Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc Marie!

 

Sper sa fie bbii bine, ca eu deocamdata ma lupt cu o foame crunta. Daca pana acuma ma trezeam de cateva ori noaptea, acuma nu mai am nici zi nici noapte. Acuma maninc si in jumate de ora iar mi foame, dar foamea aceea crunta ca in secunda doi am impresia ca si lesin. Nu mai stiu ce sa ma fac? De doua zile nu dorm noaptea nu dorm ziua. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!

 

Sunt o graviduta in 8 saptamani cu gemeni! Sper sa mergem cu bine inainte!

 

Ma ptimitinin grupul vostru?

 

Va pup.

bine ai venit Kassandra! cum sa nu te primim..:)

fetelor m-am intors cu noutati. Am cerut program de 6 ore si l-am primit fara nici o problema..

Fiizic suntem bine am ajuns la 23  de saptamani, pana acum colul e perfect iar fetele mele din burtica, misca de mama focului... lovesc burtica la greu si eu sunt in culmea fericirii ca le simt.:) Nu stiu de ce dar cred ca euforia o sa imi treaca curand... nu e asa? [soricel] . Cu mersul pe jos incepe sa fie ceva mai greu obosesc foaarte tare.. cand urc pe scari e ca si cum asi fi fumat 3 pachete de tigari.. abia mai respir...  si cu statul pe scaun... de la o ora in sus ... simt sarcina in gat... peste coaste... asa ca nu e confortabl.  Maine avem ecografia de 23 de saptamani abia astept sa le vad.. [clo] . In rest ce sa va zic... in continuare am dureri de bazin noaptea, dar cred ca sunt normale, pt ca mi se latesc oasele..am citit eu de un hormon de relaxare pe care il elibereaza corpul acum in perioada sarcinii si care ajuta la latirea si marirea oaselor [:D]

Dar altfel, suntem bine... cam somnoroase des.. dar bine.. :) [flo2]  va pupicesc

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kasandra iti recomand sa mananci foarte multe fructe... eu de fel nu am fost o mancacioasa, dar cu sarcina, la fel ca si tine, daca nu mancam ceva atunci cand ma apuca foamea imi venea sa lesin de rau ce imi era..

Am descoperit ca daca mancam mere verzi de ex... parca nu imi mai era asa de foame...

poate ca organismul tau are nevoie de un aport de anumite minerale si vitamine si pana cand nu si le asimleaza tot ai senzatia de foame..

vitamine pre-natale iei?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gadrianaus, multumesc de primire.

Am incercat sa manc si fructe dar la vreo 10 minute ma rodea si mai tare stomacul. Cand maninc consistent ma mai tine dar nu foarte mult. 

Iau Femibion1 avand mutatii. Analizele mi-au iesit bune si deocamdata dr de fam nu imi da nimica pana la urmatoarea tura de analize.

 

O intrebare, voi a-ti facut cerclaj? Eu i-am propus dr-ei si a zis ca pana nu intampinam probleme nu imi recomanda. La ultimul eco eravde 3,9.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kassandra eu am avut cerclaj,dr meu mi-a recomandat dupa ce am avut prima eco in care s-a vazut cati embrioni s-au prins.Fiind gemelara si obtinuta ff greu am decis impreuna cu dr ca e mai bine sa ne luam toate masurile de siguranta.In mom.in care apar probleme poate fi cam tarziu sa mai faci ceva...din pacate am vazut cazuri.Gandim pozitiv dar actionam preventiv.pupici

Aaa iar cu foamea nu prea ai ce face decat sa mananci cat iti cere organismul,e mai bine decat sa iti fie greata 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

e ceva timp de cand nu am mai intrat sa scriu, desi v-am mai citit din cand in cand....din cauza asta am si uitat parola. 

Bebeii nostrii au implinit 6 luni si jumatate, sunt din ce in ce mai dragalasi, activi si guralivi. Deja e din ce in ce mai multa munca cu ei dar viata pare si din ce in ce mai frumoasa. Nici nu stiu cand au trecut astea 6 luni...Acum vreo luna si ceva au experimentat si primul lor zbor cu avionul (am venit in tara si i-am botezat). Zborul a fost ok dar drumul per total cam obositor.De abia acum au inceput parca se se descopere unul pe celalalt si sa rada unul la altul...sunt asa de haiosi.

Bun venit noilor gravidute si sarcini usoare si la termen in continuare.

Kassandra, eu nu am facut cerclaj si am dus sarcina pana in 38 de saptamani fara probleme....acum depinde de la caz la caz. Nu am avut probleme nici cu deschiderea colului.

Pupici si mamicutelor si bebeilor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marie, si ai avut probleme cu colul sau s-a mentinut ok toata sarcina si cerclajul a fost doar preventie?

Dr mea nu vrea sa imi faca, zice ca pana ii ok mai bine sa nu umblam acolo, se pot acapara si infectii.

 

Elly, sa iti traiasca copilasii, sa fie fericiti si sanatosi. Bine de azit ca ai dus sarcina fara probleme asa de mult. In jurul meu gravidutele cu gemeni m-au speriat ca au nascut pe la 30 saptamani si cu copii au stat si o luna in spital.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt graviduta cu gemenei, fiecare cu placenta lui. Aproape implinim 35 de sapt si pana acum totul a fost de vis.

Nici eu nu am cerclaj, dr mea la fel sustine ca nu i ok de facut doar preventiv daca totul arata bn. Mi a zis ca cel mai mult ajuta progesteronul colul sa nu se scurteze sau sa se deschida. Si bineinteles cat mai mult repaus (eu aici n am ascultat :-)  )

Am inca inchis colul si peste 4 cm iar dr zice ca intru linistita in s 38.

Si chiar daca nu, am trecut de pragul critic, bbii vor fi bine si daca se grabesc putin.

Bbi sanatosi si sarcini usoare ca a mea va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...