Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)


Recommended Posts

Buna mamici. 

Intr-adevar nu prea avem timp cand sa intram pe forum. La mine fetele dorm aproape toata noaptea, dar ziua cand una doarme cealalta e treaza. Au acelasi program doar la masa

Una are reflux si nu ia foarte mult in greutate si vomita dupa fiecare masa,  trebuie sa o tin ridicata dupa masa cate 30 de min.Nu le mai dau san ci doar lp. Au aproape 3 luni iar Maria cantareste 5500 iar Elena 4500. E greu cu doi, dar cu 3 e si mai greu. Am noroc ca mai vin din cand in cand mamele. Acum  amandoua au o mica raceala luata de la fratiorul lor. 

Gadrianaus cum evolueaza fetele tale? Ce greutate au acum. Noi am nascut in aceiasi perioada. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor, indraznesc sa va adresez cateva intrebari, va rog sa nu radeti de mine. Sunt extrem de speriata de ipoteza de a avea gemeni si va rog sa ma sfatuiti cu cateva probleme practice:

- cei 2 gemeni dorm in acelasi pat? daca da, cand se trezeste unul nu se trezeste si cel de-al doilea?

- cum ii alaptati - ma refer la biberon? de exp. daca amandoi se trezesc in acelasi timp, pana ii pregatesc biberonul si ii dau de mancare unuia ce face celalalt? cum il potolesc? caci nu termina primul asa repede mancarea plus ca trebuie si tinut sa elimine aerul....

- noaptea cand se trezesc amandoi cum procedati - adica e la fel ca alaptarea in cursul zilei doar ca mult mai greu - cel putin asa zic eu....

 

va multumesc mult de sfaturi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flamur cat sunt mici e mai usor. Nu se misca asa mult. La mine daca o fetita mananca mai repede ramane pe perna pana mananca si cealalta sau o opresc pe una de la masa si o ridic pe ceal  pe umar, dupa care reluam masa. Eu le ridic pe rand pt batut pe spate. Mai exista si accidente, mai ales ca una are reflux. Azi de exemplu din cauza refluxului a trebuit sa schimb asternuturile si hainele mele.  O sa vad eu ce fac cand mai cresc,  si mai am baiatul care se agita in jurul nostru la fiecare schimbare de scutec si masa. Cat fac masa le pun suzete( multumesc celui care le-a inventat), le mai scapa, vin si le pun, mai tipa...dar asta e. Nu exista un tipar. Fiecare copil e diferit. Multe lucruri vin de la sine. Nu te descuraja, insa ai nevoie de ajutorul cuiva pana te obisnuiesti. Eu de ex macar o data la 2-3 zile las fetele cu cineva si ies sa iau o gura de aer sau fac cumparaturile necesare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine fetele dorm deocamdata in acelasi patut pana cresc. Se mai trezesc una pe alta mai ales in timpul zilei, in schimb noaptea dorm amandoua. Maria este o somnoroasa iar Elena este cea activa. Sunt zile bune, altele nebune...ca nu mai stii ce sa faci. Dar trec...o sa vina soarele si le strada noastra [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de-a dreptul ingrozita de ideea de a ma ocupa de 2 gemeni si de celalalt copil de 1 an si 10 luni. Cel mai teama imi e sa nu ii neglijez pe ceilalti copii in detrimentul celor nou nascuti. Si imi e teama de lucrurile marunte de zi cu zi, asa cum v-am scris: ce fac cu cel mic cand trebuie sa ma ocup de nou nascuti? cum le adorm ziua - pe cel mic il leganam dupa laptic pana adormea dar acum cu bebelusii cum fac ca nu pot legana 2 in acelasi timp; am multe necunoscute pe care nu reusesc sa mi le imaginez. .... Tare as avea nevoie de o bona - am inceput de pe acum sa caut insa nu gasesc pe nimeni - stiti cumva vreo bona buna, care iubeste copii si ar vrea sa ma ajute? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flamur asa am fost si sunt si acum. Apare gelozia de la frate si e si mai greu. Nu o sa inteaga ,  la mine baietelul vine si vrea sa le loveasca, arunca cu jucarii. Acum eu stau mai mult si il supraveghez. Baietelul este o fire foarte activa. Ai nevoie de ajutor din partea cuiva sa il mai scoata afara pt ca tu nu o sa mai poti. Doar daca stai la casa e mai usor. La mine e o intreaga aventura sa ies cu ei. Tot timpul am iesit cu cineva, dar tot e greu. Pana ii imbraci, coboara carutul, il ai si pe cel mai mare(al meu fuge afara si nu asculta mai deloc) ... Multe necunoscute mai sunt. Important e sa fie ei sanatosi ca restul vine de la sine. Daca duci sarcina cat mai mult, poate nu o sa ai probleme cu gemenii. Trebuie sa fim optimiste... ma "bucur" ca gasesc pe cineva care se afla in situatia mea. Tare greu e sa mai ai inca un  copil mic pe langa gemeni. Practic ai tripleti, numai ca unuia nu ii dai tåtă :))

Ti-am spus ca la mine una creste mai greu, le cantaresc de 2 ori pe sapt. E mult stres. Dar cand le vezi ce frumos zambesc si ganguresc trec toate. Multa putere si rabdare... conteaza foarte mult ajutorul sotului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna ziua mamici de gemenasi!

Ma alatur si eu voua, dar ca burtica cu gemenasi, baietei la prima strigare  [:)]

Ajutati-ma si pe mine, va rog, cu niste informatii privind indemnizatia si alocatia care o primeste mamica in perioada de crestere a copilului. 

Pana acum stiam doar ca daca opteaza pentru 1 an, mamica primeste 75% sau 85% (nu am retinut exact) din salariul care il avea inainte + alocatia copilului de 200 lei si ca daca opteaza pentru 2 ani mamica primeste intre 600-1200 lei plus alocatia bebeilor.

 

Astazi mi-a spus cineva ca de fapt, in cazul gemenasilor treburile ar sta un pic altfel, mai exact, indiferent daca sta 1 sau 2 ani cu copilasii, mamica primeste 1200 lei pentru un bebe, 600 lei pentru al doilea bebe + alocatia bebeilor de 200 lei/bebel. 

 

Pana acum ma gandeam ca voi sta 1 an acasa apoi voi reveni la serviciu, dar ma supara tare gandul ca e posibil sa ratez etape importante din viata copilasilor mei, plus ca ar trebui sa platesc o bona (ceea ce nu imi surade deloc din mai multe motive); pe parintii nostri nu ma pot baza 100%.

 

Ca urmare nu stiu care este ajutorul oferit de stat in cazul nasterii de gemenasi si cum ar fi mai bine sa procedez. Voi cum ati procedat? Stiu ca mai am pana voi naste, dar vreau sa ma informez din timp, nu imi place sa las lucrurile pe ultima suta de metri. Plus ca tot sunt intrebata la munca despre perioada care o voi sta acasa pentru cresterea copiilor.

Va pup  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...