Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulguleti de Ianuarie 2015 cap 3


Recommended Posts

Asa am facut, sanduta, cand am fost prima data, dar mi s-a parut oricum aiurea...adica intr-un loc unde vin mamici cu copii (au 4 pediatri cabinete acolo) sa nu ai o rampa pe unde sa urci cu carucioarele?!!!

Eu lui bebe ii pun ori la 4 ori la 6 un pic de ser in nas pt ca il vad ca nu respira tocmai bine..pe parcursul zilei nu are nasul infundat, numai spre dimineata.

 

Bravo Eric, si lung si grasan...ati trisat insa :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 400
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

SI noi avem multi muci si eu saptamana aceasta am fost de 2 ori la pediatra, prima data pt ca avea diaree, luni si ieri pt vaccin si am insistat mereu sa fie ascultat cum trebuie si sa se uite in gat ca mie frica sa nu fie racit.

Pt diaree ce v-a dat?

Si pe al meu l-a ascultat mult, dar noi la vaccin mergem pe 7 aprilie si nu pediatra i-l face, mergem la alt ambulatoriu..mi-a venit un dubiu acum...cred ca o sa vb si eu cu pediatra sa il vada cu o zi inainte sa ii dea ok-ul, ca nu cred ca aia care ii fac vaccinul or sa-l.verifice daca e racit sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt diaree ce v-a dat?

Si pe al meu l-a ascultat mult, dar noi la vaccin mergem pe 7 aprilie si nu pediatra i-l face, mergem la alt ambulatoriu..mi-a venit un dubiu acum...cred ca o sa vb si eu cu pediatra sa il vada cu o zi inainte sa ii dea ok-ul, ca nu cred ca aia care ii fac vaccinul or sa-l.verifice daca e racit sau nu.

Da in mod normal daca are vreun simptom de raceala nu e indicat, totusi acest vaccin, am inteles are doza mica (la 4 luni sa da tot acelasi vaccin) si ca reactii nu prea sunt, dar eu daca era racit nu il faceam.

 

Pt diaree Debridat dar sunt nemultumita. De cand il luam are colici si mai mari si mananca mai putin la o masa, dar tot atat pe zi. Acum ii mai dau pana duminica si gata cele 10 zile. Scaunul a revenit atunci dupa prima doza de debridat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor daca bebeii au muci le face vaccinul??si noi avem de vreo 2 sapt si dr a zis sa mai asteptam .nu are nimic in gat si la plamani.sanduta tu am vazut ca ai facut vaccinul asa.e ok??

La  bebelusii de 2 luni, mucii nu reprezinta neaparat boala. 

 

E o reactie a organismului la contactul cu aerul. LA primele saptamani fac din cazua aerului din camera in care stau,iar acum la 2 luni din cauza ca ii scoatem afara. Trebuie urmariti mucii, adica daca ei sunt albi sau transparenti, e ok, dar daca ei sunt galbeni si vascosi, atunci e boala. De obicei nas infundal, muci, lipsa poftei de mancare, somnolenta, stare generala proasta - e boala.

 

Eu am insistat sa il asculte cu atentie pentru ca acum la copiii pana in 2 ani exista o forma de aprindere de plamani fara febra care e netratabila. Baiatul cel mare umbla la scoala si mereu il pupa pe asta micu, transmitandu-i cine stie ce. De aceea am si ales sa-i fac suplimentar si vaccinul pentru bolile de plamani (suplimentare decat cele care exista in vaccinul de la stat), meningita, septicemie, otita si boli rare de sange. A costat 300 de lei dar macar acum nu mai stau asa cu frica.

 

Remus a facut febra dupa vaccin, si e un lucru bun, deoarece febra dupa vaccin inseamna ca acesta a fost asimilat de organism. Se spune ca atunci cand nu exista nici un pic de febrilitate (o crestere a temperaturii corpului fata de ceea de dinaintea vaccinului) e semn ca vaccinul nu prea si-a facut treaba. De aici si povestiile ca am luat vaccin dar oricum m-am racit. Va recomand sa le luati temperatura in fundulet  in ziua cand mergeti la vaccin sa stiti ce temperatura are inainte de vaccin.

 

Eu am observat ca daca ii scot mucii cu bastista ei se fac si mai multi, asa ca de 2 zile ii pun doar ser fiziologic in nas de cate ori il aud cum horcaie. El stranuta des acum si ies si mucusorii afara. Uneori ii vad in nas si ii scot cu betisor pentru ureche, sa-l mai ajut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a apucat febra curateniei si a schimbarilor, ieri am facut baia, dar doar am mai schimbat locul unor produse, azi in schimb am intrat in bucatarie, am mutat frigiderul, dulapuri, masa, numai ca nu imi place si ori gasesc alta solutie ori le pun asa cum erau inainte :))) si is fara sot, as vrea sa ii fac o surpriza(placuta) si sa ii placa ce am facut, dar tare ma gandesc ca o sa rada de tentativa mea si bineinteles o sa ma certe ca am facut totul singura, mai ales ca se oferise el sa curete bucataria. Am luat pauza acum pt bebe sa manance si sa doarma, sa vedem poate imi vine vreo idee "creata" cat stau langa el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...