Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Seara buna fete dragi,

 

Vai Lory ce pofta mi-ai facut de soare si stat in parc... Si sa stii ca vreau sa vad poze chiar daca sunt facute cu telefonul ;). Referitor la menstruatie, asa ti s-a intamplat si la marmotzel, a venit repede? Ca la mine la Emma parca dupa 4-5 luni. 

 

Andreutzo, m-am gandit eu ca tu esti pana peste cap cu pregatirile de nunta si botez, si peste astea mai e si Pastele. Ma bucur ca Stef incepe sa isi revina si asta evident va ajuta si pe voi. Si ma bucur de asemenea ca au iesit analizele bune! Bravo!

 

Anutzule, ce bine ca ai scris. Chiar ma gandeam ca nu ai mai dat niciun semn de ceva timp. Irene e o veritabila Ileana cosanzeana, ce creste pitica :). La multi ani mamei tale, sa te bucuri de ea muuuuulti ani de acum incolo :). Iar voua va doresc draga mea sa va reveniti cu dermatite si alte bube. Ai dreptate cu carucioru, la britax intr-adevar cand trece la faza de scaunel nu mai e cu fata la tine, e pe directia de mers. Doar la faza de landou il ai cu fata la tine. Eu acum doar astea super scumpe si marisoare le stiu sa poti intoarce scaunul in ambele directii (stokke, bugaboo, jolz) si mai e si inglesina zippy, asta e mai micut dar tot scump dar poate gasesti la mana a doua si mai e unu' de la maxi cozi.  Dar uite ce am gasit aici, poate te ajuta ;). 

 

Iuli, ma bucur ca Dl Pinguin zice ca a mers bine azi, sper pentru voi din tot sufletul sa iasa cum va doriti. Imi pare rau sa aud ca Efremior are in continuare probleme cu secretiile. Iar faptul ca nu puteti dormi imi dau seama ca e tare frustrant. Draga mea, tu esti o super mamica devotata, nu iti mai cauta tie vina referitor la Luca. Fiecare copil reactioneaza diferit asa cum stii deja. Si eu sunt de asemenea convinsa ca Emma e o exceptie. Acuma' de ce reactioneaza ea asa de bine nu stiu, poate si pentru ca e un copil care a fost obisnuit sa nu primeasca atentia exclusiva a adultilor (ea a mers la cresa de la 3 luni). Si la cresa au grupe verticale, in continuu sunt si bebelusi de 3-4 luni acolo, si sunt invatati sa ii protejeze, sa ii mangaie, sa "aibe grija" de ei. Poate si asta a avut o influenta asupra comportamentului Emmei.

 

Soparlici, sper ca voua sa va treaca "maraiala" repede. Si din cate am inteles urmeaza sa se imbunatateasca vremea asa ca o sa va intelegeti mai bine cu bebe.

 

Adwynutza, succes cu alaptatul. Eu zic ca a crescut bine Tibisor, aici se spune ca peste 600 gr e bine. Fiecare bebe are ritmul lui. Super tare reteta, mi-am notat-o si o sa o incerc.

 

Noi suntem bine, am reusit relativ usor sa iau proba de urina azi, si in principiu acum abia peste 4 saptamani urmatoarea. Yuppiiiii. Si am in plan ca peste 2 saptamani sa incerc un "potty training' intensiv, am gasit ceva cu o metoda de 3 zile, pe care vreau sa o incerc. 

 

La noi vremea e asa cu suisuri si coborasuri (nu soare ca la Dublin) duminica a fost bine, luni nu, marti a fost relativ ok, azi dimineata era frig si ceata, spre dupa amiaza a iesit si soarele, dar deja Emma dormea deci nu mai puteam iesi. Ver a dormit afara su nu am fost foarte atenta drept pentru care s-a ars copilu' pe juma de fata (adica e jumate rosioara, jumate alba ca laptele). Asa ca acu seara cand a vazut-o sotu' m-a intrebat ce are copilu' de e rosu pe fata, asa ca a trebuit sa imi recunosc "abilitatile" de mama. ;)

 

Fetele, voi va cresteti copii bilingv? Si daca da, aveti succes? Ca la noi Emma nu vorbeste ioc de romana, intelege tot dar imi spune in olandeza tot ce ii spun eu in romana. Intelege tot dar singurele cuvinte pe care le spune sunt: caca, mama (care oricum la fel si in olandeza), gata, si cel mai adesea "mama gata!". Problema e ca eu cu taica-su' vorbim olandeza in asa, ea la cresa si in rest e expusa doar la olandeza, si eu vorbesc cu ea romana in proportie de 80-90%.

