Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

 Buna fetele,

 

In sfarsit reusesc sa scriu, ca de citit v-am citit de pe tel.

 

Ana ce copii frumosi ai!!! Irene este dolofana ca o biluta, haioasa, cu ochi migdalati si imbracata tare dulcic. Si seamanaaaaa cu Luca! Ce-mi plac pozele cu tine si copiii, sunteti frumosi tare!

Multumim de urari, chiar de film, cateodata [:)] ...cel putin Marmotel a facut in aproape 7 ani, ce majoritatea adultilor nu fac intr-o viata; e chiar si greu de crezut. Prietenul cel mai bun al iubi-ului ne zice foarte sfatos asa: bai voi n-o mai maritati pe asta, ca nu stiu cu ce-ar putea-o atrage "ala", la cate a experimentat ea. [:-)))]

Imi place carutul, sa-l folositi sanatosi; aici sunt f populare, am vazut!

 

Carmenus sanatate! Parca si data trecuta tot asa ati facut, Emma muci, tu stricata la burta si apoi voma Emmei, nu? Sa aveti grija de voi! Ma bucur ca v-ati simtit bine de Paste, la voi nici nu se putea altfel! Hai fa-te bine, ca sa profitati de vremea buna!

 

Andreut deci weekendul viitor devii sotie! [il]  Bravo, sa fie intr-un ceas bun, cu multa intelegere si fericire! Sa stii ca si Ley fornaie dar dr a zis ca daca nu e febra, indispozitie, merge facut vaccinul. Sanatate Stefului! Si da mai...a crescuuut si ce-o sa mai creasca si tu nu o sa stii cand...

 

Miha spirulina e f buna pt crescut lapticul; schinduf; fenugreek. La more milk sa respecti regula cu pauza de lichide inainte si dupa si rezultatele vor aparea! Eu, daca-mi permiti sa opinez, cred ca sunteti la puseul de 12 sapt! Care e afurisit si el, cam ca cel de 8...de acolo agitatia si mancatul anapoda si de acolo "ramasul sanior tai nitel in urma". Nu ceda si dupa asta, lapticul chiar tinde sa se regleze forever.

Sa ni-l mai arati pe micul terorist luptator! [il]

 

Fetele? Alinutz? Oana cum e Mara? Nico si cei 4 muschetari? Toate fetele, un semnulet acolo! [flo2]

 

Noi bine, ocupati pana peste cap! Si ieri si azi am fost la job, am initiat pitica in tainele vestelor anti-glont, ca trebuia musai eu sa aprob stocul. Spre sfarsitul saptamanii ar trebui sa facem si noi vaccinul, daca dna dr zice ca e ok...febra nu are, blabla. Altfel e o scumpa, mare mare zambitoare si cu vorbele la ea dar tot mami addict. [il]

Marmotel a reinceput scoala, teme, extra activitati, din astea! Si cresteeee....

 

Cam asta. Mai vin eu si o sa mai sui si poze.

 

Pupam mamici si bebici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Alina, iti inteleg perfect durerea, dar nu e vina ta ca nu ai suficient lapte sau ca Celine nu papa cat ar trebui sau cat ar vrea pediatra. 600g in 20 zile nu e putin. Cum imi ziceati si voi mie: fiecare copil se dezvolta diferit. Plansul tau nu face decat sa o agite si pe ea, dar tu stii asta. Esti obosita, stresata, te inteleg perfect. Stiu ca nu pot face nimic sa te ajut...asa ca iti transmit decat cele mai calde imbratisari ale mele! Sper sa te mai odihnesti si sa mearga lucrurile mai pe gustul tau in privinta micutei! Carmen, ce vise ciudate! Andreea, sper ca Stef e mai bine! CASA DE PIATRA! Sa fiti fericiti mereu! Noi avem acum alta problema: de vreo 3 zile nu mai am lapte suficient, ceea ce inseamna nervi si agitatie la bebe. Cand il pun la san trage ce trage apoi incepe sa urle. Caca face pana iese din pampers...pe sus. E mai mereu agitat... mananca din ora in ora... noaptea nu mai stiu de mult ce e ala somn.. apuc sa atipesc, se trezeste. In ultima vreme m-am invatat sa il scot afara. Cand sunt norocoasa doarme cu orele...se trezeste, mananca, adoarme. Noaptea ioc! Mi-am comandat more milk plus dar nu a venit inca. M-am saturat de ceai de lactatie...beau 3 litri zilnic... m-am imprietenit cu toaleta. Fug, iar urla... nu mai stiu ce sa ii fac.

 

Miha, eu am lapte din belșug doar ca a mâncat ea mai puțin săptămânile trecute .dé vineri pana luni à luat 177 grame, a mai recuperat. eu când beau ceai dé fenicul am sânii beton. Ai încercat ?și îl ajuta și pe bebe la burtica. sau folosește în mâncare.  Nu te îngrijora, în 2 zile se reglează lăpticul dacă bebe suge des. Pupici 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a Inviat!

