Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Neata fetele,

 

Liniste pe aici nu gluma. Toata lumea la cozonaci?

 

Miha referitor la patul inclinat, parerile sunt diferite. Aici normal se recomanda patul sa fie in plan orizontal si bebe sa doarma fara perna. Pat inclinat la 30 grade sau se recomanda pentru copii care au reflux sau daca bebe e racit si are dificutati de respiratie (nasuc infundat, secretii, etc). Referitor la somn ai dreptate, somnul e intr-adevar important pentru cresterea bebelusului. Tu inca il cantaresti pe bebe Ioan in fiecare zi? Eu iti recomand sa il cantaresti la o saptamana, asta pentru ca altfel ajungi sa iti faci griji degeaba. De la o zi la alta, in functie de momentul cantaririi, de cantitatea de pipi/kk, etc, poti sa ai surpriza sa vezi ca a scazut in greutate, si atunci o sa te ingrijorezi si stresezi, ceea ce nu iti face bine nici tie nici lui bebe. Sper sa nu te supere parerea mea, e doar o recomandare, sa nu te ingrijorezi degeaba.

 

La noi toate bune. Azi avem o zi din aia de nu stim cum evolueaza, ca trebuie sa luam proba de pipi, sa mergem la dr sa masoare tensiunea Emmei si tot asa.

 

Am pus niste poze din weekend pe drive. 

 

Va pup ca plec la doctor :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare!

 

Raportam si noi o imbunatatire in privinta dermatitei, ca ne tratam din greu cu Atoderm PO (dupa ureche [:I] , la dr mergem abia azi la pranz), am renuntat definitiv la lactate, spalam rufele cu sapun de casa si le uscam inauntru - e galben balconul de polen. Asa ca nu stiu exact nici care e cauza, nici care e remediul, dar suntem spre bine. Curul tot de maimuta [:(] , acum ne dam cu Cicalfate si bate chiar spre vinetiu. Pe seara va spun si cum si cat am mai crescut.

 

Eu am primit sapt trecuta verde la baie in cada, am si facut, iar in secunda doi, hop, infectie urinara, ma doare cand ma pipilesc, dar nici ca ma mai duc la dr, ca m-am saturat de atatea controale. Papanicolau aici se face o data la 3 ani, eu tre sa fac in dec 2016. Si cica trebuie sa ma pun pe Kegel's, ca sunt bleaga rau :P.

 

Lory, Luca parea mai calm in saptamana de vacanta, desi ma ameninta la greu ca ma "bate la cap" sau ma "bate la ochi" (are o gramatica (de) beton), insa ieri si-a muscat un coleg DE BURTA, de a inceput sa i se miste inca un dinte! [neand]

 

Ma bucur ca bulgarasii sunt bine si cresc precum Fetii-Frumosi si Ilenele Cosanzene! Deni, imi pare rau de lapticul tau, dar asta este, tot inainte! [pup]

 

Eu sunt atat de zapacita zilele astea ca am uitat sa o sun si pe mama de ziua ei (75, babuta draga), sa pun si niste bani promisi in contul sora-mii, m-am programat la evaluat frenul (vreau sa-l tai!) la ora la care iese Broscul de la gradi - deci nu am putut merge, iar la carucior tot nu am reusit sa ma hotarasc (Carmen, m-ar coafa Britax bine de tot, dar nu se poate intoarce scaunul cu fata la parinte)! Varza sunt! Si si-a mai luat si un vecin (nu stiu care) caine nou, care plange toata ziuaaaaa, fie-mea e balsam pe langa chitaielile aluia. Mda.

 

Si eu mananc dulce, cate un borcan de 350g de dulceata de coacaze, odata!

 

Va pupacesc, revin pe seara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragutelor,

 

Va salut rapid. Eu am casa plina: Luca bolnav si cu nervi la greu, piciul mic nu mai doarme deloc noaptea din cauza secretiilor. Am ajuns cu el la urgenta ieri si ne-a spus ca ar fi traheea de vina dar ca nu se poate face nimic (dupa ce la radiat, i-au facut EKG si echo la inima pt ca li s-a parut ca ar fi o umbra la radiografie), sa asteptam sa creasca. Am o migrena din aia de nici nu pot respira, insa nu i-am spus nimic dlui Pinguin. A inceput interviul la 10.45, astept sa imi dea un semn cand termina, cred ca mai are vreo 2 ore.

 

P.S. Mai vede vreuna dintre voi scame? Vedeam o scama cu ochiul drept, ieri mi-a aparut si la stangul...

 

Va pupic!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli, sanatate tuturor si bafta multa d-ui Pinguin!!

 

Si eu vedeam scame in sarcina si mai apar si acum, dupa, din cand in cand. Nu m-am cautat :P

 

Noi am fost la dr, am primit o solutie cu iod (cred) si o crema, pt kur, si nimic pt dermatita, cica sa folosesc sapun cu ovaz, atat :D. Grasa are 5 225gr si 55,5 cm la 6 sapt. a pus pe ea peste 2kg de cand am iesit din spital. Cosanzeana, ce mai! Sapt viitoare facem eco de sold, ca pare asimetrica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete,

 

Iuli of, imi pare rau pt bolnaviori si pt epuizarea ta! Va tin pumnii sa iesiti cu bine si din etapa asta iar Pinguinului, un mare GO! Nu, eu nu vad scame dar stiu despre ce vorbesti.

