Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Înapoi in România pentru un an -- o idee buna sau rea?


Recommended Posts

Curiozitati ...

 

1. Daca expatii au scolile lor, nu au si unitati medicale numai pentru ei ? Pediatru, dentist ?..etc. Numai pentru ei, adica cu personal care sa stie limba engleza bine si sa ofere servicii la asteptarile ex-patilor nu la nivelul local ...

 

2. De ce ca expat, nu mancati mancarea locala si preferati sa importati din Australia (????) ...nu inteleg teama asta de viata locala ...si aia sunt oameni, nu ? Au si aia copii ...beau si aia lapte. De ce trebuie importati pampersii ???

 

3. In comunitatile astea de expati nu exista supermarket ???

 

4. De ce va feriti de localnici si traiti in bula ? Adica nu se poate sa dati copilul la activitati locale ??? In China gimnastica e foarte populara, ping-pong, badmington ...trebuie sa fie cluburi peste tot, ca asta inseamna popular.

 

5. Cine organizeaza aceste baluri, cluburi pentru copii si alte distractii din bula ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Acum la subiect ...

 

Nu mai retin cat de mare e baiatul gifted, dar parca era ceva cu liceul ..deci el, academic vorbind, este la nivel de clasa a 8 a sau a 9 a, homeschooled.

 

Cum va fi el evaluat in Romania ? Ca nu exista un document oficial, de la o scoala cum ca a trecut in clasele ...si declaratia parintilor nu cred ca are valoare. Sau cei homeschooled dau niste examene oficiale la sfârșitul fiecarei clase ???

 

Nu cumva exista riscul pentru băiat sa ajunga in clasa a 6 a, conform varstei,  a lipsei documentelor de promovare si probabil a micilor probleme de limba ...sa nu-mi spui ca stie românește la perfectie . Un copil crescut in China, cu un parinte roman si unul american nu poate, nu cred ca poate vorbi limba romana ca unul din Romania ...nu la clasa a 6 a, a 7 a, a 8 a ...nu cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, expatrierea e o forma juridica printr-un contract de munca, poti trai un an, doi, trei cit timp accepti si are firma ta nevoie de tine.

 

Da, scolile private sunt platite de firma, caci s-a considerat ca in Franta ne-am fi dus la scoala publica si cheluielile nu se compara.

Pe linga salariu pe masura, mai sunt diverse alte avantaje materiale. Unele firme platesc si cheluieli de club de sport sau de organizat petreceri, caci la cluburile de sport se intilnesc persoane foarte interesante pentru business, si petrecerile iarasi au rolul lor. Noi n-am avut asa un statut (de club si chefuri).

 

Copiii se duceau la o scoala internationala frecventata de cei localnici care erau atasati la cultura franceza, de copii de expatriati francofoni si de copiii corpului diplomatic care voiau sau trebuiau sa invete in franceza.

 

Clubul de sport era cel din cartier, frecventat cam de aceeasi lume ca mai sus.

 

In rest, cum mamele nu lucrau faceau activitati caritative, de binefacere, culturale, sociale. Si aveam invitatie de citeva ori pe ani la ambasada, consulat, casa ambasadorului, alianta franceza, din astea.

 

Se considera de prost gust sa nu ai personal de serviciu, pe care il plateai din leafa (totusi) si sa nu ai un minim de activitate sociala. 

O prietena era vice-consul pe vremea respectva si ea organiza mese de seara la ea acasa cu diverse ocazii si era in cadrul diplomatic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne faceam cumparaturile la supermagazinele din zona, luam fructele de la piata, insa nu mincam de la taraba.

E drept ca ne duceam si in magazinul cu marfa importata (vin, brinza, foie gras), insa ma duceam si la un magazin argentinian sa-mi iau malai de mamaliga si la magazine evreiesi unde gaseam frunze de vie si castraveti murati.

 

Pampersii, sapunul, si toate astea mondoalizate erau identice cu ceea ce se gaseste peste tot in lume.

 

Ne puteam duce la orice medic, insa aveam acces la o lista de medici francofoni, nu neaparat francezi (asta ca sa poti explica cum te doare). Nu erau neaparat cei mai scumpi posibil.

 

Copiii aveau prieteni si mexicani, si francezi, si toate natiile. Nu traiam neaparat in cerc inchis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles ...care este diferenta dintre expatriere si rezidenta ???

