Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata fetele dragi si Hristos a inviat!

 

Ce faceti, cum ati petrecut! Ati ciocnit oua cu bulgarasii?

 

Andreea, sper ca Stef e mai bine! Incearca sa nu te sperii foarte tare. Sa stii ca bebeii au o capacitate buna de a elimina mucisorii cand nu mai pot si nu mai pot (cel mai adesea prin stranut dar si prin tuse). E important ca si tu sa te odihnesti, sa nu stai treaza intr-una sa il veghezi, ca daca are vreo nevoie stie sa se faca auzit! Sper sa nu te supere sfatul meu.

 

Noi am petrecut ieri cu niste prieteni romani. traditional la masa cu aperitive romanesti (oua evident, icre, salata beuf (fara beuf), ciuperci cu maioneza, branza, rosii, ceapa verde....), apoi cu miel a la jamie oliver, cozonac si pasca. Emma e indragostita de ouale rosii si ii place mult sa le cojeasca. Asa ca a cojit ouale tuturor musafirilor. In rest a fost cumintica, s-a jucat mult, a ras si a fost deliciul zilei. Vera si ea tot cumintica tare, a dormit mult, a papat si in rest a ras la ea in tarc.

 

Azi noapte am dormit rau, pe de o parte cred ca de la cat am mancat ma tot durea burta, pe de alta parte iar am avut o gramada de vise ciudate. Am visat ca trebuia sa o dau pe Emma, ca doctorita mea care mi-a facut fiv-ul mi-a spus ca mi-a pus de fapt un embrion al ei si al sotului ei, si ca trebuie sa ii dau copilu pe 20 mai. M-am trezit lac de sudoare, cu lacrimi in ochi de nu mai puteam si asa de bucuroasa am fost cand mi-am dat seama ca am visat, nici nu va puteti imagina. M-am dus imediat in camera la Emma sa o pup :). Apoi am reusit cu greu sa adorm.

 

Ver e super dragalasa, zambeste mult, isi suge degetul mare cu mult spor si foarte foarte galagios, si a inceput sa incerce sa se intoarca, dar nu se intoarce complet, se opreste cam pe o parte asa, si e foarte caragioasa cum ramane ea pe o parte. 

Se uita la noi cu ochi mari, ne urmareste pe peste tot, si cand ii aude vocea lu' taica-su incepe sa rada. Dimineata rade mai in hohote, in restul zilei mai mult pe zambete. Parca vad ca si ea o sa fie indragostita de tati-eroul!

 

In rest toate bune aici, mergem la o plimbarica imediat ca e cald si bine afara (15 grade si soare) si vreau sa ma bucur cat mai mult de ultimele 2.5 saptamani pana incep serviciul.

 

Va pup fete dragi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen si fetelor, in general,

 

Eu va multumesc pt sfaturi, cum sa ma supar ca mi le oferiti? Sunt mereu binevenite si de un real folos pt mine fiind la primul bebe. Chiar va multumesc si va rog sa ma sfatuiti in continuare. De la voi am invatat multe si e tare confortabil sa stiu ca va gasesc la un click distanta.

Si ca vorbim de sfaturi: cum se pun ser in ochisor? Si cat? BB s-a trezit dimineata cu o bobita galbena de secretie langa ochisor, pe interior, spre nasuc. Mai apoi a dormit jumatate de ora si iar bobita de secretie. Acum lacrimeaza mai mult ochisorul asta.

Astazi i-a ajuns accidental niste apa de mare in ochisor. Sa fie asta motivul pt care lacrimeaza mai mult?

 

Cu mucisorii e cam nasol. Reusim sa scoatem cate ceva de pe nara libera. Nimic din cea infundata, desi ii bag 3 doze  de ser odata la ambele nari la fiecare curatare.

Facem si aerosoli de 3 ori pe zi, ii dau si siropel de 2 ori pe zi, dar inca nu se vad imbunatatiri.

Cred ca e o viroza, de azi-noapte am si eu o usturime si o usoara durere in gat :(

 

Credeti ca-i mai pot face vaccinul vineri? Daca ne amana o saptamana, va pica fix in vinerea de dinaintea botezului. Parca n-as vrea de teama unor posibile reactii adverse, dar parca nici n-as vrea sa mai aman ca face bebe 3 luni.

