Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


Recommended Posts

Miha, stii cum am reusit eu sa fur oleaca de somn noptile trecute ? Cu bebe pus in wrap tai. A fost tare nelinistit si nu stiam efectiv ce sa ii mai fac ca sa doarma asa ca l-am pus in wrap tai, m-am plimbat putin prin casa, am coborat si am urcat scarile, m-am dus la cea mare in camera sa o verific etc dupa care m-am asezat in pat intr-o pozitie semiintinsa asa si am atipit linistita stiind ca puiul e legat de mine si nu are unde sa cada :) si Mihai e mare fan dormit in bratica, la caldura si nu mai puteam de maini asa ca am gasit varianta asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 442
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor! Bb al meu se numeste Alexandru Gabriel , eu nu m-am hotarat ce nume sa folosesc dar restul ii spun Gabitza.

Am niste zile nasoale rau...m-am stricat la burta ( eu care am probleme cu constipatia) si bebe e mai marait ...aseara a vomitat si astazi foarte putin. Nici nu stiu ce sa mai mananc\beau sa imi treaca mai repede. 

Maine trebuie sa merg la vaccin daca bebe e bine. 

Eu il cantaresc f rar pe bebe si de masurat deloc..ii raman mici hainele am trecut la 62.Pampersul 2 a inceput sa ii lase dungi pe bulane dar mai am un pachet si vreau ( la fel ca fetele) sa il termin...am si unul nr 3 primit cadou pt ca i s- a parut bebe urias in poze;)))

Va las si poate reusesc sa intru si la pc sa pun poze pe drive ca numai pe telefon am intrat pe net...si e complicat de pe mobil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, hai ca iau si eu un scaun sub posterior...(in fine o canapea).

 

Iar am avut o zi haotica. Ai dreptate Lory, cu asa zile nici nu mai tre sa tin regim, ca nu apuc sa mananc oricum.

 

Pen'ca de dimineata m-au solicitat amandoua pe rand si simultan.... de imi vine sa ma ascund in baie (dar cea care merge vine dupa mine si acolo sigur ;)))))).

 

Pai dimineata la 6.30 Vera mi-a dat trezirea - lapte

Dupa alaptare am zis sa fac neste sport: ceva abdomene, flotari si sa ma urs 15 min pe step, ca tot se umple de praf.

Nu apuc sa ma duc la baie dupa sport ca Emma incepe "Mamaaaaaaaaaaaa, mamiiiiiiiiii". Ma duc la ea intr-un suflet ca m-am gandit ca s-a intamplat ceva, na, normal nu tipa asa, ma striga civilizat si ma asteapta. Drama era ca aruncase toate suzetele si toti maimutoii de plus din pat si ii voia inapoi. Si daca tot m-a prins acolo sa-i fac si ei un teatru de papusi peste patut (ea doarme inca in patut de copil asa ca uneori facem teatru de papusi la patut cu cele j' de mii de animalute (3 iepuri: 2 nijntje - international e Miffi, poate asa il cunoasteti, plus 1 iepure favorit pe care il caram peste tot, 2+1 ursi (unu mare si unu mic si uneori il mai ia si pe cel al sora'sii), 2 papusi (una e "papusa" si una e "fetita"), un ren, un elefant, Elmo din Sesame street, si cred ca astia sunt toti). Asa ca am facut azi. 

Apoi luat emma din pat, spalat pe dinti, eu dusuit (pe repede, 2 min), apoi coborat si hranit Emma.

Cum a terminat ea incepe Vera sa chitaie. Si m-au tinut tot asa cand una cand alta.

 

Le-am dus in pat (evident ca au mai chitait dar le-am lasat si vad ca au adormit). Eu am facut niste ardei umpluti, si acum asa cum va spun m-am asezat. Dar trebuie sa ma duc sa scot rufele de la uscat si sa pun alt rand, sa impaturesc ce e de impaturit si pus in dulapuri....

 

Asa ca dragele mele va pup si mai vin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Banuiesc ca toata lumea e fie in pregatiri fie in plimbari, de e linistea asta...