 

In rest, vad ca bula e mai mare sau mai mica in functie de alegerile fiecaruia .

La fel si cost of living ...mi se pare inexact de spus China e o tara scumpa pentru ca ma costa enorm sa aduc mancarea din Australia ... 

 

La fel si cu activitatile sportive performante ...poate in bula se face gimnasica dupa ureche, dar in afara ei sunt absolut convinsa ca se face gimnastica de performanta ...rezultatele confirma.

 

Ca sa fiu sincera, nu mi-e clar ce iti displace la modul vostru de viata ...si de ce nu puteti face schimbarile necesare local. Sesizes o reticenta a ta in a-ti amesteca copiii si nevoile lor cu localii, desi ii cresti in mediul ala de 12 ani si cine stie cati de acum inainte ...ti se pare mai usor sa faci o schimbare radicala, de mediu, de familie, de confort, de mentalitate ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cat despre mutarea pt un an in Romania, nu o vad ca pe sfirsitul lumii. asa cum spui e probabil singurul an in care o poti face, iti sta gindul la asta...si vei regreta daca nu o vei face, copiii/sotul sunt ok cu idea....deci de ce nu?

 

vad ca nu ai asteptari irealiste cit priveste viata in Ramania si asta e un big+, dar sa nu te astepti ca experienta asta va face o mare diferenta pozitiva in viata copiilor tai....

 

un an e prea putin ca sa invete ce e biserica ortodoxa, sa lege prietenii de o viata...sa se aleaga ceva extraordinary.

 

eu ccred ca deja te-ai hotarit si mami mult ca sigur vei face pasul. iti doresc mult abafta si sa te ajute Dumnezeu, si sa te fereasca de tot ce e rau.

 

cat priivveste in viitor, nu stiu...dar cel putin citiknd despre viata ta de acolo... viitorul copiilor tai in vad in USA...si parerea mea e ca dupa venirea din Romania s-pre asta sa va foccalizati. 

 

eu nu am auzit lucruri bune despre china, aerul e groaznic de poluat, la ffel si mancarea si astea mi se par elemente vitale de luat in cconsiderare. poate ar trebui sa faceti ceva in sensul asta , avind 4 copii care stau in poluare non stop.

banii , scoala...viata sociala sunt "zero" daca unui copil nu ii poti oferi un aer curat care sa-l respire...si o mancare cit de cit...sanatoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca gresesti . Domiciliul ti  l-ai schimbat din moment ce locuiesti intr-o alta tara(nu conteaza care) .Cand iti expira pasaportul romanesc  si il schimbi prin ambasada Ro din tara respectiva , ti se va elibera unul in care se mentioneaza ca locuiesti in China/U.S,etc . La mine de ex,  in pasaportul romanesc scrie ca domiciliez in Olanda. La eliberarea pasaportului nou mi s -a cerut buletinul pt ca exista o lege care asta spune,  ca poti avea un singur domiciu . De fapt, de la depunerea actelor mi s-a spus clar ca la eliberare nu mi dau pasaportul nou pana nu le predau buletinul .Apoi ei l-au trimis in tara, la starea civila din orasul in care am avut domiciliul inainte . Eu zic ca si tu esti in aceeasi "categorie" sa zic cu mine, , cetatean roman cu domiciliul in strainatate.   ca avem si alta nationalitate, e altceva. Si noi calatorim cu pasapoartele olandezept ca e mai simplu. Pot veni cand vreau /pot in Ro cu copilul la ai mei fara sa mai fac procura,etc.  De aia ma miram ca tu ai un buletin nou, ca stiam ca esti plecata de mult din tara.      P.S  Michele, imi pare rau ca ati avut probleme, cred ca ati dat peste unul f zelos.  Adica daca eu vreau sa plec din Ro in U.S cu pasaportul olandez  si -l gasesc tot pe acelasi om , ma opreste ca am si cetatenie romana si- mi trebuie viza?!Sau la voi era vorba de copil? 

Pai cu buletinul nu stiu, nu m-a întrebat nimeni nimic. Eu nu mi-am schimbat niciodată domiciliul.           

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa fac 1000. 

 

Daca pe pasaportul american scrie Cosptel Popescu...da ,poate,ca legea nu face nicio precizare referitor la domiciliul actual al copilului.

 

E cetatean roman si gata...

 

Legea are multe non sensuri si multe chestii ilogice...eu personal am facut 3 cruci cind a impliniti copilul 18 ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...