nu" in brate. Afr nu l-am putut scoate ca nu a vrut, nici sa ma ating sa il imbrac. Am trimis-o pe mama mea cu E afr dupa ce m-am chinuti 2h sa il adorm in tipetele lui Luca si picioare in usa. Da, nicio sansa ca mama mea sa il opreasca, nu stie cum sa il ia si mai rau face.

 

Alinus, mai-mai ce baiat mare aveti! Ia suzi? Bv! Noi nicio sansa. I-auzi, 8h! Si noi ne trezim la 30 minute :)))

 

Soparlici, moa ce de treaba! Si ce prost ma simt cand te citesc, eu nici dus nu am facut astazi. Cum inchid usa la baie se aud picioarele lui Luca in usa si un plans isteric si in secunda doi vecinii de jos.

 

M-am plans si pe ziua de azi? M-am plans. Inceerc sa triez cateva hainute ramase mici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli, pai iti trebuie un nebulizator. Nu stiu daca in Germania se gaseste. In Romania este foarte utilizat si doctorii dau adesea tratamente pt bebe si copii pe baza de aerosoli. El mai adesea medicamentul se utilizeaza in combinatie cu serul. Eu mi-am luat aparatul din belgia, on line si il folosesc doar cu ser fiziologic si de obicei cand e Emma racita, pare a ajuta. Uite aici poti citi cate ceva despre nebulizator. http://justnebulizers.com/breathing-treatments-and-kids/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup fete,

 

Deni mergi inainte, mandra si multumita ca ai reusit cat ai reusit...pt ca nu-i de colo! [flo2]

 

Miha sunteti bine? Sa stii ca si a mea a reactionat mai gazos la miere! Si a avut si ceva mucus de vreo 2 ori, s-a nimerit sa-l vada dna doctor si a zis sa stau linistita, ca se mai intampla...Ma rog, mi-a dat si explicatiile si pareau f plauzibile. Febra si stare alterata sa nu aiba! Astazi ati fost la control pt anemie, nu?

 

Soparlicu mama, ameteala ma ia...speedy gonzales esti, mai fata! Ma bucur ca Alexul doarme bine noaptea iar ziua pare baiat super de gasca, daca poti face atatea! Bravo voua!

 

Alinutz bravo pt iesirea in familie si pt Celinut cuminte! Detensioneaza tu putin sanul inainte, ca sa nu mai vina fluxul asa navalnic! Eu tot astept pozele! [:)]

 

Iuli dar mai  ignorati-i mai, zau! Nu e cladirea lor, nu o faceti intentionat, asta e! Altfel innebuniti, pe cuvant!

Of imi pare rau cu secretiile, Carmen a sintetizat bine! Cu Lucicul sigur e o faza, sunt convinsa, am mai auzit chestia asta cu mancat acelasi lucru luni de zile. Calm si rabdare, cat va mai tin bateriile! Zbor lin maine, Pinguinului sef si a big go-go miercuri, sa primeasca titulatura de noogler cat mai curand [:)] !

 

Alinush deja dintisor? Mai Miky al vostru dupa ce ca e un dulce si un frumos, mai e si f precoce [:)] . Bravo lui si bravo voua!

 

Carmenus asa-mi place sa te citesc, sa citesc despre activitatile voastre si despre atmosfera calda din caminul vostru!! [il]  Uhh ce-a trecut timpul si gata vei incepe jobul, Vera cresa..

 

Noi bine, multumim de intrebare. Am venit dintr-un mega parc acum vreo ora si am navalit pe vc, sa ne vedem finutul din Riga...un dulce de 2 anisori, care intelege si se reproduce in 4 limbi, ehh, asa avem si baieti, nu doar fete!

 

Altfel, la noi e o vreme superba, asa ca profitam de soare; de alaptat alaptez oriunde si da, si L suge repede numai ca ea pt orice neajuns, se calmeaza la tzatza asa ca e scurt dar des. [:)]  Sapt viitoare o sa mergem la vaccin, sper sa-i treaca mucii pana atunci, ca are asa cand si cand. In rest e o dulce, are niste gene luuungi si intoarse si face niste moace delicioase; e f zambitoare si e topita dupa surioara ei...o urmareste peste tot.

 

Maine iubi merge la birou iar eu cu fetele poate pe malul marii sau poate in padure sau doar in parc, vedem. Curatenia de Paste poate sa astepte. [:)]

 

Cam atat. Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!

Misiune indeplinita ieri! Dupa ce l-am pacalit pe jicut ca l-am scos afara (imbracat si pus in patut cu usa la balcon deschisa). Ar mai fi ceva maruntisuri gen fiert oale, vesela, dezghetat congelator...dar cand le-o veni randul si mie cheful.

 

Carmen nu stiu daca vom ramane acasa de Pasti. La noi plecarea se face si de la un minut la altul asa ca nu ma pot pronunta inca. Si finii ar vrea sa vina, dar nici ei nu stiu.

Daca ramanem voi face o ciorbita de aripi de curcan (eu nu mananc miel sau alte animale inrudite), o prajitura desteapta (poate ma bag si la cozonacit ca am o reteta care nu necesita multa framantare, daca pruncul e linistit), niste icre, oua desigur si friptura. Care friptura va fi pusa cu de toate si facuta la nasici la gratar (cum spuneam, ei stau foarte aproape de noi si ne vedem foarte des). S-a aprovizionat sotul cu carnati de Plescoi si ceva behaiotoare.

