Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Înapoi in România pentru un an -- o idee buna sau rea?


Recommended Posts

Wow, m-am culcat aseară si m-am sculat cu pagini întregi de comentarii...

 

in primul rând despre expat bubble...

 

1. Mâncare aici nu este safe. Nu zic doar eu. De exemplu chinezii care au bani cumpara formula numai de import. Cand pleacă soțul meu in business trip cu chinezi, aduc o valiza întreaga numai cu formula. Laptele nu este safe. Anual este câte un scandal cu lapte cu otrăvuri in el. Nici un străin aici nu bea lapte local. Punct. 

 

Legumele de la piața sunt groaznice. Au gust de plastic. Copiii mei nu le mănâncă. Chiar daca as ignora toate articolele despre halul in care cresc legumele, gustul lor este suficient motiv sa nu le cumpăr -- nu se mănâncă. 

 

Carnea nu o cumpăr locală pentru ca este plină de antibiotice si hormoni. Asta pe testate de mulți străini la laboratoare independente, după jde articole scrise in presa de limba engleză de aici. 

 

Da, avem magazine pentru străini -- o cutie de cereale costa 15 USD. Soțul aduce câte 10 cutii la fiecare trip, dar la o familie cu 4 copii, 10 cutii ajung 2-3 saptamâni. Restul le cumpăram de aici. Oatmeal -- 10 pliculețe 13-14 dolari. Grits nu se găsesc. Mozarella -- un bloc de 8 oz 7-8-9 dolari. 

 

Chinezii nu mănâncă aceeași mâncare ca noi. Mâncare chinezeasca din US nu este nici măcar asemănătoare cu cea de aici. Nu găsesc la magazinul local unt, iaurt acru, brânza, smântâna, mălai, quinoa, paste -- astea sunt toate de import si costa enorm. 

 

 

2. Activitățile pentru copii. Gimnastica la ei începe de la 3-4 ani, selectează in funcție de abilitați, merg in Grădinițe si selectează copiii -- tu la tenis, tu la ping-pong, tu la gimnastica. Nu am cum sa o duc pe Jodie care vrea sa facă nu la nivel de concurs, dar totuși serios, la ore cu chinezii, nu o primesc. Ea a început la 7 ani. In plus, condițiile unde fac chinezii sunt cumplite. Așa e cultura la ei, sa țină frig iarna si cald vara, ca așa e sănătos. Intr-o sala de sport chinezeasca, iarna, sunt toate geamurile deschise sa între "fresh air" -- deși e cumplit de poluat si ar trebui sa aibă purificatoare de aer pentru nivelul ăla așa ridicat de efort. 

 

 

3. Da, sunt spitale si clinici private, inițial au fost pentru străini. Au doctori străini sau cel puțin cineva training in străinătate, personal care vorbește engleză. Numai ca in cei 12 ani de cand suntem aici, a fost un mare shift si acum nu străinii care plătesc cu Însurăței sunt targetul, ci chinezii cu bani, care plătesc Cash si care nu au pretenții (pentru ca venind din sistemul lor de stat, este paradis indiferent ce le fac acolo, nu pun întrebări, nu au cerințe suplimentare, nu chestionează medicul). Așa ca unde înainte tot personalul vorbea engleză super, acum numai una-doua persoane din staff vorbesc bine, restul abia rup. Da, serviciile sunt la nivel excelent, însă daca este o situație foarte gravă, am înțeles ca nu exista posibilitatea de operații grele in spitalele expat, așa ca mulți care au probleme sunt evacuați medical in Hong Kong sau Thailanda. 