 

Va pupic, ma bag la film si somnic, ne auzim maine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata fetele,

 

Da, rochita am gasit-o si am comandat-o. E bien savvy, asa cum mi-am dorit mereu. Si da, mi-am ales-o singura si mi-am platit-o singura. Nu e cazul sa-mi impuna cineva ceva pe banii mei. Poate daca as fi facut nunta acum 15 ani, mi-ar fi ales altii rochia, restaurantul, alea alea, doar pt ca plateau ei pentru nunta. Dar de multi ani am o independenta financiara care imi permite sa ma ocup singura de toate, fara ajutor de la altii. Intotdeauna am ales singura cum sa imi cheltui banii, iar parintii mei mi-au respectat deciziile. 

Un pic de caraiala am avut cu parintii sotului care au tot comentat ca sunt prea scumpe meniul, muzica, verighetele. Cand le-am zis cat a costat rochia, soacra era sa-si inghita limba :)) La inceput am incercat sa fiu finuta si sa nu le raspund. Ajunsesem sa ma simt vinovata pt cheltuielile astea. Dar intr-un final am facut o discutie cu ei si le-am spus ca nunta si botezul le facem asa cum ne dorim noi, asa cum am visat, ca nu conteaza "ca nu ne scoatem banii" ca nu pt asta facem nunta. In definitiv, botezul e doar unul in viata. Cu nunta e discutabil :) Si le-am spus de asemenea, ca am un nivel si nu sunt de acord sa fac altfel. In definitiv nu-mi comanda nimeni pe banii mei. N-au mai zis nimic de atunci. Ii vad ca se inrosesc la fata cand le mai zicem cat am mai dat pe una, alta, dar n-au mai comentat nimic. Si ma bucur ca barbate-miu nu s-a amestecat in discutia mea cu ei. In fine.

 

Bebe a avut o noapte tare agitata, l-am cules de nenumarate ori din aparatorile de la patut, atata s-a frichinit. N-am prea dormit, nici el, nici eu. Azi e frumos afara, asa ca o sa il impachetez si o sa iesim la plimbare ca sa doarma.

 

Va pup.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața fetelor, 

 

Sa vedem ce am reținut ...

Ana, pt fundulet iritat noi avem o crema cu zinc ,Îți zic dé unde este când se trezește fetița ca doarme pe mine și am încercat sa mă întind pana la crema dar nu ajung . Este excelenta crema, Cum e puțin roșie îi dau și nu mai are nimic. ceva cu derma ....

 

Adwina, mult succes cu alăptatul, am intrat pe link din curiozitate ca lăptic am destul și pare o metoda eficienta. habar nu aveam ca poți alăpta dacă nu ai fost însărcinata ! 

 

Lory frumos la voi !și la noi e soare și cald, am ieșit ieri și sper și azi dar e atât dé complicat cu căruțul la etajul 3fără lift ca trebuie sa o îmbrac pe ea și nu suporta sa fie înfofolita sau sa aibă căciulă, sa o pun în landou, sa cobor căruciorul, apoi vin după ea care intre timp urla ca e singura ,cobor apoi cu ea în landou care este foarte greu, urla iar pana fixez tot  și când reușesc în sfârșit sa ies din bloc, ea e plânsa și eu transpirata toată . Cu wrap ul nu mă descurc ,nu sta bine în el ca e lunga și eu mă înfășor dé 100dé ori cu el pana mă sufoc  [:-)))] o fi vreun ham pentru bebe mic ?sau ceva mai simplu dé utilizat ???

Oricum afară o scot ca e prea frumos !

Spor la pregătiri ! [:)]

 

Andreea mie mi se pare foarte normal sa Îți faci nunta așa Cum îți dorești!nici noi nu ne -am scos banii la nunta nici pe departe dar a fost frumos, a fost Cum mi -am dorit . Mă bucur ca au ieșit bine analizele și ca Stef e mai bine. Nu îmi dau seama Cum reușești sa te descurci cu toate ca mie îmi ocupa tot timpul Céline . 

 

Iuli, ți -am zis ca și noi avem balonase care ne îneacă uneori în somn dar o ok, poate sa doarmă .mai curățăm nasul cu pompa ca urca uneori secreția și o aud Cum respira greu. 

