Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 48


Recommended Posts

Gina, ma orientez spre tortul tau de Paste.

N as vrea sa folosesc budinca, tu cum faci crema?

 

Care tort? Ca nu mai stiu [batcap]

In ultima vreme am tot experimentat si de aici confuzia [batcap]

Cred totusi ca e vorba de tortul Mariei, ca e singura reteta pe care am pus-o aici. Mi-a placut si mie si vreau sa-l fac de Paste, asa ca am cautat in urma, ca nu mai imi aminteam exact reteta de crema [smulgpar]  (trebuie neaparat sa-l pun pe blog........... ca multe alte retete).

Daca nu vrei sa pui praf de budinca, poti face crema de ou de la diplomat, adica 5 oua mixate bine cu 200-250 g zahar, amestecate apoi cu o cana lapte (cam 200 ml) si fierte la bain marie pana se ingroasa.

 

 

- pentru crema am preparat o budinca de vanilie dintr-un plic (de obicei fierb 5 oua cu o cana de lapte si 200 g zahar, dar acum eram in criza de timp), am lasat-o la racit, apoi am mixat-o cu o cutie mascarpone (250g) si 500 ml frisca batuta pana s-a intarit. Separat am scurs bine de zeama o cutie compot de ananas, l-am blenduit pana s-a facut piure si apoi l-am incorporat in crema.

Am mai pus 1 plic de gelatina (de 10 g), dar nu prea a contat, ca nu s-a inchegat precum diplomatul, dar crema a iesit totusi tare.

 

 

 

Cred ca fac si eu macar blatul de astazi si mai fac niste foi, ca am eu o mare pofta de prajitura cu crema de lamaie.

Maine inrosesc ouale, fierb chestiile pentru drob, iar sambata cozonac, drob, o friptura, crema la tort si la prajitura si cred ca atat, renunt la supa/ciorba pentru copii, oricum o sa mergem la plimbare daca e cald (asa cum se anunta).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună dimineața

M am trezit și eu.  Grasunelul încă doarme [:)]

Am savurat si cafeaua, acum cred ca ma bag inapoi in pat

E bine ca mai poti dormi............ eu nu as mai putea dupa ce vad lumina afara si, mai ales, dupa ce beau cafeaua [alcool]

 

Neata!!!...ma primiti  si pe mine la o cafeluta cu voi?....

Sigur, hai ..........in pat la Vio, unde o bem? [:-)))]

Trebuia sa para ca e inabordabil, doar e baiat ;)

Eheee, s-au intors vremurile cu susu-n jos, acum baietilor li se face curte............ in curand or sa vrea sa ramana virgini pana in noaptea nuntii [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, ii păstrasem toată încălțămintea, dar când am umblat în ele zilele trecute am constatat ca mucegaisera și erau ff degradate, nu se mai puteau purta. Umezeala asta. .... Dar mă bucur, ca acum are pantofi nou și frumoși de Paște :)

Mulțumim de aprecieri, el a fost foarte încântat de șireturi, le-a ros tot drumul înapoi spre casa

 

 

foarte frumosi papuceii, se inchid doar cu siret? eu ca si Gina caut ceva cat mai practic si mai rapid de incaltat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e ruda cu sotul meu [:-)))] [:-)))] [:-)))]

Sa stii ca nu te invidiez [fri] Eu am oroare de indicatii si interventii in casa mea, mai ales in bucataria mea [batcap] Apropo, mi-a zgariat ce ramasese intact dupa nevasta-sa [smulgpar]

 

Gina :))))....toata lumea adunarea la Vio....va aduc si cornulete....daca tot m-am trezit devreme, am zis sa fac cv la dieta :D...

Wow, ce harnica esti, trimite cateva si la noi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Iti trimit Poca, iti trimit.......toata casa e intoarsa pe dos si eu fac prajituri....azi iar e o zi pierduta....oare cand apuc si eu sa fac curat????...ffff harnica sunt....

Al tău soț nu e liber să stea măcar două-trei ore cu copiii să apuci să faci ceva? Sau cumnatul?  Altfel e greu, poate doar când dorm copiii. ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Al tău soț nu e liber să stea măcar două-trei ore cu copiii să apuci să faci ceva? Sau cumnatul? Altfel e greu, poate doar când dorm copiii. ..
E liber, dar ii lipseste vointa....cumnatu' lucreaza zi lumina parca ar avea 10 copii de intretinut (e singur) .....reusesc doar printre somnurile lui Edy sau cand se mai joaca (bat) impreuna....cata curatenie reusesc, a fi bine ;).... Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...