Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Buuuuna sa va fie inima, fete dragi

 

Constat ca mi-e dor de voi, cand lipsesc pentru cateva zile.

 

Onuta ma bucur sa te citesc chiar daca ma revolt pt ca trebuie sa treceti prin atatea, din cauza unor oameni care nu stiu sa-si faca meseria cum trebuie. In fine, e tardiv acum. Ma bucur ca Maruta a inceput sa manance, chiar daca mai putin, poate, dar e important ca o face. Ma rog pentru voi, sa dovediti toata nebunia asta si sa va vedeti fetita complet recuperata! Cand ai vreme, ne pui si noua o poza cu minunea ta luptatoare?

 

Helen bun revenit, draga mea! Nu stiam ca esti o mamica singura, respectele mele pentru ca reusesti sa o cresti asa de frumos pe Isabel! Vorbesti minunat si echilibrat despre voi. Va doresc sa cresteti mari si sa fiti mereu o echipa formidabila, voi doua! O pozica ne pui si noua?

 

Miha bravo pt ca ati depasit 56-le si pt cele 5 kg. Uite asa castiga Ioan batalie dupa batalie. Imi pare rau de burtica si de somnul fragmentat dar sunt convinsa ca se va echilibra si asta. Faceti numaidecat 3 luni si pana la 4, zic eu ca intrati in clubul copiilor mult dormitori. :) Cum esti cu lapticul?

 

Soparlici bravooo mai mami mai. Si bravo Alex, baiat hotarat! Ma bucur sa citesc vestile bune si pe tine la fel de tonica si pozitiva ca intotdeauna!

 

Anuta multumim. Cu sanul am patit-o de 2 ori chiar; am pus ulei de masline caldut pe san si am masat de la baza spre sfarc, circular si apoi facand linii cumva. Si tinut dusul cu apa fierbinte, tot asa, masand. Aveam dop de smantana, nene, nu stiu cum si de ce, tocmai la sanul preferat al piticei. Cum mai sunteti cu raceala? Cu dermatita? Sanatate minunatilor!

 

Alinutza bravo, ma bucur sa te citesc asa echilibrata. Razbate indragostirea voastra pentru Celine din fiecare cuvant!

 

Andreut ati facut vaccinul? Cum sunt mucii? Cum stai cu pregatirile si, mai ales, cu emotiile? Vei avea o mana de mamici care trimit toate gandurile pozitive, sambata!

 

Carmenus ce program frumos si incarcat ati avut. Imi place la nebunie sa citesc despre fetele tale. Emma e o dulce, afara afara deci...vrea copilul loc de desfasurare! Iar Vera e o minune, asa copil frumos, calm, easy going si echilibrat, mai rar! Bravo pentru greutate si succes cu actele pt pasaport.(poate la voi e mai simplu, aici trebuie 3 kg de acte, zau). Succes cu dieta, draga mea, esti o ambitioasa tu si sunt sigura ca vei ajunge asa cum iti doresti. Sa nu ne abandonezi dupa ce incepi job-ul, da? Ca esti de baza aici!

Multumesc pt aprecieri, mereu ne spui cuvinte asa frumoase. Si cu salopeta, daaa, te inteleg, asa facea si marmotel. :)

 

Fetele absente? Iar strig catalogul si sunt o profa naspa, scad nota la purtare! :) Alinel? Iuli? Nico? Deni? Flory? Gabitzu? Eleina? Eyna? Nadia? Diella?Ade? Claudia? 

Cate o vorbulita despre minunatii bulgarasi, pls!

 

Noi suntem bine, ocupati. Vineri nu a vrut sa ne faca vaccinul, avea 37,6 si cica si gatutul rosu, asta pe langa muci. Ea e ok, mananca de rupe, doarme bine, nu pare sa aiba ceva disconfort dar dna dr a vrut sa fie sigura. M-am mirat, pt ca ei sunt mai relaxati dar m-am si bucurat. Acum sa vedem cand l-om face, ca inca mai are muci si a inceput si marmotel sa muceasca. Joi avem ecografia de sold si sper sa fie ok.

