Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)


Recommended Posts

Buna fetele!

De mult nu am mai activat...timpul scurt...

 

Noi suntem fetite. Dr mea zice ca nu mai e la moda cerclajul si cand cedeaza muschii nu mai ajuta nici asta. Eu sper sa nu fie nevoie si nici sa nu fie probleme. La 19 sapt aveam colul luuung de a zis canici nu il masoara.

 

Acuma sa va intreb, voi aveti progesteron in tratament? Eu aveam 600mg Arefam si dr (m-am multat la alta) zice ca trebuie sa scot cat mai repede ca nu e bine nici prea mult progesteron. Pana in sapt 24 sa nu mai am nimica.

Totusi eu as lasa macar 200mg pana spre final , din cate am inteles ajuta si la col.

 

Si noi vom avea 2 perechi de nasi.

 

De indemnizatie eu stiu ca se schimba din 1 ian 2016. Dar sunt nesimtiti ca pt cei care opteaza pt 2 ani al doilea an sa fie o suma fixa pt toata lumea. Nu toata lumea a avut aceeasi castig dupa care s-au tras impozite mai mult sau mai putin. 

 

Acuma citindu-va ma speriu un pic la cum va fi dupa nastere. Eu inca is f relaxata si convinsa ca nu va fi greu....dar dupa cum scrieti, mamicilor, nu va fi usor.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hellou mamici si burtici!

Intru f rar,,, nu am timp aproape deloc...am fost in vacanta, apoi back la serviciu.

Suntem bine, la 1an 6luni inca alaptez bubulinele, dimineata/seara/noaptea:)) nici vorba de intarcat!

Avem dinti, maselute, ies caninii.

Vorbesc f bine, repeta toooot! Inteleg ce le spun.

Mananca singure, deseneaza, cer pix sau creion sa "chie" :)) se scriu in palme, pe picioare, pe canapea:) urmeaza peretii!

Sunt inalte, au hainite de 2ani deja,, facem codite, chiuie, si se ia una dupa alta la orice! Surioara mai mare cere tot timpul sa.i duca si la sora.sa tot ce ii dau, mai ales ce e de mancare, .chiar si titi ii lasa ei:)) 

E o perioada ff frumoasa , dar si solicitanta, abea acum simt k am copii ×2! Se urca peste tot, inclusiv pe masa, si o fac in cel mai rapid mod:))

Ne imbratiseaza, strange de gat, pupaa!!ahh ma topesc ce sa mai:))

 

Baam ce mari au crescut, ce trece timpul!! Sanatate si putere! Urmeaza perioade frumoaseee!

Kass, felicitari pt fundite! Eu am luat utro toata sarcina, minim 400mg, si tot m.i s.a deschis colul la 26sapt:(( dar de atunci pana am nascut am luat 1000mg utro, magneziu 2/zi si adalat pt calmarea contractiilor...ohh cand imi aduc aminte..

Eu te.as sfatui sa nu opresti de tot utro. Cand stiu cat de grea e prematuritatea..as face si ca mine nu doar ce zice un dr..Eu oricum nu am luat de capul meu utro, 2medici mi.au indicat asta.

 

Va pup aveti grija de bebelusi si nastere usoara cui urmeaza sa aduca prunci pe lume!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetelor, 

 

kassandra, cerclajul nu poate fi la moda sau nu ci salvează vieți. 

Am o luna de la cerclaj și colul s-a lungit. Riscam sa nasc sau și mai rău.. De la 24 de săptămâni.. Deci e incontestabil foarte util. 

Referitor la progesteron, eu am luat de la începutul sarcinii pana prin săptămâna 18 foarte mult, respectiv 4 Lutinus de 200 mg intravaginal și 1utrogestan de 200mg pe gura. Dar asta pentru ca sarcina mea este obținută prin fertilizare in vitro și nu produce singura cantitatea necesara de progesteron. Pe de alta parte în occident, nu se da progesteron pentru susținerea sarcinii, mergandu-se pe selecția naturala și pe ideea ca o sarcina sănătoasă rezista oricum. Eu însă mă bucur că am putut să ajut la susținerea ei. 