Altceva nu ma omor sa fac ca nu ne agitam cu mai multe. Stiti voi: mancarea e fudulie, bautura-i temelie! La capitolul asta stam bine (vin alb si rosu de la tara).

 

Lory o raza de soare si noua! Plimbare pe malul marii nu visez, dar sa pot iesi la plimbare DA! Aaaaa si la padure vreau!

 

Iuli si eu cred ca e doar o perioada prin care trece Luca. Desi nu am experienta ta tot te sfatuiesc sa il lasi in pace si sa-l ignori cand face nebunii. Nu se linisteste daca il iei cu tine la baie?

Iar vecinii? Mai zi-le si tu vreo doua de dulce. Prea sunteti ingaduitori cu nesimtirea lor.

 

Ehe, migrez si eu sa-mi beau laptele si sa imbuc ceva.

Zi usoara sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ce harnice sunteti! Eu nu fac nimic de cand e bebe bolnav..cum plec , plange chiar daca e adormit tot ma simte​. 

Mananca bine si doarme noaptea si ma bucur macar nu facem nopti albe. 

Sotul are o gripa oribila si nu mai  sta/doarme cu noi. Cam asa ne pregatim noi de paste [:-)))]Am o pofta de dulce de as manca tot ce am dulce...orice. In sarcina nu mancam deloc dulce si acum recuperez [:-)))] 

Ce sa va urez fetelor? Sanatate si zile linistite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eyna, pe mine m-a mustrat medicul pentru faptul ca am mancat miere. Unii bebelusi au un fel de alergie la ea...si reactioneaza cam cum a reactionat al meu. Acum depinde cum e bebele tau.

Eu am avut febra si am luat ampicilina. E singurul antibiotic ce merge in timpul alaptarii. In rest paracetamol (ori faringo hot drink), ambroxol pentru tuse, vitamina C si multe ceaiuri. Eu le indulceam cu o lingurita de miere si puneam o felie de lamaie. Nu patea nimic bebe de la cantitati asa mici.

 

Kytana, cam aceeasi problema o am si eu cu suptul...cu al meu. Doar ca la el noaptea se papa la o ora, o ora jumatate, nu chiar 30 min.

Off... bietul Luca! Trece printr-o perioada grea...si imi dau seama cat de greu trebuie sa iti fie tie! Iti trimit cele mai calde imbratisari...caci imi dau seama ca iti e teribil de greu sa faci fata tuturor! Insa esti atat de puternica!

 

Alynutza, si eu il pun pe burtica. Uneori functioneaza...alteori doar urla ca si cand l-ar bate cineva.

A crescut, gata! [pup] draga de ea... consider ca e cel mai frumos lucru cand incep sa gandureasca si sa zambeasca.

 

Alina, ce dulce doarme cu piciorul pe dinafara!! =))) E un dulce! Baiat mare!

f&f?

 

Soparlica - ce mamica harnica! [pup]

 

Carmen, deci m-ai pacalit! :))) E frumos ca ati gasit macar activitati recreative si de conectare!

 

Eu din cate stiu e obligatoriu ca patul sa fie la 30 grade indiferent ca e sau nu racit bebele. Eu asa am salteaua pusa la el..si cand doarme in pat ii pun perna de asa natura. Asa mi-a zis si mama si pediatrul din spital.

 

Lory, ma ingrijoram ca numai al meu are stilul asta: supt des, oriunde, reconfortant :)).

Sunt convinsa ca micuta este o dulce! Numai din descriere!! [pup] de-abia astept sa mai vad niste poze cu ea! ;)

Te invidiez ca ai vreme frumoasa si.. mare!

 

 

Noi am fost ieri la spital. Trebuia sa stam internati pana azi dar nu am prea rezistat... asa ca l-am rugat pe dl dr sa ne lase sa plecam acasa atata timp cat analiza principala era gata. Hemoglobina i-a crescut, asa ca traiasca mancarea si vitaminele! :)) A scapat de transfuzie.

Se pare ca are scaun normal de lapte... a revenit la cele 6-7 scaune/zi cum avea pe vremuri. Problema a fost, intr-adevar, de la miere...dar trece. E mai binisor.

Am probleme cu el ca nu prea doarme ziua. Totusi, am descoperit ca secretul pentru luarea in greutate este... SOMNUL! Ieri a dormit tot timpul cat am stat in spital si a pus 60g, fata de 20 zilele trecute. 

Nu mai doarme in masina, in landou, cum obisnuia. Nu mai vrea sa stea jos... vrea numai in brate tot timpul...si asa tot drumul am fost nevoita sa il tin in brate. Noroc ca nu a fost politie pe drum.

 

In rest... toate bune. Tot ce fac fac cu el in brate sau cu el atarnata de san. Credeam ca e ceva in nregula cu faptul ca ar manca mereu, dar numai cate putin. M-am simtit foarte ciudat ieri cand am fost nevoita pentru prima data sa il alaptez in public (in spital, cand asteptam sa intram la domnul dr) dar... asta e. bafta mea ca am pieptul atat de mic incat nu se vede nimic! yay me! :))) 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...