Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

liposuctie,ajutorrrrrrr


Recommended Posts

  • Răspunsuri 106
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai dispare????

Ca in general apare o alta...

 

La cei pe care-I cunosc eu a disparut.

Nu am studii de psihologie sa-ti spun ce se intampla in general. Nu cred totusi ca nevoia de a arata mai bine poate fi catalogata ca afectiune sau boala psihica. Or fi si cazuri extreme, ca fetele alea de se opereaza pana ajung sa apara ca barbie sau cine stie ce vedeta insa in zilele noastre interventiile estetice, mai ales cele neinvazive, sunt destul de comune si apeleaza la ele foarte multi oameni "normali",  fara sa devina dependenti sau obsedati.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut la tv cum se face, dar e doar de suprafata, adica daca esti gras asta nu te ajuta. Normal sa fii umflata si vinata toata daca ti-a bagat teava aia pe sub piele si ti-a dislocat pielea si a topit grasimea. Poate trebuie sa mergi si la un psiholog sa vezi de ce te vezi grasa daca tu nu esti? Poate ai nevoie sa umbli la increderea pe care o ai in tine, poate problema e de la bibilica.

Xio ce e aia drenaj limfatic? De ce sa il faca acum? Nu se face in timpul operatiei?

 

 

post-16401-0-17248700-1427455082.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinadani, ce sa zic, ai dreptate daca privesti lucrurile prin prisma ta, a sistemului tau de valori. Dar pentru unele femei (de fapt cred ca nu numai femei) o interventie din asta face mai mult decat orice terapie care o invata sa se accepte. Si cred ca nu sunt doi oameni la

fel, ce te face pe tine sa te simti fericita si implinita nu e valabil pentru nimeni altcineva.

 

 

Da, pe mine m-ar face foarte fericita sa nu mai am burta, sanii lasati si fatza picata [fri]

 

E clar ca ar fi o terapie in sine.

 

Nu ma intreb de ce, psihilogic vorbind, imi doresc asta, nu sunt ne-impacata total cu felul in care arat, chiar ma plac in majoritatea timpului.

 

Daca extrapolez nitel, de-aia ma si machiez, ma duc la sala, mananc mai putin etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ramiris, e corect si ce spui tu.

 

insa eu una nu pot intelege alegerea asta (accept ca exista, insa nu ma pot pune in papucii acelor persoane, pentru ca nu le inteleg punctul de vedere, atat), sa-ti amarasti zilele ca n-ai sani cupa D sau ca ai doi colacei de grasime pe solduri. sunt lucruri mult mai importante in viata decat asta.

 

am cunoscut persoane care puteau fi catalogate lejer drept urate, dar cu o personalitate atat de vibranta, atat de placute, de inteligente, empatice, cu replici savuroase pline de umor, incat ajungeai sa le indragesti la scurt timp dupa ce le cunosteai, iar aspectul fizic nu mai conta absolut deloc. in fata ochilor aveam persoana, spiritul ei efervescent, nu ambalajul. nu stiu daca puteti intelege ce vreau sa zic, nu prea imi gasesc cuvintele potrivite. ce conta ca acea persoana era grasa, cu nasul coroiat, cu ochelari ca fundul de sifon, atata timp cat prezenta si interactiunea cu ea imi facea placere de fiecare data ?

ma rog, fiecare cu sistemul lui de valori, cu ideile si conceptiile lui. daca persoanele respective sunt fericite ca s-au operat, bravo lor, sa fie sanatoase, sa se bucure de investitie si de rezultatul interventiei.

la fel bravo si celor care, desi sunt departe de a arata perfect sau de a avea dimensiuni ideale, se accepta asa cum sunt, sunt iubite pentru ceea ce sunt si fac, nu pentru cum arata.

dar zi si tu, nu-i pacat totusi sa-ti pierzi vremea uitandu-te critic in oglinda, pe toate partile si din toate pozitiile, gasindu-ti defecte mai mult sau mai putin reale, in loc sa te bucuri de viata, sa apreciezi ceea ce ai, pe cei care te iubesc asa cum esti ? ajunge o oglinda sa-ti conduca viata ? trebuie sa aratam toate ca modelele din reviste ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, eu cred ca tu gresesti plecand de la premisa ca cele doua situatii se exclud si ca cei care isi rezolva niste probleme estetice sunt obligatoriu nefericiti sau isi lasa viata condusa de oglinda.

 

Eu cunosc oameni din categoria celor pe care ii mentionezi tu ca fiind demni de admiratie, cu personalitate vibranta si discurs fascinant, care si-au facut si cate un retus pe ici pe colo. Ca se simteau mai bine de ex sa nu le mai atarne sanii sau sa nu mai aiba nasul coroiat. Sau sa aiba in sfarsit sani dupa ce avusesera "platfus" ani de zile. Sau sa-si umple santurile de langa gura care le dadeau 15 ani in plus....

 

E fix ca dusul la sala, cosmetica sau coafor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o sa zica fata aia ca a primit o gramada de sfaturi si voi ii tot dati inainte cu psihologia....

 

Roxana, pai ei trebuia sa-i raspunda medicul care I-a facut interventia la intrebarile alea dinainte sa treaca la treaba.

I-a zis Xio ca e normal sa fie umflata si tumefiata inca, nu inseamna ca e "grasa", ca ar trebui sa poarte imbracaminte compresiva si sa vada cand poate face drenaj limfatic.

 

Noi am intrat in dezbateri profunde.. dar de ce sa... dar de ce sa nu.... :):)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...