Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Carmen - da, cred ca functioneaza, ca acum urla la san. Eu credeam ca nu am lapte, in realitate nu voia lapte, voia doar sa mestece ceva... si din pricina asta acum urla si se ineaca... si se imprieteneste cu degetele pe care le gusta cu multa pofta ca desert :)).

Ce dor mi-ai facut de un gratar la iarba verde! Ma bucur ca au trecut problemele cu burtica.

 

Lory - stai sa treaca perioada asta obositoare, sa vezi ce ne reluam activitatea pe forum! [pup]

 

Alynutza - aspiratiile nu dor dar sunt incomode...

 

Andreea - se vede ca are o evolutie frumoasa! Grasunel, frumusel si precoce! 

 

Oana - DOAMNE AJUTA! Sa speram ca totul va merge spre mai bine!

 

Helen - asa este! Are toate semnele puseului!

Ce dulce e micuta! Deja atata activitate!

 

Noi am reusit sa scapam de marimea 56, in sfarsit! Ne apromiem de 5 kg dar nu ne mai grabim sa luam brusc. Urlam mai mult ca niciodata...si cam la ore fixe... ne inecam cand mancam...si refuzam titi destul de des. Ne enervam din orice si toata casa trebuie sa se mobilizeze cand vrem ceva... durerile de burtica au devenit obisnuinta... si caca e uneori diareic... dupa care devine cremos. Ma deruteaza. In fine. Nu apucam jucariile, nu suntem prea vorbareti... si nici prea atenti decat la ce vrem noi... dar in schimb dansam continuu si facem karate. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dragelor ,

 Miha, Celine făcea așa când o durea burtica, plângea là sân după câteva minute de supt, trăgea de el și se enerva. și acum mai face uneori așa ,mai poate fi de là gaze.când e agitat ridica -l, poate râgâie. Celine cel mai bine mănâncă semi adormita, când nu vede tot .

 

Helen, ce ma bucur ca ne -ai scris și ca sunteți bine ! Mulțumim de complimente! [flo2]

 

Denil, ce mai faceți voi ?

 

Ana, Cum mai e sânul ?

 

Restul fetelor sper ca e toată lumea bine și profitați de week-end. 

 

Noi pe acasă azi, cu tati, nu am mai plecat nicăieri ca nu ne -am organizat .

Mâncăm des, là 2ore, là 3doar dacă doarme, noaptea tot là fel după 3. de fapt cred ca mai mult vrea în brațe ca Papa puțin și adoarme așa ca sunt cam zombie  ziua .  aseară a vomitat înainte sa o ridic sa râgâie, azi iar de 2ori, imediat după masa. O data când o țineam pe umăr și o data culcata.  Bănuiesc ca e aerul care iese o data cu o parte din lapte .mai poate fi faptul ca mănânca des și cam anapoda și agitata uneori.  

 în rest toate bune là noi, abia acum ne bucuram și noi de ea nu mai suntem panicați din orice, nu mai plânge nici ea prea mult și ne iubim toată ziua. 

 

Va pupam cu drag și așteptăm vesti de là voi !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit!

Sa raportam!

Joi am fost la Dr. Avem 4750 g si 57 cm (unde, nu stiu ca inca masura 56 e maricica). De data asta a luat "fooaarte bine" in greutate (????? doar 900 g) si s-a dezvoltat frumos. Bine ca n-a mai comentat ca ziceam cateva.

Vaccin de 2 luni nu au, cica sa sunam peste 2 saptamani.

Dupa asta am mers la mine la scarbiciu sa duc medicalul. Acolo smotoceala si ras cu colegele.

Vineri m-am vazut cu o fina in oras si dupa-amiaza au venit socreii in vizita.

Ieri dimineata shopping si apoi musafiri (mama si fratele meu cu prietena).

Printre toate am bagat plimbare afara, curatenie si mancarica.

Ne doare burtica uneori asa de tare incat nimic nu ne alina, nici plimbat la mine in brate. Dar episoadele sunt rare.

Daca zilele trecute bifam reprize de somn pe timpul noptii de cate 6 ore, acum am trecut la 8-9 ore. Evident ca trebuie sa ma scol sa ma mulg ca altfel nu rezist, dar nu ma plang. Ziua insa tot putin somnic (ce m-oi mira nu stiu ca nici ma-sa nici tac-su nu le au cu somnul).

Daca e tati acasa, mami nu mai prezinta interes.

Fatuca e spre bine. Mai e rau spre urechi, dar altfel a aparut acea fetisoara de bebelus.