Trece și épipodul ăsta cu Luca așa Cum au trecut și celelalte, stai liniștita! 

Sa treacă mai repede secreția asta Îți doresc ca e tare greu pentru micuți sa nu poată respira. mie mi -à zis cineva ca e posibil sa fie și dé la aciditatea din stomacel dar ce sa nu mai mănânc ???? 

Wrap ul vreau sa îl returnez ca nu mă descurc cu el și Celine e lunga, nu sta bine în el. Poate găsesc altceva mai ușor dé folosit ...

 

Carmen cât visez și eu la o gradina sa îmi plantez flori în ea și sa scot copilul la aer !sper sa găsim ceva convenabil și sa ne mutam și noi ca e prea nulamulta poluare în paris. Oricum la voi totul liniștit și frumos. nu știu Cum reușiți voi dragelor sa faceți cozonaci și o gramada dé bunătăți ca eu sunt numai pe repede înainte Când fac ceva. 

 

Soparlica și tu la fel ,mă uimiți câte faceti voi ! A mea nu doarme singura decât noaptea și ziua foarte rar și dacă a adormit bine dé tôt .  Felicitări !

 

Așa ,acum și despre noi ....zilele noastre tot cu tzitzilit des, dormit cam puțin ,curiozitate maxima,zâmbete și gagurit cât cuprinde.  Treaba e ca nu sta decât în brațe și nu pot sa o las sa plângă. ...toți zic sa o las dar nu pot .sta cu jucării maxim jumătate dé ora, pana i se face somn și vrea în brațe apoi .

Ieri am ieșit a dormit în căruț, apoi a mâncat și nu a mai adormit și a urlat tot drumul spre casa ca era obosita și vroia la mine. 

Mâine mergem sa o cântăresc , sa vedem cât a mai luat și apoi la pediatru. 

E atât dé relaxata în brațe, doarme răsfirata toată ,cu capul pe spate, în toate pozițiile posibile și când e în pătuț tresare non stop. azi noapte am culcat -o în landou, e mai strâmt acolo dar tot adormita o pun.a mai mârâit un pic dar am mângâiat -o pe cap și a adormit. e mai sigur acolo și dorm mai liniștită ca e în siguranță cu toate ca eu as ține-o lipita dé mine toată noaptea dacă nu mi -ar fi frica ca o sufoc. Ăstia aici dacă te aud ca dormi cu copilul în pat te pun sa semnezi ca dacă pățește ceva e din vina ta. la défel și cu dormitul pe burta. 

Iuli, scame am văzut în spital după ce am născut .eu cred ca e posibil sa fie dé la tensiune sau o lipsa dé vitamine. 

Eu uneori când stau întinsa mă ia o moleseala ca dé leșin dar cred ca e dé la oboseala și seara uneori îmi tresare mâna dreaptă.  Aaa ,și spatele ma doare rău când stau aplecata la băita și masaj, nu mă mai pot ridica .o fi atins ceva pe acolo la anestezie ca o-am mișcat la ce dureri aveam .

Am aflat și dé ce nu a avut efect anestezia, pentru ca am făcut -o la dilatatie 6 , asa că data viitoare știu și o fac mai devreme. 

 

Hai ca am scris o gramada dar a fost așa, dé recuperare.  [:)]

 

va pup ca e foamete iar !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alynutza, iti recomand Manduca - carrier-ul ca au si wrap. Luca cand nu dormea nicaieri, acolo dormea si e mult mai usor de folosit. Ca diferenta, in manduca pe mine ma durea mijlocul, la wrap nu ma doare. Dar banuiesc ca difera de la persoana la persoana. http://www.manduca-baby-carrier.eu/

 

Andreiuta, ce bine ca ai putut sa iti alegi tu ce si cum. Ce biserica ati ales?

 

Carmen, cred ca ai dreptate. Luca a avut contact cu alte persoane/copii la 1.7 ani. In rest doar cu mine in majoritatea timpul. Sper sa fie o faza, sincer.

 

La noi, din rau in rau cu secretiile astea sau ce or fi, parca ar fi mucus, flegma, nici eu nu stiu. Se aude cum horcane, i se umple gatul si nu poate respira, in schimb nasul e curat-curat si ziua - culmea! - nu are nimic. 