 

 

Poate ca in America de Sud nu este așa, dar aici efectiv este imposibil sa ai relații de prietenie normala cu copiii chinezi. Ei sunt tot timpul Ocupați. Au școala pana la 4 zilnic. Au 2-3 ore de teme zilnic, inclusiv in Weekend si vacante. Au meditații si activități zilnic -- pian, in multe cazuri si un al doilea instrument, engleză, plus din astea pt iq, lego, robotice, kumon, etc -- deci efectiv ei nu știu sa se joace. Nu știu. Decât organizat. Nu se joaca pretend, nu explorează, nu se urca in copaci, nu se joaca in noroi. Nu ii lasă de mici si nu știu cum. E trist. Nu sunt eu cu nasul pe sus, eu am o prietena chinezoaica, creștina, foarte apropiată, care plătește din buzunar sa își dea fata la școala straina de la 3 ani, ca sa nu devină un robot chinez. Si ca ea sunt mulți. Eu fac meditații cu câteva familii de chinezi care au copiii in scoli internaționale si nu ii pot ajuta la lecții. Poate in 20-30 de ani se va schimba mentalitatea, dar acum este un imens Gap.

 

 

O sa postez si mai revin ca nu mai rețin din urma...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buflea -- da, cred ca strict legal, nu suntem expați, pentru ca soțul meu lucrează pt o companie locală. Dar el are un contract cu beneficii de expat. Sunt însă si expați care stau aici mulți ani, lucrând la aceeași companie care i-a trimis. Nașii lui Jodie au stat aici 8 sau 9 ani, apoi au fost repatriate in US si el mai vine de 2-3 ori pe an in Asia. Am 2 prietene (tot companii din industria auto) care sunt deja in al 6-lea an. Deci poți sta si ca expat cu anii... 

 

Balurile sunt organizate de diverse charities, de organizații sociale, de camerele de comerț. Activitățile pentru copii sunt private. Aici exista 3 mari companii de activități -- Active Kidz, Multi Sport si Sport for Life. Fiecare au activitățile lor, cam aceleași, in diverse locații (club house, terenuri de basist sau tenis închiriate prin complexe de case, Sali de sport ale școlilor internaționale, etc). In afara de astea exista o multitudine de activități la scara mică. Play groups (am avut si eu unul câțiva ani, am închiriat o camera, am adus jucăriile de acasă si taxam cât sa acopăr costurile si încă de o cafea sau un lunch, a fost super). Profesori de înot, sau tenis sau basketball care sunt aici pentru contractul soților sau soților si vor sa facă si ei ceva sa nu stea doar acasă -- astea se promovează așa prin gura, de la o mămica la alta. In plus, sunt tot felul de activități promoționale -- spitalele organizează activități gen Doctor FOR a Day (am dus fetele si au stat 3 ore, aveau halate, măști, toate mici pt copii, au pus ghips pe păpuși, au luat tensiunea, etc). Școlile organizează câte o zi de activități sa se promoveze -- au castele de sărit, arta, sporturi, plus mâncare si alte chestii de vânzare. Sunt nenumărate activități, poti merge zilnic daca vrei -- dar după un timp e prea mult... Nu ai timp de viața tihnita ca e mereu ceva de făcut si e greu sa spus nu...

 

 

Copilul meu cel gifted are 11 ani, da e la nivel de liceu dar eu in România vreau sa il pun in clasa a 5-a, conform vârstei. Vorbește romană bine, dar in nici un caz la nivelul unui copil bun la învățătura de clasa a 5-a. In plus, va avea de adaptat la matematica in românește si după alta metoda decât ce știe el. Poate intr-a 6-a ar fi mai bine, ca sa facă fizica, cred ca i-ar plăcea, dar nu știu daca ar face fata la celelalte materii in românește. O sa vedem, vorbim la școala oricum. Conform vârstei, la 11 ani si jumătate cât va avea in toamna, A-T trebui sa înceapă clasa a 5-a cred. 

 

 

China oricum nu mai este o țara ieftină. Este mai scumpă decât România. Clar! Adică sa mănânci la un restaurant local, aici, te costa dublu fata de o masa la un restaurant de cartier in România. Părinții mei care au trăit aici 10 ani, cu 2-3 luni pe an in România au sesizat clar aceasta diferența in ultimii ani. In vara, am mers la Cora si am făcut cumpăraturi in ultima zi in România ca sa aduc aici (cereale, paste, mezeluri, brânzeturi, budinca, prafuri de clătite, creme de fata, șampoane (pe care nu le pot cumpara de aici ca au alta formulatie, pt parul asiatic si efectiv îmi fac parul ca sarma), rechizite școlare, condimente, etc. Aveam cartul plin ochi!!! Poate chiar 2 carturi nu mai țin minte exact. A costat totul 400 de lei. 100 de euro!!! Am exclamat DOAR ATÂT??? Si mama s-a făcut roșie ca racul si mi-a spus ca e o suma enorma pt România sa cheltui la supermarket. Ei bine, aici săptămânal cheltui 200 de euro la shoppingul mare, in afara de legume pe care le comand online de 2 ori pe săptămana si de alte nimicurile care le iau zilnic de la magazinul de import. Deci China nu este ieftină, nu mai este. 