E adevărat ca și mie mi-a spus doctora sa scoatem treptat progesteronul pentru ca poate afecta stomacul sau ficatul.. Nu mai știu.. Sincer eu nu am avut nimic... Chiar și la farmacie ma întrebau dacă nu am probleme din cauza cantității. 

Pe de alta parte, după cerclaj, repet la 24 de săptămâni, am reintrodus progesteron intravaginal 1 arefam de 200 mg și din tot ce am citit se impune și se practica mai ales pentru prevenirea nașterii premature (col scurtat sau deschis). Suplimentar mi-a reintrodus acid folic și elevit, dar astea mi le-a prescris din cauza d-dimerilor măriți care pot împedica dezvoltarea normala a bebeilor, din cauza ca se înfundă vasele de sânge. Tot pentru asta fac injecții cu clexane de 0,6. Am mărit doza de la 0,4 pt ca nu scad d -dimerii. 

Mai iau 2tipuri de fier :  lactiferon (catre e foarte bun în sarcina, citiți despre el) și tardiferon impreuna cu vitamina C, pentru fixare. 

Referitor la indemnizația de creștere copil, ea se calculează oricum în funcție de venituri și de ISR ul aferent fiecărui an, indiferent de perioada aleasă. Exista insa niște praguri minime și maxime. 

Singura propunere legislativa în acest moment e cea pentru modificarea indemnizației din primul an pentru cei care optează pentru 2ani. Eu urmăresc aproape zilnic proiectele de pe paginile  de internet ale senatului și camerei deputaților. Restul sunt zvonuri și articole de prin ziare nefondate. 

Mulțumim celor care sunt deja mămici și ne împărtășesc din experienta lor! 

 

Sănătate și Doamne ajuta! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!

 

Multumesc Jaguar si Kristina!

Am decis sa raman macar pe 200mg Arefam. Saptamana viitoare merg la eco si sper sa fie bine.

 

Legat de indemnizatie la fel stiu si eu ca pt cele care opteaza pt doi ani plafonul va fi de 3400 dar in al doilea am revine la 1200. Desi din pct meu de vedere nu e corect.

 

Sa aveti un weekend placut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup si va imbratisam pe toate!!!!

 

Baam,felicitari pentru kinderii deja sugari mari!!!!

Jaguar,felicitari pentru 18 luni!!!

Sa fie toti sanatosi si noi la fel sa-i crestem frumos.

Ele la sfarsitul lunii fac 1 an jumate,ambele sunt la fel,in sensul ca fizic si psihic evolueaza identic.Fac tot ce va imaginati...))) si Mihaela ii zice Gabrielei "Babi" si de aici un nou nick-name.Toti suntem lesinati dupa ele,ca peste tot.Rasfatul a ajuns sus de tot.

Cateva cuvinte de surioare, doua sunt clasa a 8a si una  a6a,un an mai special pentru ca la final vine si examenul de liceu.

Despre noi doi,fericiti si obositi...ca la toata lumea!

 

Cu arefamul,am luat pana cand imi tot venea sa vars de la el,cam 20 s,era din ala pastile,din ala ovule mi se parea ca se scurge tot,am incercat si cu el o vreme,apoi am stat fara,nu stiu daca chiar are un rol in sustinerea sarcinii dupa o varsta a sarcinii,are rol siguuur pana la 4-5 luni cand sarcina e mai mica.parerile sunt pro si contra,dar cert e ca reapausul face minuni!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună Maria, Felicitări pentru gemeni și nu te speria! Întreba orice stat aici dar mai ales medicul, chiar cu riscul de a fi considerata cicălitoare. E bine să fi informata și prudenta, pentru a preveni orice problema. Din experienta mea, eu te pot sfătui sa te ferești cât poți de mult de efort, cât de mic ar fi el, să eviți drumurile cu mașina și sa te odihnești foarte mult. Știu ca sarcinile diferă, știu ca majoritatea nu au probleme... Însă la mine situația s-a schimbat peste noapte și știu ca as fi putut gestiona mai bine lucrurile.

