Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)


Recommended Posts

Buna, mamici si mamici in devenire de gemeni!

 

sunt viitoare mamica de gemeni - baieti, insarcinata in 23 de saptamani.

Sarcina mea este obtinuta prin fertilizare in vitro.

Am inceput sarcina cu o sangerare-hematom si decolare de placenta in saptamana 6 de sarcina, moment in care dr. mi-a intrerupt si aspenterul, pe care il luam preventiv. S-a rezolvat cu progesteron  si repaos de 2 sapatamani la pat. 

Acum o noua problemuta ... au iesit D-dimerii f mari (3500 ..) si fac injectii cu Clexane. Maine repet analiza sa vedem daca au scazut. Inteleg ca e risc de trombofilie ... sper sa nu ii afecteze pe baieti :) Vreau_bebel, poti sa imi spui la tine cum e treaba cu D-dimerii?

Acum 2 nopti m-am trezit din somn cu durere abdominala joasa, asemnatoare cu cele de la cm care a durat vreo ora... m-am plimbat toata noaptea prin casa... apoi a trecut...

Si la toate astea s-au adaugat fricile... imi doresc f mult sa alaptez si nu stiu cum si daca o sa ma descurc. Inca nu stiu cum o sa nasc, dar cel mai probabil prin cezariana. Nasc la Giulesti si am inteles ca nu mi se vor da bebelusii la alaptat imediat, atat datorita anesteziei (rahie) cat si datorita politicii spitalului, care separa mama de nou nascuti. De asemenea, inteleg ca asistentele de la neonato nu sunt f saritoare in a invata mamicile sa alapteze. Ceva sfaturi? mi-e teama ca dupa ce le da lapte praf imi va fi greu sa ii mai obisnuiesc la san, mai ales ca nu am nici experienta...

 

Multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna mamici!

Revin si eu cu vesti de la ecografie.

Fetitele mele sunt bine, una are 1093 de grame si cealalta 1023 de grame.

Insa eu am inceput sa obosesc repede si am contractii nedureroase mai des.

Dna. Dr mi-a spus ca nu o sa fie probleme daca nu o sa fac efort.

Eu sper sa fie bine cat mai mult.

Kristina24 felicitari pentru baieti. Sa stii ca nici eu nu am alaptat imediat dupa nasterea primului copil dar dupa ce am stat in salon cu el il puneam des la san si a preferat lapticul de mama. Si eu vreau sa alaptez fetitele. Ar trebui sa ma hotarasc si la o perna de alaptat, numai ca cele special pentru alaptarea gemenilor sunt scumpe.

Mamici ce ati alaptat gemenii, ce fel de perna pt alaptat ati folosit, special pentru gemeni sau una normala?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellou mamici si burtici!

Bun venit fetelor noi, si sa aveti sarcini usoare si duse cat mai aproape de termen!

 

Katy, eu am alaptat cu succes buburuzele pe p perna de alaptat normala, nu speciala pt gemeni. Inca mai alaptez si acum la 1an 5luni:) dar acum unde ma prind acolo titilesc:))

 

Kristina, si eu am avut Ddmerii f mari, am facut clexane, nu au fost probleme. Cu siguranta ca vei alapta daca asta iti doresti! O mama are forta de fier pt bb ei!

 

Adriana, mai ai puutiinn:)

Ai mare grija la col, se poate deschide rapid.

Bravo pt greutati la bebelune sunt in grafic!

Nici eu nu am luat mult in greutate:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Jaguar... cand intarci fetele ? adica cand e normal de fapt sa faci asta? 

mama mea spune ca pe la 7 luni e normal sa intarci copilul... altii spun ca din contra cu cat alaptezi mai mult cu atat copilul dezvolta un sistem imunitar bun... care e adevarul??

 

Acum am alta problema..

Dr meu mi-a dat sa fac secretie de col si vagin si streptococ grup b. Problema este ca eu iau si utrogestan intravaginal din 8 in 8 ore.

Azi cand am fost sa imi recolteze mi-a zis dra asistenta ca nu poate daca am ovulul bagat. drept urmare eu l-am intrebat pe dr meu, care si asa nu mi-a spus de nici un protocol... prin sms si mail

Daca sa imi recolteze asa cu acel utrogestan inauntru sau sa fac o pauza si sa revin maine cu colul "curat" ca sa zic asa... ?

Dintre mamicile care au avut parte de astfel de analize, poate ma sfatuiti si pe mine ca dr meu nu imi raspunde... :((( i-am dat si sms si mail si minic.. :((

 

Deea felicitari pt fete.. ce fete mari si cuminti avem ... [:)] manance mama pe ele... [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare... mamici de gemeni / tripleti care le-ati / i-ati botezat... povestiti-mi si mie va rog cum ati facut la baita de a doua zi.. ? Ati aruncat apa in care nasa a spalat primul copil si apoi ati luat-o de la capat? sau le-ati facut baie in aceeasi apa amandorura tuturor celor 3 dupa caz...??

La fel si la Biserica cum s-au descurcat nasii cu bebeii.. ? Si daca eu nasc in Octombrie stiti ca e vre-o problema daca botezul il fac in Februarie?

Adica ma gandesc ca si copii vor fi mititei in plus vine Craciunul si Revelionul iar in Decembrie cu siguranta nu o sa aiba nimeni chef sa dea bani la botez ..plus ca noi vom face si nunta odata cu botezul iar daca e post... pauza.. . in Ianuarie toata lumea isi revine dupa Craciun si Revelion si cheltuieli... asa ca varianta cea mai ok am gasit-o pt Februarie...

Dar oricum eu sunt foarte interesata de baita de a doua zi de botez... cum s-au desfasurat lucrurile.. aveti povesti?

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetelor, 

 

De ce îmi era frica nu am scăpat.. Va povesteam de dureri abdominale.. Se pare ca în 3 săptămâni, mi s-a scurtat colul de la 39 mm la 8,8 mm și s-a deschis partial, în pâlnie, ceea ce am înțeles de la doctor ca e mai bine decât alte variante.. (nici nu vreau sa aud de ele). 

Pana una alta m-a internat de urgenta și mi-a făcut cerclaj. 

De azi înainte concediu medical și repaus numai la pat... :-(

Sper sa reușesc sa duc sarcina cât mai mult. Abia am 24 de săptămâni și 5zile. 

A mai facut vreuna din voi cerclaj? Cum a decurs? Cât de mult ați dus sarcina după cerclaj?

 

Mulțumesc 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Am fost internata in spital cateva zile si am facut injectiile cu dexametazona.

A inceput sa mi se intareasca mai des burtica si am facut si injectii cu no spa. De acum si eu cu repaos la pat. Sunt insarcinata in 29 de saptamani si 4 zile, iar fetitele cresc bine.

Kristina24 multa sanatate  si rabdare pt ca o sa fie bine. O verisoara de-a sotului a facut cerclaj tot pe la 24 de saptamani si a dus sarcina(gemelara) la termen,iar baietii au acum 7 ani.

Multa sanatate la mamici si copilasi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...