Am citit tot, tot, dar scriu numai doua vorbe de afara.

Noi bine, dormim afara ca migu', iar in casa peste zi doar iepureste. Asa ca stam afara cat putem.

Zilele trecute, desi visam sa o luam la deal, am luat-o la vale. Adica am mers noi la fini la Constanta. Ne-a placut marea si avem de gand sa mai mergem.

 

Va pup si ma pun in miscare ca trebuie sa se invarta roata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alynutza - am baut la ceai de fenicul de sunt satula!! Niciun efect. Sau nu suficient. Beau in continuare.

 

Lory - da, si eu ma gandesc la fel. E un puseu. Are TOATE semnele. 

 

Mi-a venit comanda de More Milk Plus. Am inceput sa iau. Sper sa dea roade! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragelor

 

Haideti ca reusesc sa scriu si eu pe fuga un pic, pentru ca am in plan o curatenie mica (aspirat, spalat pe jos, sters praf jos in living si bucatarie) si apoi repede la plimbare ca vremea e inca frumoasa si incerc sa stau cat mai mult pe afara.

 

Lory draga de tine, nu te poti tine tu departe de servici nu? Hai cu pozele ca abia astept sa vad cum creste zambarici, da :)?

 

Alinutz, ce bine a luat Celinutz in greutate in 3 zile. Wow! Tu o pui la ingrasat si ea mititca vrea sa fie parizianca delicata.  Ma bucur insa ca a luat asa de bine in greutate, te mai linistesti situ. 

 

Miha, cum e, functioneaza More Milk Plus? O sa fie bine, o sa vezi, e doar puseul care isi face de cap. Dar o sa te reglezi tu cu lapticul si asa cum spune si Lory, dupa 12 saptamani chiar esti reglata bine bine, nu mai sunt probleme. 

 

Soparlici, deci asa cu baietu'. Doarme doar afara, acasa il arde patu nu? Daca ii pui maracini.... Bucurati-va de vremea frumoasa. Tu cand ne mai pui poze cu Alex pe drive?

 

Noi bine, din fericire nici la mine nu a evoluat spre rau stomacul (probabil ca pana la urma a fost o simpla deranjare la stomac, fara viroze sau alte alea) si nici la Emma nu s-a agravat nimic, asa ca suntem toti sanatosi. Ieri a fost "vara" aici (pentru standardele olandeze), cu 22 grade. Am stat doar in gradina, Vera a dormit de a rupt cosuletul, Emma s-a jucat de seara imi spunea ca o dor picioarele. A pus apa la flori (multa multa), s-a jucat in nisip (avem un loc de joaca cu nisip in gradina unde e ocupata, face tarte, inghetate si alte alea). S-a udat de vreo cateva ori (de mai mult am stat sa o schimb) dar  per ansamblu a fost o zi frumoasa tare. Pe la 5 am facut un  gratar (primul pe anul asta) si cam asa s-a dus ziua. 

 

Am primit pozele de la sesiunea foto, le urc pe drive sa le vedeti ;). Mie personal imi plac mult mult. Ni le-a dat in culor, alb-negru si sepia dar le urc aici doar in varianta color. Acu' tre sa ma gandesc cum si in ce fel sa le printez. 

 

In rest cu regimul sunt ok, nu am mai pus gura pe dulciuri, fainoase, cartofi si alte chestii "rele" de luni, asa ca e de bine. La plimbarile cu Vera merg mai rapid asa, in ritm alert, si seara incerc sa ma urc si pe stepper vreo 15 -20 min. 

 

Vera parca a crescut mult (e intr-un "la la la la si ga ga ga ga" continuu. 

 

Cam astea de la noi, va pup dragelor, si mai vin. Sper ca sunteti toate bine, restul fetelor, asteptam semne de la voi, ca altfel parca se sfarseste grupul asta prea repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe drive sa incarc pozele mele si am vazut-o pe Celinutza! Vai Alinutz ce frumoasa e! E expresiva de nu se poate, dulce, delicata iar tati e complet topit dupa ea. Imi place mult poza in care zambeste (ultima) si mai imi place cea in care se vad mainile tale protejand-o pe comoda! Superb! Si vad ca tine suzeta nu? Si Vera de vreo cateva zile ori tine suzeta sau daca ii cade isi duce singurica degetul in gura si suge.... de zici ca e sfarsitul lumii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Carmeeeenus ce pozeeee! Nici nu stiu care imi place cel mai tare! Categoric cele mai suave sunt cea cu tine si Ver nas in nas [il]  si cea cu Emma pupandu-si surioara! [il]  Dar cat de frumoase sunt si cele cu voi 4, cat de minunata este Vera, cu doi ochisori superbi, o freza mortala si o expresie dulceeeee tare de tot iar Emma este o papusa cu 2 codite, dezinvolta si scumpa foc! Sa fiti sanatosi, ca in rest chiar le aveti pe toate! [il]

 

Alinutz pai tu pui poze fara sa anunti? Ntzzz. Ce Celinutza tineai tu ascunsa!!! E dulce tare tare de tot! Are niste ochisori frumooosi si plini de curiozitate, are trasaturi de mica papusica si zambeste topitor! Il inteleg pe tati ca e innebunit dupa ea, e chiar o minunata! [il]

 

Soparlicu si-asa, trebuie sa fie roata in miscare...baiat hotarat, Alex! Super ca ati ajuns la mare, e frumoasa, mai ales acum, inainte sa inceapa agitatia! Sa ne mai pui pozici cu bebelinul motorizat!