 

Femeia mea pentru 6 zilepe săptămana câștiga 1000 de dolari pe luna. Cred ca cel puțin dublu fata de romania. Daca nu si mai mult. Numitorii din fabrica de la Coleman câștiga 3-400 de dolari pe luna. Middle management peste 1000. Percepția lumii despre China nu este actuala....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

auzisem povesti asemnatoare de la personae revenite recent din vizita in china.

 

eu pur si simplu nu inteleg ce va face sa stati acolo? nu mai sunt joburi pe lumea asta in alta parte?

merita sa stati in poluarea aia sa respirati aerul ala, sa mincati mancare aia.?

 

scuza-ma nu vreau sa par critica, pur si simplu intreb.

 

eu nici platita nu as sta in china in asa conditii...mai bine de 1000 ori in Romania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Michelle -- condițiile nu sunt rele deloc. Ca nivel de viața si ca savings ne permitem mult mai mult decât in US pe un singur job. Iar daca eu as merge sa lucrez, ar trebui sa ne crească alții copiii ceea ce pentru mine este ceva ce nu vreau sa consider. 

 

noi suntem aici de la bun început, nu avem casa, mașina, nimic in alte părți ale lumii. Daca ne-am muta am începe de la zero. Cu 4 copii nu e ușor. Probabil vom face pasul daca John va alege o facultate din State, cine știe câți copii vom avea atunci hahah. 

 

Daca la un moment dat va apărea o oportunitate pentru Coleman sa aibă un job extrem de bun, ca sa ne putem muta fără sa alteram prea mult nivelul de trai, evident ca vom sari la oportunitate imediat. Pana atunci, așteptam... All in God's timing :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

auzisem povesti asemnatoare de la personae revenite recent din vizita in china.

 

eu pur si simplu nu inteleg ce va face sa stati acolo? nu mai sunt joburi pe lumea asta in alta parte?

merita sa stati in poluarea aia sa respirati aerul ala, sa mincati mancare aia.?

 

scuza-ma nu vreau sa par critica, pur si simplu intreb.

 

eu nici platita nu as sta in china in asa conditii...mai bine de 1000 ori in Romania.

scuze Michelle dar mesajul tau e foarte inapropiat si judeci o situatie care nu o cunosti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Michelle -- condițiile nu sunt rele deloc. Ca nivel de viața si ca savings ne permitem mult mai mult decât in US pe un singur job. Iar daca eu as merge sa lucrez, ar trebui sa ne crească alții copiii ceea ce pentru mine este ceva ce nu vreau sa consider. 

 

noi suntem aici de la bun început, nu avem casa, mașina, nimic in alte părți ale lumii. Daca ne-am muta am începe de la zero. Cu 4 copii nu e ușor. Probabil vom face pasul daca John va alege o facultate din State, cine știe câți copii vom avea atunci hahah. 

 

Daca la un moment dat va apărea o oportunitate pentru Coleman sa aibă un job extrem de bun, ca sa ne putem muta fără sa alteram prea mult nivelul de trai, evident ca vom sari la oportunitate imediat. Pana atunci, așteptam... All in God's timing :)

 

multumesc pt raspuns si ca nu ai considerat intrebarea mea inapropriata ori critica pt ca nu asta a fost intentia mea....a fost doar o curiozitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Curiozitati ...

 

1. Daca expatii au scolile lor, nu au si unitati medicale numai pentru ei ? Pediatru, dentist ?..etc. Numai pentru ei, adica cu personal care sa stie limba engleza bine si sa ofere servicii la asteptarile ex-patilor nu la nivelul local ...

