Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)


Recommended Posts

Am nascut si eu ieri pe cale naturala 2 baietei Darian Mihail ( 50cm si 3 kg) si Brian Gabriel (50 cm si 2,700 kg).

Buna fetelor, sunt noua in comunitatea voastra, sunt insacinata in 13 saptamani cu gemenei. Felicitari Anette pentru cei doi printisori! [flor] [flor] [flor]

In sfarsit aud de nastere naturala gemelara! :) am tot citit pe diverse forumuri si mai multe mamici isi doreau nastere prin cezariana. Nici una nu a postat finalul.

Anette, cand ai timp poate imi povestesti si mie cum a fost cu nasterea naturala la gemeni? cat a durat travaliul? cat de dureros a fost ? ai facut epidurala? unde ai nascut? Stiu ca, poate sunt cam micuta fata de voi la 13 saptamani, dar nah... ma interesez :D

La ecografia de trim I dr mi-a spus ca spre sfarsitul sarcinii unul va fi cu capul in sus unul cu capul in jos... si acum intreb eu... pai daca e asa, pe unul o sa il nasc natural, dar ce ma fac cu al doilea? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bine ai venit printre noi, gadrianaus!

Felicitari si sarcina usoara  in continuare!

Ma intereb de unde stie dr tau ce pozitie vor avea la sfarsit? Nu am mai auzit sa se prezica asta de la inceput... Ale mele s.au intors de cateva ori, iar la nastere erau ambele cu capul in sus!

Multe mamici fac anticoagulante si de aceea fac cezariana,,sau pur si simplu asta e alegerea lor,,, pt ca de multe ori, cum imi explica dr, dupa primul bb expulzat, celalalt isi face loc si brusc se intoarce.. Si atunci il scot prin cezariana..deci ramai si cu pasa taiata si cu burta:)) bine nu e o regula asta. 

Eu nu am optat pt naturala, desi am avut contractii si dilatatie pt nastere, am facut caza urgent ca nu erau in prezentatie craniana. Am fost precauti pt ca erau niste copii asteptati de ani de zile!

Daca ai un medic bun, mergi pe naturala,daca asta e alegerea ta!

 

Mamici ce mai faceti? Cum va descurcati? Alte planuri de bbii mai aveti,pt cand?  Eu ma gandesc si visez sa mai am burtica macar o data!:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motzatele noastre sunt fantastice!Au inceput sa mearga si sunt taremandre cu mersul lor leganat:) vorbesc multe,mai nou bombane fraze intregi pe limba lor si se explica intre ele. Se joaca dupa perdea cucu-bau ,se pupa ,se alearga.scot tot din dulapuri sertare, bine pe unde prind ca nu au acces peste tot. Fascinate de masina de spalat,stau numa cu ochii pe ea cand spala, cand e goala duc lucruri si jucarii acolo:)) 

Le plac animalele si pasarile, tipa si chiuie cand vad pe strada sau in parc.

cresc frumos, se apropie de 78-80cm si cam 10-11kg. Mananca de toate in afara de carne si peste. Inca le alaptez:) ii facem statuie la tzitzi:))

Nu le place sa stea despartite,se cauta mereu.

E minunat sa cresti doi copii odata!!

Va doresc sanatate si numai de bine sa auzim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Jaguar pentru informatii. Nu dr meu mi-a spus ci ecografista.. ma rog banuiesc ca este tot doctorita .. :) medicul meu se num Dr Albu de la Medlife, pe el insa nu l-am intrebat inca... nu o intrebasem nici pe dna dr... dar probabil a considerat ca este o informatie pe care trebuie sa o stiu.. [afro] . In fine, ma bucur sa aud ca se poate si altfel. Am luat anticoagulante pana cand am facut analizele pt mutatii genetice, asa ca nu mai este cazul. Tare mi-ar place sa nasc natural... o fi un chin atunci dar stiu ca a doua zi... merg pe picioarele mele si mananc orice.. :)

M-a amuzat teribil povestea fetitelor tale. :))) cum adica stau si se uita la masina de spalat... [ph34r] .? adica am auzit de stat la TV cand sunt reclame... dar la masina de spalat.. :)) [batcap]

 

sa iti traiasca, sa te bucuri de ele si sa creasca mari, frumoase si destepte! si... cand ai timp mai intra si mai povesteste de ele..  [flo2] [flo2] [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar, ce frumos povestesti tu de motatele voastte! Cand au ajuns sa se iain seama una pe alta cu adevarat? Se deranjeaza una pe alta cu somnul? Cum procedezi cand plang amandoua odata?