Saptamana asta trebuie sa ne ajunga si cantarul, vreau sa-i fac proba suptului timp de o sapt, sa pricep ce si cum mananca, pentru ca la unicul biberon, pe care il primeste de la tati, cat eu ma ocup de marmotel, seara, baga urias de mult si cand vin, mai trage si de la san.

Altfel si aici e vremea frumoasa; sambata am avut primul show la calarie, marmotel a luat locul 4 din 15, se vede ca anul asta nu a mers la fel de des. Acum asteptam vara, vacanta, concediile, botezul. Marmotel tot comploteaza cu iubi ca anul asta ar vrea iar cu elicopterul dar doar ei 2 insa parasailing tot cu mami vrea. :)

 

Intrebare: voi cam cum mancati? adica imi puteti da un exemplu de md, pranz, cina, pls? am senzatia ca eu mananc putin sau nu f caloric si nu stiu daca e ok pt laptic!

 

Cam asta. Va citesc. Mai vin

 

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lory zici ca suntem vorbite, serios. Da, si eu fac proba cantarului azi si maine eventual, ca sa pot compara. Pana acum a mancat dimineata la 6.30 150 ml, si la 9.30 130 ml. La biberon mananca in general tot cam intre 125 si 130 ml. Sa vedem la cat ajungem pe zi. 

 

Referitor la pasaport e simplu ca il scot pe cel Olandez. Pe cel romanesc, nu il am nici pentru Emma inca, nici macar certificat de nastere romanesc nu am npentru niciuna pentru ca intr-adevar imi trebuie o caruta de acte (certificat de nastere apostilat, toate actele mele in original si apostilate, toate ale lui honey si parca vreo 320 eur (atat era la Emma ca nu am declarat-o in primele 6 luni). O carca de bani ca na, sunt o gramada de avantaje sa fi roman, nu? Pentru Olandeze nu imi trebuie decat act de identitate (mama, tata), o declaratie semnata de mama si tata, certificat de nastere, poza si 40 de eur ;).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup, fete dragi, sunt pe receptie ! Nu am apucat sa recuperez ce ati scris dar promit sa o fac cat pot de repede ca sa mai stiu de voi. 

Mihai al nostru creste ca din apa, are aproape 6 kg, astazi e zi de cantarit dar doarme si nu vreau sa il deranjez, ieri a facut doua luni. Doua luni intregi intregute, parca nu-mi vine sa cred ca a trecut asa repede timpul ! Gangureste, zambeste, se partaie toata ziua :)) distractie mare pe noi. Noaptea doarme cam prost in sensul ca se trezeste des si nu doar de foame, ci si cand vrea sa il schimb, dupa 2-3 pisuri nu se mai suporta baiatul si e musai sa schimbam pampersul. Azi noapte ne-am trezit din ora in ora, eram zombi de dimineata. 

Eu de azi am inceput dieta si sportul, dieta as in restrictie calorica si sport aka mers

pe banda ca inca nu ma tin curelele de altceva, sa speram ca se va vedea ceva pana la botez...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinutzel bravo Celinutei pt noaptea buna! La cat mai multe! Bafta la doctor, sa vii cu vesti bune si greutate f buna a minunii mici! Cu regurgitatul nu stiu sa zic, probabil e un reflux functional si asta trece pana la 1 an si se amelioreaza mult dupa diversificare!

 

Carmenus chiar ca zici ca suntem vorbite! Cam asa intuiesc ca mananca si Leya numai ca seara baga un biberon de 200-230 ml (atat reusesc sa scot intr-o zi intreaga, ca scot la mana si n-am stare sa tot stau sa mulg) si apoi mai si suge si mi se pare prea mult. 

Cu pasaportul si al nostru este tot irlandez, nu facem romanesc, are certificat irlandez, urmeaza si pasaportul. Numai ca a aplicat iubi pt ea si el are doar cetatenie romana si probabil au patit-o cu cetatenii nostri si sunt foooarte precauti. Adica cer dovezi ca ai locuit 3 ani intregi pe teritoriul Ire si asta inseamna facturi de la 2 utilitati, deci 36 de luni de 2 ori :)), la fel dovada de la banci, job, chirie daca e si tot asa; semnatura de la gp, principal de la scoala, garda (politia). 3 kg de hartoage, am zis eu bine. :) 

 

Deni wow, 6 kg deja, bravo Mihaiului! Bafta la slabit si tonifiat! Printesa ce mai face? Cand aveti botezul?

