Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alaptarea: Copiii care au fost alaptati au sansa sa fie mai inteligenti cand devin adulti


Admin

Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sigur ca sunt studii...insa cind vii si le prezinti cu titlu mare,si semn de egalitate intre alaptare si inteligenta...deja nu prea mai da bine .

 

Eu vreau sa le spun mamicilor ca nu e asa cum spune studiul...sa faca cum cred ele ca e bine pentru ele si copil,studiile sunt studii si atit,confortul mamei si copilului,bunastarea lui e importanta...nu o curba intr-un grafic..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Pot, dar n-am timp de explicatii inutile. Vorbeam din experienta personala.

Sau, conform titlului, cresc un viitor adult tamp???

 

Lucrurile nu sunt albe sau negre. Exista cazuri foarte clare cand mamicile decid sau nu pot sa alapteze. Deci aceast subiect nu este in nici un caz un afront la mamicile care nu doresc sa alapteze.

 

Pe de alta parte, studiul a fost publicat pe sectiunea de sanatate de la BBC (vezi sursa) si cred ca merita sa il preluam si noi! 

 

In ceeea ce priveste titlul, l-am modificat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Asa cum se specifica si in articolul BBC doresc sa subliniez ca si alte studii au scos in evidenta ca:

 

- Alaptarea poate sa protejeze copilul impotriva diverselor alergii

- Alaptarea poate sa protejeze copilul impotriva mai multor boli (virusi stomacali, infectii respiratorii, meningita, infectii in ureche s.a.m.d.d

 

Academia americana de pediatrie recomanda alaptarea pentru 6 luni!

UNICEF recomanda alaptarea pentru 6 luni.

Organizatia Mondiala a sanatatii recomanda alaptarea.

Ministerul sanatatii din Romanai si majoritatea medicilor recomanda alaptarea.

 

Din pacate in Romania numai 12% din copii sunt hraniti 6 luni exclusiv cu lapte matern iar trendul in Romania este negativ in timp ce in alte tari trendul este in crestere. In Olanda si tarile nordice vorbim de procente de peste 80%.

 

Inca o data, avantajele alaptarii sunt evidente si multe studii au aratat acest lucru. Dar asya nu inseamna ca daca o mamica decide sa nu alapteze sau nu are lapte sau alte complicatii care o impiedica sa alapteze face o crima. Lucrurile au deseori conotatii personale si nimeni nu trebuie judecat. Dar nici nu negam adevarul prin simplu motiv ca noi nu il practicam.

 

Repet, Desprecopii.com este PRO ALAPTARE si nu o sa neschimbam aceasta pozitie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg din stidiu nu ca cei hranti cu lapte praf sunt tampiti, ci ca aceeasi copii, daca in loc de lapte praf ar fi primit lapte matern, aveau sansa sa dezvolte o inteligenta superioara celei pe care o au oricum.  Ziceri de genul "al meu a mancat lapte praf si e si inalt si destept si talentat si sanatos tun" nu au nici o valoare de stiudiu stiintific, sunt constatari punctuale. Poate daca era alaptat era si mai sanatos, si mai inteligent si mai talentat... sau poate nu. Dar cel putin avea sansa unor anticorpi in plus. 

 

Pai da, dar cum demonstrezi ca IQ-ul copilului alaptat ar fi fost mai mic daca ar fi fost hranit cu LP sau invers? Daca nu ai gemeni identici la indemana pentru studiu. Desi cred ca nici macar la gemenii identici nu e identic IQ-ul ci  doar ADN-ul, nu?

Poate cu gemeni identici expusi la conditii de mediu/sociale/ de educatie idnetice sa fi fost convingator studiul. Pentru mine cel putin.

 

E de vazut cum anume altfel decat prin speculatii statistice se pot trage aceste concluzii.

 

Sunt atat de multi factori care influenteaza dezvoltarea unui copil incat alimentatia in primele 6 luni de viata este doar o componenta infima dupa parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum se specifica si in articolul BBC doresc sa subliniez ca si alte studii au scos in evidenta ca:

 

- Alaptarea poate sa protejeze copilul impotriva diverselor alergii

- Alaptarea poate sa protejeze copilul impotriva mai multor boli (virusi stomacali, infectii respiratorii, meningita, infectii in ureche s.a.m.d.d

 

Academia americana de pediatrie recomanda alaptarea pentru 6 luni!

UNICEF recomanda alaptarea pentru 6 luni.

Organizatia Mondiala a sanatatii recomanda alaptarea.

Ministerul sanatatii din Romanai si majoritatea medicilor recomanda alaptarea.

 

Din pacate in Romania numai 12% din copii sunt hraniti 6 luni exclusiv cu lapte matern iar trendul in Romania este negativ in timp ce in alte tari trendul este in crestere. In Olanda si tarile nordice vorbim de procente de peste 80%.

 

Inca o data, avantajele alaptarii sunt evidente si multe studii au aratat acest lucru. Dar asya nu inseamna ca daca o mamica decide sa nu alapteze sau nu are lapte sau alte complicatii care o impiedica sa alapteze face o crima. Lucrurile au deseori conotatii personale si nimeni nu trebuie judecat. Dar nici nu negam adevarul prin simplu motiv ca noi nu il practicam.

 

Repet, Desprecopii.com este PRO ALAPTARE si nu o sa neschimbam aceasta pozitie!

 

Asta (ce-am marcat cu rosu) cred ca e incontestabil. DAr de-aici si pana la afirmatia din titlul prezentului topic e cale lunga.

Iar cine nu e convins de concluzia studiului brazilian nu inseamna ca e neaparat anti alaptare sau ca vrea ca DC sa-si schimbe pozitia pro.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Recunosc ca si mie mi se pare cam exagerat titlul si articolul. Nu prea vad cum poti sa determini daca o persoana e mai inteligenta sau nu pana cand nu o clonezi si urmaresti evolutia in paralel.... dar oricum eu trebuie sa fiu cam tuta... ca am fost hranita cu lapte praf.

  Acum revenind la subiect, cine poate sa alapteze - f bine, sa o faca. Cine nu vrea - treba lui. Problema e cu cine vrea si dintr-un motiv sau altul nu reuseste. Aici e riscul mare de depresie, suprapus peste furtuna hormonala inerenta in perioada de lauzie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...