 

Eu sunt ocupata, am o situatie internationala dificil de gestionat si sunt buluc implicata, pt ca asta sunt, asta mi-e meseria, asta mi-e pasiunea.

Piticot e bine, ieri a avut scan la solduri si e perfect.

 

In stilul asta subiectul nostru moare repede dar....

 

Va pup, zile senine sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragelor

 

Ce faceti? Iar e tare liniste pe aici! Sper sa sunteti bine si doar ocupate cu pregatirile de nunta/botez sau stati mult pe afara sa profitati de vremea frumoasa. Am dreptate?

 

Soparlici, nu eu intrebam de mancare, ci Lory ;). Eu cu regimul mananac oarecum altfel, multe legume (dar nu cartofi, fasole, mazare), doar 2 fructe pe zi maxim (si in principal mere si mandarine, grapefruit sau pomelo), carnita, alune, oua, 

 

Noi suntem bine, ieri a avut piticoata noastra juma' de zi de proba la cresa! De la 1 la 5. A vost ok, a dormit, a papat (doar 60 ml ca asa mananaca ea la biberon, cat sa nu moara de foame). Dar au fost incantate de ea ca nu a plans deloc (eu le-am explicat ca nu plange defel) si imi spuneau ca nu au stiut cand sa ii dea mancare ca nu plangea. Si le-am spus (din nou...) ca nu plange de foame, chiar dupa 4-5 h nu plange, ci doar plescaie sau incepe sa isi suga manutele.

 

Eu ieri in timp ce am fost de capul meu am facut bagajele fetelor (ca maine plecam la soacra-mea pana miercuri), am calcat ceva, am facut curat in dulapurile lor si am reusit sa ajung si la manichiura asa ca unghiile mele arata in sfarsit uman ;). 

 

Emma a fost tare incantata sa o aibe cu ea pe Vera la cresa, se tot ducea la din cand in cand, o mangaia si ii spunea" "vin imediat Vera, vin imediat", dupa care pleca la jocurile ei. Bine cand am ajuns toti copiii au inconjurat caruciorul Verei, si se tot uitau la ea, iar Em, ca un vultur ii dadea la o parte spunandu-le "Vera mea, copilul meu!". 

 

Sa va spun una draguta fetelor, Emma si-a dat seama ca nu poate sa citeasca! A luat o carte (pe care o stie pe derost de fapt) si a inceput sa "citeasca" din ea. Nici macar nu facea greseli. Si dupa ce a "citit" ea toate pozele a venit cu cartea la mine si mi-a spus foarte serioasa "Eu nu stiu sa citesc mama!". Era oarecum contrariata...

 

Hai ca fug ca o aud pe Vera prin baby monitor, s-a sculat. Asa ca ma duc sa o hranesc, si apoi sa vedem ce facem azi. E vreme foarte frumoasa azi, asa ca o sa stam mai mult prin gradina (de plecat nu cred ca plec daca nu vreau sa o tin intr-un alergat dupa Emma pe strada ca mai nou nu vrea sa mearga de mana si se joaca de-a "atinsa", adica ma atinge, si o ia la goana, eu trebuie sa o alerg sa o ating pe ea... Dar asa printre masini si cu caruciorul dupa mine, parca e mai putin placut. Va las un filmulet care mi-e mi s-a parut genial. Dar uitati-va pana la final

 

https://www.facebook.com/boysgerms/videos/vb.116190868401525/891588640861740/?type=2&theater

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OO Carmenus, stiam video-ul si e minunat ca idee!!!

Mai tu ai wonder girls...bravo Verei pt ca e un bblus model, se va adapta in no time la cresa si va fi alintata lor! Iar Emma este minunata de-a dreptul! Sa aveti zile frumoase la socri!

 

Hehe, si noi jucam "tag, you're it" si tot asa si eu, cu pitica in carut sau sling :))

 

Pupici, acum chiar fug!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele!

