Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

eu il iubesc, el ma vede "mai mult decat prietena"


Recommended Posts

Nu prea stiu sa ies din situatia asta.Ati simtit vreodata ca iubiti un barbat care nu va raspunde cu aceleasi sentimente? Pentru prietenul meu sunt "mai mult decat o prietena", o persoana speciala, cu care e pe aceeasi lungime de unda..in schimb...nu poate spune ca ma iubeste.Ma doare sa constat acest lucru, mi-as dori sa-mi raspunda la fel.O sami spuneti ca barbatii nu spun unei femei "te iubesc" chiar daca simt asta sau ca...intr-adevar asta e realitatea. Stiu ca nu trebuie sa ma simt jenata pentru ca eu i-am spus ca-l iubesc, pt ca in iubire sentimentul de jena nu exista.Daruiesti din tot sufletul, neconditionat. Dar...situatia aceasta devine de-a dreptul greu de suportat. Nu v-ati dorit si voi sa primiti pe masura celor ce oferiti? N-ati dorit si voi dragoste? Sincer, nu stiu ce sa fac.Dragoste impusa nu se poate, mi-e greu sa renunt la el...imi spune sa las lucrurile sa mearga sa vedem ce va fi...dar eu il iubesc, i-as spune asta de nu stiu cate ori pe zi...ce mai!stiu ce simt! Dar si asa...sa astept la nesfarsit...ce? sa ajunga si el sa ma iubeasca?Asta nu se poate. Ganditi si voi ca ar trebui sa renunt si sa ma gandesc ca poate va exista cineva dispus sa ma iubeasca cu tot sufletul? Mai e ceva de adaugat:am doi copii din casnicia incheiata, el nu a fost casatorit , suntem impreuna de aproape 1,6 ani ...sunt multe implicatii nu mi-a cunoscut inca copiii(nu locuim in acelasi oras)... Mai bine-mi bag mintile in cap.Poate pentru mine dragoste asa cum vreau eu nu se mai poate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Poate ii e frica de asta: "Mai e ceva de adaugat:am doi copii din casnicia incheiata, el nu a fost casatorit , suntem impreuna de aproape 1,6 ani ...sunt multe implicatii nu mi-a cunoscut inca copiii(nu locuim in acelasi oras)..." Ai discutat cu el despre copii, mutat in alt oras etc? Cum vede el toate astea? E dispus sa se inhame? My life smells acceptable
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de crisseis Ati simtit vreodata ca iubiti un barbat care nu va raspunde cu aceleasi sentimente?
Eh, clar nu, dar as putea sa te ajut incercand sa-ti spun ce am simtit intr-o situatie asemanatoare "lui". Personal cred ca ptr noi relatia de prietenie adevarata cu o femeie este o relatie valoroasa, si rar am renunta la ea ptr una platonica, ptr ca, daca relatia de iubire nu dureaza, exista riscul sa pierdem tot. Trebuie sa simtim ca merita riscul. Ptr prietena mea (nu iubita ci prietena) am un mare respect si nu ma vad in relatii "hot", si nici nu as strica prietenia dintre noi ptr ceva pasional. Nu cred ca trebuie sa renunti la el. Ai doua variante, cea mai buna e sa-i spui ce simti ptr el si sa iti explice daca el vede ca in viitor sa fie ceva intre voi, daca nu, si el considera ca ce simte ptr tine este doar prietenie (si sincer uneori e mai de valoare din partea unui barbat decat atractia fizica, etc) atunci incearca sa apreciezi si sa pretuiesti prietenia lui si sa-l vezi si tu doar ca prieten. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
imi spune sa las lucrurile sa mearga sa vedem ce va fi...dar eu il iubesc, i-as spune asta de nu stiu cate ori pe zi...ce mai!stiu ce simt! Dar si asa...sa astept la nesfarsit...ce? sa ajunga si el sa ma iubeasca?Asta nu se poate.
eu zic sa faci exact ce ti-a spus, adica sa lasi lucrurile sa evolueze de la sine si sa vezi ce va fi. Uneori , cind vrei un raspuns in ce il priveste pe altul, cel mai bine e sa-l asculti - nu sa-l auzi, sa-l asculti. Probabil el e cea mai buna sursa de informatii referitoare la ce simte. Daca sinteti suficient de apropiati sa puneti cartile pe masa, si tu i-ai spus ce simti, si el a zis sa lasi lucrurile sa evolueze de la sine, atunci fa asa. Mie nu-mi suna a ceva negativ. Sincer. Inteleg ca nu mai ai rabdare si vrei certitudini, dar nu le poti obtine mai repede. Asta e. Mai repede nu faci decit sa strici si sansele pe care le ai. "Acum sau niciodata" e o atitudine copilareasca. Si de cele mai multe ori inseamna "niciodata". Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisseis, lasa-ma sa-ti povestesc ce am facut eu intr-o situatie aproximativ similara. Eram indragostita de un coleg de serviciu, el parea la fel, foarte interesat de mine dar cam atat. Hotarata cum sunt, intr-o seara, la discoteca, dupa ce am ramas doar noi doi l-am intrebat "Ce ai spune daca ti-as spune ca m-am indragostit de tine ?" Si raspunsul a fost sec "Te rog, nu ma face sa ma feresc de tine"! Si asta printre sarutari de mama focului... M-a socat pur si simplu ! Ca sa aflu mai apoi ca tipul cu pricina experimenta ( cam des ) in paralel cu relatiile cu fete si cele cu baietii, ba chiar faceau foarte des chefuri fecioresti care se lasau cu sex in grup... Nu spun ca e cazul tau, Doamne fereste ! Parerea mea e ca ar fi bine sa-i spui ce simti sa vezi macar ce reactie are. Fara suparare ! Mamica de [baietel] nazdravan Rares si [bebic] Mihnea Good things last forever.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bucura-te ca poti sa iubesti. Unii nu stiu ce inseamna asta. Lasa ce crezi ca simte el. Nu-ti mai fa probleme aiurea. Nu trai visand la .... ce-ar fi daca ar veni printul nu stiu care. Bucura-te acum de ceea ce ai acum, iar daca nu-ti convine pleaca. Tu i-ai spus te iubesc ca sa-ti spuna si el ? Nu crezi ca e un troc asta? In iubire crezi ca are ca cauta trocul? In casatorie da, fiecare ofera ceva si primeste ceva, insa in iubire eu zic ca fiecare e liber sa faca ce simte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact De acord cu Adria si Elise. Asculta-l. Traieste clipa (cu atat mai mult cu cat ai fost harnica, te-ai maritat, ai si 2 copii). Incearca sa-ti traiesti viata si nu sa-ti asiguri un partener pentru batranete. Nu strica prezentul pentru grija viitorului pt ca vei ajunge in viitor si nu vei mai gasi amintiri placute despre viata pe care ai trait-o :). Bucura-te de ceea ce traiesti. Pe de alta parte pare genul de relatie in care ai putea sa tii ochii deschisi si pentru trairi frumoase si cu alti oameni. Nu se aplica dc tu chiar il iubesti, te-ai fixat ca el trebuie sa fie cel langa care imbatranesti si vei astepta pana vei afla dc exista premise solide sau nu. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand iubesti, nu ceri nimic. Vrei doar sa daruiesti.
[flo] Felicia
[url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ************************************************ Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot e mai bine decat "te iubesc ca pe o sora..." . mie mi s-au dat papucii cu replica asta, iar peste 2 zile il vedeam cu una pe care era clar ca nu o vedea ca pe o sora :)). de atata dragoste frateasca nu m-a mai cautat niciodata, oops, eu am "suferit" ceva timp, cred ca mai mult orgoliul meu si vremea a trecut si ...m-am vindecat de dragoste cu sila :) Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Te iubesc ca pe o sora"... hmmm, am auzit si eu asta; dar!!! noi stateam in aceeasi casa, uneori chiar dormeam in acelasi pat, toate astea au durat cam un an de zile, in care nici macar nu ne-am sarutat vreodata. Eu incepusem ca pun suflet, el mi-a spus ca ma iubeste ca pe o sora. Ei bine, intr-o zi am plecat (desi era casa mea) si nu numai din casa (in fine, eu am obiceiul ca atunci cand fug, fug depaaaaaarte), ci din tara; ei, atunci sa-l fi vazut pe 'fratele' meu acasa la sora-mea (sora mea de sange) toata ziua-buna ziua, de nu se mai scapa sora-mea de el, era acolo toata ziua, plangea la usa ei, sa ma convinga ea sa ma intorc in tara, ca el ma iubeste, ca nu mai poate trai fara mine si altele de genul... cand l-a intrebat sora-mea de ce nu mi-a spus toate astea inainte de a pleca a spus ca 'nu si-a dat seama de adevaratele lui sentimente' decat dupa ce am plecat. Sa nu-ti mai spun ca il mai sunam din cand in cand, aceeasi poveste: sa ma intorc la el, ca vrea sa fim o familie. Stii ce i-am spus?! "Imi pare rau... dar eu acum te vad ca pe un frate!" Sa nu iti mai spun ca ma suna tot timpul cu aceeasi poveste, pana mi-am schimbat nr. de tel. si nu i-am mai dat nr. nou. Inainte de a pleca eu din tara, el avea o relatie cu cineva, o oarecare Mariana (despre care stiam, normal, ca doar ii eram 'sora', imi povestea mai tot) care la vreo 2 luni m-a sunat (ca a gasit nr. meu in tel. lui) si mi-a spus ca ea a terminat-o cu el, ca el toata ziua nu spune altceva decat: "Desiree facea asa... Desiree spunea asa...", indiferent de ce facea sau spunea ea... s-a saturat biata femeie, normal! Asta este, ultima data cand am vb. cu el (si asta se intampla acum vreo 4 ani) i-am spus ca imi pare rau pentru el, dar 'a pierdut trenul'... Nu spun ca la fel e si cu voi, dar asta e povestea mea. Aaaaaaaaa, am uitat sa precizez: eram si casatoriti! Mda... _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...