EDIT: Soparlic stiu ca tu si Miha intrebati de Bcg, de vaccin si semnul d epe mana. Leyei a inceput sa-i coaca fix la o luna de cand l-a facut, acum arata asa ca o bobita rosie cu un varf alb, ca un cos. E ok, nu o doare, ii fac baie normal.

 

Fetele pe unde sunteti? Stiu ca e greu, stiu ca sunt treburi multe, vremea frumoasa de plimbare dar un semn mic cred ca poate da oricine! E pacat ca se sparge grupul asa de repede...Incep si io ca babele...pe vremea mea, maica, se scria cate un capitol pe zi si acum nu am umplut un capitol intr-o luna jumate...

 

Noi suntem bine, ba prin plimbari, ba mai cu trebi, agitatie. Astazi o sa merg eu cu marmotel la inot (si cu pitica dupa noi, desigur) pt ca iubi are o mare sedinta; in weekend are primul show de calarie din sezonul asta (doamne ca nici dupa atata timp nu ma obisnuiesc cu mirosul hainelor ei de la cai, stau pe terasa mica si tot miros). Iubita mica, asa cum zice si Carmen, parca a crescut deodata. SI Vorbesteee si ii ies chiar cuvinte, sigur, e o intamplare dar e haios sa auzi ca se tanguie: mia-mia si ca atunci cand plange de bagat in seama zice hai hai si cand vrea mancare plange cu dadada si nei-nei :) . E dulce si zambitoare. Si are muci, dar la noi ies la pompa, desi tot mai raman si pt efecte speciale de harait [soricel] . Sa vedem maine daca face vaccinul sau nu dar la relaxarea astora, nu vad de ce nu.

 

Nu-mi vine sa cred ce trece timpul...avem bulgarasi care fac 3 luni zilele astea si la final de luna, doua gemenute de 4 luni...pfoai!

 

Cam atat de la noi. Am pus poze pe drive cu gagicile familiei.

 

Pupam

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetelor, 

 

Scuze pentru absenta, am fost ocupata ca și voi cu bebelina și cu încercările de a mai face câte ceva prin casa. 

 Là noi zici ca a venit vara direct ,22,23 de grade, soare toată ziua pana là 10 aproape aveM lumina ,ceea ce e uneori o problema cu somnul, asa că mi -am luat draperii închise .de plimbat nu prea am unde din păcate, am doar 2parcuri nmici lilângă casa, sa ajung là unul mai mare trebuie sa iau mașina și e là soț .așa ca decât sa o plimb printre mașini pana là parc, stăm toată ziua cu geamurile larg deschise și e ca afară  [:)]

Celine e cumințica ,picăturile bio gaia au făcut minuni cu burtica ei, de là 4săptămâni pana acum nu o mai doare, doar se mai agita dacă se strânge aer .zâmbim,ganguriM toată ziua, suntem foarte fericite. de mâncat tot nu prea se omoară, papa des și puțin .acum iar mi -a vomitat în jet chiar după ce mâncare, înainte sa apuc sa o ridic și mă oftic dar îi dau iar când se trezește .

De vreo zile după 3noaptea nu prea mai mănâncă decât dimineața pe al 8jum. mai încerc sa îi dau dar ia o gura și somn iar .mă mir dar nu am ce sa îi fac .o sa o cântăresc săptămânal sa vedem dacă e în grafic și dacă da, nu o mai forțez sa pape .

Tot de 2 zile face caca ca o spumă care apoi e normal ,galben muștar, un pic cremos. nu o doare burtica, nu plânge, am citit ca poate fi de là gaze sau laptele meu prea gras.....???eu ma gândeam là ser ça o aspir  zilnic. credeți ca o doare când aspiri ???ca urla mama săraca ca îmi vine sa o las așa .

În rest am început sa mă organizez un pic și sa mai fac una alta prin casa .

În week-end am vrea sa plecam undeva dar e mai complicat cu fetița ca de multe ori nici nu știu Cum sa o îmbrac sa nu îi fie cald sau frig, ce sa mai zic de plecat ...alta casa,cred ca iau tot cu mine, zici ca mă mut când plec undeva . [:-)))]

cam atât .as avea e0eu multe sa povestesc, ca orice mama dar nu vreau sa va plictisesc  [:)]

va pup și sper sa scrie cât mai multe fete !!! [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...