 

2. De ce ca expat, nu mancati mancarea locala si preferati sa importati din Australia (????) ...nu inteleg teama asta de viata locala ...si aia sunt oameni, nu ? Au si aia copii ...beau si aia lapte. De ce trebuie importati pampersii ???

 

3. In comunitatile astea de expati nu exista supermarket ???

 

4. De ce va feriti de localnici si traiti in bula ? Adica nu se poate sa dati copilul la activitati locale ??? In China gimnastica e foarte populara, ping-pong, badmington ...trebuie sa fie cluburi peste tot, ca asta inseamna popular.

 

5. Cine organizeaza aceste baluri, cluburi pentru copii si alte distractii din bula ? 

 

Lamuriri...

 

Buflea tu ai luat din context...Majoritatea celor citate se refereau  la o anumita tara (Bangladesh) si alte  tari ale lumii a treia

 

1) Valabil pt toate tarile mai putin tarile anglofone :Expatii nu au neaparat scolile lor ci merg la scoli internationale DAR au prioritate  britanicii la Scoala Britanica si Americanii la Scoala Americana. Insa la ce preturi au ,se gasesc locuri. Jumatate din colegii mei britanici  au copiii la scoala Americana. La aceste scoli merg si unii localnici daca isi permit si daca copiii lor vb engleza.

 

Spitalele de asemenea sunt private. Noi avem si clinica noastra dar e pt chestii minore . Si gradinita . Nu toti au.

Scoli si spitale private exista si la Bucuresti din cate stiu. Si nu sunt exclusiv pt expati. Eu nu m-as interna in Bagladesh la spital de stat . Tu? Daca ma trimite la NY vreodata da sigur!

In vacante  tu cum faci daca ai nevoie de asistenta medicala?? Mergi in slum in New Delhi ?  in Cambodia , Viet Nam etc ?Sau cauti privat? Asa si daca locuiesti acolo.

 

2) Mancare locala : Iarasi depinde de tara; pai eu cat curry sa mananc??Carne de unde cumpar??Porc de Craciun???!!De la supermarketul local? Pai in Bangladesh erau pene de curent intre 10-20 pe zi ( noi aveam generatoare) si produsele congelate se decongelau si recongelau. Cumparan fructe si alte produse,nu importam tot.

 

Asta iti raspunde si la intrebarea 3.

 

Pampers. Am mai spus cred ,de 10 ori pretul pt ca nu e pt localnici- copiii lor cu mici exceptii nu folosesc. Deci era importat de un magazin local pt straini. Pai nu mai bine il import eu daca mi se ofera / faciliteaza acest lucru. La vremea aia aveam 2 copii in pampers.

 

Din Australia importam apa si lapte pt ca acolo nu se vindea lapte pasteurizat. Nu exista. Clinica noastra a luat mostre de apa  imbuteliata si le-a facut analiza. De aceea am fost sfatuiti sa importam din Australia ( e mai ieftin si mai aproape decat din UK).

Apa este infectata. Copilul meu a facut febra tifoida la 6 luni era sa moara de la un strop de apa din baita. Nu se spala legume cu apa de la robinet nu se gateste. Nu se spala pe dinti cu acea apa.

Nu e valabil pt expatii din Australia USA ,Noua Zeelanda ,Germania ,Romania si alte tari asemenea - ca doar exista si acolo. Depinde muuuult de tara.

 

4) Nu ne ferim de nimeni. Nu le cunoastem limba , in tari sarace unde iesi din zona diplomatica ( asa se numea , nu era numai pt diplomati) intrii in slum, mirosuri, cadavre de animale, dejectii de toate felurile. Mai multe vezi pe youtube daca vrei . Nu ai unde sa iesi decat in cluburile pt expati. Restaurantele le numeri pe degete si sunt muult peste bugetul localnicilor. Socializam putin cu colegii angajati locali. Dar au alte obiceiuri , alte valori .E f greu sa se lege relatii si prietenii solide. Cum sa ii invit eu pe colegii si mai ales colegele mele localnice la un spritz , ?Lau un chef? la piscina??La cate un restaurant am mai fost cu specific local si mai mult ca echipa decat ca prieteni.