Noi am avut controlul de o luna deja, nu imi vine sa cred ce repede trece timpul. Au pus binisor pei ei, in medie cam 1 kg si sunt tare multumita.  De implinit avem 6 sapt, merge si alaptatul, dar e tare obositor, nu ajung sa mai fac mare lucru. Merge si alaptatul in tandem, dar inca greoi. Poate cand sunt mai marisori reusim mai bine.

Noi alti copii nu mai vrem, avem un baietel mai mare si ne cam ajunge. Mai trebuie sa ii si crestem...

Bine ai venit gadrianaus si sarcina usoara in continuare.

Eu am nascut tot normal, amandoi au fost lilieci, desi la un moment dat baiatul a facut de doua ori tumba de 180 grade. La noi a mers si repede ca a fost a doua nastere, stiam ce ma asteapta. Nici vreme  de pda nu a fost. La fel ca si prima nastere, care a fost relativ scurta, refacerea f rapida pt ca..nu a fost nimica de refacut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey, buna.

 

Baietii mei au 19 luni si sunt, de asemenea, fascinati de masina de spalat, inca de cand aveau aproape 1 an. Stau fiecare in tarcul lui, si privesc spre masina cand vad ca incep sa bag rufele in ea.

 

In rest, alargatura prin parc de doua ori pe zi - stau cu mama mea ca eu am inceput serviciul cand aveau ei 11 luni.

 

Mananca tot ce este potrivit pentru varsta lor. Momentan suntem un pic la regim din cauza unor deranjamente stomacale, asa ca bananele sunt la putere :)

 

 

#Jaguar, de ce nu le dai carne si peste? Sunteti vegetarieni si voi si ei? ce varsta au?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

M-a amuzat teribil povestea fetitelor tale. :))) cum adica stau si se uita la masina de spalat... [ph34r] .? adica am auzit de stat la TV cand sunt reclame... dar la masina de spalat.. :)) [batcap] sa iti traiasca, sa te bucuri de ele si sa creasca mari, frumoase si destepte! si... cand ai timp mai intra si mai povesteste de ele.. [flo2] [flo2] [flo2]

 

Multumesc de urari! Daa stau cu ochii pe masina cum invarte,cum stoarce rufele:))) mai butoneaza din cand in cand:))) La TV nu le las, dupa cum recomanda dr pediatri(cei buni)..pana la3ani nu au voie copiii la tv,calculatoare,tel si minuni din astea de tehnica moderna. Nu sunt sanatoase undele pt cei mari,dap.oi pt bb...ne minunam cate boli si leucemii fac copiii din ce in ce mai mici...Eu cred ca trebuie protejati macar acum la varste fragede,apoi au toata viata timp pt asa ceva.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshinne,de pe la 6-7luni se joaca impreuna..dar cam pe la 11-12luni au inceput sa fie mult mai apropiate si mai constiente de prezenta celeilalte.pana si la olita stau amandoua odata!;)) de la 11luni fac dimineata la olita, rar cand nu face vre una , si atunci o pun dupa micul dejun si gata treaba:)). 

Nu se deranjeaza cu somnul,, sunt deapartite de o patura facuta sul,dar de multe ori trec bariera si dorm lipite.

Cand plag? Tzitzi le impaca:))sau le iau in brate pe ambele si se calmeaza:)

 

Eu am alaptat in tandem de la spital si m i s a parut mai usor cand erau mici. Cum ii pui asa stau, se satura si adorm acolo. Pe la 4-6luni is mai maricei ,se fatzaie mai mult:). De la 9-10luni baga singure, fiecare pe titzu ei si da.i bataie:))acolo si adorm.

Nu e usor,dar numai noi stim cat e de frumos sa cresti doua sufletele odata!:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar, si eu sunt vegetariana! Mi-e tare greu insa acuma, cu evitatul de fasoli si varzaturi, ca fetita e tare sensibila cu stomacelul. Inca nu am probat sa elimin lactatele, sa vad daca de la asta i se trage, pt ca asta inseamna greutate mai mare la gatit, adica sa devin vegana dar si cu restrictii mari la legume...pai eu ce mananc  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...