Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună Gadrianus 

 

Și felicitări pentru minunile tale! 

Îmi pare rău pentru problemele de la naștere. Eu știam, dar din ce am citit pentru ca eu nu am născut, ca dacă se rupe apa nu se mai face cezariana, pentru ca nu mai are timp anestezia sa prindă ci se recurge la nașterea vaginala... 

Eu îți urez multa sănătate și lasă în urmă ce a fost, concentrează-te pe fetite.

Mai așteptăm vesti, mai ales eu care urmez peste câteva săptămâni.. Sa speram ca nu mai devreme de 6 săptămâni. 

Cu hrana cum merge? Reușești sa le alăptezi? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pt urari! Sincer e foarte greu. Cel putin acum ca suntem la inceput. Papam din 3 in 3 ore si nu reusim sa papam simultan si stam la san cam o ora in cap si mai papam si supliment de lapte praf. Ca lapticul ori nu e consistent ori sunt ele prea micute si nu au putere sa traga.

Asa ca noaptea si ziua sunt foarte pretioase orele de somn.. pt mine cel putin..

Fetele trebuie sa ajunga la 2500 g ca sa pot sa le las sa doarma mai mult si ca sa le dau sa si manance mai mult.. Momentan papam putin si des.

Dar ele sunt atat de scumpe ca nici nu mai conteaza. Fac fetze fetze cand trebuie sa ia tatica in gura.. se napustesc pe ea si apoi o scot ca sa ia aer sa respire.. sunt foarte nostime. Amandoua chitaie cand dorm.Iar una din ele cand ii e foame, cand da de titi, scoate un sunet de zici ca spune "iuhuu am nimerit-o. " :) Oricum amandoua sunt foarte haioase.

 

Bafta Kristina !! sa ai o nastere usoara si sa dea Domnu' la termen.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor !

Felicitari tuturor pentru bebicii minunati !!

 

Sunt si eu o viitoare mamica de gemenei fraternali, am 16 saptamani si sunt tare fericita !

Pana acum, multumesc lui Dzeu am fost f bine, exceptand varsaturile care au trecut si constipatia rebela cu care ma lupt. 

Vitamine inca nu iau, am luat si eu progesteron cateva saptamani.

Sexul sper sa il aflu azi, ca am programare la doctor ! ❤ 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Gadrianus pt fetite!Sa iti traiasca si sa fie sanatoase!

Si eu am nascut fetitele la 35 de sapt si 4 zile, pe 08.10 la ora 14:30 respectiv 14:35. Totul s-a intamplat foarte repede...mi s-a rupt apa si fuga la spital.Am intrat direct in operatie.

Fetitele mele au avut la nastere 2450 gr Maria, iar Elena 2020.

Au scazut amandoua in greutate si asteptam sa creasca.

Acum sunt la incubator si inca invatam sa sugem la san.

La mine e f greu cu timpul, mai ales ca pentru una ma mulg si la una ii dau san, si ma simt inca rau dupa operatie si mai fac "naveta" prin spital. Am momente de slabiciune in care cedez, dar sper sa reusim sa trecem peste cat mai repede.

Gadrianus asa repede ti-au dat fetele acasa? Eu nu prea sper sa ajung asa repede acasa, ci in vreo doua-trei saptamani.

Sa aveti o seara frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetelor!

 

Va rog să mă primiți și pe mine în club. Sunt o mămică de 2 băieți gemeni născuți pe 24.09.2015 la 36 sapt și o zi. Mi s-a rupt apă dimineață, fugă la spital și direct la cezariană. Bebe Rareș 3150g și bebe Alex 3000g.  Am plecat după 3 zile acasă.  Mâncam sân și lapte praf pentru ca nu am lapte de ajuns și plâng. Nici nu am cum sa-i țin așa mult timp la sân.

 

Gadrianus felicitări pentru faptul ca poți să stai câte o oră cu ei la sân. Eu nu pot. Sug cam 10-15 min apoi adorm...sau urla și le dau biberonul. Este f obositor. Și eu am probleme cu Alex, e constipat. Dacă nu face o zi, deja a două zi plange... Le-am luat o grămadă de picaturi pentru colici. Cu supozitoarele e nebunie...și eu mă chinui să-l bag si-mi aluneca...cu termometru nu am reușit

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari noilor sugarei din club,sa fie sanatosi si norocosi!

Felicitari mamicilor pentru ca-i au si refacere rapida!

 

Gadrianus,am patit si noi un episod cu constipatia,am folosit seringuta sterila de 5 ml cu apa calduta si a functionat snur,a facut imediat,am pus toata seringuta cu apa si un pic de sapunel in varf sa nu o doara.Cred ca de la laptele praf care e f concentrat.

Esti ok ca experienta ca ai fost la privat,la noi pentru internarea a mea si a copilului intr-o raceala au vrut 300 ron cazare copil si 350 eu,asta in spital pediatrie.Banuiesc ca astea-s preturile peste tot la cazare.in plus tratamentul,am platit numai anumite ecografii,avand bilet de trimitere de la medicul ei s-a decontat partea de analize si de tratament.Mi-e mi-a placut cum s-au purtat,acolo am fost si cu cele mici si daca mai am nevoie tot la ei ma duc.Cand am nascut la stat conditii atat de precare ca in primele 2 zile n-am avut nici pat,au vrut sa ma lase la "odihna" singura in camera si cum nu aveau o camera ptr asa ceva,m-au cazat intr-o fosta sala de nasteri dezafectata si care avea masa de carat pacientele pe post de pat,f ingusta si din 3 segmente.si se perindau toate cadrele medicale cand aveau nevoie de anumite materiale sanitare din camera...)));apoi la salon cazare la gramada,10 eram,am vrut rezerva dar erau ocupate si mai mult de 2 ore in total in 24 nu dormeam,eu stateam f mult la cele mici dupa ce mi le-au dat sa le dau eu laptele,cam 1 ora jumate,mai ramanea tot atat pana la urmatoarea masa dintre care mai mancam,mai umblam dupa ce era nevoie,mai mergeam la control,noaptea apucam de la 2,30 la 4,30 si aia era.Pe partea de neonato a fost f bine,ele au evoluat f bine,tot asa apa rupta la 34 s si nastere naturala desi una era inscrisa si una transversala,au ieist la 6 min diferenta si au recuperat in greutate f bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Noi suntem in spital, deoarece fetele inca sunt la incubator si iau mai greu in greutate.

Le dau lapte matern, dar si completare pentru ca nu se satura. Sper sa am cat mai mult timp laptic. Incerc tot felul de metode pentru a mari lactatia. Felicitari pentru copilasi mamici, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...