 

Acum chiar ma opresc, intru intr-o video conferinta, cu smutzi in brate, a adormit si o mai tin asa, s-o admir!

 

See you later

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lory, multumim ! E barbatel, creste ca flacaii ! Printzi mare e cumintica, asa frumos ne intelegem noi, o mai ia razna cand ii vin verisorii in vizita, atunci nu ne mai intelegem, se bat, se imbrancesc, greu e cu toti. Botezul il avem pe 13 iunie, am vrut sa fie cald afara, stiu ca e in post dar e o sambata cu dezlegare la peste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! Ma bucur ca citesc doar de bine!

Noi am scapat de raceala dar mai avem niste mucisori. Noaptea dormim bine ne trezim mai rar. Avem dimineata si seara cate un show dar daca nu am avea as intra la banuieli [:)]

Zilelea astea i-am dat suzeta ca isi rodea mainile si tata nu vroia. In fiecare zi avem cam acelasi program , l-am lasat si cu buni si a stat...

Peste o saptamana avem botezul si suntem in pregatiri si cumparaturi. Cu greu mi-am gasit o rochie care sa se asorteze cu suncile ramase si bine intretinute dupa nastere;))))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, ce dulce este Emma! E bine ca vrea sa aiba activitate...

Voi posta poze pe drive, cat de curand...daca ma lasa asta mic...chiar cand termind de citit si scris. [pup]

Doamnee, cat dorm copiii vostri! Va invidiez!

 

Lory, cu lapticul stam prost si cred ca asta e motivul pentru care ar manca mereu. Se pare ca totusi pastilele de more milk plus nu sunt eficiente la mine. A fost o zi buna, acum tot numai slabe. Ma chinui, se enerveaza pana vine laptele...trage de se plictiseste si-si mananca pumnii si degetele de zor. Mama imi reproseaza ca ne tzatzulim prea mult si ca trebuie sa il pun la program fix de masa...dar cu ce? ca daca mananca fix la mine... imi slabeste.

Ioi, tocmai s-a agatat de o jucarie. Face asta in premiera. Era langa el si cred ca din plictiseala a luat-o :)))) Vaaai.

 

Bafta la eco! Sigur va fi bine!

Felicitari pentru clasarea victorioasa!

Eu mananc ce pot, cand pot :)) cand ma lasa :)). Gratare, piureuri, sucuri naturale de fructe... si multi ficatei, pentru anemie.

 

Deni, ce frumos! Sa creasca mare si armonios in continuare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, îmi pare rău pentru lăptic. Îți trimit de là mine ca nu am ce face cu atâta  [:)]

 

 Eyna,înțeleg treaba cu kilogramele rămase prea bine. bravo pentru bébé mare și sănătos !

Denil, 6 kg !!!!bravo !

 

avem 5.030, a luat 195 grame săptămâna trecută. 

là ginecolog bine, încă mai sângerez foarte puțin là efort, recomandare și noi pentru reeducare. 

acum mergem în parc cu tati și buni , sa doarmă ca azi nu prea a vrut mai deloc.deja e în lumea viselor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele

 

Cum ati dormit? Haideti la cafea - eu mi-am luat un latte si am venit la voi :).

 

Ce bine ca ati mai scris fetelor! Si cele despre care nu mai stiam mare lucru. 

 

Eyna, succes cu pregatirile de botez si asteptam poze. Se pare ca sunt mai multi bulgarasi care se boteaza in weekend. 

 

Deni, bravo pentru cele 6 kg si cele 2 luni! Ce trece timpul, nu imi vine sa cred! Imi pare rau pentru noptile "fragmentate". Da' tu esti sigura ca pentru scutecel se scoala? Poate poti sa incerci si alta marca de scutece, nu stiu, sa vezi. Ca e mai mare pacatul sa nu dormi noaptea si nu pentru papa dar pentru scutecel. Tu ce folosesti acum?  Succes cu exercitiile si pregatirile de botez draga mamica.