 

Noi de Paste n-am petrecut de niciun fel. Am stat doar cu bebe. N-am ciocnit cu el si mi-e tare ciuda. Inrosisem oua de prepelita special pt el.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea

 

Referitor la cantitatea de ser fiziologic pentru nasuc, eu sa stii ca nu puneam asa de mult cand era infundata. Adica dintr-o fiola din aia de ser de 5 ml, pun de vreo 2-3 ori in fiecare nara. De obicei nu mai mult de 4-5 picaturi in fiecare nara (asta pentru ca incepe sa se agite si sa tuseasca dupa atatea picaturi, deci ma gandesc ca e suficient). O las cam 1 minut, apoi scot cu aspiratorul nazal, apoi pun niste apa de mare (cam un fas din ala pe nara) pe care nu o mai aspir.

In ochisori poti sa pui ceva mai mult ser fiziologic, eu puneam daca ii prindeam ochii deschisi asa dinspre exterior spre interior, cam jumate de fiola de ser fiziologic in fiecare ochi. Apoi lasat un pic si curatat cu cumprese sterile (cate una pentru fiecare ochi), dinspre exteriorul ochiului spre interior. Cand a avut Ver acum conjunctivita, dr m-a invatat ca daca bebe nu tine ochii deschisi, sa ii pun acolo in interiorul ochiului (deci intre ochi si nasuc), cateva picaturi (cat sa se umple spatiul ala). Cand va deschide ochiul picaturile vor ajunge instantaneu in ochi. Si asa s-a intamplat. 

 

Nu cred ca secretia sa fie de la apa de mare Andreea, cred ca mai degraba viroza, e usor racit si are nasucul infundat, ochii ii curg...welcome to the club. Asa se intampla la bebelusi si raceli mici (te vei obisnui draga mea). Curata cu ser, si daca vezi ca secretia devine muuuult mai abundenta, ca nu isi poate deschide ochisorul dimineata sau dupa somn, ca e asa mai cleioasa ca si consistenta, probabil ca e o conjunctivita, si atunci trebuie sa vorbesti cu pediatrul sa iti dea picaturi speciale (Ver a facut la 2 saptamani conjunctivita si am pus picaturi cu antibiotic local).

 

Cam asta, gata ma duc la plimbare (ca evident intai am hranit-o, am schimbat-o, acum putem pleca....daca nu o ia din nou foamea).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, daca pun asa putin ser in nasuc, nu se inmoaie deloc si nu scoatem nimic, nimic. Bebe reactioneaza rau la ser. Urla cat il tin puterile; il chinuim tare :(( Mi-e si frica uneori ca il traumatizam. Dar cum sa fac sa scot afurisitii astia de muci. Putini de tot a scos si prin reflux si prin scaun. Dar mult prea putin.

Cand fornaie tare pe nasuc si nu poate respira plange de nu se mai opreste.

Abia isi revenise dupa colici si perioada de macima agitatie, incepuse sa fie mai vesel si sa rada mai mult, si acum am dat-o in asta. Sper sa nu se agraveze.

 

Ce urate sunt visele astea care par atat de reale. Si ce bine e cand te trezesti si constati ca e doar un vis.

Ce frumos ati petrecut voi de Paste :) Ma bucur. Si bravo pentru echilibru.

 

Te pup.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat!

 

Andreea, exact asa suntem si noi acum cu mucii. Si tusea. Si junghiul- la mine, ca am intepenit de spate azinoapte.

Ser nu pun nici eu atat de mult, cel mult o fiola in ambele nari, si asta pt lavaj, cu presiune, ca sa o fac pe ea sa sufle/stranute. Ca nici nu sta atata ser in nasucul lor mic, se duce tot pe gat, il pui degeaba. Iar pt inmuiat mucii, fie ca speli, fie ca pui pic-cu-pic, o faci cu 15 min inainte de fiecare aspirare/masa/somn - a zis asistenta mea.

 

Alinutza, ma bucur ca te-ai linistit cu alaptarea, pupam si Celinutza manechina! [pup]

 

Lory, voi sunteti din filme, mai! Sunt adanc impresionata de Marmotica! [il]

 

Carmen, voi sunteti din povesti! [il]

 

Iuli, ce baieti frumosi ai!! [il]

 

Floryma, bine ai revenit, sa fii sanatoasa cu bebita ta cu tot!

 

Eu am dat in sfarsit comanda de carut, sper sa nu ma ia din nou indoielile, cum o tin de 2 sapt incoace, asta e: http://www.pramworld.co.uk/mamas-and-papas-sola-2-black#.VSvCLWf9mng , va "plac"?