De ras zgomotos inca nu radem, dar gangurim si deja avem personalitate in ceea ce priveste suptul. Adica daca e prea plin sanul nu servim, daca vrem sa smotocim si vine lapte iar nu e bine. Asa ca trecem de la san la biberon (laptic muls) sau la suzeta in functie de cum ni se nazare.

Poze am adunat cateva, sper sa reusesc sa deschid si laptopul sa pun pe drive.

Fugim la plimbare, pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinutza, nu, nu doarme cu noi in pat si departe de mine gandul sa il culc prea curand. Ba mai mult, incerc sa-mi fac curaj sa il mut si din camera.

Somnifere? Neah. Cred ca el imi da mie ca uneori ma ia o moleseala...

De mancat nu mananca mai mult decat la o alta masa (un san).

Poate faptul ca stam mai mult afara la aer si mai umblam si brambura e benefic. Asa ca nu te sfii sa pleci la drumetii cu micuta. Da, da cu catel si purcel pentru ea. Si noi plecam tot asa.

Aaaaa, si sa nu crezi ca ratam vreo zi fara program artistic (miorlaiala, maraiala, suceala sau invarteala).

Stai linistita ca asa a inceput si la noi cu 3-4 ore, apoi 5-6 si acum mai mult. Fina mea mi-a zis ca vor urma reprizele de 10-11 ore dupa care (de pe la 3-4 luni) isi va regla si somnul de zi la 2-3 reprize scurte.

O noapte linistita va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragelor

 

Am lipsit un pic zilele astea ca am fost intr-una afara sau am facut cate ceva. Vremea a fost foarte frumoasa asa ca am incercat sa ne bucuram cat mai mult de soare. Emma a descoperit tricicleta si bicicleta aia fara pedale si iesim intr-una ca nu vrea sa se dea in curte (dupa 10-15 min in curte spune ca vrea "afara afara") care inseamna ca vrea afara din curte. 

 

Imi pare bine sa citesc vestile bune, bravo Soparlici pentru progresele de somn pe care le face Alex. Iar referitor la masuri, sa stii ca si pe Vera au masurat-o ultima data (acu 3 saptamani ) la 58.5 cm dar ea incape si in unele haine 50-56 asa ca depinde in general de marca si de model. 

 

Alinutz, ce minune e Celinutza. Si ma bucur mult ca asa cum spui tu, ati inceput sa va bucurati de ea. E superba, cu pielea asa de luminoasa si ochisorii verde/albastru. Superba. In ultima poza, in care zambeste usor, e asa de delicata. 

 

Helen, bine ca ai scris si imi pare bine ca Isabel creste. Imi pot doar inchipui ca iti este greu singurica, bine ca ii ai pe ai tai sa te sprijine. 

 

Andreea, cum stai cu pregatirile pentru marele eveniment? Dar cu emotiile? Ati facut vaccinul vineri, cum era programat?

 

Iuli, voi ce mai faceti, cum mai sunteti? Hai cu un semn da?

 

Alina, la voi? Super Mihai ce mai face? Ce progrese a mai facut?

 

Ana, a venit caruciorul? L-ai testat? 

 

Oana ma bucur ca ne-ai dat un semn si ma bucur ca Mara creste. Tare incercata mai esti si tu in perioada asta. Dar o sa fie bine, trebuie sa ai incredere!

 

Miha draga, ma bucur ca iesiti in hainele 56 si treceti la masura urmatoare. Si sper din tot sufletul sa inceapa Ionut sa te lase sa dormi un pic mai mult. Dar el creste bine si asta e important. Tu cand ne mai pui niste pozici cu bebe si cu voi?

 

Lory draga mea draga, am vazut pozele! Doamne, ce minuni. M-am uitat de vreo 3 ori la ele si nu ma mai satur. Ce dragalasa e Leya, ce dulce e cand rade, cand doarme, cand e serioasa... O initiati in muzica? Si cum a reactionat cu castile? Ca are o privire foarte serioasa...traieste complet pe muzica :). E tare vesela, cum rade ea cu gura pana la urechi. Imi plac toate pozele dar cea in care e cu Marmotzel in tunel, si sta cu manutele in sus in semn de "Victorieeeeee" mi se pare delicioasa. Vad ca si voi v-ati plimbat, pe la  mare, pe la acvariu (gradina zoologica?). Hai mai scrie-ne despre voi ca mi-e dor de tine.

