Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 48


Recommended Posts

Luni vine :)

 

Sunt pe aici, adica mai dau si pe aici...........

Mi-e greu sa scriu insa, ca nu mai ma lasa deloc pitica [smulgpar]

M-a apucat harnicia [biz]  Ieri am facut curatenie in gradinita de flori, cand a dormit Maria, pe scaunel, cu manusile si cutitasul, am taiat papadia si inca o planta nesuferita care a crescut.........

De fapt gradinita mea de flori e un fel de pepiniera, ca acolo am inghesuit tot felul de boscheti, boschetei si alte plante, le cumparam cand imi ieseau in cale si le puneam acolo, pana cand s-o definitiva si curtea mea si o sa stiu ce si pe unde sa plantez.

 

Azi am stat in leagan cu Maria, de fapt am vrut, dar ea nu mai sta, vrea sa coboare si fuge numai unde nu are voie, desigur [smulgpar]

 

La pranz le-am facut copanele la cuptor cu legume (cartof si ceva congelate, broccoli, morcov si conopida), au iesit superbune, dar Mihai a mancat doar cartofi si putin morcov si, la marile ele insistente, doua guri de carnita, insa era gata sa vomite [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar] ............ ma dispera copilul asta, daca New avea o fata, faceau o pereche perfecta [alcool]

Maria a luat doua-trei guri de legume, una de carne, apoi a inceput sa le care pe jos si nu a mai vrut cu niciun chip [smulgpar]

 

Am ramas in pana de idei, nu stiu ce sa mai fac de mancare (cu sau fara carne), dar sa stiu ca mananca bine amandoi [alcool]

tu esti un fenomen, nu stiu cum mai poti

euuuu( poate sti cum zice fufa blonda din nora pt Leana- asa sa citesti acum) in weekend cand doarme Andrei dorm si eu cu el...bine ca nici nu s-ar putea altfel ca are mamasenzor si cum ma indepartez se trezeste

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Am rabdare, am....dar gandul ala tot ma urmareste...

 

Cred ca picii in mediu bilingv nimeresc mai greu cuvintele. I 'zice' chestii cu intonatie, cred ca ea are impresia ca o inteleg, dar eu habar nu am ce zice :) Mai zice clar mama, tata, a (na) sau ia, te (uite) si restul... nu pricep. Plus budu budu, nei nei, dududu si alte chestii de-astea cand e suparata.

 

Altfel, cand ziceam si eu ca a inceput sa doarma mai bine, pac! a bagat treziri multe cu stat treaza apoi. Si plangeee in brate si arata usa si zice te si ne, daca o scot din dormitor ofteaza satisfacuta si se joaca ca si cum nici vorba de oboseala... 

Sper sa fie doar o noua perioada scurta de nesomn. 

M-am mai pus si am mai citit si Aletha Solter cu plansul. Ea nu se incadreaza parca la nicio situatie. Cand nu vrea sa doarma plange si se zvarcoleste in brate, in pat, la mine, la tat-su, nicicum nu e bine. Tzitzi primeste by default, deci nu asta e. Parca sa zic ca pur si simplu nu vrea sa doarma. Ziua e aproape ok, dar cand se trezeste noaptea cu capsa pusa...sa o las sa se joace ca ziua??? Uf, ca nus ce sa inteleg...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de vorbit, nu vorbeste. spune mama, tata, tzitzi brum brum, bum bum si cam atata. restul pe limba ei. aaaa....mai face ca animalele: pisica, catelul, bufnita, porcul, albina, sarpele, ursul, leul, gaina, soricelul...ma rog, scoate niste sunete acolo, incercand sa ma imite...

de ineteles intelege mai tot, cred. a invatat multe si de la bunici. apar crizele de personalitate. trebuie sa facem ce vrea, caci altfel se arcuieste toata, se incoarda, se inroseste si incep tipetele [batcap] e haioasa. deocamdata...

programul de somn s-a dat total peste cap. doarme 2 ture in timpul zilei si seara adoarme pe la 10-11. imi convenea mai mult vechiul program...aaaa....si face si ea fitze la somn: o pun sa doarma, ochii mai ca i se inchid singuri de atata oboseala si ea tzipa ca nu vrea sa doarma [batcap] si se rasoleste, se rasuceste, se da jos din pat, iar daca fac intuneric incepe sa urle... [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nesta și de la noi!

Eu va citesc zilnic dar tot nu pot scrie, decât când îi prind tel soțului.  

De când a venit căldură suntem toată ziua afară. De gătit gătesc atunci când e soțul liber, fac pt 2 zile, în rest nu am Cum cu sara printre picioarele mele.  

Sa ne lăudăm ca ne iese și sus o măseluta, deci avem 3.

De vorbit, spune și ea câteva cuvinte: mama, tata, nana, puf (lla pufuleti), apa, papa, cah, da, ham (lla toate animalele), na ( când îmi da  ceva), pa (si face cu mana), brum (la masina), muuu (la vacuta), eeeee (la oaie). Și se   "spala" singura pe dinți aka roade periuța,  dacă ne aude ca dam drumul apei la baie începe sa își frece mânuțele sa se spele și ea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Programul cam același e, cu mici modificări la somnul de noapte. 

Trezirea la 8:30-9. Papa la 9:30, apoi pe la 10:30 ieșim afară pana la 12:30. Prânzul la 13 și somn de la 14-16. Apoi gustarea și iar afară de la 17 pana pe la 19. Masa de seara la 19:30, baita, ne mai jucam puțin iar la 21 pica la somn. Și nu se trezește tot timpul dimineață la 5-6, de multe ori o mut eu la sânul celălalt și ea e semiadormita , papa în somn și gata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu citesc dar nu stiu daca scriu.Stam si noi afara mult cate 2 ore daca reusim.Treaba fac pe apucate.Gatesc chestii rapide:cus cus,legume,cartofi la cuptor,paste etc Mi.a ramas mancare de la Paste.La anul nu mai fac drob sigur iar din restul mult mai putin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana are program simplu .Doarme 12 ore indiferent la cat se culca-bineinteles cu inspe mii de treziri.Cred ca atunci cand o dormi toata noaptea,o sa mi sa para ciudat.Nu mai are ore de masa si nici mese clare.Ii dau ce vede la noi,la Robi.Acum cu maselele nici nu prea vrea.Dar ia bine in greutate.Tzitzilim la greu.Are un singur somn ziua de cca 2 ore.Seara la 21 maxim pica.

Maddutz bine ca si.a revenit repede Daria.Voi cum sunteti?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici noi nu mai avem mese clare. mai cere, cateodata, si de la noi...dar nu pot zice ca e pofticioasa. mi se pare ca s-a mai lungit si e mai dolofanica.

afara nu am iesit de cateva zile. de patru mai precis. binenteles ca, inca putin si se urca pe pereti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...