 

De Paste nu am facut mare branza: vopsit oua, facut fripturi, cumparat prajituri :). La biserica ne-am dus cu gandul (e hapt in Barcelona, departe, langa Puscarie :)))))))). Dar a fost bine, avand in vedere ca am pazit si doi copii foarte muciosi si infundati si tusitori. Azi baietii chiulesc de la treburi, amandoi :), se joaca pe comp de zor, iar grasana doarme ca valiza, nu cred ca am pe cine scoate pe-afara, poate ma duc singura :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, 

 

Ana arata bine caruciorul, sa il stapaniti sanatosi. Am intrat si am mai vazut poze cu Irene. Mai ce dragalasa si rotunjoara e :). Superba! Si ma topesc dupa toate rochitele si salopetele alea crosetate de tine. Cand le vad parca spun ca imi iau si eu avant sa fac ceva...dar tot ajung doar la pus ochiurile si lucrat cateva randuri, apoi imi dau seama ca am fie prea multe fie prea putine, si o iau de la capat, zici ca-s Penelopa asteptandu-l pe Ulise. 

 

Andreea, cum mai sunteti? Stef si-a mai revenit?

 

Restul fetelor? 

 

Noi ok-ish ca sa o citez pe Lory, Emma cu ceva mucisori dar deja ne-am obisnuit, si eu cred ca am vacut o enteroviroza (Dumnezeu stie de la ce) ca ma doare burtica si tot prietena cu WC-ul sunt. Sper sa nu o impart pe aici prin casa. 

 

Vremea pe aici e frumoasa, cu soare si 19 grade azi, 23 se anunta maine, asa ca incercam sa stam cat mai mult pe afara (pe cat posibil cu cufureala mea).

 

Eu incerc un fel de dieta de azi (adica fara paine, dulciuri, fainoase de toate felurile, ciocolate, chipsuri si alte alea), ca altfel nu mai incap nici in hainele de gravida. Asa ca incerc sa controlez ce, cum si cand mananc, si vreau sa incep si sa fac ceva sport usor.  Sper sa si reusesc sa ma tin de plan.

 

Cam asta de la noi, revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen,

 

Tot infundat, cu tuse si stranut. Uneori scoatem cate ceva de pe nasa libera. De pe cea infundata, nimic, zici ca-i zid.

Altfel e bine. A venit maica-mea si a stat cu ea la povesti de numa numa. Si i-a ras de a topit-o. I-a povestit de toate pe limba lui.

Sper sa scapam curand de mucii astia. De maine iubitul se intoarce la birou. Nu stiu cum o sa reusesc sa-i fac tratamentul singura, ca abia ne descurcam in 2. Of!

Azi dimineata am fost la starea civila. Pe 25.04, ora 11:20, imi iau barbatul de barbat.

Cam asta.

Trece mult prea repede timpul. Saptamana viitoare bebe face 3 luni. Azi am fost si m-am aprovizionat serios cu hainute marimea 68. Nu pot sa cred ca a crescut asa repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, iti inteleg perfect durerea, dar nu e vina ta ca nu ai suficient lapte sau ca Celine nu papa cat ar trebui sau cat ar vrea pediatra. 600g in 20 zile nu e putin. Cum imi ziceati si voi mie: fiecare copil se dezvolta diferit. Plansul tau nu face decat sa o agite si pe ea, dar tu stii asta. Esti obosita, stresata, te inteleg perfect. Stiu ca nu pot face nimic sa te ajut...asa ca iti transmit decat cele mai calde imbratisari ale mele! Sper sa te mai odihnesti si sa mearga lucrurile mai pe gustul tau in privinta micutei!
 
Carmen, ce vise ciudate!
 
Andreea, sper ca Stef e mai bine!
CASA DE PIATRA! Sa fiti fericiti mereu!
 
Noi avem acum alta problema: de vreo 3 zile nu mai am lapte suficient, ceea ce inseamna nervi si agitatie la bebe. Cand il pun la san trage ce trage apoi incepe sa urle. Caca face pana iese din pampers...pe sus. E mai mereu agitat... mananca din ora in ora... noaptea nu mai stiu de mult ce e ala somn.. apuc sa atipesc, se trezeste. In ultima vreme m-am invatat sa il scot afara. Cand sunt norocoasa doarme cu orele...se trezeste, mananca, adoarme. Noaptea ioc! Mi-am comandat more milk plus dar nu a venit inca. M-am saturat de ceai de lactatie...beau 3 litri zilnic... m-am imprietenit cu toaleta. 
 

Fug, iar urla... nu mai stiu ce sa ii fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...