Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Dragele mele,

Asa pe repede inainte ca sa fug la masa cat motaie Puturosul.

 

Azi am tras o leneveala mare, mare. Nu am facut decat oua rosii, iar la pranz am plecat sa iau analizele. Care iar au iesit "perfecte" si am primit antibiotic.

Adica nu am scapat de e-coli si iar iau o saptamana zinat si iar fac "cura" cu ovule (sa ma duc maine sa le las la preparat).

Asa ca, daca am avut batai de cap in sarcina cu ureaplasma, acum ma "lupt" cu alta minune.

 

Dupa drumul la medic am venit acasa, ne-am schimbat ca transpirasem in masina, am mancat si afara la plimbare.

 

De maine pana marti (inclusiv) va fi si sotul liber asa ca ne vom plimbari, pe langa muncutele de acasa.

 

V-am pupacit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna tuturor,

 

Va pup si imbratisez pe toate cu drag. Va admir pentru dedicatia fata de copii vostrii, familie si casa. 

Nu am citit din urma mai nimic...am ramas restanta din ziua in care am nascut...eu sincer nu stiu cum faceti de gasiti timp sa scrieti si aici sa imparasiti din experienta voastra si sa sfatuiti si pe fiecare in parte...felicitari tuturor pentru mentinerea acestui grup.

Imi pare rau ca nu pot fi la fel de activa...insa am intrat sa va doresc sarbatori cu bine, liniste, pace si multa sanatate.

Pe scurt si despre noi...ne-au externat din spital cu icter desi eu am insistat k chiar dk eu mi-am revenit f bine din ceza si aveam si lactatie dp 3 zile, bebica mea si sanatatea ei este f imp...asa am ajuns o sapt mai tarziu de urgenta si ne-am internat caci analiz bilirubinei era f mare aproape de 20 si anal nu mi-a fost recomandata ci facuta de mine la semnalul meducului pediatru cand a venit in vizita dp externare. Dk eram f optimista dp externarea de dp nastere, internarea ptr icter m-a demoralizat...am stat atunci 48h treaza...cum nici acum nu stiu. Asa k dp cea de-a 2 externare, a inceput acomodarea acasa, am avut o depresie de vre-o 2sapt...plangeam din orice, mi se parea k nu fac ceea ce trebuie k bebica, k nu pot face si alte lucruri in casa etc. Am alaptat 3 sapt k mameloane de silicon, caci aveam ragade urate si nu voiam sa pierd laptele si apoi a inceput dezvatul ca sa luam tatica simpla.

Am profitat de fiecare zi frumoasa si am iesit afara de la 6 sapt...asta mi-a facut si mie bine.

E alaptata exclusiv la san( si acum ma mir cum de nu am pierdut laptele la cate obstacole am avut), colicii au fost di mai sunt, insa nu cu plansete ci cu scremuturi, reteta salvatoare la mine a fost protectis inainte de baita, bonnisan pe zi si f rar un ceiut baby drink ( asta cand plecam undeva sa lungim momentul pana mancam tatzi).

Ne place baitza si masajul, eu ma descurc singurica k ea, tati este plecat la job toata ziua, il avem k noi in week-end.

Ptr ca dadea sa suga degetelul, am introdus suzeta...acum adoarme numai k ea...in restul timpului nu foosim. Se trezeste 1 data pe noapte la 2-3 si apoi dimi 6-7. Acum doarme peste zi mai putin, vb impreuna, gangurim si ne place maxim in brate sa vedem ce este in jurul nostru este f fascinata. Doarme in patutul ei singurica si de cand am fost f racita (acum 2 sapt) si singura in camera. Ziua mai dormim pe pieptul meu. Cacuta de la nastere face la 24-48h insa scutecul este f plin.

Am reusit sa fiu o mama "denaturata", la sf lui martie am iesit afara era soare k vant ce adia si am ars copilul pe fata...era f rosie si am cremuit-o 1 sapt si acum suntem k noua( chiar s-a cojit pe fata asa de rau a prins- o soarele, eu am pkans f tare mi-am zis k am distrus fata fetei si k nu am fost in stare sa am grija de ea).

Asteptam vaccinul ( cica ar fi o criza de moment) facem si obtionalele si avem la 2 luni 60cm si 5330g.