 

Afara e cald si soare astazi asa ca iesim la plimbarica, am intrat doar sa papam ceva. Mergem pe marginea Rhinului sa stam la nisip si sa ne iubim. Va pupacesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am mai scris azi un mesaj, luuung si elaborat, si mi s-a stins laptopul inainte de "send"! :((

 

Alinutza, am primit ieri tratament "de cur" si deja functioneaza, crema e antimicotica, iar lotiunea o ridic dupa masa, ca e preparat in farma, banuiesc ca-i un dezinfectant.

Cu wrapul, era bine daca era elastic pt inceput, mai ales ca Celine e bebemic, dar parca eu as fi recomandat mai bine un sling cu inele. Sigur ca exista sisteme de purtare gen rucsac, cum a zis si Iuli, SSC le zice (soft structured carrier). Navigheaza pe aici http://www.kangura.com/mochilas-portabebes.html , chiar daca nu intelegi limba, vezi modelul si numele, si apoi cauti detaliii in alta limba pt ce iti place. Pe http://www.poarta-ma.ro/Recomandari_ep_66.html gasesti si instructiuni video pt purtat, si diverse recomandari.

 

Soparlica, Irene nu are bube si scoarte doar pe fata, are si pe cap, gat, urechi (si o si manancaaaa), piept, brate, spate. Doar pe picioare nu are (dar are la cur mai rele :P). Acneea bebelusului my ass.

Tu ma termini pe mine cu trabaluitul, la mine zboara casa, cum reusesti, fata draga?

Tot la orizontala halim si noi.

 

Adwina, buna ideea cu SNS, il recomandasem si eu Oanei cu ceva timp in urma, ma bucur mult ca nu renunti! Sa vezi ce o sa recupereze Tibisor! Pupam!

 

Carmen, multumesc de sfaturi si link, eu aici http://www.prams.net/pushchairs-buggy/lightweight-buggy-pushchairs?dir=desc&no_cache=true&order=total_ordered&p=5 am reusit sa ma aiuresc definitiv!

Cu crescutul bilingv eu nu stiu ce sa zic, noi suntem vorbitori nativ doar de romana, in casa vb romana exclusiv, dar cu expunere mare la engleza (media si entertainment), educatia se face in catalana, iar marea masa a copiilor sunt vorbitori nativi de castiliana (adica Spanish). Luca vb cel mai bine in engleza, dar mai mult monologheaza decat converseaza, gramatica romana e praf (foloseste aiurea cuvintele de legatura, de ex foloseste "la" ca si articol, ca in spaniola, simte ca e gresit, asa ca mai baga langa si cate un "pentru", "ca un", "pe", sa fie acolo :)))), amesteca limbile, iar spaniola/catalana a inceput sa invete abia de 1 an jumate, de cand merge la gradi, dar a inceput sa se descurce binisor - eu catalana nu vb, doar inteleg. Si cum a si inceput sa vb tarziu tare, are un "creier" diferit deja, in toate evaluarile de la gradi (3 pana acum, cu 3 educatori) scrie ca are sclipiri de geniu ( eu cred ca, vorbind mai greoi, il subestimeaza, iar in diverse ocazii ii lasa masca cu ce/cate stie. La fel si cu stilul diferit de gandire, bazata mai mult pe context, gaseste solutii prprii si inedite care ii surprind pe educatori). Nu stiu ce va iesi cu Irene, dar din experienta mea pot spune ca e greu de controlat treaba asta, mai mult iti iese sau nu :))))), ca sunt multi factori de influenta.

 

Andreea, ce vlajgan ai! Iti doresc sa ai nunta viselor tale, bravo pt independenta!

 

Lory, tragem noi, dar tragem bucurosi! Sunt tare relaxata, toate trec cu bine! Eu nu am inteles ce e "camp"-ul Marmotelei si nici unde si cum se duce ea afara la joaca, singura! Deja? Asa independenta e? Ce tare!

 

Si gata, deja am uitat ce mai aveam de zis!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmenus, am uitat sa iti raspund. Luca abia a inceput sa vorbeasca, deci exclus sa vb mai multe limbi. Noi vb romana si il expunem cel mai mult la engleza. Insa, cunosc o fata aici care ea vb cu copiii in limba engleza, tatal in romana si la gradi germana. Fetita cea mare (4 anisori) vorbeste toate 3 limbile. 

 

Anuska, oare de la tensiune? Ca pe timpul sarcinii am avut 12 cu 7, car e mare pt mine, eu de obicei am 9 cu 5, 10 cu 6 max. Hm hm...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...