Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)


Recommended Posts

BUNA, actele pt indemnizatia de crestere copil se depun dupa expirarea concediului de sarcina si lauzie de 126 de zile. Cel mai bine te ducu direct la DGASP a sectoeukui de care apartii si faci cererea direct acolo. Ii trebuie ci si copie si original, decizia de suapendare de la serviciu care sa cuprinda si dovada celor 12 luni lucrate, certif de nastere copil copie si orig, certif de casatorie, copie ci tatal si extrasde cont. Cam asta e ce imi aduc aminte. Mai intereseaza-te..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumim de sfaturi gadrianaus. Eu tocmai am citit ca concediul de maternitate in cazul sarcinilor gemelare este de 140 de zile. Indemnnizatia de crestere copil este de 85% din salariu + 600 ron pt cel de al doilea copil. De acte necesare recunosc ca nu m-am interesat.

Ca si tine Alex, mi-as dori sa nasc natural, mi-e teama de refacerea de dupa taietura de cezariana. Pe de alta parte nici un travaliu lung nu e ok nici pt noi, nici pt bbei. Voi vb cu medicul, cu toate ce el, ca si multi alti le este mai usor cu cezariana. Sper sa il dau pe brazda si sa apelam la taiere, doar daca intervin probleme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna fetelor,

 

 aseara am aflat ca voi fi mamica de gemenasi identici monozigota, adica un embrionas s-a divizat, sarcina obtinuta in urma unui FET norocos. Mai sunt gravidute sau mamici de astfel de gemenasi pe aici? cum a fost perioada sarcinii pt voi? am aproape 10 saptamani, nu am hematoame, si colul este lung, insa ce ma preocupa pe mine este ca sunt ceva mai micuti ecografic decat conform UM, doctorul insa nu pare ingrijorat de acest aspect.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Moon felicitari si sarcina usoara!

Da. Pana la 1 iulie era de 600 ron acum este 85% din salariul minim pe economie. Ca acte iti trebuie certificatul de nastere al copiior ci tu si sotul copie si original, cererea pe care o completezi acolo, decizia de suspendare de la serviciu, cotele de contributie de la casa de pensii si extras de cont. Sper ca nu am uitat nimic. Nu e mare filosofie. Si in 60de zile de la depunerea actelor ai banii. Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem doua patuturi separate. Am gandit ca de la inceput copii trebuie sa aiba intimitatea lor la un moment dat. Am primit unul maricel, din metal la care am pus noi saltea. Si am mai cumparat unul de pe emag din metal, cu faş. In cel de la emag copilul nu dormea bine. In plus salteaua,(odata scos etajul, caci era din acela cu etaj) nu statea fixa pt ca noi am bagat sub saltea paturi, fara ele, patul fiind prea jos pt copil. Adica nici nu ajungea cu manuta la bara pt a se ridica. Am primit ulterior un patut din lemn, in care copilul este safe si se ridica si doarme bine. Asadar recomand ori un pat de lemn, ori un pat din faş dar nu din acelea clasice, cu etaj. Am adaugat o poza cu cel pe care l-am primit initial este foarte bun, fata de cel din lemn unde copilul, odata ce incepe sa mearga si sa se ridice singur, se mai loveste cu capul.. ca nah e inevitabil.. 

post-133291-12196_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...