 

Miha, am vazut pozele si filmuletul, frumoase tare. Ionut e superb, a crescut mult, e ditamai baietelul care se uita atent la tot si care e clar rasfatatul parintilor dar si al bunicilor. Si tu esti frumoasa tare si arati asa fericita si impacata! Bravo mama puternica si greu-incercata.

 

Alinutz, vezi ca a luat bine Celine in greutate! Chiar nu ai de ce sa iti faci griji draga mea.

 

Lory draga mea, felicitari pentru Marmotzel si rezultatele la calarie ;). Ce frumos. Peste 1-1,5 ani tre sa incepem si noi activitatile "extrascolare" pentru Emma. habar nu am ce vor fi alea, probabil ca initial inot si ceva dans/balet, apoi om mai vedea. 

 

Asaaaaa, am terminat o zi de cantarire. A mea a mancat la prima masa (dimineata) 150 ml, apoi cam la 3 ore a avut trei mese de aprox 130 ml, seara inainte de culcare 70 ml (ca a adormit si nu m-am mai inteles cu ea deloc). Deci ajunsesem la 600 ml pe toata ziua, si seara la 10 i-am dat un biberon pe care l-a servit rapid - 150 ml. Asa ca per total avem 750 ml. Eu o banui ca sunt zile si de 600-650 si maximum e 750 in zile normale, probabil ca la puseu ajunge la 800, ceea ce ar fi cam putin daca ma gandesc la regula 150 ml/kg. Daaaar, m-am documentat si am aflat ca regula asta se aplica la formula. Acolo si creste cantitatea de lapte pe care bebe o mananca odata cu varsta si cu cresterea in greutate a bebelusului. Evident ca mi-am sunat consultanta de lactatie (de data trecuta de la Emma, ca la Vera nu am avut) sa o intreb ce si cum. Mi-a spus sa stau linistita pentru ca pentru bebelusii alaptati exclusiv cantitatea de lapte pe care o consuma variaza intre 550-950 ml/zi. Mi-a spus ca e absolut normal. La bebelusii alaptati exclusiv, cantitatea de lapte pe care o consuma intre 1 si 6 luni se mentine relativ constanta (eu am fost uimita sa citesc asta) asta pentru ca se schimba compozitia laptelui matern. Si daca bebe ia in greutate minim 550-600 gr/luna, e activ, alert, face pipi/caca si nu plange, nu plange dupa ce termina de mancat, doarme bine, atunci inseamna ca papa suficient laptic. Bine, pentru mine era important ca sa stiu cat laptic sa ii dau pentru cresa, ca la cresa o sa pape cu biberonul si sa stie femeile alea cat sa ii dea si sa nu incalzeasca degeaba 200 ml de lm pe care apoi sa il arunce....

 

Continui si azi cu cantaritul (asa ca sa fiu eu sigura ca asta e ritmul), dar azi dimineata iar a consumat 150 ml la 6.30 si doarme acu' de o sa rupa cosuletul - tre sa merg sa o scol. 

 

La 10 am intake pentru cresa (o intalnire de 1 h in care le povestesc despre nevoile si programul Verei, etc). Apoi la 11 mergem la banca sa ne facem un cont comun (ca pana acum am tot avut fiecare cotul lui si m-am saturat sa transfer bani dintr-un cont in altul in functie de necesitati), la 1 ma duc la primarie sa depun actele de pasaport pentru Vera si apoi plimbare cu o alta mamica si fetita ei nascuta in aceeasi zi cu Ver! Asa ca azi e zi plina, mai aveam in plan si niste ardei umpluti, dar nu stiu daca ies (eventual diseara dupa ce se culca fetele). 

 

Ieri am fost singurica (iubi a avut business meeting si a venit tarziu), asa ca am dus fetele la culcare singurica, intai Ver si apoi Em. In total a durat 1 h si 20 min, cu baita pentru amandoua, asa ca am fost tare mandra de mine  [8D]

 

Va pup ca ma duc sa o scol, sa o hranesc si sa incep programul...

 

Revin mai pe seara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...