Va pupicesc mamici si bulgarasi si sper sa reusesc sa va mai citesc si sa mai si scriu. [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen -  de cand e acasa nu a existat zi in care sa scada... nu il cantaresc chiar zilnic, dar imi place sa am in vedere absolut tot ce se intampla cu el... si notez totul: de la scaune, la agitatie, temperatura corpului, pana la medicamente si altele. Copilul fiind suspect de boala pe care nu vreau sa o gandesc... prefer sa am totul sub control. sa stiu cand apare ceva.

Am vazut pozele, sunt superbe! [pup]

 

Ana, si noi am avut probleme cu dermatita. La inceput il ungeam... dupa care m-am plictisit.... si i-a trecut de la sine!

 

Lory - stiu ce greu iti e cu pregatirile avand in vedere... :)) eu ieri am vopsit ouale in 5 ore si ceva. Simteam ca innrbunesc! Tot ce fac, fac cu el la san :)))... am incercat sa ma vopsesc fara sa am cu cine lasa copilul... mi-a iesit o salata de nuante in cap..radacinile bune...apoi urla copilul ca vrea titi,.... am spoit pe firul de par si am fugit.era singura activitate pe care nu o puteam face cu el atanrat! :)) 

 

Soparlica - nu face tare, dar uneori face prea moale... mai moale decat ar trebui.

 

Andreea, ce vesti bune. Noi suntem inca la marimea 56!! :)) dar au inceput unele sa ii cam intre in fund :)))) are picioarele lungi... dar 62 ii sunt largi, stau pe el ca pe gard. E lung si slab...

 

Iuli - al meu adoarme la san si daca ma misc prea mult, adio somn... asa ca il las usor jos, dar continui sa ii tin mainile sub el ca sa nu simta... pana doarme suficient de profund incat sa nu mai fie bai.

 

 

Flory - felicitari pentru crestere!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flory, ma bucur ca ai scris si ca sunteti bine si voi (dupa multe incercari si peripetii). Cresteti tare frumos, bravo! Sa mai ne scrii, da, poate intri si ne pui si niste pozici pe drive sa vedem minunea?

 

Soparlici, of of si iar of cu e-coli acu'. Ce bine ca e si dl. Soparlicescu acasa, o sa iti prinda bine perioada asta de rasfat.

 

Miha e bine ca a crescut intotdeauna bebe Ioan. Si in principiu asa si trebuie. Te inteleg fata draga ca vrei sa monitorizezi si sa masori tot in conditiile data, voiam doar sa te previn sa nu te sperii tare daca intr-o zi nu creste.... [flo2]

 

Alinutz, of ce povesti ai si tu cu mersul afara.... E o intreaga operatiune. Nu ai cum sa lasi caruciorul undeva la parter, sa te plimbi numai cu landoul? Stiu ca aveam prieteni in Bucuresti care faceau asta. Locuiesc la mansarda (tot etajul 3) intr-o vila si lasau cadrul de la carucior undeva in spatele scarii. In fine, la ei era posibil, nu stiu la tine cum e. Sa na pui si tu poze cu Celinutza, da? Ca am vazut ca e folder facut pe drive pentru ea, dar folderul e gol. 

 

Noi cu raportul scurt, azi e super frumos afara, sunt 22 grade, vara in toata regula pentru standardele olandeze. Asa ca umbla astia pe aici in tricouri si flip-flopsi pe afara. Noi azi am avut o sesiune foto (una din educatoarele de la cresa de la Emma face si fotografii, e un hobby lucrativ), asa ca am mers cu piticile la foto. Abia astept sa imi dea fotografiile, unele cred ca sunt tare frumoase. Asa ca avem in final si fotografii cu noi 4 (ca pana acum singurele fotografii cu noi 4 sunt din prima zi a Verei acasa, facute de soacra-mea cu i-pad-ul, si desi imi sunt tare dragi, nu sunt chiar frumoase frumoase).

 

In rest, am pus sa inrosesc oua (sunt acum in vopsea), cozonacul e la dospit (ca am mai facut un rand, traiasca masina de paine). Friptura o fac duminica, deci nu am mare lucru de pregatit la ea. Si sa vad maine poate mai fac ceva pentru aperitive, ma gandeam la o salata de boef micuta! Si vreau sa fac si ceva pe baza de pui pentru copii ca ei nu cred ca mananca miel. 

 

Eu acum lenevesc un pic afara pe terasa, ca sa profit zic de soarele asta, ca maine s-a dus!