 

Eyna sanatate bebelui si putere tie! 

 

Miha bravo, ma bucur ca Ioan este bine!!! Felicitari pt grame dar si eu as spune la fel, sa nu-l mai cantaresti zilnic, pt ca o sa te obsedezi, eventually si nu-ti trebuie asta. Altfel vad ca esti sora mea, cu copil atarnat de tzatza...io la a mea ii spun piercing.

 

Carmenus pumnii stransi sa reusiti sa colectati pipi si Emma sa coopereze!  Cum merg pregatirile de Paste? Mai am vazut pozele...cat de frumoase si elegante sunt fetele voastre!!! Emma e super dulce cu coditele ei si ciocnind oua cu tati + ungand cornuletele (care mi-au produs bale abundente) iar Vera este incredibila cu freza ei zburlita, pantofiorii de lac si ochisorii maaari! Sunteti o familie extrem de reusita!!

 

Anutza ce o mai trageti si voi! Va doresc sanatate multa si sa va linistiti cu totii! La multi ani mamei tale! Asteptam vesti bune de la dr.

 

Noi ok-ish. Pe mine ma doare burta ca de menstruatie si parca vad ca iar sunt norocoasa ca si data trecuta si sunt cam grumpy din cauza asta; piticot e la un puseu continuu cred, ori pur si simplu ii place ei sa stea atarnata de tzatza...Ieri am fost intr-un mega super parc (Dublinul e capitala cu cele mai multe parcuri/spatii verzi din Europa), marmotel s-a jucat la greu, piticot a dormit de-a rupt carutul, la soare, a si supt de 2 ori la iarba verde iar eu am stat in fund pe iarba, am citit si am facut poze. (cu tel ca un cap sec ce sunt, ca nu car camera fix cand ar trebui).

 

Altfel acu 2 zile mi se blocase un canal la sanul stang si m-am chinuit tare sa il desfund si sa scap de galma si dureri.

 

Cam asta. De-acum ne apucam si noi catinel de pregatiri, nu ca am face cine stie ce dar printre plimbari si tzatzileala non stop, trebuie sa le strecuram. Va las ca mi-a adus marmot inghetata facuta de ea (adica smoothie inghetat in forme) si musai tre sa mananc. Apoi ea pleaca afara la joaca, L sper sa doarma si eu cu iubi trebi.:)

 

Pupici si spor la treburi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Of, fetelor asa ma oftica vremea asta...nici asa, nici asa.

 

Miha cum adica sa nu mai faca "imprastiat"? Mie mi s-a spus ca pana ba manca si mancare solida tot "sparcaiala" o sa faca. Ioan face tare?

 

Iuli nu vad scame, dar uneori asa ma inteapa in piept de mi se taie rasuflarea. Si peste asta ma ard si ustura sanii culmea cand sunt goi.

 

Ana si la noi fetisoara e jalnica. Rosie cu cruste si aspra ca o perie de sarma. Da' cica e normal si curand va fi de portelan. Funduletul mai da rateuri cand si cand cu cate o bubita. Dar cum a fost in episodul initial nu a mai fost.

 

Lory acolo e de mine. Cred ca as fi in stare sa stau non stop prin parcuri. 

Spor la treburi! Sa vin sa-ti dau o mana de ajutor?

 

Noi afara. Incercam sa intelegem vremea asta ciudata.

Mai nou facem nazuri. Ba ca e sanul prea plin, ba ca vrea sa smotoceasca suzeta, ba vrea sa suga din biberon (noroc ca suge doar la un san si mulg laptic).

In rest...suntem bine.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete dragi,

 

Venim si noi cu o vorbulita. 

Ma bucur de vestile voastre bune. Sanatate multa bulgarasilor si mamicilor cu raceala. 

 

Noi pe fuga asa, ca suntem cu multe pregatiri pt cununie, botez, nunta si Paste.

Suntem bine, bebe Stef s-a mai linistit cu durerile de burtica. Episoade de plans isteric, fara un motiv inteles de noi, inca bifam. Speram sa treaca si astea curand, cu rabdare. Intre timp, daca vremea e favorabila il tinem cat mai mult afara. Dac vremes nu ne lasa, stam in casa si ne tzitzilim la fiecare 2 ore, iar intre mese eforturi ca sa nu planga prea mult. Dar a crescut baiatul meu, in fiecare zi ma surprinde cu ceva nou :) Noaptea doarme minunat. Primul somnic este de 5-6 ore, apoi papica, apoi inca un somnic de 2-3 ore.  Ziua doarme bine afara. Daca sta in casa doarme 1-2 episoade de 30 de minute si mai motaie la san.

Laptic avem suficient, n-a gustat biberon si ne rugam sa nu guste prea curand.

La doctor mai mergem pe 17.04, ca sa facem vaccinul+ controlul lunar. 