De unde ești? Câți ani ai? La ce medic mergi?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna viitoare mamici de gemeni!

Acum sunt insarcinata in saptamana 35 si 4 zile si deja simt ca nu mai pot.Burtica e mare iar pielea e intinsa la maxim.

Imi este din ce in ce mai greu sa ma misc, desi stau in casa tot timpul. Si eu iau Arefam in continuare si no-spa de 3 ori pe zi.

As vrea sa stiu daca mai este cineva in situatia mea.

Eu sper sa pot duce sarcina pana in saptamana 37, mai ales ca de sambata ma internez pentru urmarirea sarcinii.

Multa sanatate tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună Deea, eu iau același tratament ca și tine, pe lângă altele.. Am 30 de săptămâni și 5zile. Stau numai în pat ca recomandare în urma cerclajului. Dar oricum nu ma pot mișca decât pana la baie și înapoi. E greu într-adevăr. Într-un fel abia aștept ziua când merg la control sa știu ca totul e bine, pe de alta parte e un chin cu deplasarea din casă pana la mașină și apoi de la mașină pana în cabinet. În mașină stau întinsă pe bancheta din spate. La întoarcere, efortul își spune cuvântul... Am niște înțepături și presiune pe col.. Și ma sperie având în vedere cerclajul..

 

În rest, am burta mare însă nu e așa grav cu întinderea pielii. Bănuiesc ca asta e de la mama natura.. Pt ca deși nu prea m-am dat cu crema, nu ma deranjează și nici nu am făcut vergeturi. 

 

Felicitări pentru vârsta sarcinii și succes în continuare! Sa naști ușor și la momentul potrivit pentru tine și bebei și multa sănătate tuturor! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici de gemeni!

Pe 01.10.2015 la ora 2.00 si 2.01 au venit pe lume la 34 de saptamani fetele mele Cristina Aexandra de 2140 g si Sofia Andreea 2250 prin cezariana la Medlife Grivita.

Incep prin a va spune in primul rand ca eram programata pt ceziariana abia in 12.10 insa Doamne Doamne a vrut sa se intample mai repede.

Cezariana pt mine a fost oribila. Am cam simtit tot, pt ca mi s-a rupt apa la ora 11 noaptea cand abia mancasem iar anestezia rahi nu stiu cum, nu a prea prins... asa ca am simtit si cand a scos fetele si cand mi-a rearanjat organele ..:) Apropos, sa nu va speriati daca patiti ca mine sa sangerati intai si apoi sa se rupa apa. Eu m-am panicat foarte tare, ca am ajuns la spital cu tensiune 19.

In fine nu conteaza pt ca fetele mele sunt perfecte. Chiar daca s-au nascut un pic prematur. Am stat putin mai mult in spital decat am preconizat.. ( apropo sunt cam scumpi -Medlife -la cazare, cu toate ca nu am reusit sa imi dau seama cat este camera / noapte ) .

Acum suntem acasa si incercam sa ne obijnuim unii cu altii. Deja avem primele fire de par alb in cap dupa ce fetele s-au constipat.

Dintre mamicile care au avut probleme cu constipatia, cum ati reusit sa bagati supozitorul cu glicerina in funduletul bebelusului..? noi am incercat sa il taiem in 3 in 4 , nu a fost chip sa le introducem in fundulet.

Si sincer, am ramas si traumatizati psihic dupa toata treaba asta. Bietii copii..:( Am incercat apoi sa stimulam cu termometrul funduletul .. degeaba.. tot fara caca.. Deja in disperare de cauza, dupa 3 zile de la ultimul scaun am folosit microclisma. Care ne-a ajutat sa iesim. Problema este ca nu stim daca am folosit cantitatea corecta.. nu am pus toata cantitatea, insa nici putin...Copilul meu ( ca de Cristina e vorba) a facut 3 scaune unul dupa altul... mi-e sa nu o dau in diaree..

Asa ca va rog ajutati-ma poate voi stiti...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...