Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alaptarea: Copiii care au fost alaptati au sansa sa fie mai inteligenti cand devin adulti


Admin

Recommended Posts

  • Administrators

Alaptarea pentru 6 luni creste IQ-ul copilului.

 

Un studiu recent realizat în Brazilia care a urmărit de aproape 3.500 de copii, din toate categoriile sociale, a scos in evidenta faptul ca: in majoritatea cazurilor, copiii care au fost alaptati au avut rezultate superioare la testele de inteligenta in momentul in care au devenit adulti in comparatie cu copiii care nu au fost alaptati.

 

Expertii spun ca rezultatele pot sa fie contestate pe baza modului in care a fost facut studiu (avand in vedere ca multi factori pot sa contribuie la inteligenta), dar rezultatele par să susțină ca bebelusii care sunt alăptați exclusiv timp de șase luni o sa fie mai inteligenti ca adulti.

 

Dr. Bernardo Lessa Horta, de la Universitatea Federală din Pelotas în Brazilia, a declarat ca studiul său oferă o perspectivă unică, deoarece în randul persoanelor testate, alaptarea a fost distribuită în mod egal pe clasa socială - nu ceva doar practicat de cei bogați și educați. Dr. Horta crede laptele matern poate oferi un avantaj, pentru că este o sursă bună de acizi grași cu rol important in dezvoltarea creierului.

 

Kevin Fenton, director național al sănătății și bunăstării, in cadrul ministerului de sănătate publică din Anglia, a declarat ca exista dovezi clare ca alaptarea ofera unele beneficii de sanatate pentru copii precum  risc mai redus la infectii respiratorii si gastro-intestinale.

 

Sursa: bbc.com

 

Desprecopii.com sustine ALAPTAREA pentru minim 6 luni! Recomandam tuturor mamicilor sa incerce sa-si hraneasca bebelusii cu lapte matern.

 

Voi ce parere aveti despre acest studiu? Credeti in el?

Ati alaptat?

Daca da, pentru cat timp?

De ce ati facut-o? Credeti ca este in beneficiul copilului?

 

http://mymillsbaby.co.uk/wp-content/uploads/2013/08/breastfeeding.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am alaptat pana de curand si copilul face 3 ani in iunie.

 

Studiul cel putin teoretic nu suna a aberatie cand afirma ca laptele matern contine acizi grasi ce favorizeaza dezvoltarea cerebrala. Cum nu sunt nebuni nici producatorii de lp care il imbogatesc cu oligoelemente si probiotice tocmai pt a imita lm.

 

Copilul meu a fost alaptat exclusiv 4.5 luni, apoi diversificat, de la 8 luni a mers la cresa unde a primit lp.

 

A fost si este sanatos, precoce in dezvoltarea fizica si intelectuala.

 

Am tinut mult sa il alaptez, a fost greu la inceput apoi foarte usor, si am continuat aproape 3 ani.

 

Si eu indemn viitoarele mame sa alapteze, cat pot ele si vrea copilul, e alimentul cel mai benefic creat de natura pentru puiul de om.

 

UNICEF recomanda continuarea alaptarii pana spre 3 ani. Ne am conformat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda are dreptate, studiul este tampit macar pentru ca va crea frustrari inutile celor care NU POT sau NU VOR sa alapteze.

 

O proaspata mama poate crede multe...

 

P.S. am alaptat ambii copii pana pe la 6 luni. Sunt copii normali.

Mama nu m-a alaptat deloc si nu sunt chiar sub medie, ca inteligenta ma refer [clo] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg din stidiu nu ca cei hranti cu lapte praf sunt tampiti, ci ca aceeasi copii, daca in loc de lapte praf ar fi primit lapte matern, aveau sansa sa dezvolte o inteligenta superioara celei pe care o au oricum.  Ziceri de genul "al meu a mancat lapte praf si e si inalt si destept si talentat si sanatos tun" nu au nici o valoare de stiudiu stiintific, sunt constatari punctuale. Poate daca era alaptat era si mai sanatos, si mai inteligent si mai talentat... sau poate nu. Dar cel putin avea sansa unor anticorpi in plus. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca aceeasi copii, daca in loc de lapte praf ar fi primit lapte matern, aveau sansa sa dezvolte o inteligenta superioara celei pe care o au oricum. 

 

Mie imi pare tot aia.

Adica si faptul ca o mama nu si-a alaptat copilul pana dupa 6 luni si "din cauza ei" inteligenta lui nu a ajuns la nivelul la care putea ajunge, cred ca e un motiv taman bun de frustrari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...