Ieri de trei ori am inceput sa va scriu si tot de atatea ori am abandonat dupa doua randuri.

Am pus si eu ieri dimineata cateva pozici pe drive. Asta dupa ce, evident m-au rascolit emotiile vazand frumusetile de acolo.

 

Miha ooo, da! Stiu despre ce vorbesti. E prea mult lapte, e prea putin, e prea sus, e prea jos, e stanga, e dreapta...

Si cu zbatutul in somn iarasi le avem. Se cearta, plange, se intoarce pe toate partile incat nu ii mai ajunge patul. Dar daca adoarme pe umarul meu se zvarcoleste bine si aici. De unde trag concluzia ca daca eu ma frichinesc sapte ore pana ma ia somnul si imi gasesc locul el cu cine sa semene?

Pssst, e mortala poza cu iedutii!

 

Carmen, scuze. Uneori is asa plecata cu pluta....

Yoi, yoi trebuie sa fie monumentala Emma si mi-o inchipui cu glasciorul ei cum vorbeste.

Tu te trezesti noaptea sa mulgi lapticul? De cate ori? Eu numai o data, dar parca in ultima vreme scot din ce in ce mai putin. Daca inainte ajungeam si la 120-150 ml de la un san acum abia ajung la 90. E normal sau incep sa pierd laptele?

 

Noi am stat afara ieri doua reprize. Prima cand am mers la banca dupa card (degeaba) si a doua cand m-am vazut cu una din finutele mele. Care mi-a facut cata teoria ca nu ii dau apa sau ceai piticului. Ca lapticul e dulce si are nevoie.

Voi le dati apa/ceai micutilor?

 

In rest...suntem bine. Vorbim, radem, avem program de kk in jur de ora 10 dimineata, tragem parturi ca niste bombe atomice (aseara l-am auzit eu din baie), ne bucuram de vremea buna.

 

Weekend placut, case de piatra si petrceri frumoase sa aveti! Sper sa nu o lungesc pana luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlici, ce bine ca ai mai scris :)

 

Parturi ca bombele atomice - le cunosc...dar nu miros asa de tare deocamdata din fericire. Sa vezi cupa ce incepeti diversificarea, sa vezi atunci placere. Sau acum ca Emma le si anunta: "acum fac un part". Si tu ai botez in weekend (scuze, nu mai stiu...)

 

Nu, nu ma mulg noaptea, nu m-am muls niciodata de fapt noaptea! Am lasat sanii sa se adapteze singurei programului. O vreme ma trezeam dimineata cu sanii tari tari, pietre aproape, de se chinuia Vera sa suga. Dar dupa ceva vreme s-au reglat. Acum ma trezesc dimineata cu sanii plini de lapte, dar supli (nu stiu cum sa explic mai bine, sunt moi dar se simt si la mana plini de lapte, si se vede ca atunci cand incepe Ver sa traga, i se umple gurita imediat). Nu te speria daca scoti mai putin noaptea, e normal, nu il pui pe bebe si pompa nu poate stimula ca bebe. Asa ca organismul "invata" ca nu trebuie sa faca laptic. Eu iti recomand chiar sa nu te mai mulgi, sa vezi ce se intampla. Eu cred ca pentru o vreme o sa te scoli "inundata" de laptic, o sa trebuiasca poate inainte sa il pui pe Alex sa san sa mulgi un pic, dar apoi se va regla singur organismul. E tare destept laptele matern, crede-ma!

 

Referitor la ceai/apa nu dau si nu am dat niciodata, nici Emmei decat dupa 6 luni, cand era si diversificata. Pentru hidratare e suficient lapticul. Si nici macar daca bebe mananaca formula nu e necesar sa se dea apa/ceai. Asta am citit eu, asa mi-au spus mie dr si de aia am aplicat asta! Dar stiu ca, uneori, daca bebe spre exemplu mananca foarte mult, i se da apa/ceai pentru a evita supra-alimentarea. Dar la mine nu a fost cazul.

 

Va pup

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...