Analizele medicale i-au iesit bine, nicio legatura cu starea de agitatie extrema. In fine, o trece si asta. Apoi vin dintisorii, o luam de la capat cu altele :)

Noi am trecut la marimea 68 la hainute. 62 i-a venit doar vreo 3 saptamani. Asa ca avem hainute noi, nepurtate, pe care le punem deoparte pentru verisori :)

 

 Va pupam, mai venim cand mai putem. Sa fiti bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreiuta, spor cu pregatirile! Ai ales rochita? Ne-o arati si noua? Eu am avut "norocul" sa mi-o aleaga socrelis... eh, poveste lunga. Deci, fa-ti-o cum iti doresti tu! Ma bucur ca Stef creste si ca nu mai are dureri de burtica. La noi plansul s-a rarit pe la 8-9 luni. Voi poate scapati mai repede. 

 

Ha ha Lory, tare cu suptul la iarba dar si cu uitatul aparatului. Din pacate astazi Luca a trebuit dus in time-out (adica intr-o camera mai mica cu mine langa el pana se linisteste) pentru ca face numai boaca-ne urate ... :( 

 

Ana, sunt curioasa ce sunt scamutele astea, sper ca nimic grav, ca eu mai port si ochelari pe deasupra.

 

Alynutz, ce ai facut cu wrapul? L-ai returnat? E. nu mai accepta sa fie pus in wrap, poate mai incerc zilele astea; dar stiu ce zici cu lungimea lui.

 

Carmenus, te invidiez si nu e frumos din partea mea. Pe cat incerc sa ma inteleg mai bine cu Luca, nu reusesc. Face numai ce vrea, ma ignora complet si nici macar atunci cand incerc sa il culc pe bebe nu ma lasa; intra in camera peste noi sau da cu picioarele in usa :( Oare unde gresesc?

 

Vesti de la Dl Pinguin: a fost mult mai okay ca randul trecut, s-a inteles bine cu toata lumea. Abia diseara la 23 ajunge ca sa imi dea mai multe detalii. Cu Dumnezeu inainte, sa vedem ce va fi. Cred ca pe luni-marti primeste rezultatele.

 

O seara minunata va doresc!

 

P.S Fetele care culca guguloii in patut, cum ii puneti acolo? dupa ce i-ati adormit bine in brate sau la san? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli eu tot la orizontala cu alaptatul. Cand se satura si scuipa in sila sanul ne ridicam pentru ragait. In situatia asta este mai mult adormit. Dupa ce scoate aerul il pun in patut. Uneori doarme si nu se trezeste, alteori se trezeste si plange si o luam de la capat cu supt...si mai e si situatia cand nu adoarme si il pun direct si se culca singur. Partea asta e rara si numai seara prinde.

 

Andreea ma bucur pentru tine! Bafta cu pregatirile.

Eu am avut rochia imprumutata. Mi-a picat cu tronc de dinainte sa o imbrace miresica. Am tot probat, am cautat, dar nu s-a lipit alta de mine.

 

Noi taaare miorlaiti. Abia a adormit putin pe burta mea. Acum tot smotoceste si tot incerc sa il pun putin in patut sa ma duc si eu la baie.

 

O seara si o noapte linistite!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici..

 

Tibisor ii multumeste  lui  Carmen si restul fetelor pentru complimentele frumoase la adresa luiJI

Am fost si noi la control azi ,am luat 700 gr intr-o luna si am crescut 3 cm..doctorul ne-a spus ca suntem la limita dar e ok..De mancat noi am mancat bine plus ca luam si Infant formula (vitamine)

Am renuntat si la vaccinuri , nu i-am recuperat  Hepatita B si am amanat toata schema . O vom recupera dupa 1 an cand o sa aibe imunitatea mai buna .

Am vorbit si cu un consilier in alaptare care pe langa multe sfaturi ne-a recomandat sa incercam metoda sns..va trimit si voua un link ,,poate mai e cineva in situatia mea .

O sa incerc si asta , nu ma dau batuta, mi-am comandat tuburi si astept cu nerabdare sa incep.

https://alapteaza.wordpress.com/2015/03/30/ce-este-si-cum-se-foloseste-un-sns/

Kytana – Da va dau cu place reteta- e o prajitura care se face foart repede, e simpla si e perfecta pt atunci cand nu aveti prea mult timp la dispozitie si nici prea multe ingrediente in casa dar aveti pofta de ceva dulce. ( o facea mama cand eram mica)

-          100 gr unt

-          125 gr zahar

-          175 gr fulgi ovaz (porumb in caz ca nu aveti ovaz)

-          Sare- un varf de cutit

-          Cacao – 2-3 linguri ( optional)

-          1 lingura rasa praf de copt

-          Rom/esenta de migdale etc

-          3 linguri miere

Untul+zaharul+sarea se pun la foc moale, pana se topeste untul, apoi se adauga cacao.

Se ia de pe foc, se adauga praful de copt, fulgii, esenta si se amesteca bine.

Se unge o tava ,se niveleaza si se coace cca 20-25 min.

 

Sper sa va placa!:)

 

Sanatate celor racite..

O seara buna1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...