Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)


Recommended Posts

Mie din saptamana 30 mi-a spus sa facem prenatalul. Poti, daca vrei, sa intri in medical normal pana in saptamana 30. Merg astazi pana la medicul de familie sa ma interesez de

prenatal.

Ieri am fost la ecograf. Fetitele sunt foarte ok, au crescut mult 1170 g si 1200 g. Sunt energice, sunt bine amandoua. Foarte tare ne bucuram :) Am incercat sa facem eco 3D, dar nu s-a vazut aproape nimic din pacate, ca sunt destul de ingramadite [:)] [:)]

In data de 29 avem iar "intalnire" cu fetele. Din 3 in 3 saptamani. Eu m-as duce zilnic :))

Toate bune si voua va doresc. pupe [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ma bucur Alex ca sunteti bine. Eu abia astept eco, dar mai este pana sapt viitoare. Apoi mai facem una in sapt 29-30 si dupa trecem din 2 in 2 sapt.

Sunt o fire destul de activa si daca din punct de vedere medical sunt ok, as merge la serviciu pana cand se poate, doar ca dupa 5-6 ore incepe sa amorteasca spatele de asta as scurta programul, dar cred ca in sapt 26.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos 4 ever. Ma bucur si eu ca sunteti bine toti trei. Noi am implinit ieri 30 de saptamani. Maine merg sa fac prenatalul. Am fost si eu destul de activa, dar parca in fiecare zi e tot mai greu ca nu pot dormi noaptea. Si da, si eu sufar de durere de spate.

V-ati apucat de cumparaturi? Carucior, patut, hainute, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca si eu tot in jur de 30 de sapt ma linistesc spre casa. Nu ne-am facut planuri inca de cumparaturi. Inca suntem in renovare. Am intrat in sapt 4 a curatenieie la apartament si sunt cu nervii la maxim ca parca nici nu intrevad a se termina pana la sf de saptamana. Cred ca o sa ii zic mesterului sa ma cazeze la el acasa pana nasc, ca sa vada cum este. 

Ma gandesc ca nascand oricum pe timp racoros, nu cred ca este cazul de carucior in prima perioada. Poate prin ian-feb, odata cu botezul. Pentru hainute ar trebui sa intuim greutatea la nastere, ceea ce iar este destul de greu. Recunosc ca ma intereseaza patutul mai repede, pt ca vad doar cateva modele pe net. In magazine nu am intrat inca, dar urmeaza. Cu siguranta in saptamana 30 bagajul de maternitate ar trebui facut ca sa nu ne ia pe nepregatite, macar cel minimalist

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Noi maine intram in saptamana 31. Am intrat in prenatal odata cu saptamana 30. Aveti nevoie de buletin, card, o scrisoare medicala de la med ginecolog si adeverinta de asigurat de la munca (cel putin asta mi-a trebuit mie, cu toate ca ar trebuie sa fie peste tot la fel, cele de la med meu de fam nu "prea" au stiut de ce acte am nevoie). In fine... Noi incet, incet tot mai adaugam la bagajelul de spital cate una alta...pampersi, body-uri, prosoape, paturici, chestii de genul asta. Adevarul e ca ar trebui sa ne punem serios pe facut bagajelul, ca nu se tie niciodata. Cu toate ca sper sa stea cat mai mult in burtica, nu ai de unde sa sti cand vor sa vina pe lume. Nici noi nu am cumparat inca mai nimic, decat cateva hainute pt spital. Oricum la inceput primesti de la toata lumea si nu are rost sa dai banii pe tot felul ca oricum cresc repede. Am si primit cateva hainute si mai mici si mai mari, saculeti de dormit, etc.

In legatura cu mesterul...ar trebui intrebat daca are pe acasa o camera pt tine, in cazul in care nasti. Totusi, de atata timp   [zirea]  [zirea]  ...Sper sa termine repede, sa ai parte macar putin de liniste inainte de marea intalnire cu bebeii.  [bebic]  [bebic] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie fetele cuminti pana la termen si sa se faca mari si sanatoase. Intradevar trebuie pregatit bagajul ca niciodata nu se stie. Avem promisiuni ca sapt asta terminam curatenia si sapt viitoare si cealalta incepem shoppingul pt bblusi/matrenitate. Tot atunci(sat viitoare) mergem si la medic sa ii vedem. Sunt asa activi. Momentan am noroc ca ma lasa sa dorm noaptea. Pe la 4-5 dim incep activitatea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

na, bine ca vei avea liniste macar putin inainte de eveniment. [:)]

Eu nu ma prea laud cu somnul. Sunt active, foarte active. De cele mai multe ori le simt chiar sus sus, exact sub sani, iar uneori jos de tot. E destul de greu cu somnul. Inainte puteam dormi mai bine. Acum parca mi-e greu si sa ma intorc de peo parte pe alta, iar pe ele le simt incontinuu, si noaptea. Iar daca nu ma trezesc ele, ma trezesc de bunavoie (urinarile frecvente) [:)]  Eh...nimic nu e usor in lumea asta. Despre nastere sti ceva? te-ai gandit? cum preferi sa nasti? Eu m-am tot gandit, si cred ca aleg varianta naturala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gadrianaus. Noi ieri am intrat in saptamana 31. Sper sa stea cat mai mult acolo, dar cateodata simt ca parca imi explodeaza burta, e foarte tare uneori si bebitele se misca foarte mult, sunt super active.

Pentru pre-natal mi-a trebuit doar scrisoare med de la med ginecolog si adeverinta de asigurat de la munca, buletin si card de sanatate. mi-a dat prenatal pana in 30 septembrie, dupa care, in octombrie merg pt continuare pt luna in curs 1-31 oct. Poate tu stii (trecand prin asta nu de mult)...cum e cu actele pt maternitate? se depun actele la nasterea fetelor? de cand se ia banutii pt cresterea copiilor? poate ca de atunci pana in prezent s-au mai schimbat legile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...