 

Pup fetele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Iuli am vazut pozicile, niste scumpi baietii tai! Luca e baiatul lui tati si Efrem al mamei, clar! Si ce i s-a schimbat culoarea ochisorilor lui Efremior! [il]

Cu limbile e un drum cu multe sensuri si chiar nu prea depinde decat de factorii personali; marmotel prefera engleza dar vorbeste bine romana (acum) dar tot face dezacorduri, topica frazei e cea din engleza (ea isi traduce din eng in rom); ea vorbeste la nivel de conversatie basic spaniola si, deja, la nivel ridicat irish. A fost cooptata in clasa de gifted, la gaelic...(care mie imi suna a chineza dar tot ma bucur pt ea).

Cu Luca eu chiar cred ca e o faza si ca are si o personalitate efervescenta; putere va doresc! Si bafta multa domnului Pingu!!

 

Soparlici ce ma bucur ca il aveti si pe tati, va plimbati mult, vremea buna...il faceti si pe Alex excursionist ca voi! Sar'na de oferta, mi-ar fi prins bine o mana de ajutor!

 

Andreut mai aveti nitel pana la botez si nunta! Sa va iasa totul cum visati iar Stef sa se linisteasca, dragul de el. Si da, asa e cel mai bine, sa fie totul o alegere personala si cu maxima independenta financiara! (la noi acum 10 ani nu s-au bagat cu impresii si pareri dar au invitat nene la lumeee).

 

Anuta imi place de tine, esti mama zenului! Ce spui tu suna a atopie si pt asta sunt unele creme fantastic de bune; alergie eu stiu ca nu fac la varsta asta, asa ca as exclude polenul. Deci Luca s-a facut muscator :)), dragul de el. Mai, tu ca si Andreuta, nu stiu ce mancati de va cresc bebelusii precum cozonacii! [il]

 

Flory bun revenit! Ma bucur ca acum sunteti in regula si ati crescut asa de frumos! Te asteptam mai des!

 

Adwyna felicitari pt crestere, este ok, in parametri si bravo pt ambitie!

 

Miha si cum mai? Nu te-ai vopsit cu Ioan atarnand de tzatza? [:-)))]  Rad si eu ca te inteleg perfect! Bine ca e sanatos si creste frumos si constant, restul sunt detalii! [flo2]

 

Carmenus ce frumooos, sesiune de poze in 4! Abia astept sa le vad si eu, pt ca sunteti minunati! Sa va bucurati de vara olandeza...si aici a fost la fel pana azi si irlandezii tot asa despuiati.

 

Noi suntem bine. Anuta, sa-ti raspund: sunt asa: easter camp, halloween camp(o sapt) si summer camp (asta e iulie-aug)...sunt un fel de tabere unde copilul sta de dimineata pana seara, cu mese incluse si cu activitati buluc; costa o caruta de bani dar ea e fericita asa ca...Iar afara da, iese singura; in complexul rezidential de aici sunt multi copii, prietena ei cea mai buna e vecina cu noi si ies cu bicicletele, scooterele, mingi si etc.Se distreaza pe cinste si vine murdara ca un porc si obosita praf dar fericita.

 

Ieri am fost cu fetele pe malul marii; era soare dar batea vantul cam tare, asa ca pe plaja nu am stat f mult (cat a facut marmot un castel de nisip si si-a bagat picioarele in apa, care nu avea mai mult de 13grade dar ea e irish nebuna); apoi am facut picnic pe iarba, in spatele plajei. Am alaptat si pe plaja si pe iarba :); marmotel a alergat desculta, mi-a cantat si dansat, ne-am facut poze si selfie-uri (ca sa aiba iubi de ce face misto); le-am dus si la aquarium si apoi acasica. 

Astazi iubi si marmotel au fost la disney frozen on ice si apoi la iubi la job, unde s-au intalnit cu fetita unuia dintre baietii lui si au luat masa impreuna. Eu la smotru, am terminat de facut asa in amanunt; a fost de gasca pitica.

 

Cam asta de pe la noi! Mai vin eu. Spor la pregatiri!

 

Va pup

 

p.s. Onuta cum sunteti? Ce face Mara?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit!

Si eu tot afara.

Dupa sesiunea de cumparaturi, plati si altele de rezolvat am servit un stufat de curcan preparat de sot cat eu m-am ocupat de Puturos.

Dupa masa am schimbat rolurile si am facut eu chec. Acum el face saratele si noi ne plimbam.

 

Maine voi face niste icre, ciorbica de curcan si cam atat (cred). Clasica smotruiala a casei si spalat haine.