Repet depinde de tara. In tara unde suntem acum suntem mai apropiati ca mentalitate nu se aplica chestiile de mai sus si au si bani. Dar ei nu vb engleza si noi nu vb limba lor. Deloc. Nici unii nici altii.

 

5) Balurile sunt organizate de cluburi internationale de ex International Women's Cub, British / American's womens club. Sunt caritabile. Se plateste bilet si banii se doneaza. Petrecerile pt copii si adulti sunt organizate de noi ,membri comunitatii internationale. Dar fiind toti in 'the same boat' fara prietenii buni de acasa si familia extinsa ,sunt mai dese si participa toata lumea. Nu sunt platite de firme sau organizatii trimitatoare ci din buzunar. Da sunt mai fastuase si prin numarul de invitati si prin locatie dar se organizeaza si se platesc de cine participa.

 

 

 

Ca sa fim offtopic pana la capat : copiii cu pasapoarte straine NU au nevoie de procura. Am calatorit de muuuulte ori singura cu copiii mei. Nu mi s-a cerut. Si nu voi face vecii vecilor asa ceva.

Va recomand sa aveti numarul ambasadei tarii repectivului pasaport pe speed dial si sa ii sunati imediat daca vi se cere asa ceva. N.B Legea  romaneasca insa asa spune. . Dar nu se poate aplica pt ca , cum ziceam in alt post contravine regululor internationale unde esti ce pasaport ai   in momentul respectiv. Punct.

Si nu is epoate interzice sub nicio forma unui copil American sau Britanic sa se intoarca acasa la el.

Din ce am inteles au fost cazuri in care s-a cerut procura ,s-a ajuns la scandal, reclamatii si in final tot I-a lasat sa treaca.... ff interesant toate cazurile pe care le stiu eu au fost la Cluj.

:

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citind  ce a scris Delia de alimentele locale mi- am adus aminte ca regulat apar  stiri la jurnalul de seara ca cei din comunitatea chineza din Olanda cumpara f multe cutii de lapte praf pe care le trimit apoi in China rudelor, prietenilor.  Erau chiar imagini din anumite supermarketuri in care la raft era anunt ca nu vand mai mult de doua cutii.  Noi ne ferim de alimente import China, tot din motivele scrise de Delia despre care stim  din  presa. Eu una ii multumesc pt ca acum  am confirmarea ca procedam  bine.   Delia, am o intrebare. Acum mi- am amintit de ce nickul tau imi pare cunoscut. Scriai cumva acum vreo 9  - 10 ani pe ( un forum intre timp inchis)  3 ursuleti?       


Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Citind ce a scris Delia de alimentele locale mi- am adus aminte ca regulat apar stiri la jurnalul de seara ca cei din comunitatea chineza din Olanda cumpara f multe cutii de lapte praf pe care le trimit apoi in China rudelor, prietenilor. Erau chiar imagini din anumite supermarketuri in care la raft era anunt ca nu vand mai mult de doua cutii. Noi ne ferim de alimente import China, tot din motivele scrise de Delia despre care stim din presa. Eu una ii multumesc pt ca acum am confirmarea ca procedam bine. Delia, am o intrebare. Acum mi- am amintit de ce nickul tau imi pare cunoscut. Scriai cumva acum vreo 9 - 10 ani pe ( un forum intre timp inchis) 3 ursuleti?

Cu ochii mei am văzut chinezoaica caree colecta lapte praf și îl trimite la nepotu_su în China. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intorc la subiectul initial ...multumesc Larei pentru raspunsuri la curiozitati ...am înțeles toate explicatiile si imi confirm teoria ca un expat e diferit de un rezident ...viata ca expat, mai ales in tari sarace nu e de invidiat. Inteleg toate acele eforturi de a trai, cand esti acolo pe o perioada limitata. Dar cand devii rezident, cand locuiesti intr-o tara 12 ani si nu exista nici un plan de plecare ...deja eforturile astea de a supravietui si trai in bula devin obositoare ... mai usoara ar gi viata daca ai incerca, usor, usor sa traiesti ca localii, nu in totalitate poate, dar intr-un procent majoritar

 

...si cu asta am ajuns la explicatiile Freedeliei ...am mixed feelings pentru nemultumirile tale. Unele le vad rezolvabile in Romania, mancarea de ex, poate si biserica ...dar altele ??? ...

