Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Partener disparut-cum ies cu copiii din tara?


pacino

Recommended Posts

M-am despartit de partenerul meu acum 4 ani.Nu am fost casatoriti dar baietii minori sunt pe numele lui.L-am parasit in urma abuzului si de atunci nu mai stiu nimic de el,el fiind cetatean strain.Am mers zilele trecute la locul lui de munca,ca sa-mi dea acea procura pt a iesi cu copiii din tara in vacanta.Patronul mi-a spus ca nu mai lucreaza acolo si ca le-ar fi spus ca pleaca in tara.

 

In aceste conditii,cum mai pot eu iesi din tara cu copiii daca nu stiu unde e si deci nu am cum sa obtin acea procura?Se poate rezolva in instanta?Daca da,ce fel de actiune trebuie sa deschid si cat ar dura pana sa pot pleca cu ei?Si,nu in ultimul rand,cat mai e tariful la avocat?.Multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pacino, problema se rezolva cu un avocat si trebuie rezolvata definitiv si nu pentru o iesire ocazionala.

 

 

Declaratia notariala (asa se numeste nu procura) de fapt legal ar trebui sa faci 2:

- mai intai una prin care este de acord  sa faci pasaport copilului (daca nu are inca) ceruta de Directia Generala de Pasapoarte

- si cealalta care este ceruta la iesirea din tara - la orice iesire din tara cu oricine. 

 

De ce spun ca trebuie sa o rezolvi definitiv:

- pasaportul expira in 5 ani si te vei intoarce in acelasi loc

- daca vei vrea sa trimiti copilul in excursie in Bulgaria cu scoala nu o vei putea face decat tot asa cu o declaratie din partea lui si a ta in favoarea profesorului.; daca vrei sa trimiti copilul cu bunicii in Grecia la mare, la fel alta declaratie.

 

Daca nu o rezolvi definitiv copilul va fi tintuit in tara pana la 18 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Cel mai bine e sa iei legatura cu un avocat si sa obtii custodia totala in instanta.

Nu ar trebui sa fie dificil, mai ales in conditiile in care poti demonstra ca nu s-a interesat de minori in ultimii 4 ani si ca nu te-a ajutat financiar la cresterea lor. Asa nu vei mai avea nici o problema in a scoate copii din tara pana la varsta de 18 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Procedura e d edurata oricum si doar un avocat te poate indruma exact!

 

Se da intii anunt in monitorul oficial,daca nu raspunde se da prin Intrerpol,,,insa toate astea le face un avocat,el stie pasii.a rog asta era procedura acum ceva (multi)ani in urma,nu stiu daca s-o fi schimbat.

 

Trebuie sa rezolvi situatia complet si legal(nu stiu daca ati fost casatoriti cu acte,dar daca da...rezolva si asta)odata pentru totdeuna,s anu te trezesti cu cine stie ce gen de surprize.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Procedura este simpla, dar de durata. Trebuie sa obtii o hotarare judecatoreasca de decadere din drepturi pentru tata si incredintarea tie a custodiei copiilor. Daca tot vrei sa o faci, mergi in paralel si cu procedura de obtinere a alocatiei pentru copii. Aceasta din urma va fi greu de obtinut, dar stii cum e, daca nu bati la usa nici nu deschide nimeni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...