 

Puturosul meu a inceput sa doarma cate 6 ore prima sesiune, apoi cam 2-3. Se trezeste cand aude lingura in farfurie sau cand intru la dus (parca ma urmareste si cand incep sapuneala da si el alarma). Mai nou nu ii place sa stea singur in camera âsa ca il iau cu mine la bucatarie in scoica. Se uita mirat la mine si gangureste pana se plictiseste si incepe plansul.

 

Ma pun in miscare ca am stat prea mult pe loc si imi face galagie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Fetelor, eu am căzut în butoi azi, iar s-au adunat toate ,oboseala, stres, hormoni și ce o mai fi .

Am fost la pediatru și ne -a zis ca Celine a luat 600 grame în 20 dé zile și ca e puțin ,ca trebuie sa îi dau supliment. M -a cam terminat treaba asta ,gândul ca nu îmi hrănesc copilul Cum trebuie ,ca viața lui deșdepinde dé mine și ca nu reușesc sa fac asta bine și am cam cedat și am dat -o în bocete vreo doua ore.  Ideea e ca am lapte, doar ca ea mănâncă puțin și nu prea pot sa o oblig ca se enervează și plânge. bineînțeles ca după vizita la doctor am ținut -o într -o papa dé la5 jumate la 9 ca nu vroia sa adoarmă și se tot juca cu sânul. După aia nu se mai trezea, am trezit-o eu la 1jum. ,à mâncat 7min și somn iar .am tot încercat sa îi mai dau dar refuza cu desăvârșire. acum s-a trezit ,iar 5 minutele, iar somn. O sa încerc ziua sa o țin mai mult la sân. 

hai ca am dormit și eu 2ore Jumătate si acum nu mai adorm. mâine iar sunt varza.

Va pup !noapte buna !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinutza, zau ca nu inteleg. Cum sa fie putin? Inseamna 200 gr pe saptamana, ceea ce foarte bine. Cel putin eu asa stiu.

 

Noi suntem cu un fel de muci falfaitori in nas. Nu se vede nimic pe nari, dar sunt in spate. Nu horcaie pe fiecare respiratie, dar cam o data la 2-3 respiratii. Si cand horcaie incepe sa si tuseasca. N-a prea dormit azi-noapte din cauza asta, a si plans mult ca nu poate sa respire mai deloc pe o nara.

Am dat ser din abundenta, spray cu apa de mare, am pus si ceapa taiata si s-a linistit vreo 3 ore. Acum am luat-o de la capat. S-a dus sotul sa cumpere Batista bebelusului sa incercam sa scoatem mai bine.

 

Voi ce parere aveti despre aspiratoarele nazale electrice? Folositi? Sunt ok? Ma gandeam sa cumpar in ideea ca or trage mai bine decat pot eu sa aspir cu gura?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea acum m -am uitat în carnet și scrie 4.600 ceea ce înînseamnă ca a luat 500 grame , nu 600. Și eu știu ca e intre 120 și 200 pe săptămână. acum nu știu ...eu încerc sa -i dau cât mai mult .

Și ea are niște mucisori care nu se văd dar se aud din când în când ca și la voi . eu o curat cu pompa cu gura dar mi se pare destul dé greu, trag cu forța și abia abia trag niște mucisori . Din câte am auzit la alte mămici sunt foarte bune aspiratoarele electrice.eu nu am folosit încă .pup 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinutz chiar nu e putin 500 gr in 20 de zile! Crede-ma. Toate cartile spun intre 120-200 gr pe saptamana. Aici Vera a luat pe luna cate 600 gr si nu mi-a spus nimeni ca e putin! Si de fapt si Emma lua la fel sa stii! Eu zic sa te calmezi ca nu iti face in niciun caz bine la laptic draga mea. Si las-o pe Celine sa pape in ritmul ei. Iar supliment mi se pare anormal sa ii dai de vreme ce tu ai lapte. Eventual poti sa incerci sa ii dai cu biberonul (daca ai senzatia ca mananca prea putin de la san) dar lapticul tau, nu alte balarii, atata vreme cat la tine e laptic, da? Si stii si tu, cheia e sa fi tu calma, da?

 

Andreea, imi pare rau sa aud ca Stef are mucisori. Sa stii ca eu reusesc sa scot bine cu aspiratorul de gura, mai bine dacat cu batista bebelusului (aia care o pui la aspirator). Cu cele electrice nu am experienta, ca nu am avut nevoie. Sa va faceti bine repede.

 

Noi bine, am dormit bine, acum o aud pe piti ca s-a sculat, ma duc sa o hranesc si revin.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...