Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Manifest "Romania Respira"


alinuk

Recommended Posts

Iata ca a venit si momentul sa fie luat in seama acest demers, inceput de acum mai bine de un  an.

Pacat ca trebuie sa vina peste noi un tavalug devastator pentru ca cei de care depinde decizia legislativa sa constientizeze importanta schimbarii legii.

 

Asadar, propunerea legislativa de modificare a legii 349/2002, pentru interzicerea completa a fumatului in spatiile publice inchise, a fost inclusa, dupa 6 LUNI de amanari, pe ordinea de zi a Comisiei pentru Sanatate si Familie a Camerei Deputatillor de MARTI, 10 NOIEMBRIE 2015!!!!

 

O PRIMA SI IMPORTANTA VICTORIE si cu sprijinul nostru, al tuturor celor care am sanctionat intr-o forma sau alta nefirescul fumatului in spatii inchise.

 

Suntem cu ochii pe ei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Letiția, fumatul în momentul de față este interzis în instituții publice. În restul spațiilor publice (restaurante, magazine, hoteluri etc.) proprietarii puteau să aleagă dacă se fumează sau nu. Așa știu eu.

 

Alinuk, după votul din comisie va fi și un vot în plen, nu?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi stiri de astazi, de la dezbaterea din Comisia de Sanatate:

 

Mai trece o prevedere!!!! Se interzice complet fumatul in institutiile medicale, de invatamant, de stat si private, precum si cele destinate protectiei si asistentei copilului.

 

Inca o prevedere suplimentara trece (amendament depus astazi de catre deputatul Horia Cristian): interzicere a utilizarii tigarilor electronice in locurile si spatiile destinate copiiilor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

cred ca cea mai dificila parte va fi cea in care va trebui aplicata legea.

 

In general, fumatorii din Romania au impresia ca este dreptul lor sa fumeze unde vor muschii lor si asta e problema cea mai nasoala. Si, daca se va impune o amenda ... daca ea va fi aplicata in final sau se va gasi mereu o cale de a iesi de sub incidenta legii. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cea mai dificila parte va fi cea in care va trebui aplicata legea.

 

In general, fumatorii din Romania au impresia ca este dreptul lor sa fumeze unde vor muschii lor si asta e problema cea mai nasoala. Si, daca se va impune o amenda ... daca ea va fi aplicata in final sau se va gasi mereu o cale de a iesi de sub incidenta legii. [flo2]

Din pacate ai mare dreptate.Sper insa din tot sufletul sa se dea amenzi usturatoare celor care incalca aceasta lege.Poate asa reduc si ei numarul de tigari si e spre binele lor. 

Sincer eu asta cu dreptul fumatorilor nu prea o inteleg.De ce ar avea drept cineva sa faca un lucru care dauneaza sanatatii celorlalti? Pentru mine una cand merg la o nunta de exemplu e un chin, a doua zi nu mai am voce, am ochii rosii din cauza fumului de tutun.Faptul ca eu aleg sa nu fumez nu deranjeaza pe nimeni cu nimic,dar fumul de tigara afecteaza sanatatea ambelor tabere si fumatori si nefumatori.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce ma bucura legea asta! bravo!

de mult trebuia sa fie aplicata...si sper ca de acum innainte chiar sa fie aplicata cu amenzi la singe . in romania de fapt se fumeaza si la benzinarie...

 

in California din cite stiu de 20 de ani nu se fumeaza in baruri, restaurante si institutii publice. deci se poate si fara fumat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...