 

Despre noi acum asa cum v-am spus, suntem pe drumuri intr-una. In weekend a fost un eveniment la noi in sat, cu trambuline si alte minuni pentru copii am mers cu Emma. Evident ca era prea aglomerat si prea multi copii asa ca nu a indraznit sa se dea in nimic. In schimb a mancat prima ei inghetata la cornet, pe care a tinut-o singurica in mana. Un deliciu. O sa pun poze (trebuie sa le descarc intai din telefon).

Duminica am mers la ferma de animale (si a alergat toate caprele si oile si poneii si tot ce prindea), apoi la leagane, tobogan si alte alea. Cand am ajuns acasa evident ca a trebuit sa se dea in biciclete si triciclete si nu stiu cand a trecut ziua. Seara ne spunea ca e foarte obosita (pai cred si eu, si eu eram). 

 

Vera e in continuare asa de dulce si cuminte de nu imi vine sa cred. Rade mult, nu plange deloc, dar chiar deloc (parca nici nu stie sa planga). Doarme super bine, nu ii mai dau nici macar biberonul de la 10 noaptea ca oricum nu bea decat vreo 40-60 ml si in continuare nu se scoala noaptea (in principiu doarme de la 7.30 pana pe la 6.30-7). A luat bine in greutate si a ajuns la 6 kg (in 2.5 saptamani 550 gr). Eu tot am senzatia ca nu mananca suficient (sigur nu ajunge la 150 ml/kg) dar daca ia in greutate nu am de ce sa ma stresez.

 

Eu in continuare cu dieta, merge bine si vad ca am inceput sa mai scad din burta... Uraaaa! Nu imi vine sa cred ca mai am 2 saptamani si ma duc la servici.

 

Acum o astept sa se scoale ca sa mergem sa o ducem pe Emma la cresa (iubi nu a putut sa o duca pe Emma de dimineata la cresa), apoi vreau sa merg sa ii fac poze de pasaport, maine la primarie sa depunem cererea sa scoatem pasaportul.

 

In rest program de voie, ceva curatenie asa de intretinere, si ceva de mancare pentru diseara, si cam astea. 

 

Va pup si revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lory, pijamaluta aceea cu Winnie (de la H&M) o am si eu pentru Emma. Si a fost asa de "favorita" incat a purtat-o si cand nu ii mai incapeau picioarele (am taiat botoseii) si o purta in continuare  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Am mai pus niste poze, unele de ieri de la ferma de animale si una cu Vera cum isi suge linistita degetelul

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața dragelor, 

 

Carmen, mulțumim frumos pentru complimente, și tu ai doua fete minunat de frumoase !♡

 E bine când vezi rezultate în ce privește dieta, te ambiționează sa mergi mai departe. Și eu trebuie sa încep sa fac ceva ca am vreo 15 kile de dat jos ,Cum o sa reușesc nu știu ...

Ma bucur ça ați avut vreme frumoasa și ca ați profitat de ea. là noi a bătut vântul tare și nu am ieșit decât o juma de ora là prânz și una seara 

 

Soparlica, probabil faptul ca nu prea doarme ziua îl face pe AleX sa doarmă așa mult noaptea. Celine încă mai doarme bine ziua, cam 3 somnicuri bune. 

 

Lory, sunt super scumpele fetițele tale, delicioase! Ce mai faci? ?? 

 

Restul fetelor? ??un rand mic sa știm Cum sunteți! 

 

Noi suntem bine, am avut deosebita plăcere sa dorm de là  11noaptea pana là 3 si de là 4 là 7, ceea ce e foarrttee mult là noi dar a fost obosita bubulina mea ca am fost în vizita là ai mei, am ajuns acasă Pe la 9, pe drum s -a uitat cu niște ochi mari là tot ce vedea și aerul rece a ajutat, apoi baita cu masaj, puțin lăptic ca deja era obosita și mâncase là 8si somn pana là 3 .  după o repriza de supt, caca, schimbat, gangurit ca nu o mai lua somnul, a adormit là 4 dar nu a mai vrut în landou așa ca am luat -o cu mine în pat și là 7 i -am dat tzitzi ca îmi exploda sânul tot adormita. S -a trezit pe là 8ca m -am dus là baie ca făceam pe mine și a simțit, evident și s-a trezit. 

 

Acum doarme iar tot là mami . Là 2 jum am programare là gineco și apoi merg cu ea sa o cântăresc. mă cam stresez ca a început sa regutciteze des, uneori mai mult, alteori mai puțin. Și asta chiar Si ridicata pe umăr. când râgâie, iese și lăpticul. 

Cam atât de là noi, încerc sa o las jos sa mă pregătesc pt là Dr. 

Va pup! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...