 

De ex viata fara odihna pe care o ai, nu cred ca e din cauza Chinei ci a familiei numeroase ...si in Romania daca dai 4 copiii la activitati o sa trebuiasca sa fugi din stanga in dreapta dupa ei, prin metrou sau prin trafic, chiar si in parc ... In unele situatii expuse de tine, m-am recunoscut ca in oglinda ...si eu nu traiesc in China.

 

Cel mai confuzant mi se pare planul pentru baiatul gifted ...inteleg ca numai pentru 1 an, vrei sa il dai inapoi 2 clase, sa invete alta matematica, in alta limba ...plus o gramada de alte materii adiacente cu care nu stiu cat e de familiar. Clasa a 6 a, chiar si a 5 a, nu mai sunt asa de ușoare ca cele primare, nu mai taie, lipesc si coloreaza...apar materiile specializate - chimia, biologia, apare interactiunea si dialogul cu profesorul ...va fi un efort sa se obisnuiasca cu predarea in limba romana, cu profesori care nu prea au experienta cu copii nevorbitori de limba romana, cu un nou sistem de invatamant. Va fi bullied, dispretuit de alti copii ca face greseli. La 11-12 ani apare pre-adolescenta, vor sa fie cool, sa se dea smecheri, sa apartina unui grup ...va fi un efort care ar merita daca ar fi pentru totdeauna. Dar sa pui copilul sa treaca prin atatea schimbari numai pentru 1 an ...ca apoi sa-l aduci inapoi la matematica si semnele chineze ...?????... 

 

As vrea sa mai dezvolt putin mentalitatea chineza, pe care eu o admir si tu o disprețuiești. Nu stiu care dintre noi are dreptate, dar aici in USA, comunitatile asiatice in general, sunt unele dintre cele mai de succes in ceea ce priveste formarea adultilor (social, profesional). Mie mi se pare ca in sec 21, copiii cresc mult mai mult in medii organizate decat pe maidan ...asta nu se intampla numai in China. Cand erau mici si copiii mei se jucau numai la playdates ...iar acum, la 10 ani, au acelasi program ca nativii chinezi - școală pana la 3:30, lectii, antrenament, citit si/sau daca mai ramane timp TV.

Din cate am mai citit pe forum, cam asa e si in Romania ...si stii ceva, nici nu vrei sa fie altfel. Cu cat mai ocupat copilul, cu atat mai putin timp de derapaje. Si nu, nu este nici o ingradire, nici o robotizare ...atata timp cat gasesti activitatile pe care copilul sa le faca cu placere. Fiu-meu joaca soccer si in curte ...si abia asteapta sa se duca la antrenament, ca acolo joaca cu baieti de acelasi nivel cu el. Fiica-mea si-a sucit o vena la gat de cat a facut roata si podul in casa. Pentru ei e tot joaca, chiar daca e in sala, cu antrenor ...daca le place.

 

Eu sa am sute de cluburi si sa imi permita timpul si banii, nici nu as mai trece pe acasa ...de la școală direct la activitati, din club in club i-as tine ...pentru ca stiu ca sunt supravegheați, fac ce le place, le umple timpul, au sansa sa se imprieteneasca cu copii cu aceleasi pasiuni ...de ce sa-i vreau pe maidan, lăsați de capul lor ?

 

Cat despre "experientza de trai" ...numai tu o vei percepe ca o experientza ...ei, copiii, vor simti o schimbare radicala si copiilor nu le plac schimbarile. Noi, adultii, putem evalua un eveniment din puncte bune si rele, trage linie, decide ca a fost o experienta si invata ceva din ea. Noi, adultii ...copiii sunt instinctivi ...vor vrea inapoi la rutina lor ...si peste ani vor uita aceasta perioada fara sa retina nimic din ea.

 

Am scris mult ...ca o concluzie ...nu cred ca vei fi mai relaxata in Romania cu cei 4 copii, decat daca nu te mai ocupi de ei si le dai drumul prin parc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...